Sentetik Boya Nedir, Yağlı Boya Nedir, Nasıl Kullanılır?

sentetik boya ile neler boyanır
Sentetik boya nedir, sentetik boya ile neler boyanır?

Sentetik boya nedir, yağlı boya nedir, enamel boya nedir, sentetik boya yağlı boya mıdır?: Aslında sentetik boya, yağlı boya ve enamel boya aynı şeydir.

Yapı kimyasalı olarak yağlı boyayı değerlendirirsek; sentetik tiner ile inceltilen, geç kuruyan, genel amaçlı bir boya olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi, detaylı olarak sentetik boya nedir, çeşitleri ve kullanımı hakkında detaylı bilgilere geçelim.

Sentetik Boya Nedir ,Yağlı Boya Nedir?

Sentetik boya, yani enamel boya halk dilinde yağlı boya olarak bilinir. Genellikle parlak sentetik boyaya enamel boya denir.

Parlaklık derecesi ne olursa olsun, sentetik boya yağlı boyadır. Parlaklık derecesine göre üç çeşit yağlı boya (sentetik boya) vardır. Mat, yarı mat ve parlak yağlı boyalar.

Sentetik boya ile neredeyse her şey boyanabilir. Bir boyanın sentetik boya olup olmadığını ambalajından anlayabilirsiniz.

Sentetik boyalar genellikle metal kutularda satılır. Zaten ambalajının önünde enamel veya sentetik boya tanımını görebilirsiniz.

Sentetik Boya Nasıl Kullanılır, Yağlı Boya Nasıl Kullanılır?

sentetik boya nasıl kullanılır
Yağlı boya nasıl kullanılır?

(Yağlı boya) Sentetik boya nasıl kullanılır, (yağlı boya) sentetik boya nasıl hazırlanır?: Sentetik boya, ambalaj üzerinde aksi belirtilmedikçe sentetik tiner ile %10 tiner ile inceltilir. Boya tabancası ile uygulanacaksa tiner oranı %20 ye kadar arttırılabilir.

Astar kullanılması gerekiyorsa, yağlı boyadan önce, 1-2 kat sentetik astar kullanılır. Sentetik astar, boyanın daha iyi tutmasını sağlar ve alttaki rengin kolay kapanmasını sağlar.

Yağlı boya kısa ipli bir rulo ile veya siyah kıllı bir kıl fırça ile uygulanır.

Sentetik ile boya yapılırken boyanın katları arasında 24 saat beklenmesi gerekir.

Sentetik Boya Nasıl İnceltilir?

sentetik boya tiner oranı
Yağlı boya nasıl inceltilir?

Sentetik boya nasıl inceltilir?: Yağlı boya sadece sentetik tiner ile inceltilir. Sentetik, kokusuz tiner de kullanılabilir.

Yağlı boyanın içine yaklaşık olarak %10 tiner konur. Yağlı boya tiner karışım oranı ambalajının arkasında yazar. Yağlı boya, boya tabancası ile uygulanacaksa %20 tiner ilave edilebilir.

Yağlı Boya Tiner Karışım Oranı

Yağlı boya tiner karışım oranı aşağıda yaklaşık olarak belirtilmiştir.

 • 0,75 litre yağlı boyaya 1 çay bardağı,
 • 2,5 litre yağlı boyaya 1 su bardağı,
 • 7,5 litre yağlı boyaya 1 litre,
 • 15 litre yağlı boyaya 2 litre tiner katılabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta şudur. Yukarıdaki oranlar örnek olarak verilmiştir. Genelde sentetik boyaya bu oranlarda tiner konulsa da; bazı firmalar tiner katılmadan kullanmayı tavsiye edebilir veya oranını değiştirebilir.

İthal sentetik boyalara genellikle tiner katılmıyor. Yine de emin olmak için, ambalajın üzerine bakabilirsiniz. Sentetik boya tiner oranı %10-%15 civarında yazıyorsa zaten yukarıda belirtiğimiz oranlara denk geliyor.

Sentetik Boya İle Neler Boyanır?

sentetik boya ile neler boyanır
Sentetik boya ile neler boyanır?

Yağlı boya ile ne boyanır? : Sentetik boyalar neredeyse tüm yüzeylere tutunabilen mükemmel boyalardır. Sentetik boyalar su bazlı silikonlu boyaların üzerine, plastik boyaların üzerine, selülozik boyaların üzerine, kendisinin üzerine kullanılabilir.

Sentetik boya ile neler boyanır : Taş, tuğla, kiremit, plastik, alçı, metal, alüminyum, ahşap türleri ve daha bir çok şey boyanabilir.

Yağlı Boya Nerelerde Kullanılır?

sentetik boya nerelerde kullanılır
Sentetik boya nerelerde kullanılır?

Sentetik boya nerelerde kullanılır?: Yukarıda anlattığımız gibi sentetik boya ile neredeyse her şeyi boyamak mümkündür. Fakat parlaklık derecesine göre genel kullanım alanları farklılık gösterebilir.

Aşağıda parlaklık derecesine göre sentetik boya nerelerde kullanılır detaylıca anlattık.

Sentetik Parlak Boya Nerelerde Kullanılır?

Parlak yağlı boya nerelerde kullanılır?: Parlak yağlı boyalar genellikle iç ve dış cephelerde demir doğramalarda kullanılsa da diğer yağlı boyalar gibi genel amaçlıdır. Bu boyalara enamel sentetik boyalar da denir.

Yani, neredeyse tüm yüzeylerde kullanılabilir. Parlak yağlı boyaların en çok kullanıldığı alanlar. Demir doğramalar, metal pencere ve kapılar, metal parmaklıkları, metal yapılar. 

Yukarıda anlattığımız gibi sentetik boyalar yani yağlı boyalar neredeyse tüm yüzeylere uygulanabilir. Peki neden parlak yağlı boya sadece demir ve metallerde tercih ediliyor?

Çünkü, parlak boyalar büyük ve düzgün yüzeylerde rulo-fırça izi bırakabilir. Dalgalanma yapabilir. Parlak yağlı boya duvarda kullanılırsa fırça-rulo izi bırakabilir. Ayrıca sürekli parlayan duvarlar gözü yorup rahatsız edebilir.

Yarı Mat Sentetik Boya Nerelerde Kullanılır?

Yarı mat yağlı boya nerelerde kullanılır?: Yarı mat yağlı boyaların en çok kullanıldığı yerler iç cephe duvarlarıdır. Artık eskisi kadar tercih edilmese de çok iyi temizlenme özelliği olduğundan hala kullananlar var.

Artık bu boyalar yerini kokusuz su bazlı silinebilir boyalara bırakıyor. Geç kuruması, uygulamasının zor olması ve koku yayması yarı mat yağlı boyaları tercih edenlerin sayısını oldukça düşürüyor. 

Mat Sentetik Boya Nerelerde Kullanılır?

Mat yağlı boya nerelerde kullanılır? : Mat yağlı boyalar genellikle dekoratif amaçlı kullanılır. İç ve dış cephede duvar, metal ve ahşaplarda kullanılabilir.

Piyasa da bulmak güçtür. Siyah ve beyaz dışında tam mat yağlı boyayı bulmak çok zordur. İç cephede bir duvar boyanacaksa tam mat boya ışığı yansıtmaz. Işığı yansıtmadığından bozuk yüzeylerde yüzeyin eğriliğini göstermez.

Mat yağlı boya uygulaması en kolay sentetik boyadır. Acemi uygulayıcıların tercih edebileceği mat yağlı boya; duvar gibi büyük yüzeylerde fırça-rulo izini çok belli etmez.

“Yukarıda anlattığımız sentetik boyalar dışında kalan sentetik astarlar mattır. Sentetik vernikler ve sentetik metal boyaları ise mat, yarı mat veya parlak olabilir. Sentetik astarlar, sentetik vernikler ve sentetik metal boyalarının da kuruma süresi ve uygulamaları aynıdır.” 

 • Şu etiketlerle ilgili benzer yazılara devam et :
 • Boya
 • Boyama
Önceki SayfadaSigorta Neden Atar, Şalter Neden Atar?
Sonraki SayfadaKoşu Bandını Anahtarsız Çalıştırma

22 Yorum

 1. Yağlı boyalı duvarlara tekrar yağlı boya uygulama dan önce bozuk zemin ler alçı ile düzeltsek olur mu yoksa sentetik lacunla mi düzeltilmeli ve hangi astarlar kullanılmalı aşama aşama bilgi alabilurmiyim

  • Musa Bey,
   İkisi de olur, fakat sentetik macun yağlı boyanın yapısına daha uygun olduğu için sentetik macun daha doğru bir seçim olacaktır. Su bazlı macun sentetik boyanın üzerine temas ederse kalkma ihtimali yüksek. Macun kuruduktan sonra sentetik astar sürün. 1 gün sonra da boya yapın.

 2. Ustady; ısıya dayanıklı yağlı boya hangisidir… Hazır satın aldığım ızgarayı boyamak istiyorum

  • Fahrettin,
   Isıya dayanıklı yağlı boya yok. Küçükse ısıya dayanıklı sprey boya kullanın. Büyükse, Cadence Multisurface ya da Rich Multisurface olur. (Isı fazla değilse)

  • Fahrettin Kurtuluş,
   Lastiğin yanağına yazı veya boya için lastik yanak boyası kullanabilirsiniz. Lastiği tamamen boyayıp dekoratif birşeyler yapmak için, yağlı boya veya genel amaçlı akrilik boya kullanabilirsiniz. Örn. Permolit permolife, Cadence Multisurface, Rich Multisurface, Dyo Hidrolux v.b

 3. Merhaba evimde yillarca yağlı boya ile boyanmış sert ahşap kapılar var onun üzerine nasıl bir boya atabilirim daha güzel gözükmesini istiyorum tavsiyeniz için şimdiden teşekkürler

  • Harun Seçkin,
   Daha güzelden kastınız nedir? Yeni modern kapılar, panel kapılar yarı mat görünümdedir. Eski kapılar ise parlaktı. Sizin kapınızın üzerine su bazlı panel kapı boyası olmaz. Ya sentetik panel kapı boyası olması lazım ya da normal yağlı boya. Eski boyanızın üzerine çok fazla boya yapıldıysa, boyanın iyi tutması için 1 kat sentetik astar yapmanızı öneririm. Hatta, astardan önce çok ince bir zımpara yapın. Çünkü çok fazla yağlı boya yapılan kapılarda soyulma olabiliyor. Ardından yarı mat veya mat sentetik boya (yağlı boya) kullanabilirsiniz.

  • Cemalettin İptaş,
   Özel eğer büyük ambalaj bulursanız, cam boyalarını kullanabilirsiniz. Sprey boya da kullanabilirsiniz. Cama tutuyor.
   Ayrıca, 1 kat parlak yüzey astarı uygulayıp, genel amaçlı akrilik boyalarla da boyayabilirsiniz. Akrilik boyalar daha hesaplı olacaktır. Yapışkanlı folyolar da bir çözüm olabilir. Yağlı boya önermem, çatlar, geç kurur, koku yapar.

 4. Sentetik ve selülozik yağlı boya arasındaki fark nedir acaba? Selülozik olan daha hızlı kuruyor, ama çoğunluk sentetik satılıyor ve kullanılıyor. Dezavantajı nedir? Ahşap pencere boyamak için kullanacağım.

  • Muhammet Bey,
   Sentetik geç kurur. Selülozik çok hızlı kurur. Çok hızlı kuruduğundan fırçanın yapışabilir. Bu nedenle, selülozik boya genellikle boya tabancası ile kullanılır. Ayrıca, selülozik boyayı solumak çok daha zararlıdır. Genellikle dış cephede selülozik kullanılır. Buna göre tercihinizi yapın.

 5. Led panel boyu yorum beyaz panelleri siyah mat sellozik boya kullanı yorum çizilme olu yor çizilme olmaması için ne tavsiye eder siniz çabuk kurumasılazım sellozik boya gibi yağlı boya olur mu cevap yazarsanız çok sevinirim

  • Gökhan Bey,
   Selülozik boya en hızlı kuruyan en dayanıklı boyalardan biridir. Yağlı boya, daha dayanıksızdır, geç kurur, kolay çizilir ve rengi de solar. Bence selülozik boyadan devam edin. Boya kuruduktan sonra, üzerine selülozik vernik uygulayabilirsiniz. Böylece çizilmez, daha dayanıklı olur.

 6. Hamsuntatavanibolan bir çatı dairesinikiraladım özellikle tadilat yapmayı sevdiğim için pazarlık yaparak uygun fiyatta anlaştık . Bana önereceğiniz boya ve astar markaları ne olur çok minnettar kalırım not: mobilya ve duvar boyuyorum bu kadar büyük ve ham bir yüzeyi ilk defa boyayacagim sevgiler

  • Ev,
   * Düz renge boyamak istiyorsanız; beyaz, gri, krem gibi plastik boyaları kullanabilirsiniz.
   Boyadan önce birkaç saat önce 1 kat binder astar uygulayın.
   * Doğal ahşap görünümü elde etmek istiyorsanız; vernikli veya verniksiz ahşap koruyucu uygulayın. Bu ahşap koruyucular, renkli veya meşe, ceviz, kiraz, meşe gibi renklere de sahip olabiliyor. 1. katı tiner ile %15 inceltin. İkinci katı ise; en az 5 saat sonra tiner katmadan uygulayın. Uygulamada kadife rulo (vernik rulosu) kullanın.
   Kolay gelsin.

 7. Kalebodur fayans lar için mat yağlı boya uygulanirmi banyo tuvalet için hangisini kullanmalıyım su itici boyalar çok pahalı yardımcı olurmusunuz.

  • Levent Bey,
   Yarı mat yağlı boya fayans boyamak için kullanılabilir. Boyamadan 1 gün önce sentetik astar uygulamayı unutmayın.
   Boyanın katları arasında da 1 gün bekleyin. Yağlı boya sert bir boya olduğu için zemindeki en ufak bir oynama, boyada çatlama yapabilir. Bilginiz olsun. Ayrıca, boyadıktan sonra, 2 gün üzerine basmayın.

  • Ebru Hanım,
   Sentetik boya ile her şey boyayabilirsiniz. Mat olanı fırça izi bırakmaz. Fakat, metalize bir büst ise ve daha önce boyanmadıysa selülozik boya daha dayanıklı olacaktır.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz