Boya Simi Nasıl Kullanılır, Simli Boya Nasıl Yapılır?

boyaya sim katmak
Boya simi nasıl kullanılır?

Duvarınızı sim pırıltısıyla canlandırmak, ışıl-ışıl yapmak istiyorsanız hazır simli boyaları kullanabilir veya kendiniz boyanın içine katarak simli boyalar yapabilirsiniz. Bu makalemizde simli boya nasıl yapılır, boya simi nasıl kullanılır, duvara simli boya nasıl yapılır, boyanın içine sim nasıl katılır? gibi merak edilen soruların cevabını bulacaksınız.

Duvara Simli Boya Nasıl Yapılır?

Simli duvar boyası yapmanın iki yolu var. Hazır simli boya ile duvara sim yapmak ve simi boyanın içine karıştırmak. Her iki yöntemin de avantajları ve dejavantajları var.

Şimdi, duvara simli boya yapma yöntemlerine geçelim. Hangisi sizin için uygunsa, o yöntemi uygulayıp, zevkinize göre duvarlarınızı simli boyalar ile pırıl-pırıl canlandırabilirsiniz.

hazır renkli simli boya
Hazır renkli simli boya

Hazır Simli Boyalar

boya simi nasıl kullanılır
Renksiz hazır simli boya

Hazır boya simi nasıl kullanılır?: Hazır simli boyalar dekoratif boya grubuna girer. Renkli veya renksiz olabilir.

Bu simli boyalar, duvarınızı boyadığınızda mavi boya üzeri gümüş simler veya bej boya üzeri altın simler çıkaran hazır renkli simli boyalardır. Ayrıca, hazır renkli simli boyalar, duvardaki rengi kapatabilen, örtme gücüne sahip simli boyalardır. (Şeffaf simli boyalar hariç.)

Hazır simli boyaları, genellikle efekt boyası satan yerlerde veya büyük yapı marketlerde bulabilirsiniz. Bu boyalar, efekt boya grubuna girdiği için, diğer simli boyalara göre fiyatları oldukça yüksektir.

Hazır simli boyaların bir diğer çeşidi ise; renksiz hazır simli boyalardır. Renksiz boya simi nasıl kullanılır?: Renksiz hazır simli boyalar daha kolay bulunabilir. Duvarınızdaki boya temiz ise, tek yapmanız gereken; renksiz simi direkt olarak duvara sürmek. Bu boyaların kapatıcı özelliği yoktur. Yani, duvara renksiz bir jel sürüyormuşsunuz hissi verir. Duvardaki mevcut rengi kapatmaz.

Her iki sim türünde de kullanımdan önce iyice karıştırmak simin duvarda homojen yayılmasında etkili olacaktır.

Hazır Simli Boyanın Duvara Uygulanması (Renksiz)

Yukarıda bahsettiğimiz gibi içindeki ince simler sayesinde duvarda küçük pırıltılar oluşturan su bazlı renksiz iç cephe boyalarıdır. Şimdi, hazır boya simi nasıl yapılır anlatalım.

 • Duvarınızı önce su bazlı silikonlu duvar boyası veya plastik boya ile 2 kat boyayın. (Duvar boyası temizse boyamaya gerek yok.)
 • Su bazlı duvar boyanızın tamamen kurumasını bekleyin. (En az 2-4 saat)
 • Hazır simli boyanızı önce iyice karıştırarak duvara 1 kat uygulayın. (Bu boyalar kullanıma hazırdır, inceltme gerektirmez.)
 • Yüzeydeki simi arttırmak için isterseniz 4-5 saat sonra ikinci kat sim yapabilirsiniz.

Duvarda eşit bir dağılım için simli boyanızı kullanmadan önce ve uygulama esnasında de sık sık karıştırın. Duvarın temiz, kuru ve tozsuz olması gerekir. Boyayı kısa tüylü su bazlı saten sulosu ile veya küçük parmak rulo ile yapabilirsiniz. Hazır simli boyalar; 50cc, 0,75lt. ve 2,5lt. ambalajlarında bulunabilir. 0,75lt. bir kutu simli boya ile 8-10 metrekare bir odayı 1 kat boyayabilirsiniz.

Boya Simi Nasıl Kullanılır?

boya simi nasıl kullanılır
Boya simi nasıl kullanılır? (ince toz sim)

Simli boya yapmanın ikinci yolu ise boyaya sim katmak. Simli ev boyası yaparken yani boyaya sim katarken iki şeye dikkat etmeniz gerekiyor. Birincisi ince toz sim kullanmak. İkincisi de simi boyanın son katına karıştırmak.

Simli duvar boyası yaparken; ince toz sim kullanırsanız boyada pürüz ve tırtıklı bir yüzey oluşturmaz. Duvar siliyorsanız yaprak simlere göre daha dayanıklı olur. Aslında çok sık duvar temizliği yapıyorsanız toz sim de zamanla azalacaktır.

Simli badana boyası yaparken dikkat etmeniz diğer konu ise, simin boyaya son katta eklenmesidir. Yani, iki kat boya yapacaksanız; birici katı simsiz yapın. İkinci kata sim karıştırın. Bu yöntemle daha az sim ile daha fazla sim efekti elde edebilirsiniz. Şimdi, bu yöntemle bir oda için boya simi nasıl kullanılır anlatalım.

Duvara Simli Boya Nasıl Yapılır?

Hobi malzemeleri satan yerlerden veya kırtasiyelerden ince toz simleri su bazlı boyanıza karıştırarak kendi simli boyanızı hazırlayabilirsiniz.

İnce toz simlerini hobi malzemeleri satan yerlerde, bazı yapı marketlerde veya sanal mağazalarda bulabilirsiniz.

Simli Boya Nasıl Yapılır?

 • Duvara simli boya nasıl yapılır? : Duvarınızdaki boya çok eski veya plastik boya ise önce sadece 1 kat binder astar ile boyayın.
 • Bir oda için simli boya hazırlanacaksa 2,5 litre boyanıza küçük 2-3 kutu 45ml. lik ambalajda ince toz sim karıştırın. (üst resimde)
 • Simin boyanın içinde topaklanmaması ve eşit dağılması için; boyanızı su ile inceltirken, yavaşça karıştırarak siminizi dökün. (Çok iyi karıştırılması gerekir, aksi halde sim bir yerde birikir.)
 • Boyanızı duvara iki kat yapacaksanız ilk katı simi karıştırmadan yapın. Simi boyanızın son katına karıştırın.
 • Şu etiketlerle ilgili benzer yazılara devam et :
 • Boya
 • Boyama
Önceki SayfadaPlastik Boyama, Plastik Nasıl Boyanır, Neyle Boyanır?
Sonraki SayfadaDuvardan Boya Sökmek, Boya Duvardan Nasıl Çıkar?

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz