Sentetik Boya Nedir?, Yağlı Boya Nedir?, Enamel Boya Nedir?

0
304
sentetik boya ile neler boyanır
Sentetik boya nedir, sentetik boya ile neler boyanır?

Sentetik boya nedir, yağlı boya nedir, enamel boya nedir, sentetik boya yağlı boya mıdır? Aslında sentetik boya, yağlı boya ve enamel boya aynı şeydir. Yapı kimyasalı olarak yağlı boyayı değerlendirirsek; sentetik tiner ile inceltilen, geç kuruyan, genel amaçlı bir boya olduğunu söyleyebiliriz. Sentetik boya, enamel boya halk dilinde yağlı boya olarak bilinir. Genellikle parlak sentetik boyaya enamel boya denir. Aslında parlaklık derecesi ne olursa olsun sentetik boya yağlı boyadır.

Parlaklık derecesine göre üç çeşit yağlı boya (sentetik boya) vardır. Mat, yarı mat ve parlak yağlı boyalar.

Sentetik Boya İle Neler Boyanır?

sentetik boya ile neler boyanır
Sentetik boya ile neler boyanır?

Sentetik boyalar neredeyse tüm yüzeylere tutunabilen mükemmel boyalardır. Sentetik boyalar su bazlı silikonlu boyaların üzerine, plastik boyaların üzerine, selülozik boyaların üzerine, kendisinin üzerine kullanılabilir.

Sentetik boyalar ile taş, tuğla, kiremit, plastik, alçı, metal, alüminyum, ahşap türleri ve daha bir çok şey boyanabilir.

Sentetik Boya Özellikleri

 • Tüm sentetik boyalar, sentetik tiner ile inceltilir. Yaklaşık %10-15
 • Tüm sentetik boyalar, içerisindeki solventten dolayı kuruyana kadar kokar. Hatta kuruduktan sonra bile az miktarda koku yaymaya devam eder.
 • Sentetik boyalar geç kurur. Katlar arası 24 saat beklemek gerekse de dokunma kuruması sıcağa bağlı olarak birkaç saattir.

Sentetik Parlak Boya Nerelerde Kullanılır?

    Parlak yağlı boyalar genellikle iç ve dış cephelerde demir doğramalarda kullanılsa da diğer yağlı boyalar gibi genel amaçlıdır. Bu boyalara enamel sentetik boyalar da denir. Yani neredeyse tüm yüzeylerde kullanılabilir. Parlak yağlı boyaların en çok kullanıldığı alanlar. Demir doğramalar, metal pencere ve kapılar, metal parmaklıkları, metal yapılar. 

    Yukarıda anlattığımız gibi sentetik boyalar yani yağlı boyalar neredeyse tüm yüzeylere uygulanabilir. Peki neden parlak yağlı boya sadece demir ve metallerde tercih ediliyor? Parlak boyalar büyük alanlarda rulo-fırça izi bırakabilir. Dalgalanma yapabilir. Parlak yağlı boya duvarda kullanılırsa fırça-rulo izi bırakabilir. Ayrıca sürekli parlayan duvarlar gözü yorup rahatsız edebilir.

Yarı Mat Sentetik Boya Nerelerde Kullanılır?

    Yarı mat yağlı boyaların en çok kullanıldığı yerler iç cephe duvarlarıdır. Artık eskisi kadar tercih edilmese de çok iyi temizlenme özelliği olduğundan hala kullananlar var. Artık bu boyaların yerini kokusuz su bazlı silinebilir boyalara bıraktığını söyleyebiliriz. Geç kuruması, uygulamasının zor olması ve koku yayması yarı mat yağlı boyaları tercih edenlerin sayısını oldukça düşürdü. 

Mat Sentetik Boya Nerelerde Kullanılır?

    Mat yağlı boyalar genellikle dekoratif amaçlı kullanılır. İç ve dış cephede duvar, metal ve ahşaplarda kullanılabilir. Piyasa da bulmak güçtür. Siyah ve beyaz dışında tam mat yağlı boyayı bulmak çok zordur. İç cephede bir duvar boyanacaksa tam mat boya ışığı yansıtmaz. Işığı yansıtmadığından bozuk yüzeylerde yüzeyin eğriliğini göstermez. Uygulaması en kolay sentetik boyadır. Acemi uygulayıcıların tercih edebileceği mat yağlı boya; duvar gibi büyük yüzeylerde fırça-rulo izini çok belli etmez.

“Yukarıda anlattığımız sentetik boyalar dışında kalan sentetik astarlar mattır. Sentetik vernikler ve sentetik metal boyaları ise mat, yarı mat veya parlak olabilir. Sentetik astarlar, sentetik vernikler ve sentetik metal boyalarının da kuruma süresi ve uygulamaları aynıdır.” 

Sentetik Boya Nasıl Kullanılır?

 • Yağlı boyanızı %10-15 civarında sentetik tiner ile inceltin.
 • Astar kullanmanız gerekiyorsa boyadan önce sentetik astar kullanın. 1-2 kat olabilir.
 • Katlar arası en az 24 saat bekleyerek 2-3 kat uygulayın.
 • Sentetik boyaları saten rulosu ile yani kısa ipli rulolar ile boyamak iz kalmaması açısından daha doğru olacaktır.

Sentetik Boyanın Tiner Oranı

 • 0,75 litre yağlı boyaya 1 çay bardağı,
 • 2,5 litre yağlı boyaya 1 su bardağı,
 • 7,5 litre yağlı boyaya 1 litre,
 • 15 litre yağlı boyaya 2 litre tiner katılabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta şudur. Yukarıdaki oranlar örnek olarak verilmiştir. Genelde sentetik boyaya bu oranlarda tiner konulsa da bazı firmalar tiner katılmadan kullanmayı tavsiye edebilir veya oranını değiştirebilir. İthal sentetik boyalara genellikle tiner katılmıyor. Yine de emin olmak için ambalajın üzerine bakabilirsiniz. Tiner oranı %10- %15 civarında yazıyorsa zaten yukarıda belirtiğimiz oranlara denk geliyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz