Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Boya Sökme Yöntemleri, Boya Nasıl Sökülür?

Boya nasıl sökülür
Boya nasıl sökülür?

Boya sökme yöntemleri: Hangi boya olursa olsun, kuruduktan sonra bir yüzeyden boya sökmek, çok zahmetli bir iştir. Boyalı yüzeye zarar vermeden, farklı yüzeylerden boya sökme yöntemlerini ve dikkat etmeniz gereken noktaları “boya nasıl sökülür?” başlığı altında aşağıda detaylıca anlattık. Ayrıca, boya sökerken boya sökücünün nasıl kullanılması gerektiğini, boya sökücü çeşitlerini ve hangi yüzeylere boya sökücü uygulanabileceğini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Boya Nasıl Sökülür?

Her boya sökme yöntemi her materyal için uygun olmayabilir. Plastik bir yüzeyden boya sökücü veya tiner ile boya sökmeye çalışmak, oldukça riskli olacaktır. Bu nedenle; metal, plastik, ahşap, cam, seramik, duvar, halı, kumaş gibi yüzeylerden boya sökme işlemlerini ayrı ayrı yazımızın daha alt kısımlarında detaylıca anlattık.

Boyayı Ne Söker?

Boyayı ne söker? Boya sökme yöntemlerini şu şekilde sıralamamız mümkün.

 • Zımpara ile boya sökme: Önce kalın sonra ince bir zımpara ile boya sökebilirsiniz. Mümkünse, zımpara makinesi kullanın.
 • Tinerle boya çıkarma: Tinerle boya çıkarmak sadece selülozik tiner ile mümkündür. Bir bezi selülozik tiner ile ıslatarak dairesel harketlerle silin. Sentetik siner ise, boya sökmek için yeterince keskin değildir.
 • Boya sökücü ile boya sökme: Boya sökücüler ile neredeyse her boya sökülebilir. Boya sökücü yüzeye sürülür ve içine işlemesi beklenir. Yaklaşık yarım saat sonra boya kazınarak alınır. Fakat, kalın boyalar için bu işlemin tekrarlanması gerekebilir. Ayrıca, birçok boya sökücü plastik türlerine zarar verdiği için plastik eşyalarda kullanımı tavsiye edilmez.
 • Yakarak boya sökme, pürmüz ile boya sökme: Yakarak boya sökme; pürmüz ile veya ısı tabancası ile yapılır. Pürmüz boyayı tamamen yakar. Isı tabancası ise yumuşatır. Genellikle, metal ve duvar üzerindeki boyalar için pürmüz ve ısı tabancası kullanılır. Çok dikkatli olunmalıdır. Sentetik ve selülozik esaslı boyalar ısı nedeniyle alev alabilir.

Çeşitli Yüzeylerden Boya Sökme Yöntemleri

Metalden Boya Nasıl Sökülür?

demirden boya sökmek
Metalden boya nasıl sökülür?

Metalden boya nasıl çıkar? Metal yüzeylerin boyası, genellikle sentetik (yağlı boya) veya selülozik boyadır. Metal, demir benzeri bir yüzeyden boya sökmek için; sprey veya krem boya sökücüleri kullanabilirsiniz.

Boya sökücüyü yüzeye sürdükten sonra yaklaşık yarım saat bekleyin. Boya yumuşayınca metal bir spatula kazıyın. Boya metalden tamamen çıkmadıysa işlemi tekrarlayın.

Ayrıca, metalden boya sökmek için selülozik tiner de kullanabilirsiniz. Selülozik tiner; ufak tefek boya sıçrayan yüzeylerde kullanılabilir. (Sentetik tiner kolay çıkarmaz.)

(Tinerler hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, “tiner nedir, tiner ne işe yarar?” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir beze selülozik tiner döküp biraz ovalayın. (Selülozik tineri elinize temas ettirmeyin. Uzun süre tende bekleyen selülozik tiner yanma kabuklanma yapar.)

Sıcak hava tabancası da metal yüzeylerden boya sökmenize çok yardımcı olur. Sıcak hava tabancası boyayı yumuşatarak yüzeyden kolayca kazımanıza imkan verir. (Sıcak hava tabancaları hakkında daha fazla bilgi almak için sıcak hava tabancası ne işe yarar? konusunu ziyaret edebilirsiniz.)

Matkap ucuna takılan zımpara aparatları da metalden boya sökmek için pratik bir yoldur.

Plastikten Boya Nasıl Sökülür?

plastikten boya sökmek
Plastikten boya nasıl sökülür?

Pvc, vinil, sert plastik yüzeylerden boya sökmek için kesinlikle boya sökücü kullanmayın. Plastiğin yüzeyini deforme eder, büzüştürür.

Özellikle, PVC pencere, kapı gibi yüzeylerde bulaşan boyaları sökmek için boya sökücü kullanmayın. Zaten birçok boya sökücü ambalajının üzerinde ” pvc ve plastiklerde kullanmayın veya kullanmadan önce test edin ” şeklinde uyarı yazısı vardır. (“Boya sökücü nasıl kullanılır?” konumuza gitmek için buraya tıklayın.)

Selülozik tiner pvc ve plastikten boya sökmek için işe yarar. Fakat, selülozik tiner, yine plastiği deforme edebilir, büzüştürebilir, matlaştırabilir ve beyaz lekeler oluşmasına neden olabilir.

Selülozik tiner ile plastik üzerindeki boyayı sökmeden önce, test için görünmeyen bir yerinde deneme yapılabilir.

Bir bezin kenarını selülozik tiner ile ıslatarak sadece boyanın bulunduğu noktaya temas edecek şekilde temizlemeye çalışın. Boyayı temizledikten sonra yüzeyi sabunlu bir bez ile silin.

Sentetik tiner ise çok keskin değildir. Bu nedenle hassas yüzeylerde risk almadan kullanılabilir.

Daha çok güç sarf ederek de olsa, plastik ve pvc den basit boyaları sökmenizi sağlayabilir.

Bir beze sentetik tiner döktükten sonra; yüzeye bastırarak oval hareketlerle silin. (Bazı yüzeylerde matlaşma yapabilir.) Boyayı söktükten sonra yine yüzeyi sabunlu bir bez ile silin.

Ahşaptan Boya Sökmek

ahşaptan boya nasıl sökülür
Ahşaptan boya nasıl sökülür

Ahşap yüzeylerden boya sökmek için rahatlıkla boya sökücü kullanabilirsiniz. Boya sökücüyü sürdükten sonra; yaklaşık yarım saat boyanın yumuşamasını bekleyin ve metal spatula ile boyayı kazıyın. Girintili-çıkıntılı yüzeylerde tel fırça kullanılabilir.

Bir sonraki boyama işlemine başlamadan önce; yüzeyden boya sökücüyü iyice temizleyin.
Ayrıca, selülozik tiner de iyi sonuç verecektir. Boyayı bir ahşaptan tamamen sökmek için değil de, yüzeye sıçrayan boyayı çıkarmak için selülozik tiner işe yarayabilir.

Seramik ve Camdan Boya Sökmek

boya camdan nasıl sökülür
Camdan boya nasıl sökülür?

Sentetik tiner ve selülozik tiner cam ve seramik yüzeylerden boya sökmenizi sağlar. Özellikle selülozik tiner, inatçı boyalar için kullanılabilir.

Yine boya sökücüyü seramik ve camdan boya sökmek için kullanabilirsiniz.
Tiner ve boya sökücü uygulamasından sonra seramik ve camda matlaşma olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.
Boya sökme işi bittikten sonra yüzeyi sabunlu bir bez ile silin.

Duvardan Boya Sökmek, Duvar Boyası Nasıl Sökülür?

duvar boyası nasıl sökülür
Duvar boyası nasıl sökülür?

Duvar boyası nasıl sökülür?: Duvardan boya sökmek için, boya sökücü kullanabilirsiniz. Fakat boya sökücü, büyük alanlarda çok maliyetli olabilir.

Bu nedenle, zımpara makinesi duvar üzerindeki boyayı çıkarma için daha ekonomik bir çözüm olabilir. İç mekanda, zımpara ile duvar boyasını sökerken, içerideki eşyaların üzerini bir naylon ile iyice sarmayı unutmayın.

Sıcak hava tabancaları da duvar, beton, taş üzerindeki boyaları yumuşatarak kolayca kazımanıza imkan verir.

Spatula ile boya duvar boyası yüzeysel olarak çıkarılabilir. Fazla bastırmadan, duvar alçısına zarar vermeden, spatula ile duvar boyası kazınabilir.

Halı, Elbise, Kumaş Üzerindeki Boya Nasıl Sökülür?

elbiseden boya sökmek
Kumaştan boya nasıl sökülür?

Boya yüzeyde kalın bir şekilde duruyorsa, fazla boyayı peçete veya bez ile yaymadan çekerek almaya çalışın.

Sentetik, (yağlı) boyaları kumaş veya elbiseden çıkarmak imkansıza yakındır. Sadece birkaç küçük damla ise, selülozik tiner ile silip ardından sabunlu su ile temizleyin.

Su bazlı boyaları çıkarmak ise kurumadıysa daha kolaydır. Su bazlı silikonlu veya plastik boyalarda boyanın kabasını dağıtmadan bez veya peçete ile alın.

Boya kurumadan hemen sıcak su ile yıkanması gerekir. Eğer yıkanamıyorsa ıslak bir bez ile silip su içinde bekletin.

Bisiklet Boyası Nasıl Sökülür?

bisikletin boyası nasıl sökülür
Bisiklet boyası nasıl sökülür?

Bisiklet boyası nasıl sökülür?: Öncelikle şunu belirtelim bisikleti yeni renge boyamak için bisikletin eski boyasını sökmenize gerek yok. 1 kat astar uyguladıktan sonra yeni boya ile boyanabilir.

Bisiklet Boyası Sökme

Tabi, üzerine yapıştırılmış çıkartma ve vinil kaplamaların çıkarılması gerekiyor.

Yine de bisikletin boyasını sökmek istiyorsanız, boya sökücü kullanabilirsiniz. Ayrıca zımpara yaparak da bisikletin eski boyasından kurtulabilirsiniz. Matkap ucuna takılan zımparalar işinizi kolaylaştırabilir.

Yağlı Boya Nasıl Sökülür?

Demirden yağlı boya nasıl sökülür, ahşaptan yağlı boya nasıl sökülür? Yağlı boyayı demirden veya ahşaptan sökmek için en iyi yöntem de boya sökücülerdir. Bir, iki damla kadar, küçük bir kısımda yağlı boya sökme işlemi yapılacaksa, selülozik tiner de kullanılabilir.

Ayrıca, yüzey zımpara yapılmaya müsaitse, önce kalın sonra ince zımpara yapılarak yağlı boya sökülebilir.

Yağlı boyayı sökmeden önce, şunu bilmenizde fayda var. Yeni bir boya yapmadan önce, yağlı boyayı sökmenize gerek kalmayabilir. Yağlı boya üzerine geçiş astarı yaparak su bazlı boyalar uygulayabilirsiniz. Veya eski rengi bu astar ile kapatabilirsiniz.

Diğer yağlı boya sökme yöntemi ise, ısı tabancasıdır. Yağlı boya ısı tabancası ile, yumuşatılarak hatta, yakılarak yüzeyden kazınır. Fakat bu yöntem dış mekanda ve sadece metal ve beton yüzeylerde kullanılmalıdır.

Jant Boyası Sökme

Jant boyası nasıl çıkar, sprey boya janttan nasıl çıkar? Jantın ister kendi boyası olsun, ister sprey boya, üzerindeki boyayı sökebilirsiniz. Araba jantları metal olduğu için, rahatlıkla boya sökücü kullanabilirsiniz. Fakat, boya sökücünün kesinlikle lastiklere temas etmemesi gerekiyor.

Jantlara yeni bir boya yapacaksanız, boya sökücü kullanabilirsiniz. Fakat, bir yerden istenmeyen bir boya sıçradıysa, selülozik tiner kullanın. Bezi selülozik tiner ile ıslatarak lastiklere değdirmeden silin.

Jant Boyası Nasıl Sökülür?

 • Lastiklerinizi kenarını kağıt bant ile bantlayın ki boya sökücü temas etmesin.
 • Boya sökücüyü fırça ile tüm janta, siyah kıllı bir fırça uygulayın.
 • Yarım saat boya sökücünün janta işlemesini bekleyin.
 • Çizmeyecek bir metal spatula veya ahşap parçası ile boyayı kazıyın.
 • Boya tamamen çıkmadıysa işlemi tekrarlayın. Ardından jantı sabunlu su ile yıkayın ve durulayın.

Yukarıdaki anlatımlar tavsiye amaçlı verilmiştir. Boya sökme yöntemleri ve uygulamalarında meydana gelebilecek uygulama hatalarından sitemiz sorumlu değildir.

4 Yorum

 1. Merhabalar evimizin dış cephe texture boya uygulaması yapılırken içerideki seramiklerde boya kalıntıları oluşmuş. Bu kauçuk gibi boyayı çıkarmakta bir hayli zorlanıyoruz. İz bırakmadan çıkarabilir miyiz acaba?

  • Merhaba Ahmet Bey,
   En etkili çözüm boya sökücü ve selülozk tinerdir. Fakat, seramiklerde solma ve deformasyona yol açabilir. Yüzeyde fazla bekletmemeli ve hemen silmelisiniz.
   Ayrıca, temizlikten hemen sonra sabunlu su ile yüzeydeki boya sökücü ve tiner kalıntılarını da temizlemelisiniz.

 2. Nazlı Hanım,
  Yağlı boyanın üzerine su bazlı boyanın tutması için 1 kat geçiş astarı (dönüşüm astarı) uygulamanız gerekiyor.
  Astar kuruduktan sonra, su bazlı boyanızı yapabilirsiniz. Kapı menteşelerindeki boyayı, boya sökücü veya selülozik tiner ile temizleyebilirsiniz.
  İyi günler.

 3. Özge Hanım,
  Boya sökücü kullansanız bile boya ahşabın içine işlemiş olabilir. Boyayı tamamen çıkarmak için, boya sökücüyü birkaç kat uygulayıp son kalıntılar için zımpara yapabilirsiniz. Boya sökücüler hakkında daha fazla bilgi almak için, mavi linke tıklayın.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar