Tiner Nedir, Tiner Ne Demek, Tiner Ne İşe Yarar?

30
204
tiner ne demek
Tiner nedir, tiner ne demek, tiner ne işe yarar?

Tiner nedir, tiner ne demek, tiner ne işe yarar ve en çok kullanılan tiner çeşitlerini bu yazımızda bulabilirsiniz. Tiner İngilizce’den gelen bir sözcüktür. “Thinner” inceltici, seyreltici, sulandırıcı anlamını taşır. Tinerler solvent bazlı, yağ bazlı boyaları inceltmek ve temizlemek için kullanılan bir çözücüdür.

Tiner Ne İşe Yarar?

Tiner ne için kullanılır, tiner ne işe yarar, tiner nerelerde kullanılır? Tinerler solvent bazlı boyaların rahat sürülmesi için inceltilmesini sağlar. Tinerle boya uygulamaları yapılırken mutlaka boya ile aynı cins tiner kullanılmalıdır. Boya ambalajlarında boya için kullanabileceğiniz uygun tiner türü belirtilmiştir.

Tiner Çeşitleri Nelerdir?

Tiner çeşitlerini genel olarak ikiye ayırabiliriz. Sentetik tinerler ve selülozik tinerler. Detaya inmek gerekirse; farklı amaçlara göre üretilmiş, farklı boyaları inceltmek için farklı tiner türleri de vardır. Örneğin: Hrm tineri, yol çizgi boyası tineri, epoksi tineri, kukusuz tiner v.b.

Tiner Boya Çıkarır Mı, Tiner Leke Çıkarır Mı?

tiner boya çıkarır mı
Tiner leke çıkarır mı?

    Tinerle leke çıkama, tinerle boya çıkarma: Tinerler boya sökme ve leke çıkarma işlemlerinde de sıkça kullanılır. Selülozik tiner, boya çıkarmada daha başarılıdır. Fakat cam yüzeylerde solma, plastik yüzeylerde erime ve solma, elbisede sertleşme ve renk değişikliği yapabilir. Bu yüzden, selülozik tinerle leke çıkarma işlerinizde, önce görünmeyen küçük bir kısımda test yapmak daha faydalı olacaktır. Selülozik tiner ile boya çıkarma veya leke çıkarma işleminden sonra; tiner uygulanan yüzey; sabunlu su ile silinmeli veya yıkanmalıdır.

El ve vücuda temas eden selülozik tiner tende çatlama, kuruma ve yanma yapar. Bu gibi durumlarda temas eden bölge hemen sabunlu su ile yıkanmalıdır.

Sentetik tiner ise boya çıkarmada biraz zayıf olsa da genellikle yüzeylerde herhangi bir yıpranmaya veya solmaya neden olmaz. Yeni dökülmüş boyalarda, kalıcı olmayan zayıf boyaların temizliğinde sentetik tiner kullanılabilir.

Tiner Nerede Satılır, Tiner Nereden Alınır?

Tinerler yapı marketlerde, nalburlarda, hırdavatçılarda, boyacılarda satılır. Her iki tiner türünü de sanal marketlerden bulabilirsiniz. Sentetik tiner neredeyse her hırdavatçı ve boyacıda bulunur. Selülozik ve diğer tiner çeşitleri ise daha büyük yapı marketlerde ve büyük boyacılarda satılır.

Boyaya Ne Kadar Tiner Katılır?

Yağlı boyaya ne kadar tiner katılır, boya tiner oranı nedir? Ambalaj üzerinde farklı bir uygulama ve inceltme belirtilmedikçe yağlı boyalara %10 tiner katılır. Eğer boya tabancası ile yağlı boya yapılacaksa extra %5-%10 daha tiner ilave edilebilir.

Sentetik Verniğe Ne Kadar Tiner Katılır? Sentetik verniklerde tiner oranı yaklaşık %5 dir. yine de ambalaj üzerindeki uygulama ve inceltme talimatları dikkate almak daha doğru olacaktır. Bazı vernikler inceltilmez. Tabanca ile vernik yapılırken yaklaşık %10 daha fazla tiner katılabilir. Verniklerde de doğru inceltme oranı için ambalaj üzerindeki talimatlara uyun.

Selülozik Boyaya Ne Kadar Tiner Katılır?

Selülozik boyalar genellikle boya tabancası ile uygulanır. Selülozik boyalarda boya tiner oranı yaklaşık olarak %10 dur.

30 Yorum

 1. Araba üzerindeki poliüretan lekelerini çıkartmak için sentetik tier içe yararlı yarar ise leke bırakırım.

 2. Salim Bey,
  Sentetik tiner ile poliüretan köpük izleri çıkmaz. Denemek isterseniz leke yapacağını sanmıyorum. Sonradan sabunlu su ile silin. (Poliüretan temizleyici var ama o da kurumuş lekeler için çözüm değil. Araca da olmaz.)

 3. Merhaba salim bey
  Ben arabam siyah metalik her tarafına toz beyaz boya gelmiş sentetik tiner kullansam çikarmi o lekeler y.okur1[at]hotmail.com

 4. Yıldırım Bey,
  Sentetik tiner, biraz zorlar ama çıkartır. Beze sürün, dairesel hareketlerle ovalayın. Bittikten sonra üzerini sabunlu bir bez ile silin.

 5. Merhaba aracın boyasına kuşların pislikleri dahi boyayı yakıp leke bıraktığına göre TİNER TABİKİ ZARARLI OLUR GÖRÜŞÜNDEYİM ( VENİĞİNE ) oto yıkamacılara danışın bence . . Geçmiş olsun

 6. Kuş pisliği, asit gibi, bekleyince leke bırakıyor. Selülozik tiner aracın boyasına zarar verir. Fakat sentetik tiner zarar vermiyor. Sildikten sonra hemen sabunlu su ile yıkamak gerekir. (Denenmiştir.)

 7. A.S. (Yorumlara isim yazalım.) 502 japon ise tiner ile çıkartamazsınız. Japon yapıştırıcısı sökücü (siyanoakrilat sökücü) kullanmanız gerekiyor.)

 8. Aracimin kaputunda koruma amacli karbon folyo yapistirma vardi. Uzun zaman snra söktügümde yapiskani boyayi yakmis bide izleri kalmis ne yapabilirim acil yardim

 9. Sentetik tiner kullanabilirsiniz. Hemen çıkarmaz ama en azından arabanın boyasına zarar vermez. Ardından yüzeyi sabunlu su ile yıkayın.

 10. Merhabalar arabanın tavanindaki plastik çıtayı yapıştırma için kağıt bant kullandım kaldırımda leke kaldı temizlik tineri faydali olurmu birde boyaya zarar verirrmi tesekkurler

 11. Otomatik şnjuman temizligi için tiner kulanılırmı yag koymadan tiner döküp temizlesek şanjumanın lastik oln yerlerine zarar verirmi

 12. Mustafa Bey,
  Sentetik tiner işe yaramaz. Selülozik tiner lekeyi çıkartabilir fakat pantolon renginde solma yapabilir.

 13. Merhaba, PVC Zemin (mineflo gibi) üzerine Vodabond pvc zemin yapıştırıcısı döküldü. Sentetik tiner ile silsek işe yarar mı, zemine zarar verir mi? Teşekkürler

 14. Kalın bir tabaka ise alttan spatula ile kaldırmaya çalışın. İnce ise sentetik tiner deneyin. PVC zemin örtüsüne zarar vermez.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz