Beyaz Renk, Beyaz Rengin Tüm Özellikleri ve Kullanımı

beyaz rengin tonları

Çevrenizde beyaz olarak gördüğünüz birçok rengin aslında gerçek beyaz renk olmadığını biliyor musunuz? Etrafımızda gördüğümüz renklerin büyük bir çoğunluğu beyaz değil, kırık beyaz veya kirli beyazdır.

Beyaz renk, duvar boyaları arasında en çok satılan, en çok tercih edilen renkler arasında bulunuyor. Hatta, en çok satılan duvar rengi beyaz renktir dersek yanlış olmaz. Şimdi, beyaz rengin özellikleri ve kullanımını detaylı bir şekilde açıklayalım.

Beyaz Renk

beyaz
Beyaz renk

Özellikle, ışık almayan, dar mekanlarda beyaz renk tercih edilir. Tavan boyalarının tamamı beyaz renkte olur. Eğer tavana başka bir renk yapılacaksa; plastik boya renklendirilerek tavanda kullanılır. Fakat, tavanı koyu bir renge boyamanın, mekanı basık göstereceğini hatırlatalım.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi; beyaz ve beyazın tonları, ışık almayan ev ve iş yerlerinde kullanılıyor. Fakat, beyaz çok çabuk kirlenen bir renktir. Duvarda iz kalması ve zamanla kararması muhtemeldir. Özellikle, çocuklu evlerde beyaz rengin kullanımı sizi zora sokabilir. Kirli ve yağlı eller ile duvara temas edilmesi durumunda duvarda iz kalabilir.

Ayrıca, duvarda toz birikmesi sonucu duvardaki beyaz renk, kırılmaya, grileşmeye hatta sararmaya başlayabilir. Bu nedenle, evinizde veya iş yerinizde beyaz rengi kullanmayı düşünüyorsanız. Tam silinebilir, su bazlı boyaları tercih edebilirsiniz.

Eğer evinizi sık sık beyaza boyuyorsanız, plastik boyalar daha iyi bir seçim olabilir. Çünkü plastik boyalar, kolay boyanır, rulo fırça izi bırakmaz, mattır ve daha ekonomiktir. Plastik boyalarda rötuş yapmanız gerekirse iz bırakmaz. Özellikle, beyaz renkte bir plastik boya üzerine rötuş yapmanız gerekiyorsa, duvarda iz bırakmadan rötuş yapabilirsiniz. (Aynı marka, aynı cins olması daha doğru olacaktır.)

Sentetik Boyada Beyaz Rengin Özellikleri

Sentetik boyaların beyaz rengi diğer boyalara göre daha kapatıcıdır. Altta farklı bir renk olsa bile, rahat kapanır. Sadece, çok koyu renklerde astar yapmanız gerekebilir.

Fakat, sentetik beyaz rengin bir dezavantajı var. Sentetik boyalar su bazlı boyalara göre çok daha dayanıklı ve silinebilir olmasına karşın; sentetik boyanın beyaz rengi zamanla rengini kaybeder. Duvar, metal, ahşap yüzey farketmeksizin beyaz renkte sentetik boya zamanla sararır veya kreme döner.

Boyanın Rengini Açmak

Beyaz renk pigmentleri ile boyaların rengi açılamaz. Yani, boyayı renklendirmek için satılan küçük renk tüpleri ile bir boyanın rengini açmak oldukça güçtür. Ne kadar çok renk tüpü katılırsa katılsın, boyanın rengi açılmaz. Ayrıca boyanın kalitesi düşer.

Renkli boyanın rengi sadece beyaz boya ile açılabilir. Fakat yavaş-yavaş ilave edilmeli ve renk iyice karıştırılarak rengi tonu kontrol edilmelidir. Boyanın kuruduktan sonra, daha da koyulaşacağı hesap edilmelidir.

Renk açma işlemi, aynı cins boya ile yapılmalıdır. Örneğin; su bazlı silikonlu ipek mat bir boya açılacaksa, yine su bazlı silikonlu ipek mat bir boya kullanılmalıdır. Rengin tonunu açmak için beyaz renkte plastik boya kullanmak ise, boyanın silinebilir özelliğini veya parlaklığını azaltır. Sentetik ve diğer cins boyalar ise su bazlı boyayı bozar.

Beyaz Renk Tonları ve Parlaklıkları

Beyaz rengin, parlak, yarı mat, ipek mat veya mat gibi çeşitli parlaklıkları olabilir. Tavanların tümü mat beyazdır. Duvar boyaları ise, yarı mat, ipek mat ve mat olabilir.

Firmalar, renk kataloglarına beyazın farklı tonlarını koyarak beyaz renge farklı isimler vermişlerdir. Fakat, ne yazık ki bu renklerin bir kısmı beyaz tonlarından çıktığı için, kullanıcılar tarafından şikayet konusu olmuştur. Kırık beyaz, buz beyazı, trafik beyazı, kirli beyaz gibi renkler tam beyaz değildir. Bu renkler birçok markada hafifçe gri, krem hatta yeşildir. (buz beyazı)

Kırık beyazın içine giren birkaç damla farklı bir renk bile, duvarda çok yanıltıcı görüntüler oluşturabilir. Bu nedenle, beyaz renk en yanıltıcı renktir. Ortam ışığı, yansıyan renkler, hatta mobilya renkleri bile, beyaz rengin tonlarında yansıma ve göz yanılması yaparak farklı bir renge dönüşebilir. Duvar rengi seçimi seçimi esnasında, boya ve renkten anlayan satıcının bu konuda gerekli uyarıları yapması gerekir.

Beyaz Renk Kodu

Boya üretici firmalarının bir çoğu beyaz rengin kodunu 001 olarak tanımlar. Fakat 101, 01 gibi tanımlarda yapılmıştır. Dolayısıyla, her markanın beyaz renk kodu aynı değildir. Ayrıca, “A” firmasından aldığınız beyaz renkte bir boya “B” firmasında farklı olabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, beyazın bir çok tonu var. Farklı firmalardan alınan beyaz boyalarda parlaklık farkı oluşabilir veya biri beyaza daha yakın, diğeri kırık beyaza yakın olabilir. Bu nedenle, rötuş yaparken mümkünse, aynı markanın, aynı cins boyasını almakta fayda var. Sadece beyaz renk plastik boyalarda rötuş izleri genellikle belli olmaz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz