Ana Sayfa Boya Boya Nasıl Sökülür?, Boya Sökme Yöntemleri

Boya Nasıl Sökülür?, Boya Sökme Yöntemleri

Boya nasıl sökülür
Boya nasıl sökülür?

Boya sökme yöntemleri: Hangi boya olursa olsun, kuruduktan sonra bir yüzeyden boya sökmek, çok zahmetli bir iştir.

Boyalı yüzeye zarar vermeden, farklı yüzeylerden boya sökme yöntemlerini ve dikkat etmeniz gereken noktaları “boya nasıl sökülür?” yazımızda detaylıca anlattık.

Ayrıca, boya sökerken boya sökücünün nasıl kullanılması gerektiğini, çeşitlerini ve hangi yüzeylere boya sökücü uygulanabileceğini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Boya Sökme Yöntemleri

Metalden Boya Nasıl Sökülür?

demirden boya sökmek
Metalden boya nasıl sökülür?

Metal yüzeylerin boyası, genellikle sentetik (yağlı boya) veya selülozik boyadır. Metal, demir benzeri bir yüzeyden boya sökmek için; sprey veya krem boya sökücüleri kullanabilirsiniz.

Boya sökücüyü yüzeye sürdükten sonra yaklaşık yarım saat bekleyin. Boya yumuşayınca metal bir spatula kazıyın. Boya metalden tamamen çıkmadıysa işlemi tekrarlayın.

Ayrıca, metalden boya sökmek için selülozik tiner de kullanabilirsiniz. Selülozik tiner; ufak tefek boya sıçrayan yüzeylerde kullanılabilir. (Sentetik tiner kolay çıkarmaz.)

(Tinerler hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, “tiner nedir, tiner ne işe yarar?” konusuna buradan ulaşabilirsiniz.)

Bir beze selülozik tiner döküp biraz ovalayın. (Selülozik tineri elinize temas ettirmeyin. Uzun süre tende bekleyen selülozik tiner yanma kabuklanma yapar.)

Sıcak hava tabancası da metal yüzeylerden boya sökmenize çok yardımcı olur. Sıcak hava tabancası boyayı yumuşatarak yüzeyden kolayca kazımanıza imkan verir. (Sıcak hava tabancaları hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.)

Matkap ucuna takılan zımpara aparatları da metalden boya sökmek için pratik bir yoldur.

Plastikten Boya Nasıl Sökülür?

plastikten boya sökmek
Plastikten boya nasıl sökülür?

Pvc, vinil, sert plastik yüzeylerden boya sökmek için kesinlikle boya sökücü kullanmayın. Plastiğin yüzeyini deforme eder, büzüştürür.

Özellikle, PVC pencere, kapı gibi yüzeylerde bulaşan boyaları sökmek için boya sökücü kullanmayın. Zaten birçok boya sökücü ambalajının üzerinde ” pvc ve plastiklerde kullanmayın veya kullanmadan önce test edin ” şeklinde uyarı yazısı vardır. (“Boya sökücü nasıl kullanılır?” konumuza gitmet için buraya tıklayın.)

Selülozik tiner pvc ve plastikten boya sökmek için işe yarar. Fakat, selülozik tiner, yine plastiği deforme edebilir, büzüştürebilir, matlaştırabilir ve beyaz lekeler oluşmasına neden olabilir.

Selülozik tiner ile plastik üzerindeki boyayı sökmeden önce, test için görünmeyen bir yerinde deneme yapılabilir.

Bir bezin kenarını selülozik tiner ile ıslatarak sadece boyanın bulunduğu noktaya temas edecek şekilde temizlemeye çalışın. Boyayı temizledikten sonra yüzeyi sabunlu bir bez ile silin.

Sentetik tiner ise çok keskin değildir. Bu nedenle hassas yüzeylerde risk almadan kullanılabilir.

Daha çok güç sarf ederek de olsa, plastik ve pvc den basit boyaları sökmenizi sağlayabilir.

Bir beze sentetik tiner döktükten sonra; yüzeye bastırarak oval hareketlerle silin. (Bazı yüzeylerde matlaşma yapabilir.) Boyayı söktükten sonra yine yüzeyi sabunlu bir bez ile silin.

Ahşaptan Boya Sökmek

ahşaptan boya nasıl sökülür
Ahşaptan boya nasıl sökülür

Ahşap yüzeylerden boya sökmek için rahatlıkla boya sökücü kullanabilirsiniz. Boya sökücüyü sürdükten sonra; yaklaşık yarım saat boyanın yumuşamasını bekleyin ve metal spatula ile boyayı kazıyın. Girintili-çıkıntılı yüzeylerde tel fırça kullanılabilir.

Bir sonraki boyama işlemine başlamadan önce; yüzeyden boya sökücüyü iyice temizleyin.
Ayrıca, selülozik tiner de iyi sonuç verecektir. Boyayı bir ahşaptan tamamen sökmek için değil de, yüzeye sıçrayan boyayı çıkarmak için selülozik tiner işe yarayabilir.

Seramik ve Camdan Boya Sökmek

boya camdan nasıl sökülür
Camdan boya nasıl sökülür?

Sentetik tiner ve selülozik tiner cam ve seramik yüzeylerden boya sökmenizi sağlar. Özellikle selülozik tiner, inatçı boyalar için kullanılabilir.

Yine boya sökücüyü seramik ve camdan boya sökmek için kullanabilirsiniz.
Tiner ve boya sökücü uygulamasından sonra seramik ve camda matlaşma olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.
Boya sökme işi bittikten sonra yüzeyi sabunlu bir bez ile silin.

Duvar Boyası Nasıl Sökülür?, Duvardan Boya Sökmek

duvar boyası nasıl sökülür
Duvar boyası nasıl sökülür?

Duvar boyası nasıl sökülür?: Duvardan boya sökmek için, boya sökücü kullanabilirsiniz. Fakat boya sökücü büyük alanlarda çok maliyetli olabilir.

Bu nedenle, zımpara makinesi duvar üzerindeki boyayı çıkarma için daha ekonomik bir çözüm olabilir. İç mekanda, zımpara ile duvar boyasını sökerken, içerideki eşyaların üzerini bir naylon ile iyice sarmayı unutmayın.

Sıcak hava tabancaları da duvar, beton, taş üzerindeki boyaları yumuşatarak kolayca kazımanıza imkan verir.

Spatula ile boya duvar boyası yüzeysel olarak çıkarılabilir. Fazla bastırmadan, duvar alçısına zarar vermeden, spatula ile duvar boyası kazınabilir.

Halı, Elbise, Kumaş Üzerindeki Boya Nasıl Sökülür?

elbiseden boya sökmek
Kumaştan boya nasıl sökülür

Boya yüzeyde kalın bir şekilde duruyorsa, fazla boyayı peçete veya bez ile yaymadan çekerek almaya çalışın.

Sentetik, (yağlı) boyaları kumaş veya elbiseden çıkarmak imkansıza yakındır. Sadece birkaç küçük damla ise, selülozik tiner ile silip ardından sabunlu su ile temizleyin.

Su bazlı boyaları çıkarmak ise kurumadıysa daha kolaydır. Su bazlı silikonlu veya plastik boyalarda boyanın kabasını dağıtmadan bez veya peçete ile alın. Boya kurumadan hemen sıcak su ile yıkanması gerekir. Eğer yıkanamıyorsa ıslak bir bez ile silip su içinde bekletin.

Bisiklet Boyası Nasıl Sökülür?

bisikletin boyası nasıl sökülür
Bisiklet boyası nasıl sökülür?

Bisiklet boyası nasıl sökülür?: Öncelikle şunu belirtelim bisikleti yeni renge boyamak için bisikletin eski boyasını sökmenize gerek yok. 1 kat astar uyguladıktan sonra yeni boya ile boyanabilir. Tabi, üzerine yapıştırılmış çıkartma ve vinil kaplamaların çıkarılması gerekiyor.

Yine de bisikletin boyasını sökmek istiyorsanız, boya sökücü kullanabilirsiniz. Ayrıca zımpara yaparak da bisikletin eski boyasından kurtulabilirsiniz. Matkap ucuna takılan zımparalar işinizi kolaylaştırabilir.

Yağlı Boya Nasıl Sökülür?

Yağlı boyayı sökmek için en iyi yöntem de boya sökücülerdir. Küçük bir kısımda yağlı boya sökme işlemi yapılacaksa, selülozik tiner de kullanılabilir. Ayrıca yüzey zımpara yapılmaya müsaitse önce kalın sonra ince zımpara yapılarak yağlı boya sökülebilir.

Yağlı boyayı sökmeden önce, şunu bilmenizde fayda var. Yeni bir boya yapmadan önce, yağlı boyayı sökmenize gerek kalmayabilir. Yağlı boya üzerine geçiş astarı yaparak su bazlı boyalar uygulayabilirsiniz. Veya eski rengi bu astar ile kapatabilirsiniz.

Jant Boyası Nasıl Sökülür?

Jant plastik ise çok ince bir zımpara ile zımpara yapın. Jant metal ise boya sökücü kullanabilir veya zımpara kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki anlatımlar tavsiye amaçlı verilmiştir. Boya sökme yöntemleri ve uygulamalarında meydana gelebilecek uygulama hatalarından sitemiz sorumlu değildir.

32 Yorum

 1. Merhabalar,siteyi çok güzel yapmışsınız,çok pratik bilgiler içeriyor. Benim 40 yıllık ahşap oymalı koltuk takımım var.Rengi çok koyu kahverengi, ben beyaz yapmak istiyorum. Üzerindeki boyayı zımparalayıp sonrasında boya yapmayı düşünüyordum ama, çok girintili çıkıntılı yerleri var.zımpara yapmaktansa şu boya sökücülerden kullansam, işimi görür mü? Ömer Faruk

 2. Evet boya sökücüleri kullanabilirsiniz. Ya da matkap ucuna takılan zımparalar da pratik olabilir. Büyük veya detaylı işler için aparatlar da mevcut.

 3. merhabalar,
  yeni bir ev aldım. oda kapıları üzerinde boya lekeleri var. sanırım su bazlı. bu boyaları nasıl çıkarabilirim?

 4. Merhabalar,
  Yeni evimin kapılarında çok fazla ve rahatsız edici derecede minik minik milyonlarca boya lekesi var. Boya su bazlı değil bu nedenle çıkaramıyorum; tinerli boyalardan. Kapı kaplama olduğu için zarar vermeden nasıl çıkarabilirim. Konu ile ilgili bilgi ve tecrübe sahibi olanların yardımlarını rica ediyorum

 5. Merhabalar,

  duvarlar silikn boyayla boyanmis, hepsi de 15m2, zimpara ile bir bolumu temizlemeye calistim ama cikmasi imkansiz gibi, boya sokucu ise yara mi? hangisini kullanayim

  tesekkurler

 6. 'Adsız dedi ki…
  Merhabalar,

  duvarlar silikn boyayla boyanmis, hepsi de 15m2, zimpara ile bir bolumu temizlemeye calistim ama cikmasi imkansiz gibi, boya sokucu ise yara mi? hangisini kullanayim

  tesekkurler

  2 Ocak 2014 15:20'

  bazi duvarlarin uzerine duvar kagidi, geri kalan duvarlari farkli renkle boyamayi dusunuyorum.

  sorularim su:
  1. silikon boyanin ustune binder astari surup silikonsuz boyayla boyabilir miyim?

  2. bazi boya/alcipan ustalari mevcut boyali duvarlarin ustune astar+saten alci+boya veya duvar kagidi yapiyorlar, bu dogru bir yontem midir?

  hizli cevabiniz icin tesekkur ederim

 7. 1)Silikonlu boyayı sökmek için vakit kaybetmeyin, binder astar zemini kuvvetlendirir. 1 kat binder astardan sonra silikonsuz boya uygulanabilir.
  2)Yağlı boyalı yüzeyler hariç tüm yüzeylere duvar kağıdı uygulanabilir. Ama yüzeyde bir sağlamlık ve kağıdın iyi yapışması için 1 ya da 2 kat geçiş astarı yeterlidir.

 8. merhaba ben daha önce ilk katı su bazlı daha sonra sentetik boya kullandığım sehpanın boyasını sökmek istiyorum çatlatma da uygulamıştım hobi olarak boya sökücü işe yarar mı bilgilendirirseniz sevinirim

 9. (Yorumlara isim yazalım.)
  Tabi işe yarar, fakat boya katmanı fazla olduğu için boya sökücü uygulamasını birkaç kez yapmanız gerekebilir. (Kaliteli bir ürün kullanın.)

 10. Merhaba ben güler taş takı boyaları çıkarmam için bana pratik öneride bulunur musunuz maddi imkanım kalmadı birçok boya çeşidi dökülmüş tsk ederim

 11. metehan özdemir
  merhaba ben evime içten ısı yalıtım sıvası yaptırmak istiyorum duvarlar boyalı sıvanın yapışma özelliği iyi ama sizce boyayı sökmek daha sağlıklı olmaz mı? boya sökücüler altaki alçıya nekadar zarar verir? kendim uygulayabilir miyim?

 12. Merhaba ben Abdullah. Pratik bilgileriniz icin tesekkur ederim. Yeni bir ev aldim duvarları saten. Ancak daha onceki ev sakini duvarlari sanirim kendi boyamis ve duvarlarda firca izleri mevcut. Usta cagirdim evi komple alci yapmak gerekli diyor. Buda hem cok masrafli hemde zaman gerektiren bir durum. Sorunlu bolgeler icin zimpara uygulamasi ise yaramiyor. Oneriniz nedir?. Tesekkur ederim.

 13. Abdullah Bey,
  Su bazlı saten mi, eski sentetik satenlerden mi belirtmemişsiniz. Su bazlı saten ise herhangi bir şey yapmaya gerek yok. 2 kat su bazlı boya uygulanır. 2. katta iz kalmaması için tarama yapılır iz kalmaz. (Usta bilir.)
  Sentetik saten olsa bile alçıya gerek yok 2 kat güzel bir uygulama ile eski fırça-rulo izleri kaybolur.

 14. Boya sökücü veya selülozik tiner olur ama maliyetlidir. Büyük bir duvar yazısı ise plastik boya ile boyamanızı tavsiye ederim.

 15. merhaba, ben Husniye
  evimi boyattim.boya su bazli kapilarim nokta nokta boya oldu.cikaramiyorum.kapilarim yeni oldugu icn kimyasal kullanmaktan cekiniyorum.sizce ne kullanirsan cikarlar.tesekkur ederim.

 16. Hüsniye Hn.
  Yeni boyandıysa bezi sıcak su ile ıslatıp silin. Uzun zaman olduysa sentetik tiner ile zorlayarak çıkartın. (Selülozik tiner kapı boyasına da zarara verir.)

 17. İyi günler ben Selim,

  Evimin iç duvarları daha önce tinerli saten boyayla boyanmıştı. Lakin evimiz çok nemli bir bölgede bulunduğundan, tinerli saten boyadan ötürü duvarların nefes alamadığını düşünüyoruz. Neyle çıkarabiliriz? Su bazlı satenle duvarları boyamayı düşünüyoruz, duvarlar nefes alsın diye. Saygılarımla.

 18. Selim Bey,
  Sentetik boyayı duvardan tamamen sökmek oldukça zor bir iştir. Özellikle ev eşyalı ise. Zımpara makinesi ile zımpara yapılarak veya boya sökücü kullanılarak sökülebilir. Fakat duvarınızda çatlama, kabarma, terleme yoksa düzenli olarak ev havalandırılıp kullanılabilir.

 19. Merhaba ben mustafa evim 2+1 giriş kat odanın iç duvarlarında rutubet küflenme var nasıl çöze bilirim ve o duvardaki boyalrı nasıl çıkara bilirim yardımcı olurmusunuz teşekkürler

 20. Mustafa Bey,
  (Duvardaki boyanın cinsini yazmamışsınız.)1 kat binder astar sonrasında küf dirençli boyalardan biriyle, örneğin Polisan Elegans ile boyayabilirsiniz.

 21. Merhabalar ben acil destek istiyorum sizden laminat parkenin üstüne sprey Boya döküldü geç farkettim biraz içine işlemiş sanırım nasıl çıkarabilirim acil lütfen

 22. (Yorumlara isim yazalım.)
  Sprey boyayı sökerken parkeye de zarar verilebilir. o yüzden çok keskin maddeler kullanamamak lazım. Sentetik tiner biraz zorlar ama çıkartır. Sonrasında üzerini nemli veya ıslak bezle silin.

 23. Merhaba yeni boyadığım evimin süpürgeliklerin de olan metalin üzerine yağlıboya damlat mışlar hiçbir şekilde çıkmıyor zorlayınca da metal kararıyor ve kötü oluyor çiziliyor buna en kolay zararsız bir şekilde nasıl çıkartabiliriz çok acil yardımcı olurmusunuz lütfen

  • Ömer Korkmaz Merhaba,
   Yağlı boya, sadece selülozik tiner ve boya sökücü ile çıkabilir. Yumuşak bir bez ile ile dairesel hareketlerle silin. Yine de matlaşma gibi bir deformasyon oluşabilir. Kötü bir görünüm oluşursa metali boyamanız gerekebilir.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz