Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Binder Nedir, Ne İşe Yarar?

binder astar ne işe yarar
Binder nedir, binder ne demek, binder astar ne işe yarar?

Bu yazımızda binder nedir, binder ne demek, binder astar nedir, binder astar ne işe yarar detaylıca anlattık. Binder astarın kullanım alanları hakkında bilgiler verdik. Ayrıca, binder astarın pek bilinmeyen bir kullanım alanını da açıkladık.

Binder Nedir?

Binder, piyasada, ustalar tarafından, polizolan astar, izolasyon astarı, konsantre astar olarak da bilinir.

Binder astar, alçı, alçıpan, beton, sıva benzeri emici yüzeylerde kullanılan bir astardır. Binder astar, boyanın yüzeye iyi tutunmasına sağlar.

Yüzeyde ince bir film tabakası oluşturur. Sıvı kıvamdadır. Beyaz renktedir. Kuruyunca renksiz bir hâl alır.

Ayrıca, binder astarların çoğu konsantredir. Yani su ile inceltilmesi gerekir. Genellikle binder astarlar, ambalajı üzerinde farklı bir oran belirtilmedikçe 1/7 oranında inceltilir. Yani 1 litre binder astarın içine 7 litre su ilave edilerek kullanılır.

Binder astar için çok genel bir tanım yapmak gerekirse, bozuk ve çürük zemin astarı olarak değerlendirebiliriz. Şimdi binder astarın kullanım alanlarından bahsedelim. Bu sayede, binder nedir, binder ne işe yarar? daha iyi anlayabilirsiniz.

Binder Nedir, Binder Astar Ne İşe Yarar?

binder ne demek
Binder ne işe yarar?
 • Binder astar, yapısı itibariyle yüzeye çok iyi nüfuz eder. Bu sayede, yüzeyi sağlamlaştırarak son kat boyanın daha iyi yapışmasını sağlar.
 • Binder astar, emici yüzey olan her türlü iç ve dış yüzeylerde kullanabilrsiniz. Eski boya, beton, alçı, alçıpan, sıva, ham sıva, gaz beton, kireç, ve badanalı yüzeylerde kullanılır.
 • Binder astarın bir diğer amacı, emici olan yüzeylerde boya yapılmadan önce, duvarı doyurmaktır. Bu sayede, boya sarfiyatını en aza indirir. Binder astar uygulanmış bir yüzeyde boyanın yaptığı metrekare artacaktır.
 • Binder astarın diğer amacı; sağlam olmayan yüzeylere üzerine yapılacak boyanın daha iyi tutmasını sağlamaktır. Örneğin: Eski, kalitesiz, toz tutmuş boyalı veya kireçli yüzeylere boya yapma imkanı sağlar.
 • Binder astar, sadece emici yüzeylere uygulanır. Kısaca boyanın iyi tutmasını sağlar.

Binder Astar Nasıl Kullanılır, Binder Astar Nasıl Uygulanır?

binder uygulaması
Binder nasıl kullanılır?

Binder astar nasıl kullanılır, binder astar nasıl uygulanır?

 • Binder astar, boya gibi, rulo veya fırça ile uygulanır. Binder astar, sıvı olduğundan uygulamada uzun ipli tercih edilir. Rulo ile uygulama aynı zamanda kolay ve hızlı bir uygulama da sağlar.
 • Binder astar, mutlaka sadece 1 kat uygulanmalısınız! Aksi halde üzerine yapılacak boyanın tutmasını zayıflatır. Binder, iyice kuruduktan sonra üzerine boya yapalabilirsiniz. (En az 4 5 saat.)
 • Eski, yıpranmış ve dökülen yüzeylerde tamirat yapıldıktan sonra binder astar kullanılır.
 • Binder astarı, ambalajında farklı belirtilmedikçe genellikle 1/7 oranında inceltilir. Yani, 1 litre binder astara 7 litre su ilave edilip karıştırın. Binder astarı fazla sulandırmak fayda sağlamayacağı gibi az sulandırmak da boyanın binder üzerine yapışmasını engeller ve yüzeyde kabarma ve soyulmalar olur.

Binder Astarın Çok Bilinmeyen Bir Kullanım Alanı

binder ne işe yarar

Binder astar, su itici izolasyon malzemesi olarak da kullanılabilir. Binder astar su izolasyon malzemesi olarak kullanmak için; 1/1 oranında inceltilir. Yani 1 litre bindere 1 litre su ilave edilir.

Binder astarı bu şekilde derz aralarında, beton çatılarda ve boya yapılmayacak dış duvarlarda su geçirmesini engellemek için kullanabilirsiniz.

Fırça ile yüzeye yedirerek uygulamalısınız. Bu şekilde, su izolasyon malzemesi gibi kullanılan binderin üzerine herhangi bir boya yapılmaz. Aksi halde boyada soyulma, kabarma, çatlama meydana gelebilir.

6 Yorum

 1. Kolay gelsin köydeki yeni yaptığımız evin duvarları kara sıva üzerine boya yapmadan önce binder astar vurmam gereklimi birde tavana da binder astar vurulur mu, 1 litre binder astar kaç metrekare alana yeter. Bilgi ve deneğimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler

  • Ömer Bey,
   Evet, kara sıva üzerine, boyadan önce, binder astar uygulamanız gerekiyor. Tavan ve duvara binder astar uygulamalısınız.
   1 litre binder astar, yaklaşık olarak, 25-30 metrekare alan kaplayabilir.

 2. Merhaba,
  Yeni yaptırdığım villa inşaatında duvarlarımızdaki saten alçı rüzgar ve sıcaklık nedeniyle boyacı Arkadaşımızın deyimiyle yanmış. Alçı sıva tebeşir tozu gibi elimizi sürdükçe yüzeyden dökülüyor. Bu durumda nasıl bir yol izlemek sağlıklı olur? Tüm yüzeyi kazıyıp tekrar saten alçı çekmek mi yoksa başka bir işlem mi? Ne tavsiye edersiniz?

  • Çağatay Bey,
   Dökülen kısımları kazıdıktan sonra, dış cephe sıvası veya dış cephe macunu yapılması gerekiyor. Ardından, astar ve boya.

 3. Şimdi yeni daire aldım sıfırdan içeri alçı yapılmış unun üstüne dyobindermi iyi. Yoksa teknotexs geçiş astarımı iyi

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar