Ana Sayfa Boyalar Boya Sökme Yöntemleri, Boya Nasıl Sökülür?

Boya Sökme Yöntemleri, Boya Nasıl Sökülür?

Boya nasıl sökülür
Boya nasıl sökülür?

Boya sökme yöntemleri: Hangi boya olursa olsun, kuruduktan sonra bir yüzeyden boya sökmek, çok zahmetli bir iştir. Boyalı yüzeye zarar vermeden, farklı yüzeylerden boya sökme yöntemlerini ve dikkat etmeniz gereken noktaları “boya nasıl sökülür?” başlığı altında aşağıda detaylıca anlattık. Ayrıca, boya sökerken boya sökücünün nasıl kullanılması gerektiğini, boya sökücü çeşitlerini ve hangi yüzeylere boya sökücü uygulanabileceğini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Boya Nasıl Sökülür?

Her boya sökme yöntemi her materyal için uygun olmayabilir. Plastik bir yüzeyden boya sökücü veya tiner ile boya sökmeye çalışmak, oldukça riskli olacaktır. Bu nedenle; metal, plastik, ahşap, cam, seramik, duvar, halı, kumaş gibi yüzeylerden boya sökme işlemlerini ayrı ayrı yazımızın daha alt kısımlarında detaylıca anlattık.

Boyayı Ne Söker?

Boyayı ne söker? Boya sökme yöntemlerini şu şekilde sıralamamız mümkün.

 • Zımpara ile boya sökme: Önce kalın sonra ince bir zımpara ile boya sökebilirsiniz. Mümkünse, zımpara makinesi kullanın.
 • Tinerle boya çıkarma: Tinerle boya çıkarmak sadece selülozik tiner ile mümkündür. Bir bezi selülozik tiner ile ıslatarak dairesel harketlerle silin. Sentetik siner ise, boya sökmek için yeterince keskin değildir.
 • Boya sökücü ile boya sökme: Boya sökücüler ile neredeyse her boya sökülebilir. Boya sökücü yüzeye sürülür ve içine işlemesi beklenir. Yaklaşık yarım saat sonra boya kazınarak alınır. Fakat, kalın boyalar için bu işlemin tekrarlanması gerekebilir. Ayrıca, birçok boya sökücü plastik türlerine zarar verdiği için plastik eşyalarda kullanımı tavsiye edilmez.
 • Yakarak boya sökme, pürmüz ile boya sökme: Yakarak boya sökme; pürmüz ile veya ısı tabancası ile yapılır. Pürmüz boyayı tamamen yakar. Isı tabancası ise yumuşatır. Genellikle, metal ve duvar üzerindeki boyalar için pürmüz ve ısı tabancası kullanılır. Çok dikkatli olunmalıdır. Sentetik ve selülozik esaslı boyalar ısı nedeniyle alev alabilir.

Çeşitli Yüzeylerden Boya Sökme Yöntemleri

Metalden Boya Nasıl Sökülür?

demirden boya sökmek
Metalden boya nasıl sökülür?

Metalden boya nasıl çıkar? Metal yüzeylerin boyası, genellikle sentetik (yağlı boya) veya selülozik boyadır. Metal, demir benzeri bir yüzeyden boya sökmek için; sprey veya krem boya sökücüleri kullanabilirsiniz.

Boya sökücüyü yüzeye sürdükten sonra yaklaşık yarım saat bekleyin. Boya yumuşayınca metal bir spatula kazıyın. Boya metalden tamamen çıkmadıysa işlemi tekrarlayın.

Ayrıca, metalden boya sökmek için selülozik tiner de kullanabilirsiniz. Selülozik tiner; ufak tefek boya sıçrayan yüzeylerde kullanılabilir. (Sentetik tiner kolay çıkarmaz.)

(Tinerler hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, “tiner nedir, tiner ne işe yarar?” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir beze selülozik tiner döküp biraz ovalayın. (Selülozik tineri elinize temas ettirmeyin. Uzun süre tende bekleyen selülozik tiner yanma kabuklanma yapar.)

Sıcak hava tabancası da metal yüzeylerden boya sökmenize çok yardımcı olur. Sıcak hava tabancası boyayı yumuşatarak yüzeyden kolayca kazımanıza imkan verir. (Sıcak hava tabancaları hakkında daha fazla bilgi almak için sıcak hava tabancası ne işe yarar? konusunu ziyaret edebilirsiniz.)

Matkap ucuna takılan zımpara aparatları da metalden boya sökmek için pratik bir yoldur.

Plastikten Boya Nasıl Sökülür?

plastikten boya sökmek
Plastikten boya nasıl sökülür?

Pvc, vinil, sert plastik yüzeylerden boya sökmek için kesinlikle boya sökücü kullanmayın. Plastiğin yüzeyini deforme eder, büzüştürür.

Özellikle, PVC pencere, kapı gibi yüzeylerde bulaşan boyaları sökmek için boya sökücü kullanmayın. Zaten birçok boya sökücü ambalajının üzerinde ” pvc ve plastiklerde kullanmayın veya kullanmadan önce test edin ” şeklinde uyarı yazısı vardır. (“Boya sökücü nasıl kullanılır?” konumuza gitmek için buraya tıklayın.)

Selülozik tiner pvc ve plastikten boya sökmek için işe yarar. Fakat, selülozik tiner, yine plastiği deforme edebilir, büzüştürebilir, matlaştırabilir ve beyaz lekeler oluşmasına neden olabilir.

Selülozik tiner ile plastik üzerindeki boyayı sökmeden önce, test için görünmeyen bir yerinde deneme yapılabilir.

Bir bezin kenarını selülozik tiner ile ıslatarak sadece boyanın bulunduğu noktaya temas edecek şekilde temizlemeye çalışın. Boyayı temizledikten sonra yüzeyi sabunlu bir bez ile silin.

Sentetik tiner ise çok keskin değildir. Bu nedenle hassas yüzeylerde risk almadan kullanılabilir.

Daha çok güç sarf ederek de olsa, plastik ve pvc den basit boyaları sökmenizi sağlayabilir.

Bir beze sentetik tiner döktükten sonra; yüzeye bastırarak oval hareketlerle silin. (Bazı yüzeylerde matlaşma yapabilir.) Boyayı söktükten sonra yine yüzeyi sabunlu bir bez ile silin.

Ahşaptan Boya Sökmek

ahşaptan boya nasıl sökülür
Ahşaptan boya nasıl sökülür

Ahşap yüzeylerden boya sökmek için rahatlıkla boya sökücü kullanabilirsiniz. Boya sökücüyü sürdükten sonra; yaklaşık yarım saat boyanın yumuşamasını bekleyin ve metal spatula ile boyayı kazıyın. Girintili-çıkıntılı yüzeylerde tel fırça kullanılabilir.

Bir sonraki boyama işlemine başlamadan önce; yüzeyden boya sökücüyü iyice temizleyin.
Ayrıca, selülozik tiner de iyi sonuç verecektir. Boyayı bir ahşaptan tamamen sökmek için değil de, yüzeye sıçrayan boyayı çıkarmak için selülozik tiner işe yarayabilir.

Seramik ve Camdan Boya Sökmek

boya camdan nasıl sökülür
Camdan boya nasıl sökülür?

Sentetik tiner ve selülozik tiner cam ve seramik yüzeylerden boya sökmenizi sağlar. Özellikle selülozik tiner, inatçı boyalar için kullanılabilir.

Yine boya sökücüyü seramik ve camdan boya sökmek için kullanabilirsiniz.
Tiner ve boya sökücü uygulamasından sonra seramik ve camda matlaşma olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.
Boya sökme işi bittikten sonra yüzeyi sabunlu bir bez ile silin.

Duvardan Boya Sökmek, Duvar Boyası Nasıl Sökülür?

duvar boyası nasıl sökülür
Duvar boyası nasıl sökülür?

Duvar boyası nasıl sökülür?: Duvardan boya sökmek için, boya sökücü kullanabilirsiniz. Fakat boya sökücü, büyük alanlarda çok maliyetli olabilir.

Bu nedenle, zımpara makinesi duvar üzerindeki boyayı çıkarma için daha ekonomik bir çözüm olabilir. İç mekanda, zımpara ile duvar boyasını sökerken, içerideki eşyaların üzerini bir naylon ile iyice sarmayı unutmayın.

Sıcak hava tabancaları da duvar, beton, taş üzerindeki boyaları yumuşatarak kolayca kazımanıza imkan verir.

Spatula ile boya duvar boyası yüzeysel olarak çıkarılabilir. Fazla bastırmadan, duvar alçısına zarar vermeden, spatula ile duvar boyası kazınabilir.

Halı, Elbise, Kumaş Üzerindeki Boya Nasıl Sökülür?

elbiseden boya sökmek
Kumaştan boya nasıl sökülür?

Boya yüzeyde kalın bir şekilde duruyorsa, fazla boyayı peçete veya bez ile yaymadan çekerek almaya çalışın.

Sentetik, (yağlı) boyaları kumaş veya elbiseden çıkarmak imkansıza yakındır. Sadece birkaç küçük damla ise, selülozik tiner ile silip ardından sabunlu su ile temizleyin.

Su bazlı boyaları çıkarmak ise kurumadıysa daha kolaydır. Su bazlı silikonlu veya plastik boyalarda boyanın kabasını dağıtmadan bez veya peçete ile alın.

Boya kurumadan hemen sıcak su ile yıkanması gerekir. Eğer yıkanamıyorsa ıslak bir bez ile silip su içinde bekletin.

Bisiklet Boyası Nasıl Sökülür?

bisikletin boyası nasıl sökülür
Bisiklet boyası nasıl sökülür?

Bisiklet boyası nasıl sökülür?: Öncelikle şunu belirtelim bisikleti yeni renge boyamak için bisikletin eski boyasını sökmenize gerek yok. 1 kat astar uyguladıktan sonra yeni boya ile boyanabilir.

Bisiklet Boyası Sökme

Tabi, üzerine yapıştırılmış çıkartma ve vinil kaplamaların çıkarılması gerekiyor.

Yine de bisikletin boyasını sökmek istiyorsanız, boya sökücü kullanabilirsiniz. Ayrıca zımpara yaparak da bisikletin eski boyasından kurtulabilirsiniz. Matkap ucuna takılan zımparalar işinizi kolaylaştırabilir.

Yağlı Boya Nasıl Sökülür?

Demirden yağlı boya nasıl sökülür, ahşaptan yağlı boya nasıl sökülür? Yağlı boyayı demirden veya ahşaptan sökmek için en iyi yöntem de boya sökücülerdir. Bir, iki damla kadar, küçük bir kısımda yağlı boya sökme işlemi yapılacaksa, selülozik tiner de kullanılabilir.

Ayrıca, yüzey zımpara yapılmaya müsaitse, önce kalın sonra ince zımpara yapılarak yağlı boya sökülebilir.

Yağlı boyayı sökmeden önce, şunu bilmenizde fayda var. Yeni bir boya yapmadan önce, yağlı boyayı sökmenize gerek kalmayabilir. Yağlı boya üzerine geçiş astarı yaparak su bazlı boyalar uygulayabilirsiniz. Veya eski rengi bu astar ile kapatabilirsiniz.

Diğer yağlı boya sökme yöntemi ise, ısı tabancasıdır. Yağlı boya ısı tabancası ile, yumuşatılarak hatta, yakılarak yüzeyden kazınır. Fakat bu yöntem dış mekanda ve sadece metal ve beton yüzeylerde kullanılmalıdır.

Jant Boyası Sökme

Jant boyası nasıl çıkar, sprey boya janttan nasıl çıkar? Jantın ister kendi boyası olsun, ister sprey boya, üzerindeki boyayı sökebilirsiniz. Araba jantları metal olduğu için, rahatlıkla boya sökücü kullanabilirsiniz. Fakat, boya sökücünün kesinlikle lastiklere temas etmemesi gerekiyor.

Jantlara yeni bir boya yapacaksanız, boya sökücü kullanabilirsiniz. Fakat, bir yerden istenmeyen bir boya sıçradıysa, selülozik tiner kullanın. Bezi selülozik tiner ile ıslatarak lastiklere değdirmeden silin.

Jant Boyası Nasıl Sökülür?

 • Lastiklerinizi kenarını kağıt bant ile bantlayın ki boya sökücü temas etmesin.
 • Boya sökücüyü fırça ile tüm janta, siyah kıllı bir fırça uygulayın.
 • Yarım saat boya sökücünün janta işlemesini bekleyin.
 • Çizmeyecek bir metal spatula veya ahşap parçası ile boyayı kazıyın.
 • Boya tamamen çıkmadıysa işlemi tekrarlayın. Ardından jantı sabunlu su ile yıkayın ve durulayın.

Yukarıdaki anlatımlar tavsiye amaçlı verilmiştir. Boya sökme yöntemleri ve uygulamalarında meydana gelebilecek uygulama hatalarından sitemiz sorumlu değildir.

48 Yorum

 1. Merhabalar,siteyi çok güzel yapmışsınız,çok pratik bilgiler içeriyor. Benim 40 yıllık ahşap oymalı koltuk takımım var.Rengi çok koyu kahverengi, ben beyaz yapmak istiyorum. Üzerindeki boyayı zımparalayıp sonrasında boya yapmayı düşünüyordum ama, çok girintili çıkıntılı yerleri var.zımpara yapmaktansa şu boya sökücülerden kullansam, işimi görür mü? Ömer Faruk

 2. Evet boya sökücüleri kullanabilirsiniz. Ya da matkap ucuna takılan zımparalar da pratik olabilir. Büyük veya detaylı işler için aparatlar da mevcut.

 3. merhabalar,
  yeni bir ev aldım. oda kapıları üzerinde boya lekeleri var. sanırım su bazlı. bu boyaları nasıl çıkarabilirim?

 4. Boya sökücü kullanmayın. Kapının boyasına zarar verebilir. Dikkatlice selulozik tiner ile silin.

 5. Merhabalar,
  Yeni evimin kapılarında çok fazla ve rahatsız edici derecede minik minik milyonlarca boya lekesi var. Boya su bazlı değil bu nedenle çıkaramıyorum; tinerli boyalardan. Kapı kaplama olduğu için zarar vermeden nasıl çıkarabilirim. Konu ile ilgili bilgi ve tecrübe sahibi olanların yardımlarını rica ediyorum

 6. Merhabalar,

  duvarlar silikn boyayla boyanmis, hepsi de 15m2, zimpara ile bir bolumu temizlemeye calistim ama cikmasi imkansiz gibi, boya sokucu ise yara mi? hangisini kullanayim

  tesekkurler

 7. 'Adsız dedi ki…
  Merhabalar,

  duvarlar silikn boyayla boyanmis, hepsi de 15m2, zimpara ile bir bolumu temizlemeye calistim ama cikmasi imkansiz gibi, boya sokucu ise yara mi? hangisini kullanayim

  tesekkurler

  2 Ocak 2014 15:20'

  bazi duvarlarin uzerine duvar kagidi, geri kalan duvarlari farkli renkle boyamayi dusunuyorum.

  sorularim su:
  1. silikon boyanin ustune binder astari surup silikonsuz boyayla boyabilir miyim?

  2. bazi boya/alcipan ustalari mevcut boyali duvarlarin ustune astar+saten alci+boya veya duvar kagidi yapiyorlar, bu dogru bir yontem midir?

  hizli cevabiniz icin tesekkur ederim

 8. 1)Silikonlu boyayı sökmek için vakit kaybetmeyin, binder astar zemini kuvvetlendirir. 1 kat binder astardan sonra silikonsuz boya uygulanabilir.
  2)Yağlı boyalı yüzeyler hariç tüm yüzeylere duvar kağıdı uygulanabilir. Ama yüzeyde bir sağlamlık ve kağıdın iyi yapışması için 1 ya da 2 kat geçiş astarı yeterlidir.

 9. merhaba ben daha önce ilk katı su bazlı daha sonra sentetik boya kullandığım sehpanın boyasını sökmek istiyorum çatlatma da uygulamıştım hobi olarak boya sökücü işe yarar mı bilgilendirirseniz sevinirim

 10. (Yorumlara isim yazalım.)
  Tabi işe yarar, fakat boya katmanı fazla olduğu için boya sökücü uygulamasını birkaç kez yapmanız gerekebilir. (Kaliteli bir ürün kullanın.)

 11. Merhaba ben güler taş takı boyaları çıkarmam için bana pratik öneride bulunur musunuz maddi imkanım kalmadı birçok boya çeşidi dökülmüş tsk ederim

 12. metehan özdemir
  merhaba ben evime içten ısı yalıtım sıvası yaptırmak istiyorum duvarlar boyalı sıvanın yapışma özelliği iyi ama sizce boyayı sökmek daha sağlıklı olmaz mı? boya sökücüler altaki alçıya nekadar zarar verir? kendim uygulayabilir miyim?

 13. Merhaba ben Abdullah. Pratik bilgileriniz icin tesekkur ederim. Yeni bir ev aldim duvarları saten. Ancak daha onceki ev sakini duvarlari sanirim kendi boyamis ve duvarlarda firca izleri mevcut. Usta cagirdim evi komple alci yapmak gerekli diyor. Buda hem cok masrafli hemde zaman gerektiren bir durum. Sorunlu bolgeler icin zimpara uygulamasi ise yaramiyor. Oneriniz nedir?. Tesekkur ederim.

 14. Abdullah Bey,
  Su bazlı saten mi, eski sentetik satenlerden mi belirtmemişsiniz. Su bazlı saten ise herhangi bir şey yapmaya gerek yok. 2 kat su bazlı boya uygulanır. 2. katta iz kalmaması için tarama yapılır iz kalmaz. (Usta bilir.)
  Sentetik saten olsa bile alçıya gerek yok 2 kat güzel bir uygulama ile eski fırça-rulo izleri kaybolur.

 15. Boya sökücü veya selülozik tiner olur ama maliyetlidir. Büyük bir duvar yazısı ise plastik boya ile boyamanızı tavsiye ederim.

 16. merhaba, ben Husniye
  evimi boyattim.boya su bazli kapilarim nokta nokta boya oldu.cikaramiyorum.kapilarim yeni oldugu icn kimyasal kullanmaktan cekiniyorum.sizce ne kullanirsan cikarlar.tesekkur ederim.

 17. Hüsniye Hn.
  Yeni boyandıysa bezi sıcak su ile ıslatıp silin. Uzun zaman olduysa sentetik tiner ile zorlayarak çıkartın. (Selülozik tiner kapı boyasına da zarara verir.)

 18. İyi günler ben Selim,

  Evimin iç duvarları daha önce tinerli saten boyayla boyanmıştı. Lakin evimiz çok nemli bir bölgede bulunduğundan, tinerli saten boyadan ötürü duvarların nefes alamadığını düşünüyoruz. Neyle çıkarabiliriz? Su bazlı satenle duvarları boyamayı düşünüyoruz, duvarlar nefes alsın diye. Saygılarımla.

 19. Selim Bey,
  Sentetik boyayı duvardan tamamen sökmek oldukça zor bir iştir. Özellikle ev eşyalı ise. Zımpara makinesi ile zımpara yapılarak veya boya sökücü kullanılarak sökülebilir. Fakat duvarınızda çatlama, kabarma, terleme yoksa düzenli olarak ev havalandırılıp kullanılabilir.

 20. Merhaba ben mustafa evim 2+1 giriş kat odanın iç duvarlarında rutubet küflenme var nasıl çöze bilirim ve o duvardaki boyalrı nasıl çıkara bilirim yardımcı olurmusunuz teşekkürler

 21. Mustafa Bey,
  (Duvardaki boyanın cinsini yazmamışsınız.)1 kat binder astar sonrasında küf dirençli boyalardan biriyle, örneğin Polisan Elegans ile boyayabilirsiniz.

 22. Merhabalar ben acil destek istiyorum sizden laminat parkenin üstüne sprey Boya döküldü geç farkettim biraz içine işlemiş sanırım nasıl çıkarabilirim acil lütfen

 23. (Yorumlara isim yazalım.)
  Sprey boyayı sökerken parkeye de zarar verilebilir. o yüzden çok keskin maddeler kullanamamak lazım. Sentetik tiner biraz zorlar ama çıkartır. Sonrasında üzerini nemli veya ıslak bezle silin.

 24. Merhaba yeni boyadığım evimin süpürgeliklerin de olan metalin üzerine yağlıboya damlat mışlar hiçbir şekilde çıkmıyor zorlayınca da metal kararıyor ve kötü oluyor çiziliyor buna en kolay zararsız bir şekilde nasıl çıkartabiliriz çok acil yardımcı olurmusunuz lütfen

  • Ömer Korkmaz Merhaba,
   Yağlı boya, sadece selülozik tiner ve boya sökücü ile çıkabilir. Yumuşak bir bez ile ile dairesel hareketlerle silin. Yine de matlaşma gibi bir deformasyon oluşabilir. Kötü bir görünüm oluşursa metali boyamanız gerekebilir.

 25. İyi gunler lutfen bana yardimci olun cagirmadigim boyaci ve sucu kalmadi allah rizasi icin yardim edin bana yaklasik 4 yildir evimi sil bastan tadilat ve badana ettim ondan sonra kiş aylarinda duvarlarim aşiri terleme ve kuf yapiyor evimiz 4 cu kat alt ve ust komsularda boyle bir sorun yok evi tadilat etmeden oncede boyle bir sorun yoktu evim 4 odali her dort odadada atnm sorun varrr ne boyaci cok getrdik hic biri bi anlm vermedi ben şahsen duvar boyasindan oldugunu düsunuyorum evin boyasi eskiden su bazliydi ben yagli boya yaptirdim lutfen yardmci olun

  • Mahmut Dağ,
   Büyük ihtimalle yağlı boyaya çevirdiğiniz için oluyor. Yağlı boyalar, duvarın hava geçişini engelleyerek nem ve küfe ortam oluşturur. Su bazlı boyaya dönün, ama yağlı boyanın kazınması gerekiyor.

 26. Evin kompilesi yagli boyadan boyali bunu biz nasil duvardan sokecez en kolay yolla 1 odayi tek yazin plastgin uzerine su bazli vurduk kiş oldu suan aynim sorun yine fazlasiyla varrr donusum astari yapip su bazli boyatsak evi olmazmi lutfen yardimci olun boyayi duvardan sokmek cok zahmetli bir iş yardimci olun nasil sokulecek bu boya caresi nedir divardan sokmenin

  • Mahmut Bey,
   Dönüşüm astarı uygulayıp su bazlı boya uygulanabilir. Boya tutar fakat, altta kalan yağlı boya duvara yine terleme yaptırır. Spatula, boya sökücü veya zımpara makinesi ile zımpara yapılması gerekiyor maalesef.

  • Mahmut bey, önce kalın sonra da ince zımpara yapılması gerekiyor. Zımpara makinesi ile olması lazım. Eşyalar iyice sarılacak ve maske kullanılması lazım.

  • Mahmut Bey,
   Evet, zımparadan sonra, duvardaki yağlı boyanın iyice çıktığına emin olun. Nemli bir bez ile duvardaki tozu alın. Bir kat geçiş astarı uygulayın. Astarı uygulandıktan en az 3-4 saat sonra boya yapın. Plastik boya silinmez ama hava aldırır. Plastik boya tavsiye ediyorum.

 27. Merhabalar caminin kubbelerini çinko ile kaplıyoruz.minareler boyanırken çinkonun üzerine boya sıçradı.nasıl çıkartabiliriz

  • Merhaba İmdat Bey,
   Selülozik tiner veya boya sökücü kullanabilirsiniz. İkisini de önce, görünmeyen bir yerde test edin. Bir bezi selülozik tiner ile ıslatıp dairesel hareketlerle silin. Boya sökücüyü ise, üzerine spatula ile sürün. Zarar görmemesi için 10 dakikadan fazla bekletmeyin. Leke çıktıktan hemen sonra sabunlu bez ile yüzeyi silin.

 28. Merhaba ferforje bahçe masa sandalye takımı var üstü kat kat boya çıkarmak icin ne yapmalıyız boya sökücü 3kat sürdük cok yorucu ve tamamen temizlenmiyor matkap uc ile zımpara da kıvrımlı işçilik kaynaklı pek işe yaramıyor en kesin çözüm nasıl olur?Profesyonel destek alsak ne uygulama yaptırmamiz gerekli bilgi yardım rica ederim 🙏

  • Merhaba Hatice Hanım,
   Boya sökücü ve makine ile zımpara işe yaramıyorsa, ısı tabancası ile üzerindeki boyayı yumuşatabilir veya yakabilirsiniz. Yumuşayan boyayı kazıyıp çıkarmak daha kolay olacaktır.

 29. İyi günler ahşap masamın boyasını çıkarıp vernik yada yağ uygulayarak doğal haliyle kullanmak istiyorum, sizce boya sökücü mü yoksa zımpara mı kullanmalıyım. Ben ev içinde zımpara işinin tozu zor olur diye düşündüm. O yüzden boya sökücüler iyi bir alternatif gibi geldi ama..

  • Özge Hanım,
   Boya sökücü kullansanız bile boya ahşabın içine işlemiş olabilir. Boyayı tamamen çıkarmak için, boya sökücüyü birkaç kat uygulayıp son kalıntılar için zımpara yapabilirsiniz. Boya sökücüler hakkında daha fazla bilgi almak için, mavi linke tıklayın.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz