Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Hangi Boya Kaç M2 Boyar?

kaç metrekare boyar
Hangi boya kaç m2 boyar?

Bu yazımızda boya satın alırken, size çok faydalı olacak bir konu oluşturduk. Farklı türde boyaların, yaklaşık olarak kaç metrekare boyadığını anlattık. Örneğin: 20 kg boya kaç m2 boyar, 20 kg dış cephe boyası ne kadar yer boyar, 1 kg yağlı boya kaç m2 yer boyar, 2.5 lt boya ne kadar yer boyar? gibi daha bir çok boyanın boyama alanını vereceğiz. Boyanın hem üzerinde yazan boyadığı alanı hem de; uygulandığı yüzeye göre, kaç metrekare boyadığını detaylıca anlatacağız. İnternette en çok aranan; “20 kg boya kaç m2 boyar ve 20 kg dış cephe boyası ne kadar yer boyar? ile başlamak istiyoruz. Ardından diğer boyaların boyama alanlarına geçeceğiz.

20 Kg Boya Kaç M2 Boyar?

20 kilo boya kaç metrekare boyar
20 kg boya kaç m2 boyar?

Boyaların yaptığı boyama alanını etkileyen en önemli faktör, boyanın kalitesi ve uygulandığı yüzeydir. Bu nedenle 20 kg boya şu kadar ala boyar şeklinde kesin bir bilgi vermek yanlış olacaktır. Fakat, yaklaşık olarak, orta kalite ve üst kalite iç cephe boyaların boyama alanını tahmin edebiliriz.

20 kg orta kalite bir boya, 2+1 evi 60-70 m2 evi iki kat boyayabilir. 20 kg üst kalite bir duvar boyası, 90-120 metrekare bir evi 2 kat boyayabilir. Şimdi net olarak 20 kg boya kaç m2 boyar söyleyelim. Düşük kalite bir 20 kg boya, tek kat 100 m2 boyar. Orta kalite bir iç cephe boyası tek katta 150, metrekare boyar. Üst sınıf bir 20 kg iç cephe boyası ise tek kat 200-250 m2 alan boyayabilir. Tabi, bahsettiğimiz ölçüler duvar boyama alanıdır.

Eğer bilinen markaların boyasını satın almayı düşünüyorsanız; boyanacak alanı tek kat 200 metre kareden hesaplayabilirsiniz. Fakat, boya her zaman en az 2 kat yapıldığı için, 100 metrekareye denk gelecektir. Tabi yüzeyde koyu renk varsa, yüzey daha önce hiç boyanmamış ise daha fazla boyaya ihtiyaç olabilir. Burada yeri gelmişken, genel olarak, orta büyüklükte bir eve (90-120 m²) 1 duvar boyası ve bir de tavan boyasının yeterli olduğunu hatırlatalım.

2.5 Lt Boya Ne Kadar Yer Boyar?

2.5 Lt Boya Ne Kadar Yer Boyar
2.5 lt boya ne kadar yer boyar?

2,5 litrelik boyalar, küçük bir odayı iki kat boyayabilir. Eğer boyanacak oda, 10 metrekareden büyük değilse ve eski rengi koyu renk değilse 2,5 litre iyi bir boya, otuma alanı 8-10 metrekare olan bir odayı iki kat boyayabilir. Duvara daha önce hiç boya yapılmamışsa veya eski rengi koyu ise, astar kullanmayı unutmayın. Aksi halde 2,5 litre boya bir odayı boyamaya yetmez.

Gelelim 2.5 lt boya ne kadar yer boyar? sorusunun net cevabına. 2,5 litrenin boyama alanı boyanın kalitesine göre değişir. Yukarıda bahsettiğimiz boyama alanı, 2,5 litrenin boyaması geren alandır. İyi bir 2,5 litre boyanın boyaması gereken alan tek kat 35-40 metrekare olmalıdır. Bu arada boyaların en az 2 kat yapılması gerektiğini tekrar hatırlatalım.

10 Kg Boya İle Kaç M2 Boyanır?

Boyanın silikonlu olması veya plastik olması boyama alanını etkilemez. Çünkü plastik boyalarda da 1. ve 2. kalite boya var; silikonlu boyalarda da 1 ve 2 kalite hatta 3 kalite boya var.

10 kilogram boya genellikle büyük bir salon boyamak için satın alınır. Veya orta bir salon ve küçük bir oda boyamak için 10 kg boya kullanabilirsiniz.

Ölçü vermek gerekirse; İyi bir 10 kg. boya ile oturma alanı 25-30 metrekare olan bir salonu boyayabilirsiniz. Veya 20 metrekare salon ve 1 tane de 10 m2 odayı iki kat boyayabilirsiniz.

10 kg boya ile kaç m2 boyanır? sorunuza net bir cevap gerekirse; boyanın kalitesine ve yüzeyin durumuna bağlı olarak yaklaşık 75 metrekare tek kat boyayabilirsiniz. Burada 10 kg. boyanın yaklaşık olarak 6,3 litre olduğunu hatırlatalım.

15 Lt Boya Kaç M2 Boyar?

Silikonlu ipek mat ve yarı mat boyalarda genellikle boya kabında litre yazar. Silikonlu mat, plastik boyalar, dış cephe boyalarında ise kilogram olarak belirtilmiştir. 15 lt. boyanın boyama alanı diğer boyalarda olduğu gibi boyanın kalitesine ve yüzeye bağlıdır.

Eğer boyanın kalitesinden emin değilseniz, fiyatı size ipucu verecektir. Benzer boyalar ile karşılaştırın. Kıyaslamayı doğru yapmanız gerekiyor. Plastik boya düşünüyorsanız her markada birinci kalite ve orta kalite plastik boya olduğunu hatırlayın. Aynı şey, su bazlı silikonlu boyalar için de geçerlidir.

Kıyaslamaya parlaklık derecesini de ekleyebilirsiniz. İpek mat bir boya alacaksanız ipek mat boyalar ile karşılaştırın ki kıyaslama doğru olsun. Şimdi 15 lt boya kaç m2 boyar? sorusunun cevabına geçelim. İyi bir 15 litre boya, yaklaşık olarak, 200 metrekareyi tek kat boyaya bilmelidir.

Şimdi, en çok merak edilen konulardan biri olan dış cephe boyasının boyama alanına geçelim.

20 Kg Dış Cephe Boyası Ne Kadar Yer Boyar?

20 Kg Dis Cephe Boyasi Ne Kadar Yer Boyar
20 kg dış cephe boyası ne kadar yer boyar?

İç cephe duvar boyalarında olduğu gibi dış cephe boyalarında da boyama alanını bazı şartlar etkiler.

  • Boyanın kalitesi,
  • Yüzeyin pürüzlü veya düzgün olması,
  • Daha önce boyalı olup olmadığı,
  • Alttaki rengin koyu olması,
  • Astarlı veya astarsız uygulama.

1 kova dış cephe boya kaç m2 boyar? Yukarıda gördüğünüz etkenler iç ve dış cephe boyalarının boyama alanını direkt olarak etkiler. Dış cephe boyası satın almadan önce, size yukarıdaki etkenleri düşünün. Aksi halde boyanız yarım kalabilir.

Gelelim 20kg dış cephe boyasının kaç metrekare boyadığına. 20 kg bir dış cephe boyası yaklaşık olarak 2 kat 55-60 metrekare alan boyar. Fakat çok üst kalitede bir dış cephe boyasının boyadığı alan, iki kat 100 metrekareye kadar çıkabilir. Aynı oranda, düşük kalite bir dış cephe boyasının boyama alanı da 40-45 metrekareye kadar düşebilir.

Dış cephe boyasının iç cephe boyalarına göre az boyamasının en önemli nedeni. Dış cephenin pürüzlü olmasıdır. Pürüzlü bir duvar her zaman çok daha fazla boyaya ihtiyaç duyacaktır.

Şimdi, size kolaylık sağlayacak bir ipucu ile devam edelim. Tek katlı, oturma alanı, yaklaşık 100 m2 bir evi 20 kg. dış cephe boyası 2 kat boyayabilir. Daha önce boyası varsa ve eski boyası koyu renk değilse 20 kg. dış cephe boyası tek katlı bir evi boyamaya yetecektir. 90-120 metrekare evin dış cephesini boyamak için 20 kg. boya kullanmanız gerekiyor. Dublexlerde 2 kova, triplex evlerde ise, 3 kova kullanılır. Yani, her kat için 20 kg. boya gider.

1 kova dış cephe boya kaç m2 boyar, 20 kg dış cephe boyası ne kadar yer boyar? sorularının net cevabı ise, 55 metrekaredir diyebiliriz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, dış cephe boyaları iç cephe boyalarından daha az boyama alanına sahiptir. Dış cephe boyası satın alırken, 20 kg dış cephe boyasını 55-60 metrekare boyadığını düşünerek satın alabilirsiniz.

15 Litre Dış Cephe Boyası Ne Kadar Alan Boyar?

15 litre dış cephe boyası yaklaşık olarak 20 kg dış cephe boyası kadar yer boyar. Yani 55-66 metrekare. Ayrıca, birçok dış cephe boyasının ambalajında litre değil, kilo yazılır. Kısaca özetlemek gerekirse; 15 litre dış cephe boyası, en az 55-60 m2 alanı iki kat boyayabilir.

1 Kg Dış Cephe Boyası Kaç M2 Boyar?

Dış cephe boyaları 1 kg. olarak satılmaz. Fakat, elinizde bir miktar boya kaldıysa veya detaylı bir hesap yapmak istiyorsanız 1 kg. dış cephe boyasının kaç m2 boyadığını belirtelim.

Yüzey şartlarına bağlı olarak 1 kg dış cephe boyası; tek katta 7-10 metrekare arası boyayabilir. Yüzeyin koyu renk olması veya hiç boyanmamış olması boyama alanını değiştirebilir. Bu gibi durumlarda, astar uygulaması yapılmalıdır.

1 kg Yağlı Boya Kaç M2 Yer Boyar?

1 litre yağlı boya kaç metrekare boyar
1 kg yağlı boya kaç m2 yer boyar?

Yağlı boyalar boyama alanı en yüksek boyalardır. Ekonomik olması, dayanıklı olması ve, boyadığı metrekarenin fazla olması yağlı boyayı ülkemizde metal ve ahşap için en çok tercih edilen boyalardan biri yapıyor. Fakat, kokusu nedeniyle duvar boyamak için yağlı boya kullanımı çok azaldı.

Lafı fazla uzatmadan, gelelim 1 kg yağlı boyanın kaç m2 yer boyadığına. 1 kg yağlı boya tek katta 13-15 metrekare boyamalıdır. Tabi bu ortalama bir yağlı boyadır. Diğer boyalarda olduğu gibi, yağlı boyanın kalitesi ve uygulandığı yüzey önemlidir.

1 Litre Yağlı Boya Kaç Metrekare Boyar?

Yağlı boyalarda ambalaj ölçüsü litredir. Yani, neredeyse tüm yağlı boya ambalajlarında litre yazar. Örneğin 0,75 lt, 7,5 lt ve 15 lt. Birçok yağlı boya ambalajı 1 litre değil 0,75 litredir. O da yaklaşık olarak 1 kg. denk gelmektedir.

Yine de 1 litre yağlı boyanın kaç metre kare boyadığını merak eden okuyucularımız için belirtelim. İyi bir yağlı boyanın litresi tek katta 15-18 metrekare boyamalıdır. Yağlı boyanın parlak, yarı mat veya tam mat olması boyama alanını çok fazla etkilemez. Fakat, yüzey ve boyanın kalitesi etkiler. Burada 0,75 litrenin, 1 kilograma denk geldiğini hatırlatalım.

20 Kg Yağlı Boya Kaç M2 Yer Boyar?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, yağlı boyalar genellikle kilo değil litre hesabı satılıyor. Yağlı boyalar, duvar metal ve ahşap boyamak için ülkemizde hala sıkça kullanılıyor. Ahşap ve duvar gibi emici olan yüzeylerde yağlı boya emileceği için daha fazla sarfiyat olacaktır. Metalde ise daha fazla boyama alanına sahiptir.

Metal, ahşap ve duvar yüzeyinde astar kullanmak, yağlı boyanın boyama alanını belirgin şekilde arttıracaktır. Yağlı boya ister parlak, ister mat olsun çok fazla boyama alanına sahiptir.

Gerekli uyarılarımızı yaptığımıza göre artık, 20 kg yağlı boya kaç m2 yer boyar? sorunuzu cevabına geçebiliriz. 20 kilogram yağlı boya ile yaklaşık olarak tek katta 250 metrekare alan boyayabilirsiniz. Tabi bu ölçüyü yaklaşık olarak verdik. Markaya göre ve yüzeye göre bir miktar değişiklik gösterebilir.

10 Kg Tavan Boyası Kaç Metrekare Boyar?

tavan boyası ne kadar yer boyar
10 kg tavan boyası kaç metrekare boyar?

20 kg boyası iç cephe boyası, bir evin duvarlarını boyayabiliyorsa, 10 kg tavan boyası da evin tavanlarına yeter gibi düşünülür. Fakat, bu yanlıştır. Çünkü, tavan boyaları farklıdır. Tavan boyası fazla yayılmaz. Bütün tavan boyalarının boyama alanı duvar boyalarına göre azdır. Yani bir eve 1 kova duvar kullanılıyorsa, 1 kova da tavan boyası kullanılır.

Şimdi, 10 kg tavan boyası kaç metrekare boyar sorunuzun en net cevabına geçelim. Tavan boyaları da en iyi sonuç için ilk kat boyanmalıdır. 10 kg tavan boyası, yaklaşık olarak, tek kat 50 metrekare alan boyayabilir.

Sprey Boya Ne Kadar Alan Boyar?

Sprey Boya Ne Kadar Alan Boyar

1 kutu sprey boya ne kadar alan boyar, sprey boya ne kadar alan boyar? Sprey boyalar genellikle 200 ml. ve 400 ml. olarak satılır. Sprey boyalar, akrilik, modifiye akrilik veya selülozik olabilir. Cins ne olursa olsun, sprey boyaların boyama alanı aynıdır. Yani, 400 ml. akrilik bir sprey boya ile 400 ml. selülozik sprey boyanın boyadığı alan yaklaşık olarak aynıdır.

Sprey boyanın boyama alanını belirleyen en belirgin etken, boyanın yüzeye mesafesidir. Sprey boya uygulaması 25-30 santimetre mesafeden yapılmalıdır. Ayrıca, sprey boyayı kullanmadan önce, iyice çalkalamak rengin iyi çıkmasını sağlayacağı için, boyama alanını arttırır.

Sprey boyanın dış mekanda yapılacaksa rüzgarsız bir alanda boyama yapılmalıdır. Aksi halde boyanın çoğu rüzgar vasıtası ile istenmeyen kısımlara yayılır. Şimdi, 200 ml. ve 400 ml. srey boya ne kadar alan boyar ?açıklayalım.

400 Ml Sprey Boya Ne Kadar Alan Boyar?

En çok satılan sprey boya ambalajı olan 400 ml. sprey boyalar, tek kat, yaklaşık olarak 1,5-2 metrekare arası alan boyar. Mesafeyi iyi ayarlayarak boyamaya çalışın ve gerekiyorsa boyadan önce sprey astar kullanın.

200 Ml Sprey Boya Ne Kadar Alan Boyar?

Küçük ama kullanışlı 200 ml sprey boyalar pratik boyama işleri için en uygun spreylerdir. 200 ml. ya da 400 ml. sprey boyalardan hangisini alacağınıza karar veremediyseniz 200 ml sprey boyanın yaklaşık olarak tek katta 1 metrekare alan boyadığını belirtelim.

“Yazımızı sürekli güncel tutarak, zamanla diğer boya, vernik ve astarların boyama alanlarını eklemeye devam edeceğiz.”

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar