İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Buzdolabı Boyama, Buzdolabı Nasıl Boyanır?

buzdolabı nasıl boyanır
Buzdolabı boyama

Buzdolabı boyanır mı, buzdolabı nasıl boyanır? : Evet, buzdolabı dahil, tüm beyaz eşyalarınızı boyayabilirsiniz. Bu makalemizde, hem dekoratif açıdan buzdolabı boyamayı hem de; farklı cinste boyalar ile buzdolabı boyama tekniklerini anlatmaya çalışacağız.

Bu sayfada : Sprey boya ile buzdolabı nasıl boyanır, paslı buzdolabı nasıl boyanır, yağlı boya ile buzdolabı boyama, cadence boya, rich boya gibi akrilik boyalar ile buzdolabı boyama tekniklerine değineceğiz. Diğer beyaz eşyalarınızı boyamak istiyorsanız; “beyaz eşya boyama” yazımız da ilginizi çekebilir.

Öncelikle şunu belirtelim; buzdolabını boyamak için en uygun boya emaye boyalarıdır. Buzdolabınızı eski haline getirmek, yeni bir buzdolabı gibi görünmesini istiyorsanız emaye boyası ile boyamalısınız.

Bu boyaların sprey olanlarını büyük yapı marketlerden veya sanal mağazalardan bulabilirsiniz.

Fırça-rulo ile sürülen emaye boyaları, genellikle yurt dışından geliyor ve bulmak daha zor. Eğer rulo ile sürülen emaye boyasını bulursanız, kısa ipli kafide rulo ile boyayın. Şimdi, diğer buzdolabı boyama tekniklerine geçelim.

Sprey Boya İle Buzdolabı Boyama

sprey boya ile buzdolabı boyama
Sprey boya ile buzdolabı nasıl boyanır?

Sprey boya ile buzdolabı boyama yaparken; eğer maksadınız dekoratif bir şeyler yapmak değilse, ilk tercihiniz emaye sprey boyaları olmalı.

Yani sararan, pas tutan bir buzdolabını eski parlak haline döndürmek istiyorsanız emaye sprey boyaları kullanmanız gerekiyor.

Emaye sprey boyalar kalın, parlak bir boya tabakası oluşturur. Eğer emaye sprey bulamazsanız, sentetik (modifiye akrilik) spreyleri de buzdolabı boyamak için kullanabilirsiniz.

Tabi, buzdolabının eski görünümü ile aynı olması için sprey parlak beyaz olmalı.

Buzdolabı üzerinde deforme olan kısımlara sadece rötuş yapmak istiyorsanız. Spreyi sadece o kısımlara yaklaşık 25 santimetre mesafeden sıkın. Yakından sıkılan sprey boya hem akma yapacak, hem de rötuş yerinin belli olmasına neden olacaktır.

Sprey Boya İle Buzdolabı Nasıl Boyanır?

 • Sprey boya ile buzdolabı boyamadan önce; buzdolabınızın eski boyasını 180 veya 220 numara zımpara ile zımparalayın. Zımpara sadece yüzeyi pürüzlü hale getirmek için, boyayı tamamen kazımanıza gerek yok.
 • Yüzeydeki tozun nemli bir bez ile alın.
 • 1 kat sprey astar uygulayın. Astar, genel maksatlı herhangi bir sprey astar olabilir. Yine uzaktan, ince bir kat uygulayın.
 • Yukarıda anlattığımız gibi, buzdolabı eski haline getirilecekse, sprey boyanız emaye veya sentetik beyaz parlak sprey olmalıdır. Eğer dekoratif olarak boyayacaksanız, farklı renkte spreyler de kullanabilirsiniz. Sprey boyanızı yaklaşık 25 cm. uzaktan ince katlar halinde 2-3 kat uygulayın. Katlar arasında en az 25 dakika bekleyin.
 • Buzdolabınızın rengini değiştirmek için eğer sentetik sprey kullandıysanız; daha dayanıklı olması için üzerine sprey vernik de uygulayabilirsiniz.

Basitçe, sprey boya ile buzdolabı boyama tekniğini anlattık. Sprey boya ile buzdolabı boyarken, en çok dikkat etmeniz gereken şey; boyayı uzaktan ince katlar halinde sıkmanız.

Yağlı Boya İle Buzdolabı Boyama

sentetik boya ile buzdolabı boyama
Yağlı boya ile buzdolabı boyama

Buzdolabı yağlı boya ile boyanır mı?: Evet, yağlı boya (sentetik boya) ile buzdolabı boyanabilir. Buzdolabı boyamak için ekonomik bir çözüm arıyorsanız; buzdolabınızı yağlı boya ile boyayabilirsiniz.

Fakat şunu belirtelim, yağlı boya ile beyaza boyadığınız buzdolabı bir süre sonra sararacaktır.

Yine de buzdolabı boyamak için yağlı boya kullanmak istiyorsanız; sentetik boyanın parlak, yarı-mat ve mat görünümlü çeşitlerinin olduğunu hatırlatalım.

Parlak sentetik boya, kuruduktan sonra boyandığı yüzeyde rulo izi bırakabilir. Bu nedenle, ya çok dikkatli boyayın ya da mat sentetik boya tercih edin.

Yağlı Boya İle Buzdolabı Nasıl Boyanır?

 • 1 kat sentetik astar uygulayın.
 • Astarın kurumasını 1 gün bekleyin.
 • 24 saat ara ile 2 kat sentetik boyanızı uygulayın.
 • Yağlı boyanızı ve astarınızı %10-15 sentetik tiner ile inceltirseniz daha düzgün bir yüzey elde edersiniz.
 • Boyarken saten parmak rulosu kullanın.

Basitçe yağlı boya ile buzdolabı boyamayı anlattık. Yağlı boya ile buzdolabı boyarken dikkat etmeniz gereken en önemli şey rulo tüy uzunluğu ve taramadır.

Saten parmak rulo ile boyayın. Boyama bittikten sonra; buzdolabı üzerindeki boya kurumadan, ruloyu boyasız olarak buzdolabı üzerinde gezdirerek rulo izi kalmasını engelleyin. (tarama yapın)

Akrilik Boya İle Buzdolabı Boyama

rich ile buzdolabı boyama
Akrilik boya ile buzdolabı boyama

Akrilik boya ile buzdolabı boyanır mı?: Evet buzdolabı dahil, diğer beyaz eşyalarınızı akrilik boya ile boyayabilirsiniz.

Fakat, akrilik boyanızın ” multisurface ” yani genel maksatlı olmasına dikkat edin. Normal akrilik boyalar daha dayanıksız olacaktır. Örnek boyalar: Cadende Multisurface akrilik boya, Rich Multisurface Akrilik Boya v.b.

Akrilik boya ile buzdolabı boyama yaparken; kadife rulo kullanın. Katlar arası 5-6 saat bekleyerek 2-3 kat boya yapın.

Buzdolabınızı boyamadan önce, zımpara yaparsanız veya su bazlı astar kullanırsanız boya daha iyi tutacaktır.

Boyadıktan sonra ise su bazlı sır vernik veya normal su bazlı vernik kullanırsanız boya çok daha dayanıklı olacaktır.

Paslı Buzdolabı Nasıl Boyanır?

paslı buzdolabı boyama

Paslı buzdolabı nasıl boyanır? : Eski, paslı bir buzdolabı boyama için, önce paslı kısımları zımpara yapmanız gerekiyor.

220 numara veya daha ince bir zımpara ile buzdolabının paslı kısımlarını zımpara yapın. Zımpara hem yüzeyi düzeltecek hem de boyanın daha iyi tutmasını sağlayacak.

Eğer, buzdolabının boyası aşırı derecede kabarmış ve soyulmuş ise; kabaran boyaları metal bir spatula ile kazımaya çalışın. Yine metal bir spatula yardımı ile sentetik beyaz macununu, boyası soyulmuş yüzeye uygulayın.

Sentetik macunu uyguladıktan 1 gün sonra, macunlu yüzeyi 220 numara zımpara ile zımpara yapın. Üzerindeki tozu nemli bir bez ile aldıktan sonra, artık buzdolabı boyama için hazır demektir.

Paslı buzdolabı sprey boya, yağlı boya, emaye boyası boyası ile boyanabilir. Buzdolabı boyama için, en ekonomik yol yağlı boyadır. Fakat yağlı boya, çabuk sararır, koku yapar ve rulo izi bırakabilir.

Sprey boya ise, daha az alan boyasa da; düzgün bir uygulama ile çok güzel bir görünüm oluşturabilir. Kısacası sprey boya ile boyama tecrübeniz varsa; buzdolabı boyamak için sprey boya kullanabilirsiniz. (Yukarıdaki sprey boya ile buzdolabı nasıl boyanır? başlığına göz atın.)

Emaye boya ise kolay bulunmaz. Fakat, buzdolabı boyama için en uygun boyalardan birisidir.

Yukarıda 3 tip buzdolabı boyama tekniği anlattık. Yorum ve görüşleriniz bizim için değerlidir. Tecrübe ve deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

4 Yorum

  • Şeyma Hanım,
   Rötuş yapılacaksa beyaz oje. Tamamen boyanacaksa, genel maksatlı akrilik boyalar ile boyayabilirsiniz. Boyamadan önce hafifçe zımpara yapın. Boyadıktan sonra da 2 gün kullanmayın.

  • Sena Yıldız,
   Evet boyanabilir. Fişini çekin, boyamadan önce içinin ısınmasını bekleyin. İçini boşaltmalı ve boya iyice kuruyana kadar 2 gün kullanmamalısınız.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar