Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Alçıpan Nedir, Alçıpan Nasıl Boyanır?

alçıpan nedir
Alçıpan nedir?

Bu yazımızda alçıpan nedir, alçıpan çeşitleri nelerdir, beyaz, mavi, yeşil, kırmızı alçıpan ne demek açıkladık. Ayrıca, alçıpan nasıl boyanır, alçıpan boyama yaparken nelere dikkat edilmelidir, alçıpan nasıl kesilir? detaylı şekilde aşağıda anlattık.

Alçıpan Nedir?

yeşil alçıpan nedir

Alçıpan nedir? Alçıpan duvar levhaları, alçıdan ve çimentodan yapılmış panellerdir ve genellikle 120 santimetre eninde, 250 santimetre boyunda ve 1,5 santimetre kalınlıkta olur. Üzerinde ince bir kağıt kaplama bulunur.

İş yerlerinde ofisleri ayırmak, evlerde bölüm oluşturmak için kullanılır. Ayrıca, asma tavan yapımında (kare şeklinde) profil demirleri üzerine tavana tutturulur.

Beyaz Alçıpan Nedir?

Standart beyaz alçıpanlar, dekoratif amaçlar için, bir mekanda bölüm oluşturmak için veya düzgün ve pürüzsüz bir yüzey elde etmek için iç cephede kullanılan alçı panelleridir. Asma tavan yapımında da sıkça kullanılır.

Fakat, üretici firmalar, standardın dışına çıkarak beyaz alçıpanın içerisine elyaf veya cam yünü katarak özelliğini değiştirilebilir.

Kırmızı Alçıpan Nedir?

Kımızı alçıpanlar, alçıpan üretici firmalarının ısıya dayanıklı alçıpanları belirlemekte kullandığı bir renktir. Kırmızı renkte üretilen alçıpanlar, ısıya, hatta yangına dayanıklı olarak üretilir.

Genellikle, birçok üretici firmada ısıya dayanıklı alçıpanın rengi kırmızı olsa da; ısıya dayanma dirençleri farklı olabilir. Ayrıca kırmızı alçıpanlar, hem ısıya hem de, suya dayanıklı olarak da üretilebilirler.

(Isıya ve yangına dayanıklı alçıpanlar, genellikle kırmızı renkte üretilse de; bazı firmalar mavi ve gri olarak da üretiyor.)

Yeşil Alçıpan Nedir?

Yeşil renkte alçıpan üreten firmalar, genellikle suya dayanıklı ve su itici özelliği bulunan alçıpan levhaları belirlemekte kullanıyor.

Yeşil alçıpan levhalar, nemi dengeleme ve düşük su emme özelliğine sahiptir. Nemli ortamlara, seramik kaplamadan önce pürüzsüz bir yüzey elde etmek için kullanılıyor.

Mavi, Sarı, Gri Alçıpan Nedir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, alçıpanda renk seçimi üretici firmanın elindedir. Bazı firmalarda suya ve neme dayanıklı alçıpanlar, mavi renkte bazıları da yeşil üretiyor.

Üretimde renk seçimi, üretici firmanın seçimine bağlıdır. Örneğin: “A” firmasında suya dayanıklı bir alçıpan mavi renkte iken, “B” firmasında yeşil olabilir.

Dış cephe için uygun bir alçıpanı bir firma sarı üretirken, başka bir firma mavi ya da gri renkte üretebilir.

Bu nedenle, satın almadan önce alçıpanın tam özelliklerini satıcıya sorun. Dış cephe için uygun mu, elyaflı mı, yangına veya suya dayanıklı mı? İhtiyacınız olan doğru alçıpanı tercih ederken, renklere takılmayın, tam özelliklerini satıcı firmadan öğrenin.

Alçıpan Montajı Nasıl Yapılır?


Duvar alçıpanın montajı yapılırken zemin teraziye alınır. Yere, tavana ve yanlara alçıpan profili vidalanır. Alçıpan bu profillerin dış kısmına konularak alçıpan vidaları ile vidalanır.

Alçıpan yapıştırma için özel olarak üretilmiş alçıpan yapıştırma alçıları da kullanabilirsiniz. Bu alçıları aralıklarla öbek-öbek sürebilir veya taraklı mala ile arkasına tamamen yayabilirsiniz.

Alçıpan Boyama

alçıpan boyama
Alçıpan boyama

Alçıpan boyama: Alçıpan, iç mekanda kullanılacaksa iç cephe boyaları ile dış cephede kullanılacaksa dış cephe boyaları ile boyanır. Neredeyse her boya çeşidi ile alçıpan plakalar boyanabilir.

Alçıpan Neyle Boyanır?

Alçıpan plastik, su bazlı silikonlu veya yağlı boya ile boyanabilir. Alçıpanın boyayı çekmemesi ve boya sarfiyatının fazla olmaması için boya yapılmadan önce 1 kat alçılı yüzey astarı veya binder astar kullanılır.

Alçıpan Nasıl Boyanır?

  • Boyamadan önce kırık veya delik kısımları saten alçı veya iç cephe duvar tamir macunu ile doldurup boya veya astar yapmadan önce macunun iyice kurumasını bekleyin,
  • 1 kat alçılı yüzey astarı veya veya binder astar uygulayın,
  • Astarın kuruması ve çekmesi için birkaç saat bekleyin,
  • 1 kat boyanızı uygulayın,
  • Boyanız su bazlı ise 2-3 saat, sentetik ise 24 saat kurmasını bekleyin,
  • İlk kat kurduktan sonra ikinci katı yapın.

Alçıpan Nasıl Kesilir?

alçıpan nasıl kesilir

Alçıpan nasıl kesilir, alçıpan neyle kesilir? Alçıpanı pürüzsüz ve düzgünce isteğinize uygun ölçülerde kolayca kesebilirsiniz. Alçıpan iki şekilde kesilir.

Maket Bıçağı İle Alçıpan Kesme

Alçıpanı maket bıçağı ile kesmek en çok kullanılan yöntemdir. Alçıpan plakayı çok düzgün ve pürüzsüz bir yüzeye yatırarak maket bıçağı ile kesebilirsiniz. Maket bıçağının keskin ve büyük olmasına dikkat edin. Üzerinden birkaç kez geçmeniz gerekebilir.

  • Alçıpanı maket bıçağının çizmeyeceği bir zemine yatırın. Keserken alttaki zemine zarar verebilir. Eğer zeminin çizilme olasılığı varsa alçıpanı dikey olarak da kesebilirsiniz.
  • Kesmek istediğiniz kısmı, kurşun kalen yardımı ile alttan ve üstten işaretleyin.
  • Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi, bir mastar yardımı ile bastırarak kesin.

Alçıpan Testeresi İle Alçıpan Kesme

Alçıpan testeresi, alçıpanı kolayca kesmenizi sağlayan, ince bıçaklı bir testeredir. Sürekli olarak alçıpan kesme yapacaksanız, bir alçıpan testeresi işinizi kolaylaştırabilir. Büyük yapı marketlerde ve sanal mağazalarda alçıpan testeresi adı ile bulabilirsiniz.

Alçıpanı alçıpan testeresi ile dikerek veya yatırarak, kesilecek kısmı boşluğa gelecek şekilde kesebilirsiniz. Bu yöntemi uygularken; büyük alçıpan plakaların kırılmamasına dikkat edin. Mümkünse, alçıpanı sabit tutmak için yardım alın.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar