Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Plastik Sandalye Boyama, Plastik Masa Boyama

plastik masa sandalye boyama
Plastik sandalye boyama

Plastik malzemeden yapılmış ürünleri boyamak oldukça riskli bir iştir. Çünkü, plastik en zor boya tutan malzemelerden biridir. Plastik boya tutsa bile, çok dayanıklı olmayacaktır. Özellikle, sık sık kullanılan plastik masa ve sandalyeler sürtünmeye maruz kalır. Bu nedenle, aşınmaya meyillidir. Plastik sandalye ve plastik masa gibi eşyaları boyamak ve boyasının kalıcı olmasını sağlamak için bazı özel boyama tekniklerini uygulamanız gerekiyor. Aksi halde, kısa süre sonra boyası çıkacaktır. Plastik sandalye boyama ve plastik masa boyama tekniklerini detaylı bir şekilde anlattığımız aşağıdaki yazımız ilginizi çekecektir.

Plastik Sandalye Boyama

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çok iyi boya tutmayan, ve sürtünmeye dayanıksız plastik sandalyeler için özel bir boyama tekniğine ihtiyaç var. Boyanmış plastik sandalyelerin özellikle oturma kısmı ve yere temas eden kısımlarında zamanla sürtünme kaynaklı deformasyonlar olabilir.

Zaman ve para kaybından kaçınmak için plastik sandalyelerinizi itine ile boyayın. Aksi halde boya iyi tutmayabilir, iz kalabilir veya zımpara yapıp tekrar boyamanız gerekebilir.

Renginden sıkıldığınız plastik sandalyelerinizi veya yeni satın aldığınız fakat, rengini beğenmediğiniz plastik oturma grubunu boyamak isteyebilirsiniz. Öncelikle, plastik sandalye hangi boya ile boyanır? anlatalım. Ardından, faklı cins boyalar ile plastik sandalye boyama tekniklerini anlatalım.

Plastik Sandalye Hangi Boya İle Boyanır?

Plastik sandalye boyanır mı? Plastik sandalyelerinizi özel plastik boyaları ile boyayabilirsiniz. Plastik sandalyeyi boyamak için kullandığınız, özel plastik boyası, plastik sandalyenin fiyatını geçecektir. Ayrıca, özel plastik boyaları çok pahalı ve bulması zordur. Bu nedenle, biz daha çok diğer plastik sandalye boyama seçenekleri üzerinde duracağız. Şimdi, plastik sandalye hangi boyalar ile boyanır, plastik sandalye ne ile boyanır? bakalım.

Plastik Sandalye Ne İle Boyanır?

 • Özel plastik boyası,
 • Sprey boyalar,
 • Genel maksatlı akrilik boyalar.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi biz plastik sandalye boyamak için; sprey boya ve akrilik boyalar üzerinde duracağız. Ardından, plastik sandalye yağlı boya ile boyanır mı? sorusuna cevap vereceğiz.

Sprey Boya İle Plastik Sandalye Boyama

sprey boya ile plastik sandalye boyanır mı
Sprey boya ile plastik sandalye boyama

Sprey boya her zaman pratiktir, eğlencelidir ve neredeyse tüm yüzeylere tutabilir. Fakat, iş plastik masa sandalye boyamaya gelince iki kez düşünmek lazım. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, plastik boyanması zor bir malzemedir. Üstelik üzerine oturmak sürtünmeyi arttırarak boyanın zamanla deforme olmasına neden olacaktır. Bu nedenle, bir sprey boya alıp, sadece plastik sandalyenin üzerine sıkmak yeterli olmayacaktır.

Plastik bir sandalye veya plastik bahçe mobilyası boyamak için dikkat etmeniz gereken en önemli şey sprey boyanın cinsi ve plastik boyama tekniğidir. Sprey boya ile masa sandalye boyamaya başlamadan önce, Sprey boya nasıl yapılır? konumuzu linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Sprey boya ile plastik masa sandalye boyarken dikkat etmeniz gereken en önemli şek sprey boyanın cinsidir. Asla selülozik sprey boya kullanmayın. Selülozik spreyler, plastik sandalye masa üzerinde erime, büzüşme renk solması gibi deformasyonlara neden olur. En iyi seçim modifiye akrilik ve tam akrilik sprey boyalardır. Uyarılarımızı yaptığımıza göre artık sprey boya ile plastik sandalye boyanmasını anlatabiliriz.

Sprey Boya İle Plastik Sandalye Boyama Nasıl Yapılır?

 • Mümkünse, genel maksatlı bir zımpara ile sandalyeyi zımpara yapın. Zımpara sprey boyanın çok daha iyi yapışmasını sağlar. Eğer her yere zımpara yapmak istemiyorsanız; en çok deforme olabilecek olan kısımlar olan oturma yeri, sırt ve kol dayama kısımlarının iç kısımlarına zımpara yapabilirsiniz. Kolaylık olması açısından sünger zımpara kullanabilir veya zımparayı bir zımpara takozuna sarabilirsiniz.
 • Zımpara yaptıktan sonra, çıkan tozları kuru bir bez ile yüzeyden uzaklaştırın.
 • 1 kat sprey astar uygulayın. (25-30 santimetre mesafeden) Astarın cinsi veya rengi önemli değil. (Sadece selülozik astar olmasın.)
 • Yarım saat kadar astarın kurumasını bekleyin.
 • Sprey astar kuruduktan sonra, 30 dakika ara ile 2 kat sprey boyayı plastik sandalyenin üzerine uygulayın. (Kolunuz sürekli sağa sola hareket halinde olsun.)
 • Boya da kuruduktan sonra sprey verniği de uygulayın ki çok daha dayanıklı olsun. (Özellikle, oturma kısmına, iç sırt kısmına ve kol dayama kısmına sprey vernik yapmanızı öneriyoruz.)

Akrilik Boya İle Plastik Sandalye Boyama

Akrilik boya ile plastik sandalye boyanır mı
Akrilik boya ile plastik sandalye boyama

Birçok akrilik boya üreticisi olmasına rağmen; akrilik boya denince akla artık Cadence ve Rich markaları geliyor. Bu markaların özellikle genel kullanım için “multi surface” olanları neredeyse boyamak için sıkça kullanılıyor.

Cadence plastik sandalye boyama ve rich boya ile plastik sandalye boyama uygulaması, zaten bu tip akrilik boyaları tanıyanlar tarafından biliniyor ve uygulanıyor. Akrilik boya ile plastik sandalye boyama yaparken ister sandalyenizi tamamen boyayın; isterseniz üzerine küçük desen veya figürler yapın. Daha önce bu tip akrilik boyaları kullanmadıysanız, akrilik boyalar ile plastik sandalye boyamayı sizin için biraz daha detaylandıralım.

Akrilik Boya İle Plastik Sandalye Nasıl Boyanır?

Öncelikle plastik sandalyelerinizi boyamak için kullanabileceğiniz akrilik boyaların isimlerini paylaşalım. Rich multi surface, Permolit Permolife, Polisan X1, Dyo Hidrolux, Cadence multi surface, Permolit multi surface, Bi’Boya su bazlı parlak boya, Dyo Hidroten v.b. Şimdi, akrilik boya ile plastik sandalye boyama aşamalarını sırası ile anlatalım.

 • Plastik sandalyeleri, direkt olarak, akrilik boyalar ile direkt olarak boyayabileceğiniz gibi boyadan önce bir kat parlak yüzey astarı da yapabilirsiniz. Biz astarlı boyamanızı öneriyoruz. Bu sayede, akrilik boya plastik sandalyenin üzerine çok daha iyi tutunacaktır.
 • Sandalyelerinizi temizledikten sonra, yumuşak uçlu bir fırça ile (kadife fırça veya kaliteli bir su bazlı boya fırçası olabilir.) 1 kat parlak yüzey astarı yapın. (Cadence ve Rich markalarda var.)
 • 24 saat astarın kurumasını bekleyin.
 • Yine, kadife fırça veya kaliteli bir su bazlı boya fırçası ile en az 5-6 saat ara ile 2 kat, su bazlı akrilik boya ile sandalyelerinizi boyayın. (Vaktiniz varsa katlar arası 24 saat bekleyin.)
 • Sandalyelerinizi boyama işinizi bitirdikten 1 gün sonra, 1 kat su bazlı vernik uygulayın. (Özellikle oturma kısımları ve sırt kısımlarına vernik uygularsanız, plastik sandalyenin boyası senelerce deforme olmadan kalacaktır.

Plastik Sandalye Yağlı Boya İle Boyanır mı?

Yağlı boya ile plastik sandalye boyanır mı? Evet, plastik sandalye yağlı boya ile boyanır. Yani yağlı boya, plastik sandalyelere tutar. Fakat, yağlı boya daha kemiksi, sert bir boyadır. Bu nedenle, esnek plastik sandalyelerde boyanın çatlaması ve kabuklaşıp dökülmesi olasıdır. Bundan dolayı yazımızın başında yağlı boya ile plastik sandalye boyamayı önermedik.

Şimdi, plastik masa boyama hakkında biraz bilgi verelim.

Plastik Masa Boyama

plastik masa neyle boyanır
Plastik masa boyama

Plastik masa boyanır mı, plastik masa neyle boyanır? Plastik masaları da yukarıda bahsettiğimiz, plastik sandalye boyama tekniklerini kullanarak yapabilirsiniz. Yani, sprey boya ve akrilik boyalar ile plastik masa boyama yapabilirsiniz.

Plastik masa nasıl boyanır? Yukarıda anlattığımız, plastik sandalye boyama tekniklerini, atlamadan plastik masanız için de uygulayın.

Plastik bir masayı boyarken; dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; sizin de tahmin edebileceğiniz gibi masanın yüzeyidir. Şimdi plastik masa boyama uygulamasında dikkat etmeniz gereken diğer noktalara değinelim.

Plastik Masa Boyarken Dikkat Etmeniz Gereken Diğer Noktalar!

 • 50-60 santimetreden büyük masalar için sprey boya kullanmayın. (İz kalma veya akma olasılığı yüksektir. Plastik masa ne kadar büyük olursa boyama o kadar zorlaşacaktır.)
 • Plastik asanın en çok deforme olan yüzeyi en çok kullanılan üst kısmıdır. Bu nedenle bu kısma ince bir zımpara veya parlak yüzey astarı uygulayın. Ayrıca, plastik masanızın boyası bittikten sonra, 1 kat su bazlı vernik yapın ki boyası uzun süre dayansın. Sprey yaptıysanız sprey vernik, akrilik boya ile boyadıysanız, akrilik vernik uygulayın. Bu sadede masanın boyası yıllar boyu ömrünü koruyacaktır.
 • Akrilik boya ile masa boyama yapacaksanız; mutlaka kadife rulo ile yapın ki, rulo izi kalmasın.

Plastik masa sandalye boyama hakkında soru ve önerilerini yorum kısmından yapabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar