Tiner Nedir, Tiner Ne Demek, Tiner Ne İşe Yarar?

tiner nedir
Tiner nedir, tiner ne demek, tiner ne işe yarar?

Tiner nedir, tiner ne için kullanılır, tiner ne işe yarar, tiner nerelerde kullanılır? : Tinerler solvent bazlı boyaların rahat sürülmesi için inceltilmesini sağlar. Boya uygulamaları yapılırken, mutlaka boya ile aynı cins tiner kullanılmalıdır. Boya ambalajlarında boya için kullanabileceğiniz uygun tiner türü belirtilmiştir.

Tiner çeşitlerini genel olarak ikiye ayırabiliriz. Sentetik tinerler ve selülozik tinerler. Detaya inmek gerekirse; farklı amaçlara göre üretilmiş, farklı boyaları inceltmek için farklı tiner türleri de vardır. Örneğin: Hrm tineri, yol çizgi boyası tineri, epoksi tineri, kokusuz tiner v.b.

Tiner Ne Demek?

Tiner nedir, tiner ne demek, tiner ne işe yarar ve en çok kullanılan tiner çeşitlerini bu yazımızda bulabilirsiniz. Tiner İngilizce’den gelen bir sözcüktür. “Thinner” inceltici, seyreltici, sulandırıcı anlamını taşır. Tinerler solvent bazlı, yağ bazlı boyaları inceltmek ve temizlemek için kullanılan bir çözücüdür.

Sentetik Tiner Nedir?

sentetik tiner nedir
Sentetik tiner nedir, nerelerde kullanılır?

Sentetik tiner nedir?: Sentetik boyaların (yağlı boya) inceltilmesi için kullanılır. Parlak yağlı boya, yarı mat yağlı boya ve mat yağlı boyaları inceltmek için sentetik tiner kullanılır.

Sentetik Tiner Nerelerde Kullanılır?

Sentetik tiner, sentetik esaslı boyalarda yani, yağlı boyaları inceltmek için kullanılır. Sentetik tiner ile inceltilen sentetik boyalar, daha kolay sürülür, daha iyi yayılır. Sentetik tiner, boyayı sürerken katman-katman olmasını engeller. Fırça-rulo izlerini bir miktar engeller. Daha ince bir katman oluşturarak boyanın çabuk kurumasını sağlar. Boyanın yayılmasını kolaylaştırır.

Selülozik Tiner Nedir?

selülozik tiner nedir
Selülozik tiner nedir, selülozik tiner ne için kullanılır?

Selülozik tiner nedir? : Selülozik tiner selülozik bazlı boyaların inceltilmesi için kullanılır. Selülozik boya, genellikle boya tabancası ile kullanılır.

Selülozik Tiner Ne İçin Kullanılır?

Selülozik tiner nerede kullanılır, selülozik tiner ne için kullanılır, selülozik tiner ne işe yarar, selülozik tiner nerede kullanılır?, Selülozik tiner özellikleri?: Selülozik tiner ile inceltilen selülozik boya; boya tabancasından daha rahat geçer. Uygulaması daha rahat ve hızlı olur. Fırça ve rulo ile yapılan uygulamalarda selülozik tiner daha az katılabilir. Selülozik boya ve tinerler daha çok sanayi ve sanayi bölgelerinde kullanılır.

Hrm Tiner Nedir, Hrm Tiner Ne İçin Kullanılır?

poli-hrm tiner ne için kullanılır
Hrm tiner nedir?

Hrm tiner Bir selülozik tiner türüdür. Hrm tiner ile hammerton boyaları inceltilir. Hammerton boyalar, özel reçine esaslı genellikle metal için kullanılan boyalardır. Bu boyalar düz ve hammer olarak ikiye ayrılır.

Ambalajında hammer yazan boyalar uygulandığı yüzeye hammer yani çekiçlenmiş bir görünüm kazandırır. Bu çekiçlenmiş hammerton boyalar hrm tineri ile inceltilir.

Diğer hammerton düz ise ya direkt olarak kullanılır ya da selülozik tiner ile inceltilir.

Tiner Boya Çıkarır Mı, Tiner Leke Çıkarır Mı?

tiner boya çıkarır mı
Tiner Boya Çıkarır Mı, Tiner Leke Çıkarır Mı?

Tinerle leke çıkama, tinerle boya çıkarma: Tinerler boya sökme ve leke çıkarma işlemlerinde de sıkça kullanılır. Selülozik tiner, boya çıkarmada daha başarılıdır. Fakat cam yüzeylerde solma, plastik yüzeylerde erime ve solma, elbisede sertleşme ve renk değişikliği yapabilir. Bu yüzden, selülozik tinerle leke çıkarma işlerinizde, önce görünmeyen küçük bir kısımda test yapmak daha faydalı olacaktır. Selülozik tiner ile boya çıkarma veya leke çıkarma işleminden sonra; tiner uygulanan yüzey; sabunlu su ile silinmeli veya yıkanmalıdır.

El ve vücuda temas eden selülozik tiner tende çatlama, kuruma ve yanma yapar. Bu gibi durumlarda temas eden bölge hemen sabunlu su ile yıkanmalıdır.

Sentetik tiner ise boya çıkarmada biraz zayıf olsa da genellikle yüzeylerde herhangi bir yıpranmaya veya solmaya neden olmaz. Yeni dökülmüş boyalarda, kalıcı olmayan zayıf boyaların temizliğinde sentetik tiner kullanılabilir.

Tiner Nerede Satılır, Tiner Nereden Alınır?

Tinerler yapı marketlerde, nalburlarda, hırdavatçılarda, boyacılarda satılır. Her iki tiner türünü de sanal marketlerden bulabilirsiniz. Sentetik tiner neredeyse her hırdavatçı ve boyacıda bulunur. Selülozik ve diğer tiner çeşitleri ise daha büyük yapı marketlerde ve büyük boyacılarda satılır.

30 Yorum

 1. Araba üzerindeki poliüretan lekelerini çıkartmak için sentetik tier içe yararlı yarar ise leke bırakırım.

 2. Salim Bey,
  Sentetik tiner ile poliüretan köpük izleri çıkmaz. Denemek isterseniz leke yapacağını sanmıyorum. Sonradan sabunlu su ile silin. (Poliüretan temizleyici var ama o da kurumuş lekeler için çözüm değil. Araca da olmaz.)

 3. Merhaba salim bey
  Ben arabam siyah metalik her tarafına toz beyaz boya gelmiş sentetik tiner kullansam çikarmi o lekeler y.okur1[at]hotmail.com

 4. Yıldırım Bey,
  Sentetik tiner, biraz zorlar ama çıkartır. Beze sürün, dairesel hareketlerle ovalayın. Bittikten sonra üzerini sabunlu bir bez ile silin.

 5. Merhaba aracın boyasına kuşların pislikleri dahi boyayı yakıp leke bıraktığına göre TİNER TABİKİ ZARARLI OLUR GÖRÜŞÜNDEYİM ( VENİĞİNE ) oto yıkamacılara danışın bence . . Geçmiş olsun

 6. Kuş pisliği, asit gibi, bekleyince leke bırakıyor. Selülozik tiner aracın boyasına zarar verir. Fakat sentetik tiner zarar vermiyor. Sildikten sonra hemen sabunlu su ile yıkamak gerekir. (Denenmiştir.)

 7. A.S. (Yorumlara isim yazalım.) 502 japon ise tiner ile çıkartamazsınız. Japon yapıştırıcısı sökücü (siyanoakrilat sökücü) kullanmanız gerekiyor.)

 8. Aracimin kaputunda koruma amacli karbon folyo yapistirma vardi. Uzun zaman snra söktügümde yapiskani boyayi yakmis bide izleri kalmis ne yapabilirim acil yardim

 9. Sentetik tiner kullanabilirsiniz. Hemen çıkarmaz ama en azından arabanın boyasına zarar vermez. Ardından yüzeyi sabunlu su ile yıkayın.

 10. Merhabalar arabanın tavanindaki plastik çıtayı yapıştırma için kağıt bant kullandım kaldırımda leke kaldı temizlik tineri faydali olurmu birde boyaya zarar verirrmi tesekkurler

 11. Otomatik şnjuman temizligi için tiner kulanılırmı yag koymadan tiner döküp temizlesek şanjumanın lastik oln yerlerine zarar verirmi

 12. Mustafa Bey,
  Sentetik tiner işe yaramaz. Selülozik tiner lekeyi çıkartabilir fakat pantolon renginde solma yapabilir.

 13. Merhaba, PVC Zemin (mineflo gibi) üzerine Vodabond pvc zemin yapıştırıcısı döküldü. Sentetik tiner ile silsek işe yarar mı, zemine zarar verir mi? Teşekkürler

 14. Kalın bir tabaka ise alttan spatula ile kaldırmaya çalışın. İnce ise sentetik tiner deneyin. PVC zemin örtüsüne zarar vermez.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz