İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Alçıpan Boyama Nasıl Yapılır?

alçıpan boyama
Alçıpan boyama

Bu yazımızda alçıpan boyama ile ilgili tüm detayları anlattık. Alçıpan ne ile boyanır, alçıpan üzerine boya yapılır mı, alçıpan üzerine alçı çekmeden boya yapılır mı, alçıpan direk boyanır mı? gibi merak ettiğiniz bir çok soruya cevap verdik.

Alçıpan Boyama

alçıpan boyama
Alçıpan boyama

Alçıpan boyama: Alçıpan aşırı emici bir yüzeye sahiptir. Düzgün bir işçilik ve araçlarla çok iyi bir alçıpan boyama işi çıkarabilir, alçıpandan yapılmış, tavan, duvar ve diğer malzemeleri kolaylıkla boyayabilirsiniz. (Alçı boyama hakkında detaylı bilgi almak için, linke tıklayarak “Alçı boyama” yazımızı okuyabilirsiniz.) Alçıpan boyama ile ilgili tüm merak ettiklerinizi ise aşağıda anlattık.

Alçıpan Üstüne Boya Yapılır Mı?

Alçıpanın boyanmasının mümkün olmadığınız düşünen birçok kişi olsa da; alçıpan ve çeşitlerini boyamak mümkündür. Tabi bazı boyama kurallarına riayet etmeniz gerekiyor. Sayfanın alt kısmında alçıpanı boyarken dikkat etmeniz gereken noktaları derledik.

Alçıpan Neyle Boyanır?

Alçıpan neyle boyanır, alçıpan hangi boya ile boyanır? Alçı ve alçıpan yüzeyine tüm boya çeşitleri tutar. (Su bazlı, sentetik, selülozik, epoksi, poliüretan v.b.) Fakat, alçıpanı boyamak için en çok kullanılan boyalar, su bazlı boyalardır. Su bazlı plastik, su bazlı silikonlu mat, su bazlı ipek mat, su bazlı yarı mat, su bazlı dış cephe boyalarını hatta su bazlı akrilik boyalar ile alçıpanları boyayabilirsiniz.

Alçıpan, iç mekanda kullanılacaksa, iç cephe boyaları ile dış cephede kullanılacaksa dış cephe boyaları ile boyanması daha uygun olacaktır.

Alçıpan Nasıl Boyanır?

alciopan boyama
Alçıpan boyama nasıl yapılır?
 • Boyamadan önce kırık veya delik kısımları saten alçı veya iç cephe duvar tamir macunu ile doldurun. Boya veya astar yapmadan önce macunun iyice kurumasını bekleyin.
 • 1 kat alçılı yüzey astarı veya veya binder astar uygulayın. (Binder astar sadece 1 kat uygulanır.)
 • Astarın kuruması ve çekmesi için en az 5-6 saat bekleyin.
 • 1 kat boyanızı uygulayın,
 • Boyanız su bazlı ise en az 3-4 saat, sentetik ise 24 saat kurumasını bekleyin,
 • İlk kat iyice kurduktan sonra ikinci katı yapın.

Alçıpan Üzerine Alçı Çekmeden Boya Yapılır Mı?

Alçıpan direkt boyanır mı, alçıpan üzerine alçı çekmeden boya yapılır mı? Alçıpanı alçı çekmeden direkt boyayabilirsiniz. Fakat, çok sayıda alçıpan kullanıyorsanız, birleşim yerleri belli olacaktır. Alçı ve kullanıma hazır macunlar alçıpanın birleşim kısımlarını kapatarak daha yekpare bir görünüm oluşturacaktır.

Alçıpan üzerine ister alçı çekin, ister direkt boyamayı düşünün, ham alçıpan boyayı çok emecektir. Boya sarfiyatı artar. Bu nedenle, alçılı veya alçısız alçıpanın üzerine mutlaka astar uygulanması gerekiyor. Astarlar, boyanın mukavemetini artırarak, daha uzun ömürlü olmasını da sağlar.

2 Yorum

 1. bindr astar sadece birleşim yerlerindeki alçılı kısımlara mı yoksa alçısız kagıtlı kısımlara da mı uygulanmalıdır. tavan boyanınca alçılı ve kağıt kısımlar arasında renk farkı olur mu olmaması için ne yapılmalı. alçıyı tüm alçıpan üzerine çekmek şart mı

  • Mustafa Bey,
   Hem birleşim yerlerindeki alçılı kısımlara, hem de kağıt olan kısımlara 1 kat binder astar uygulamalısınız.
   Alçıyı tüm alçıpan üzerine çekmenize gerek yok. Fakat, binder astardan sonra 1 kat da geçiş astarı uygularsanız, renk farkı en aza iner.
   Daha sonra 2 kat da boya yapmanız gerekiyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar