Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Mutfak Dolabı Boyama, Mutfak Dolabı Nasıl Boyanır?

mutfak dolabı neyle boyanır
Mutfak dolabı boyama

Mutfak dolapları boyanır mı?: Evet, mutfak dolapları boyanabilir. Hiç boya tecrübeniz yoksa bile, mutfak dolaplarınızı boyayabilirsiniz. Aklınıza mutfak dolaplarınızı boyama fikri girdiyse, kendi mutfak dolabını boyayan yüzlerce kişiden biri olabilirsiniz. Mutfak dolabı boyama ile ilgili tüm detayları bu yazımızda bulacaksınız. Mutfak dolabı nasıl boyanır, mutfak dolabı neyle boyanır, mutfak dolaplarını boyarken neye dikkat edilir, kaç kat boya boya yapılır, boya kuruduktan sonra vernik yapılır mı? gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarını detaylı bir şekilde anlattık.

Mutfak Dolabı Boyama

mutfak dolabı boyama öncesi sonrası
Mutfak dolabı boyama öncesi sonrası

Mutfak dolabı boyama, sandığınız kadar zor değil. Hatta, çok uzun süre vakit geçirdiğiniz mutfağınızdaki dolaplarınızı, kendi ellerinizle, hayalinizdeki renge çevirmek, sizin için çok eğlenceli olabilir.

Artık, bir çok ev hanımı, kendi başına mutfak dolaplarını boyuyor ve çok başarılı işler çıkarıyor. Bu nedenle, aklınızdan mutfak dolabını boyama fikri çıkmıyorsa kendinize güvenin.

Mutfak dolaplarını boyamak için en önemli malzeme kendinize güvenmeniz! Daha önce boya yapmadıysanız bile; yapabileceğinize inanın. Biz zaten, kullanmanız gereken malzemeleri ve mutfak dolaplarının nasıl boyanacağını detaylıca size anlatacağız.

Mutfak Dolabı Nasıl Boyanır?

mutfak dolabı boyama
Mutfak dolabı nasıl boyanır?

Mutfak dolabı nasıl boyanır? anlatmaya başlamadan önce, mutfak dolaplarının farklı türde malzemelerden üretildiğini hatırlatalım.

Genel olarak, neredeyse tüm mutfak dolaplarının boyanabileceğinizi söyleyebiliriz. Fakat, aşırı parlak ve kaygan mutfak dolaplarını boyarken, çok daha dikkatli ve özenli bir çalışma yapmanız gerekiyor.

Özellikle, mutfak dolaplarınız mdf kaplama, balon kapak veya lake ise, mutlaka zımpara ve astar yapmanızı öneriyoruz.

Eski mutfak dolaplarını boyamak ise; nispeten çok daha kolay oluyor. Yani, üzerinde eski bir boya veya vernik olan bir mutfak dolabını boyamak için; hafifçe zımpara yapıp iki kat boya yapmak yeterli oluyor.

Gereken uyarılarımızı yaptığımıza göre artık, farklı türde boyalar ile mutfak dolabını boyama aşamalarına geçebiliriz.

Mutfak Dolapları Hangi Boya İle Boyanır?

mutfak dolaplari hangi boya ile boyanir

Mutfak dolapları hangi boyayla boyanır?: Mutfak dolapları, akrilik boya, yağlı boya ve sprey boya ile boyanabilir. Fakat, mutfak dolaplarını boyamak için en çok kullanılan boyalar akrilik boyalardır.

Akrilik boya ile mutfak dolabı boyama: Akrilik boyaların en belirgin özelliği koku yapmaması ve hızlı kurumasıdır. Bu nedenle, özellikle iç mekanda, mutfak dolabı dahil, tüm mobilyaları boyamak için sıkça kullanılıyor.

Yağlı boya ile mutfak dolabı boyanır mı? : Mutfak dolaplarını boyamak için yağlı boya kullananlar da var. Fakat, yağlı boya dayanıklı olmasına karşın, kokusu evin içinde sizi rahatsız edebilir. Günlerce kokusu çıkmayabilir.

Sprey boya ile mutfak dolabı boyanır mı? Evet, sprey boya ile mutfak dolapları boyanabilir. Sprey boyalar çok hızlı kurur ve hızlıca bir şeyler boyamak için en uygun boyalardan biridir. Fakat, bazı dezavantajları var. Sprey boya ile mutfak dolabı boyama detaylarını yazımızın sonunda bulabilirsiniz.

Mutfak Dolabı Neyle Boyanır?

Mutfak dolabı neyle boyanır, mutfak dolabı hangi boya ile boyanır? : Fabrikadan çıkmış bir mutfak dolabı mobilya boyası, lake boya veya mdf kaplama olabilir.

Özellikle, mdf lam olan veya lake ile boyanmış mutfak dolapları temizlik ve dayanıklılık açısından oldukça iyidir. Fakat, renginden memnun olmadığınız bu türde mutfak dolaplarının rengini değiştirmek istiyorsanız, detaylı bir işçilik yapmanız gerekiyor.

Zevkinize göre boyadığınız mutfak dolaplarınızın aynı zamanda, eskisi kadar dayanıklı olmasını da istersiniz öyle değil mi? O halde, doğru boyayı kullanıp, uygun malzemeler ile özenli çalışın ve acele etmeyin.

Şimdi, akrilik boya ile mutfak dolabı boyama, yağlı boya ile mutfak dolabı boyama ve sprey boya ile mutfak boya başlıklarını ayrı-ayrı, detaylı bir şekilde anlatalım. Böylece, mutfak dolaplarını boyamak için size uygun boyama tekniğini seçebilirsiniz.

Akrilik Boya İle Mutfak Dolabı Boyama

polisan x1 ile mutfak dolabı boyama

Akrilik boya ile mutfak dolabı boyanır mı? Evet, akrilik boya ile mutfak dolabı boyama yapabilirsiniz. Mutfak dolabı boyamak için en çok kullanılan akrilik boyalar şunlardır: Cadence, Rich, Polisan X1, Dyo Hidrolux, Permolit Permolife v.b.

Yukarıda bahsettiğimiz su bazlı akrilik boyalar ile veya başka bir marka da kullanarak mutfak dolaplarınızı boyayabilirsiniz. Önemli olan akrilik boyanın genel maksatlı (hybrid veya multi surface) olmasıdır. Özellikle, Cadence mutfak dolabı boyama ve rich boya ile mutfak dolabı boyama oldukça sık yapılan uygulamalardandır.

Akrilik boyaların markası ne olursa olsun. Uygulama şekli ve aşamaları aynıdır. Yani, ister Cadence mutfak dolabı boyama yapın, ister Rich boya ile mutfak dolabı boyama, aynı tekniği uygulayacaksınız.

Ayrıca, yukarıda bahsettiğimiz diğer akrilik boyaların kullanılışı da aynıdır. Fakat, parlaklık dereceleri farklı olabilir. Siz zevkinize göre parlak, yarı-mat veya mat bir akrilik boya tercih edebilirsiniz.

Akrilik Boya İle Mutfak Dolabı Nasıl Boyanır?

 • Mutfak dolabınızı zımparalayın. (180 veya 220 numara olabilir.) Özellikle, parlak ve kaygan bir yüzeye sahip bir mutfak dolabınız varsa, zımpara yapmanızı öneriyoruz. Bazı web sitelerinde zımpara yapmadan boya yapıldığı gösterilse de; ince bir zımpara yapıp, yüzeyi pürüzlü hale getirmek, boyanın veya astarın iyi tutunmasını sağlayacaktır. Mdf kaplama veya balon kapak zımpara çok zor olabilir. Olmuyorsa zorlamayın astar yapın.
 • Zımpara yaptıktan sonra, çıkan tozu nemli bez ile silin.
 • Ardından, parmak kadife rulo ile 1 kat akrilik parlak yüzey astarı veya multi astar uygulayın. Bu astarları bulamazsanız geçiş astarı da uygulayabilirsiniz.
 • Astarın kurumasını bekleyin. (En az 5 saat bekleyin. Bir gün sonra boya yapmak daha iyidir.)
 • Astar iyice kuruduktan sonra kadife rulo ile 1 kat akrilik boyayı uygulayın. Kadife rulo en iyi seçenektir. Sünger rulo balon çıkabilir. Saten rulosu ise parlak boyalarda iz bırakabilir.)
 • En az 5-6 saat sonra, ikinci kat akrilik boyayı uygulayın.
 • 1-2 gün sonra su bazlı taş vernik, sır vernik veya akrilik verniği uygulayın. (Vernik sadece parlatmak için değil koruma amaçlıdır. Vernik uygulanmış bir mutfak dolabını rahatça temizleyebilirsiniz. Ayrıca, darbelere de daha dayanıklı olur.) Dayanıklılık sırasına göre, en dayanıklı vernikler; taş vernik, sır vernik ve son olarak akrilik verniktir.

Yağlı Boya İle Mutfak Dolabı Boyama

yağlı boya ile mutfak dolabı boyanır mı

Mutfak dolapları yağlı boya ile boyanır mı?: Mutfak dolaplarını boyamak için; bir diğer boya ise yağlı boyadır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi; yağlı boyalar, çok dayanıklı olmasın karşın, kokusu uzun süre geçmiyor.

Yağlı boya ile mutfak dolabı boyamanın avantajı ise; verniğe ihtiyaç duyulmamasıdır. Ayrıca, yağlı boya bir çok yüzeye çok iyi yapışır.

Akrilik boyalarda olduğu gibi, yağlı boyalarda da parlak, yarı-mat ve mat görünümlü yağlı boyalar (sentetik boyalar) bulabilirsiniz. Yağlı boya ile mutfak dolaplarını boyarken, mat yağlı boyanın uygulamasının daha kolay olduğunu belirtelim. (Dikkatli bir uygulama yapmazsanız parlak yağlı boya, mutfak dolabı üzerinde rulo izi bırakabilir.)

Yağlı boya ile mutfak dolabı boyarken astara bile ihtiyacınız olmayabilir. Fakat, aşırı parlak ve kaygan bir mutfak dolabını boyarken; sentetik astar kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca, koyu bir renkten, açık bir renge geçiş yapacaksanız, astar alttaki rengin kolay kapanmasını sağlar. Şimdi, yağlı boya ile mutfak dolabı boyama aşamalarına geçelim.

Yağlı Boya İle Mutfak Dolabı Nasıl Boyanır?

 • Saten parmak rulo ile 1 kat sentetik astar uygulayın.
 • Astarın iyice kurumasını 1 gün bekleyin.
 • 1 gün sonra yağlı boyanın birini katını yapın. (yağlı boya=sentetik boya)
 • 1 gün sonra da yağlı boyanın ikinci katını yapın.

Sprey Boya İle Mutfak Dolabı Boyama

Sprey boya ile mutfak dolabı boyama
Sprey boya ile mutfak dolabı boyama

Sprey boyayla mutfak dolabı boyama yapılabilir mi? Sprey boya ile mutfak dolapları boyanabilir. Sprey boya, bir çok yüzeye tutunabilir.

Fakat, sprey boya ile bir şey boyamak göründüğünden çok daha zordur. Boyanacak yüzey ne kadar büyük olursa, boyamak o kadar zorlaşır.

Özellikle, ev hanımlarına sprey boya ile mutfak dolabı boyamayı önermiyoruz.

Sprey boya ile mutfak dolaplarını boyamak yüzeyde akma, damlama ve boya katmanlarının dengesiz olmasına neden olabilir. Çirkin bir görünüm oluşturabilir. Üstelik, bunu boyama işi bitene kadar anlayamayabilirsiniz. Emeğinizin ve boyanızın boşa gitmesi büyük olasılıktır.

Sprey boya ile mutfak dolabı boyamanın diğer dezavantajı kötü koku yaymasıdır. Hangi sprey boya olursa olsun, (sentetik, akrilik, selülozik) kokusu saatlerce mutfaktan çıkmaz. Solunması çok zararlı olan sprey boyayı, yemek yenilen ve pişirilen bir mekânda kullanmak pek de mantıklı değildir.

Yine de; sprey ile mutfak dolaplarını boyamayı düşünüyorsanız veya mutfak dolabınızın boyasına rotüş yapmak istiyorsanız uygulamayı sırasıyla anlatalım.

Sprey Boya İle Mutfak Dolabı Nasıl Boyanır?

 • Mutfak dolabı parlak veya kaygan ise ince bir zımapara yaparak yüzeyin pürüzlü olmasını sağlayın.
 • 1 kat sprey astar uygulayın. (Spreyler yaklaşık olarak yarım saatte kurusa da; boyayı kalın yaptığınızı varsayarak birkaç saat kuruması için bekleyin.)
 • İlk kat sprey boyayı yaklaşık 25 santimetre mesafeden sıkın. Kolunuzu sürekli oynatarak aynı yüzeyde boya birikmesini engelleyin.
 • İkinci kat sprey boyayı yine birkaç saat sonra uygulayın.
 • Son olarak, sprey verniği uygulayın. (Sprey vernik, temizlik yaparken işinizi kolaylaştırır ve mutfak dolabınızı darbelere karşı korur.)

Mutfak dolabı boyama hakkında soru, görüş ve deneyimlerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz. Aklınızda yeni bir mutfak dolabı satın alma düşüncesi varsa; “En Kaliteli Mutfak Dolapları Hangileri?” yazımız ilginizi çekebilir.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar