Yağlı Boya Mı?, Su Bazlı Boya Mı?

su bazlı boya mı sentetik boya mı
Yağlı boya mı, su bazlı boya mı?

Su ile inceltilen boyalara su bazlı boya, sentetik tiner ile inceltilen boyalara ise yağlı boya (sentetik boya) denir.(Su bazlı boyanın silinmeyen cinsine halk arasında plastik boya da denir.)

Günümüzde en çok tercih edilen duvar boyaları su bazlı boyalardır. Peki, su bazlı boya mı iyi, yağlı boya mı?

Eskilerin en iyi boyası yağlı boyayı su bazlı boyalar ile karşılaştırdık. İşte size boya seçiminde faydalı olacağını düşündüğümüz önemli ayrıntılar.

Yağlı Boyanın Faydaları

 • Yağlı boyaların kapatma gücü çok yüksektir. Alttaki rengin koyu ya da açık olması çok önemli değildir, 2 katta birçok rengi kapatabilir.
 • Sentetik boyalar (yağlı boyalar) mükemmel silinebilir. Kesinlikle silinirken beze çıkmaz. Temizlik maddeleri kullanılabilir.
 • Kapatma gücü yüksek olduğundan su bazlı boyaya göre extra boyama alanı sağlar.

Yağlı Boyanın Zararları

Yağlı boya zararlı mı, yağlı boya kokusu zararlı mı?: Evet yağlı boyaların kullanımı, silinmesi rahat olsa da; insan sağlı için zararlıdır.

 • Yağlı boyalar duvarın nefes almasını engeller. Yani duvarın hava geçirgenliğin kısıtladığından duvarda neme ve küfe neden olabilir.
 • Tinerle inceltildiğinden günlerce tiner kokusu çıkmaz, ortamı iyi havalandırmak gerekir.
 • Su bazlı boyaya geçişlerde zımpara ve astar uygulaması gerektirir.
 • Uygulaması su bazlı boyaya göre güçtür. Düzgün boyama, tecrübe gerektirir. İyi uygulanmamış sentetik boya, rulo ve fırça izleri bırakabilir.

Su Bazlı Boyanın Faydaları

Günümüzde artık çok iyi silinebilir su bazlı boyalar üretilebiliyor. Ayrıca, antibakteriyel olanları da mevcut.

 • Hava geçirgenliği özelliği yüksektir. Özellikle plastik duvar boyaları (silikonsuz boyalar) duvarda hava geçişini engellemez. Neme ve küfe neden olmaz. (Isı yalıtım eksikliği olan duvarlar hariç.)
 • Su bazlı boyanın uygulaması yağlı boyaya göre daha kolaydır. Doğru rulo seçimi ile kolay-kolay duvarda iz bırakmaz. Özellikle su bazlı mat boyaları amatörler de uygulayabilir.
 • Su bazlı boyadan yağlı boyaya geçişte astara gerek duyulmaz.
 • Küf önleyici ve antibakteriyel olan türleri vardır.
 • Birkaç saatte kurur, koku bırakmaz.

Su Boyanın Zararları

 • Kapatma gücü yağlı boyaya göre daha zayıftır. Koyu renkli duvar renginden açık renge geçerken duvara örtücü astar yapılması gerekir ya da boyanın kendisi birkaç kez fazla atılır.
 • Boyama alanı yağlı boyaya göre düşüktür.

34 Yorum

 1. deniz adın – Bursa

  merhaba,
  3 katlı, müstakil bir ev yaptırıyoruz. İç mekan boyasına karar verme aşamasındayız. İki sorum olacak:
  1) Saten boyanın pürüzsüz oluşu, görünümü hoşumuza gidiyor. Fakat sağlık açısından su bazlı boya kullanmak istiyoruz. Ne yapabiliriz?
  2) Ben tavanda da pürüzsüz ve duvarla aynı rengi görmek istiyorum. Fakat çevremdekiler, sağlık açısından tavanların kireç olması gerektiğini söylüyor. Doğrusu nedir?

 2. Deniz,
  Duvarınız alçı ise su bazlı saten boya da kullanabilirsiniz. (Örneğin: Polisan Elegans, Marshall Özel Mat, Permolit Nanomax, Dyo Teknoplast)
  Aynı rengi kullanarak boya ile tavanları da boyatabilirsiniz. Fakat içerisini dar ve karanlık gösterebilir. Ayrıca tavan boyaları ve kireç de çok daha fazla nefes aldığından nemi atarak içeride nem ve küf oluşumunu engeller.

 3. slm ben hakan,

  saten boya, plastik midir sentetik midir?
  tam olarak ne çeşit bir boya oluyor? Tinerle mi yoksa su ile mi inceltiliyor?

 4. Hakan Bey,
  Saten ibaresi bir parlaklık derecesini ifade eder. Yani sentetik boyada da olur su bazlı boyada da. Su bazlı saten veya sentetik saten boyaları da vardır.

 5. Merhabalar,

  Yemek yanigi tecrubesi yasadik. Yangin olmadi sadece yanik kokusu butun eve ve duvarlara sindi. 1 ay havalandi sabah aksam ama koku gitmedi. Su bazli boya ile butun evi boyadik, azaldi ama halen bitiremedik. Soguk gunlerde azaliyor koku, sicak gunlerde yogunlasiyor. Sinmis yemek yanik kokusu su bazli boya ile cikmiyor mu ? Tsk

 6. merhabalar
  ben akvaryum sus kayasını boyamak istiyorum hangı boya suya dayanıklı ve balıklarıma zarar vermez?
  teşekkürler saygılar

 7. Merhaba,
  Ben evimin duvarlarını silikonlu boya ile boyamak istiyorum ama sağlık açısından nasıldır bilemiyorum. Sonuçta evde 5 yaşında kızım var onu düşünerek sizlere soruyorum. Lütfen beni aydınlatır mısınız.

 8. Ben evimi su bazli boya ile boyadim ama hiç memnun değilim çünkü silindiğinde dalga dalga oluyo lekeli gibi bide eşyalar değince mesela koltuk falan soyuluyo kağit gibi

 9. Evim tiner bazlı boyalı 10 yıldır silerek kullanıyorum, şimdi boya yaptıracağım su bazlı aynı kalitede boya önerebilirmisiniz, yoksa tiner bazlı boyaya devam mı edeyim, birde sağlık açısından hangisi iyi küçük çocuklarım varda, tşkler

 10. Zafer Bey,
  Tiner bazlı boyalar iyi silinse de çok kokuyor. Eskisi kadar tutulmuyor, uygulamak da daha zor. Astarlayıp su bazlı boyaya geçmenizi öneririm. Tavsiye edebileceğim bazı boyalar: Marshall Hijyen, Marshall Sil-Pak, Permolit Permomax, Polisan Elegans Anti-Aging, Dyo Dyojen v.b.

 11. Merhabalar,
  Sinmis yemek yanigi dumani ile ugrasiyorum aylardir. Hicbir boyacinin konu ile ilgili bilgisi yok. Size sormustum, su bazli boya ile tam cikmaz ama bir kac kat astar atin sonra su bazli ile boyayin demistiniz. Ne tarz astar daha kapatici olur ? (yurt disinda sigara ve yanik dumani sinmesi icin ozel astarlar var).
  Tam cikmasi icin illa yagli boya mi yaptirmam gerekir butun evi ? Ornegin tam anlamiyla yangin tecrubesi yasamis yerlerde ( ki bu sadece tencere yanigi sinmesi ) yagli boya mi uyguluyorlar ?

  Yardimlariniz icin cok tsk, maddi manevi cok yorucu bir surec….

  Ali

 12. Ali Bey,
  Dyotek, Kamuflaj, Kapatan boyalarından birini kullanın. Kuruyunca bunların üzerine nolmal su bazlı boya da uygulayabilirsiniz.

 13. kireçli su ile ev boyanmış evde dökülmeler mevcut iç ve dış cepe olarak evi boyatmayı düşünüyoruz.ben acık güzel küf rutubet olmayacak önleycek bir boya istiyorum plastik mi su bazlı mı olur düğüne kadar evi hazırlamaya çalışıyoruz

 14. 1 kat binder astar uygulayın. Astar iyice kuruyunca Dyo Teknoplast, Alpina Silan, Polisan Elegans, Marshall Özel Mat, Permolit Permomax, Kale Kalia v.b. bir su bazlı boya ile boyayabilirsiniz.

 15. Ben ahşap sehpa boyayacağım (hayatımda bir ilk). Zımparaladım biraz (cilalıydı). Sonra evde yağlı boya varmış diye sürdüm yağlı boyayı. 2 kat sürdüm ama pek olmadı. Bi kat daha süreyim diyorum. Yağlı boyalı sehpa olmaz mı? Offf ya başıma iş aldım

 16. Yağlı boya da olur, katlar arası 24 saat bekleyerek 2-3 kat uygulayın. Parmak rulo ile yapın. Mat boya olursa daha iyi, iz yapmaz.

 17. Merhaba,
  Yeni bir eve taşınacağız ancak önce boya yaptırmak istiyoruz. Bir usta yağlı boyanın rutubet ve astım gibi sorunlara yol açtığını söylüyor. Bu nedenle su bazlı diğer ürünlere yönelmek istiyoruz kararsız kaldık. Yağlı boya gerçekten sağlığa çokmu zararlı üstad ?

 18. Yener Bey,
  Yağlı boya artık eskisi kadar yaygın bir boya değil. Formülü zamanla geliştirilip zararı bir miktar azalsa da sonuçta tinerle inceltilen, solvent içeren bir boya. Kuruma süresi uzundur, kururken koku çıkarır, duvarın nefes almasını(hava sirkülasyonun u) engeller, uygulaması zordur. Tek avantajı duvarda daha canlı kaygan bir yüzey oluşturur bu nedenle çok iyi silinir. Su bazlı plastik duvar boyası veya duvarı siliyorsanız su bazlı ipek mat (yarımat) silikonlu boya tavsiyemdir.

 19. Merhabalar. Benden önceki sahibi daireyi desenli silinebilir boya ile boyatmış. Duvarların geneli limon sarısı ve bir kısmı kavun içi rengine yakın. Bense duvarları keten veya peribacası (filli boya) rengine boyatmak istiyorum. İki sorum olacak 1- dönüşüm astarı kullanmak gerekir mi? 2- yorumlarınızı okudum filli boya tavsiyeler arasında yok gibiydi. Filli boya alpina silan silinebilir boya nasıldır? Sizin önerebileceğiniz daha kullanışlı marka var mı? (soru 3 oldu idare edin :))

 20. Merhaba su bazkı boya ıle ev boyandı fakat en ufak bır el ızı bıle kalıyor leke olusuyor bu boyaların uzerıne koruyucu ve lekelerın sılınebılecegı bır uygulama varmı varsa nedır şşmdıden tesekurler

  • Alaattin Bey,
   Boya üzerine üzerine yapılan böyle bir uygulama yok. Boyanız tam silinebilir bir boya ise, arap sabunu v.b. yumuşak temizleyiciler ile silinebilir. Birkaç kişiden böyle şikayetler duyduk. Fakat, renk ile mi alakalı, boyanın markası ile mi alakalı, yoksa boyanın parlaklığı ile mi ilgili size net bir bilgi veremiyorum şu anda.

 21. Evimizde nem yok. Yağlı boya yaptırmak istiyorum. Ama neme sebep olur mu? Giriş kattayiz. Hortumla yıkamaya gerek yok. Tam silinebilir boyalarda da normal bezle silindiği zaman boyası çıkar mı?

  • Yaren Hanım,
   Nem, küf, terleme olmasa da; yağlı boya ile zamanla oluşabilir. Çünkü, tamamen duvarın hava akışını engelliyor. Tam silinebilir boyaların hiç biri beze çıkmaz. Hatta, arap sabunu gibi yumuşak deterjanlarla silinebilir.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz