İç Cephe Boyası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İç Cephe Boyası Neye Göre Seçilir
İç cephe boyası alırken nelere dikkat edilmeli?

İç cephe boya seçiminde size çok faydalı olabilecek bir yazı hazırladık. İç cephe boyası alırken nelere dikkat edilmeli, duvar boyası nasıl seçilir, duvar boyası neye göre seçilir, iç cephe boyası nasıl seçilir? detaylı şekilde anlatacağız. Ayrıca, silikonlu su bazlı, plastik ve sentetik boyalar hakkında bilgiler verdik. Bu sayede sizin için en uygun boyayı satın alabilirsiniz.

İç Cephe Boyası Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İç cephe boyası satın alırken, canlı bir boya mı istiyorsunuz, mat bir boya mı istiyorsunuz, silinebilir bir boya mı istiyorsunuz yoksa duvardaki kiri kapatması yeterli mi?

İç Cephe Boyası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Öncelikle, iç cephe boyası nasıl seçilir? sorusuna hızlı bir cevap verelim ardından detaylara geçelim. İç cephe boyası alırken; duvarı silmeyecekseniz plastik boya; silecekseniz su bazlı silinebilir veya sentetik boya satın almalısınız. Su bazlı silinebilir boyalar, genellikle ipek mat ve yarı mat olarak üretilir.

Duvarın kirini kapatmak içinse, iyi bir plastik boya yeterli olacaktır. Plastik boyalar silinmez fakat daha iyi kapatırlar. Fakat, plastik boyaların neredeyse her firmada 1. ve 2. kalite olarak üretildiğini hatırlatalım. Ayrıca, plastik boyalar silinebilir su bazlı boyalardan ve sentetik boyalardan daha ucuzdur.

Boya Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Tamamen zevkinize göre, evinizin ışığına veya mobilyalara göre seçim yapın. Boya alırken, duvardaki eski rengi kapatmayı düşünmeyin. Her renk kapatılabilir. Açık ve orta tonlar iki kat boya ile kapanabilir. Koyu tonları ise, 1 kat astar uyguladıktan sonra kapatabilirsiniz.
  • Markalara takılmayın. Ülkemizde Dyo, Polisan, Filli Boya, Permolit, Jotun, Bi Boya v.b. birçok boya üreticisi var. (Örnekleri çoğaltmamız mümkün.) Bu firmalar, oldukça kaliteli boyalar üretiyorlar ve yurt dışına da ihracat yapıyorlar. Dikkat etmeniz gereken nokta şu; iyi bir boya mı istiyorsunuz, yoksa ekonomik mi? Çünkü, birçok marka hem ekonomik, hem de üst kalitede boya üretiyor. Eğer daha önce bir markanın boyasından memnun kalmadıysanız, yeterince üst kaliteli boyasını satın almamış olabilirsiniz.
  • Mat boya mı istiyorsunuz, canlı bir boya mı? Mat boyalar ışığı yansıtmazlar ve duvardaki bozuklukları ve eğrilikleri göstermezler. Mat boyalar acemi boyacılar için en uygun boyalardır. Dekoratif boyalar olarak bilinirler. Fakat en çok tercih edilen boyalar; yarı mat ve ipek mat boyalardır. Bu boyalar, canlı görünmesinin yanı sıra kaygan, pürüzsüz ve silinme özelliği yüksektir.
  • Sadece ekonomik olsun istiyorsanız, plastik boyalar size uygun olabilir. En ucuz duvar boyaları, plastik boyalardır. Fakat 20 kg. ekonomik bir plastik boya, sadece salonu belki bir de odayı boyayabilir. İyi bir plastik boya ise 3+1 100 metrekare evi çift kat boyayabilir. Aynı durum su bazlı silinebilir boyalar için geçerli olsa da plastik boyalar daha ucuzdur.
  • İyi bir boya mı arıyorsunuz, hatta en iyisi? En iyi boyayı istiyorsanız, büyük ihtimalle saten alçı çekilmiş, çok düzgün duvarlarınız vardır. O halde, su bazlı ipek mat veya yarı mat boyaları satın alabilirsiniz. Su bazlı boyalar koku yapmazlar. Ayrıca, antibakteriyel olanları ve iyi silinebilir olmasını da bekliyorsanız size bazı markaların iyi boyalarından örnekler verelim: Polisan Elegans, Permolit Permomax, Marshall Sil-Pak, Dyo Nano v.b. Örnekleri arttırmak mümkün.

İç Cephe Boyası Neye Göre Seçilir?

Markaları bir kenara bırakıp, bir duvar boyasından ne beklediğinizi anlamaya çalışalım. Bir yapı markete veya boyacıda iç cephe boyası seçerken, satıcının size sorması gereken sorular şunlardır:

  1. Silinebilir boya mı istiyorsunuz, plastik boya mı?
  2. Duvarlarınız alçılı mı, alçıpan mı, sıva mı?
  3. Duvarlarınız daha önce boyandı mı, boyandı ise hangi boya ile boyalı?

Şimdi, yukarıdaki sorulara göre, iç cephe boya seçiminizi kolaylaştıralım ve size hangi boyanın daha uygun olduğunu bulalım. İç cephe boyası alırken nelere dikkat edilmeli? sorunuzun cevabını daha detaylı verelim.

1. Silinme Özelliğine Göre İç Cephe Boya Seçimi

Ülkemizde en çok en çok su bazlı silinebilir boyalar tercih ediliyor. Su bazlı, yani su ile inceltilen boyalar, hızlı kuruduğundan ve kokusuz olduğundan en çok satılan silinebilir boyalardır.

Eğer silinebilir su bazı boya arıyorsanız; boya seçimi yaparken; su bazlı ipek mat ve yarı mat boyaları satın almalısınız. Peki, ipek mat ve yarı mat boya ne demek? İpek mat ve yarı mat boya, hafifçe canlı duran boya demektir. Bu boyalar aynı zamanda daha kaygan ve pürüzsüz olur. Bundan dolayı silinmeye elverişlidir.

Pek mat boyalar silinir mi? Evet, mat boyaların bir kısmı silinebilir, fakat boya üreticileri daha çok, ipek mat ve yarı mat boyaları silinebilir olarak üretiyor. Bu nedenle, tam silinebilir boya istiyorsanız su bazlı ipek mat ve yarı mat boya almalısınız.

Peki, plastik boya silinir mi? hayır plastik boyalar silinemez. Su bazlı boya grubunun silinemeyen cinsine plastik boya denir.

Silinebilir boya tercihinizi sentetik boyalardan yana kullanmak isteyebilirsiniz. Sentetik boyalar 2000’li yıllarda ve öncesinde sıkça kullanılıyordu. Çok iyi silinebilme özelliği olan sentetik boyalar, artık günümüzde çok fazla kullanılmıyor. Kokusu günlerce ortamda kaldığı için ve uygulaması su bazlı boyalara göre zor olduğu için artık eskisi kadar tercih edilmiyor.Fakat yine de satın almak isterseniz, sentetik boyaların yarı mat olanlarının duvar boyamak için kullanıldığını hatırlatalım.

Özetlersek; silinebilir boya arıyorsanız su bazlı ipek mat ve yarı mat boya satın almalısınız. Sentetik boyalar ise, yukarıda bahsettiğimiz gibi, çok daha iyi silinebilmesine rağmen pek tercih edilmiyor.

2. Duvara Göre İç Cephe Boya Seçimi

Boya seçimi yaparken, duvarınızın alçılı mı, sıvalı mı olduğu da çok önemlidir. Günümüzde yeni binaların saten alçılı, deyim yerindeyse, kağıt gibi pürüzsüz duvarları var. Böyle bir duvara her boyayı uygulayabilirsiniz. İster su bazlı silikonlu boya, ister plastik boya, ister sentetik boya, isterseniz efekt boya da yaptırabilirsiniz.

Fakat, duvarlarınızın alçısı düzgün çekilmediyse veya kara sıva ise, plastik boyadan başka çareniz kalmıyor. Pürüzlü ve dalgalı yüzeylerde su bazlı ipek mat, yarı mat ve sentetik yarı mat boyalar, uygulama hatalarını ve duvar bozukluklarını çok belli ediyor. Boyama işi bittikten sonra duvarda dalga-dalga rulo izi görebilirsiniz veya duvarın eğri olan kısımlarını açığa çıkarmış olursunuz.

Kısaca özetlemek gerekirse; alçısı düzgün olmayan veya sıva olan bir duvara plastik boya ve mat boya almalısınız. Saten alçılı duvara ise, her boya uygulanabilir. Yeri gelmişken, yeni alçı çekilmiş duvara mutlaka astar yapılması gerektiğini hatırlatalım.

3. Duvarın Eski Boyasına Göre Boya Seçimi

Duvarlarlarınız daha önce, hangi boya ile boyandıysa aynı cins boya kullanmalısınız. Aksi halde uygulama esnasında boya tutmayabilir veya zaman içinde duvarda soyulma veya kabarma meydana gelebilir.

Duvarınız daha önce plastik boya ile boyandıysa, yine plastik boya uygulatın. Farklı bir boya yapmak istiyorsanız; geçiş astarı yapıp su bazlı silikonlu veya sentetik bir boyaya geçiş yapabilirsiniz.

Boyanızın hangi tür boya olduğuna emin değilseniz, görünmeyen bir yerden, küçük bir parça koparıp boyacıya götürün. Hangi boya olduğunuz size söyleyecektir.

İç cephe boyası nasıl seçilir, duvar boyası nasıl seçilir, iç cephe boyası alırken nelere dikkat edilmelidir? anlatmaya çalıştık. Atladığımız noktaları veya sormak istediğini soruları yorum kısmından yapabilirsiniz.

  • Şu etiketlerle ilgili benzer yazılara devam et :
  • Boya
Önceki SayfadaEn Kullanışlı Banyo Fayansları ve Renkleri
Sonraki SayfadaMatkap Nasıl Kullanılır?

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz