Binder Nedir, Binder Ne Demek, Binder Ne İşe Yarar?

binder astar ne işe yarar
Binder nedir, binder ne demek, binder astar ne işe yarar?

Bu yazımızda binder nedir, binder ne demek, binder astar nedir, binder astar ne işe yarar anlatacağız. Binder astarın kullanım alanları hakkında bilgiler vereceğiz. Ayrıca, binder astarın pek bilinmeyen bir kullanım alanını da anlatacağız.

Binder Nedir?

Binder, piyasada, ustalar tarafından, polizolan astar, izolasyon astarı, konsantre astar olarak da bilinir.

Binder astar, alçı, alçıpan, beton, sıva benzeri emici yüzeylerde kullanılan bir astardır. Binder astar, boyanın yüzeye iyi tutunmasına sağlar.

Yüzeyde ince bir film tabakası oluşturur. Sıvı kıvamdadır. Beyaz renktedir. Kuruyunca renksiz bir hâl alır.

Ayrıca, binder astarların çoğu konsantredir. Yani su ile inceltilmesi gerekir. Genellikle binder astarlar, ambalajı üzerinde farklı bir oran belirtilmedikçe 1/7 oranında inceltilir. Yani 1 litre binder astarın içine 7 litre su ilave edilerek kullanılır.

Binder Nedir, Binder Astar Ne İşe Yarar?

binder ne demek
Binder ne işe yarar?

Binder astar, yapısı itibariyle yüzeye çok iyi nüfuz eder. Bu sayede yüzeyi sağlamlaştırarak son kat boyanın daha iyi yapışmasını sağlar.

Binder astar, emici yüzey olan her türlü iç ve dış yüzeylerde kullanılabilir. Eski boya, beton, alçı, alçıpan, sıva, ham sıva, gaz beton, kireç, ve badanalı yüzeylerde kullanılır.

 • Binder astarın amacı, emici olan yüzeylerde boya yapılmadan önce duvarı doyurmaktır. Bu sayede boya sarfiyatını en aza indirir.
 • Yani, binder astar uygulanmış bir yüzeyde boyanın yaptığı metrekare artacaktır.
 • Binder astarın diğer amacı; sağlam olmayan yüzeylere üzerine yapılacak boyanın daha iyi tutmasını sağlamaktır. Örneğin: Eski, kalitesiz, toz tutmuş boyalı veya kireçli yüzeylere boya yapma imkânı sağlar.
 • Binder astar, sadece emici yüzeylere uygulanır. Kısaca boyanın iyi tutmasını sağlar.

Binder Astar Nasıl Kullanılır, Binder Astar Nasıl Uygulanır?

binder uygulaması
Binder uygulama
 • Binder astar, boya gibi, rulo veya fırça ile uygulanır. Binder astar, sıvı olduğundan uygulamada uzun ipli tercih edilir. Rulo rulo ile uygulama aynı zamanda kolay ve hızlı bir uygulama da sağlar.
 • Binder astar, mutlaka sadece 1 kat uygulanmalıdır. Binder, kuruduktan sonra üzerine boya yapılabilir. (En az 3-4 saat)
 • Eski, yıpranmış ve dökülen yüzeylerde tamirat yapıldıktan sonra binder astar kullanılır.
 • Binder astar ambalajında farklı belirtilmedikçe genellikle 1/7 oranında inceltilir. Yani 1litre binder astara 7 litre su ilave edilip karıştırılır. Binder astarı fazla sulandırmak fayda sağlamayacağı gibi az sulandırmak da boyanın binder üzerine yapışmasını engeller ve yüzeyde kabarma ve soyulmalar olur.

Binder Astarın Çok Bilinmeyen Bir Kullanım Alanı

binder ne işe yarar

Binder astar, su itici izolasyon malzemesi olarak da kullanılabilir. Binder astar su izolasyon malzemesi olarak kullanmak için; 1/1 oranında inceltilir. Yani 1 litre bindere 1 litre su ilave edilir.

Binder bu şekilde derz aralarında, beton çatılarda, boya yapılmayacak dış duvarlarda su geçirmesini engellemek için kullanılabilir.

Fırça ile yüzeye yedirerek uygulanır. Bu şekilde su izolasyon malzemesi gibi kullanılan binderin üzerine herhangi bir boya yapılmaz. Aksi halde boyada soyulma, kabarma, çatlama meydana gelebilir.

Önceki SayfadaSprey Boya Nedir, Hangi Sprey Nerede Kullanılır?
Sonraki SayfadaPorselen Yapıştırma, Porselen Nasıl Yapıştırılır?

43 Yorum

 1. Mehmet.
  Binder astarı kısa tüylü rulo ile uygulayabilir miyiz? Yoksa büyükçe bir fırçayla mı uygulamak gerekir.

 2. Merhabalar..yeni evime tasinmadan once boya yapmak istiyorum..suanki boyasi zar gibi soyuluyor..yorumlardan anladigim kadari ile silikonlu boya..soyulan yerleri alci ile duzelttim..uzerine binder uygulayacagim..binderi sadece alcili alana mi yoksa tum duvarlara mi uygulamam gerek?
  Enver

 3. E Kılınç,
  Binderi ambalajın üzerinde yazan miktarda sulandırıp sadece 1 kat uygulayın. Tüm duvara uygulanması gerekiyor.

 4. Merhaba;
  Evimin duvarları plastik boya. Üzerine binder astar yapıp tam silenebilen plastik boya yapmak istiyorum. Bir tanıdığım binder astar yapmak zordur, hemen donar,plastik boya yapmaya benzemez, illaki bir ustanın yapması lazım dedi. Gerçekten binder astar yapmak normal boya yapmaktan çokmu zordur, mutlaka bi ustadan yardım almak zorundamıyım.

 5. Merhaba,
  Astar uygulaması boyadan daha kolaydır. Binder astarı ambalajda yazan oranda (genellikle 1/7) incelttikten sonra 1 kat uygulayın. 2-3 saat sonra boyanızı yapabilirsiniz.

 6. evimde oturma odasinin duvar kagidini söktüm ve bazi yerlerini spachtel ile dolgu yaptim üzerinede hazir satilan cikintili tirtirli beyaz boyayi firca ile vurdum onun üstünede pembe bir boya yaptim ancak spachtel dolgu izleri görünüyor .Nerede eksik yaptim?izler nasil gider?

 7. (Yorumlara isim yazalım)
  Maalesef bunun gibi altta tamir edilen yerler çoğu zaman tamamen örtülemiyor. Tamir yaptığınız yere 1 ya da 1 kat örtücü astar ya da geçiş astarı sürün kuruyunca tüm duvara astar sürün. Bu da kuruyunca yine katlar arası kuruma süresine dikkat ederek boyanızı 2-3 kat sürün. Biraz daha iyi olacaktır. (Şu aşamada ise boyanızı sadece tamir ettiğiniz yerlere sürün 1-2 kat. Sonra tüm duvar tekrar boyayın. Biraz daha iyi olaraktır.)

 8. Mehmet ali
  Biz pirefabrik ev sipariş ettik içeriler Alçıpan kaplama saten alçı çekeceğiz ek yerlerine fakat biner astar göndermemişler meil attık eksik diye onlarda Cvp olarak astarsız boyayacaksınız gerek olmaz diyorlar ben boya atar diye biliyorum doğrudur dimi (ha ben Afrika'dan yazıyorum bina Afrika'da burda olsa sormucem bile firmaya fakat burda öyle bi malzeme yok ne yapmam gerekir)

 9. Mehmet Ali Bey,
  Binder astar boyanın iyi tutmasını ve alçıpanın boyayı çekmesini engeller. Plastik veya silikonlu boya yapacaksanız. Astarsız da boya yapabilirsiniz. 1. kat boyayı ince sürün 2-3 saat sonra normal boyanıza başlayın. 2. ve 3. kat boyalara daha az su katın.

 10. Salon duvarında 3 parça kabarma oldu bunları kazıdım daha önceki boyali yerler kağıt gibi çıktı saten aldı çekip boyasam okurmu

 11. Nİhat Merhaba,Daha önce tavanlarımda küf oluştuğu için çamaşır suyu kullanmıştım.Sonuç iyiydi.Yalnız tavanlarımı yeniden boyamak istediğimde tavanlar boyanırken dökülmeye başladı.Boya tavanda tutmuyor.Nasıl bir yol izlemem lazım.Şimdiden teşekkürler.

 12. PREFABRİK EV ALIP ALÇIPANLA KAPATTIK ALÇIPANIN BİRLEŞN YERLERİ KISMEN BOSLUK KALDI BUNUN İÇİN NE YAPMAM LAZIM BUNU KULLANIRSAM BOYA GEREKİRMİ

 13. (Yorumlara isim yazınız.)
  Birleşim yerlerine saten alçı ile tamirat yapılabilir. Kuruduktan sonra astar ve boya uygulanır.

 14. merhaba,
  odama 1/7 oranında inceltip tarama yapmamay özen gostererek ve tek kat binder astar yaptım. ama üzeri düzgün boya tutmuyor.dalgalı gibi oluyor. bahsettiğiniz kadar kolay bir olay değilmiş bence. dikkat etmeme rağmen sorun yaşıyorum. zımpara yapmadan nasıl düzeltebilirim?
  teşekkürler

 15. Aykut Bey,
  Astardan sonra boya için birkaç saat bekleyin, taramayı boyanın son katında yapın. Ayrıca taramada kısa ipli rulo kullanın.

 16. Merhaba Sevim ben yardiminiza ihtiyacim var ! Yeni tasinacagimiz evin bir bolumunu Marshall4Yeni tasinacagimiz evin bir bolumunu Marshall40RR 11430 ile boyadik ama cok kotu oldu boya izleri vardi duvar boyayi emiyordu kalıp gibi duz guzel bir goruntu saglayamadik oysa 2kat boyamistik yapamadik nasil duzeltebiliriz tesekkur ederim

 17. Sevim Hanım,
  Boyadan önce 1 kat geçiş astarı iyi olurdu. Ayrıca boya için kısa ipli kaliteli bir rulo kullanın. Boyanın son katı biter bitmez, boya kurumadan boyasız ruloyu duvarda gezdirin.

 18. tavanı bir yıl önce boyadık tavan boyası ile ama yağmur dolayısıyla bazı yerlerin boyası kalktı döküldü boyanın döküldüğü yerleri ne yapmamı önerirsiniz. son kat üzeri beton betona da bu sene sukes sürdüm sukes üzerine binder mi kullanayım yoksa boya dökülen yerleri önce binder kullanıp astar gibi sonra boyayayım mı ?

 19. Caglayan077 Mehmet,
  Su yalıtımının üst taraftan yapılması daha doğru olur. Yalıtımı yaptıktan sonra Dökülen yerleri zımpara yapıp direkt boyayabilirsiniz.

 20. Suntalem üzerine akrilik boya uygulayacağız. Geçiş için binder uygulasak yeterli olur mu. Zımpara yapılması gerekli mi. Suntalem çok parlak değil. Ve dokulu.

 21. Gamze Sungur Tunca,
  Suntalam gibi kaplama, emici olmayan yüzeylere binder kullanılmaz. Multi astar veya su bazlı astar kullanın.

 22. Merhaba,
  Dökülen yerleri zımparalayın gerekiyorsa kazıyın. Alçı tamiri gerekiyorsa saten alçı ile düzeltin. Kararan yerleri çamaşır suyu ile silin kuruyunca Polisan Elegans veya Kale Kalia benzeri küf dirençli bir tavan boyası ile boyayabilirsiniz.

 23. Mrb evimde kullanılan boyanin jotun marka olduğunu öğrendim,ama o kadar çok leke ve iz birakiyor ki sildigim yerde bile silme izi kalıyor,aynı zamanda tüm duvarlarda dalgalanmalar mevcut ışıkta çok belirgin oluyor. Ben silmeye çok müsait aynı zamanda şık ve kaliteli duran bir boya tavsiyesi alabilirmiyim teşekkürler…

 24. Melike Hn.
  Jotun'un hangi boyası ile boyanmış duvarlarınız bilmiyorum ama iyi bir marka olduğu biliniyor. Silerken önce yukarıdan aşağıya doğru tozu kuru bez ile alınmalı sonra arap sabunu gibi yumuşak bir sabunla silinmelidir. Kullanabileciğiniz diğer iyi silinebilir boyalara örnek olarak : Kale Kalia, Marshall Sil-Pak, Permolit Permomax, Dyo Dyojen, Polisan Elegans v.b.

 25. Merhaba ben serdar binder birebir suyla karıştırdığımızda nasıl bir şu izalasyonu sağlar.bunu terastaki fayans derzlerine 1 no fırçaile sürsem faydası olurmu derz dolguları önce yaptırıp sonra mı birebir binder kullanmak lazımdır teşekkür ederim.

  • Rukiye Hanım, Denenmemiş bir uygulama olduğu için, kesin bir şey söylemek zor. Fakat, direkt karıştırıp spatula ile sürmek, kabarık desen yapmaz tahminimce. Alçı ve binder ile yeni bir desen yöntemi amaçlıyorsanız küçük denemeler yapabilirsiniz. Hazır efekt boyaların çeşitlerine de bakın.

 26. Yaşadığımız şehirde kış ve yaz nem oranı yüksek kışında ev içinde yoğuşmadan dolayı duvarlarda kararma var duvarlarda su bazlı boya var bazı odalar alçı sıva bazısıda normal sıva eski boya üzerine astar gereklimi hangi astar ve boyayi ne şekilde yapabilirim en kısa sürede bilgi verebilirmisiniz teşekkürler.

  • İlknur Hanım,
   Astar küflenme ve terlemeyi engellemez. Bu nedenle aynı türde boya yapacaksanız, direkt boyama yapabilirsiniz. Terleme için en iyi boyalar plastik boyalardır. Hava geçirgenliği yüksektir.

 27. Binder cok güzel işlevleri olan bir urun.Aciklamalar cok güzel eğitici, bilgilendirici, tesekkurler.
  Binderi aciklamalarinizdaki gibi sürekli kullanmaktayim.
  Ayrica bir diğer özelliğinden de ben bahsetmeye çalışayım.
  Cimento ve alçı bazlı yapılan tüm ürünlerin duvara yapıştırılma isi bitirilip, uzeri çeşitli su bazlı boyalarla renklendirme isi de sonlandirildiktan sonra Binderi bir nevi VERNIK anlamında da kullanabilirsiniz.
  İstenilen parlaklık elde edilene kadar kat kat sürünce ve kuruduktan sonra ürünlerin PARLADIGINI GOZLEMLEYEBILIRSINIZ.
  Kamil Levent Yükselen (Inş.Teknikeri)
  Zincirlikuyu Yapi Meslek Lisesi eski mezunu.
  Saygilarimla,

  • Ergün Bey,
   Maalesef bu şekilde rutubet kokusunu engelleyemezsiniz. Küf ve rutubet oluşan kısımları rutubet boyaları ile boyayın.
   Boyadan önce de çamaşır suyu silip, kurumasını bekleyin. Ortamı düzenli olarak havalandırın.

 28. İyi akşamlar ben akrilik boyalarla tuval üzerine akrilik renk çalışması yapıyorum ve akrilik boyalarımı astarla karıştırmak istiyorum marshall İzelasyon astarı kullanıyorum fakat mavi kırmızı siyah gibi pigmentasyon olan yoğun renkli boyaların rengini açıyor açmayacak bir astar arıyorum bilginiz var mı yurtdışındaki hocalarım düfa binder kullanıyorlar ve onlarınki boyaların rengi açılmıyor…iyi akşamlar

 29. Merhaba benim alçı üzerinde silikonlı boya bulunmaktadır lakin boya çoğu yerde kağıt gibi çıkmaktadır ve altındaki alçıda tozuyor ben boyayı kazıyabildiğim kadar kazıdım lakin bazı yerlerde boyalar çıkmadı ben bu binderi sürdükten sonra alçıda ki ufak tefek spatula izlerini saten alçı ile kapadıktan sonra silikonlu boya yerine plastik boya sürebilirmiyim ( bazı yerleri kazıyamadım ama komple binder sürücem) şimdiden cevap için teşekkür ederim

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz