Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Parke Boyama, Parke Boyanır Mı?

parke boyanır mı
Parke Boyama

Parke boyama fikri oldukça cesur ve sıra dışı bir fikir gibi görünse de; uygun boya ve tekniklerle parkelerinizi boyayabilirsiniz. Tabi parkeyi boyamak sıradan bir boya işinden daha önemlidir. Boyanmış parkenin üzerinde yürümek, eşyaları koymak ve hareket ettirmek zamanla parke üzerinde deformasyonlara neden olacaktır. Bu nedenle, iyi bir boya ile iyi bir uygulama önem kazanıyor. Üstünkörü yapılmış bir parke boyama uygulaması, kullanışlı ve uzun ömürlü olmayacaktır. Çeşitli türde parkelerin nasıl boyanması gerektiğini bu yazımızda aşağıda detaylıca anlattık.

Parkeler Boyanır Mı?

parke boyama
Parke boyanır mı?

Parke boyanır mı, laminat parke boyanır mı, lamine parke boyanır mı, eski laminat parke boyanır mı? Evet, tüm parke türleri boyanabilir. Fakat, parkeler gelişi güzel boyanmamalıdır. Parkenin türüne göre, doğru boya ve boyama şekli seçilmelisiniz. Bazı parkelerin zemin boyaları ile boyanması bazılarının da; renkli vernikler ile boyanması daha iyi sonuç verecektir. Şimdi, parke boyamak için kullanabileceğiniz boyaları listeleyelim. Ardından, bu boyaların farklı parke türleri için doğru kullanımına geçelim.

Parke Hangi Boyalar İle Boyanır?

  • Renkli ahşap koruyucu+parke verniği
  • Zemin boyası türleri
  • Epoksi boya
  • Akrilik boya

Şimdi, bu boyalar hangi parke türlerinde nasıl kullanılır? anlatalım ve parke boyarken dikkat etmeniz gereken noktalara değinelim.

Parke Boyama

laminat parke boyama
Parke boyama

Parke boyama fikri aklınıza girdiyse, ilk dikkat etmeniz gereken şeyler şunlardır:

  • Parkenin cinsi
  • Kullanacağınız renk
  • Boyanın cinsi
  • Dayanıklılık ve kullanım ömrü

Şimdi, yukarıdaki maddeleri daha detaylı açıklayalım. Böylece, parkelerinizi boyayıp boyamayacağınıza daha kolay karar verebilir veya boyamaya karar verdiyseniz, doğru boyayı seçebilirsiniz.

1) Parkenin Cinsine Göre Boyama

Kullandığınız parkenin cinsi, doğru boyayı seçmeniz için önemlidir. Bazı parkelerin üzeri doğal ağaç, bazıları pvc kaplama, bazlıları da verniklidir.

Masif Parke Boyama

Balık sırtı diye tabir edilen ve boyutları çok küçük olan, masif parkelerin üzeri verniklenir. Masif parkeler, zımpara yapıldıktan sonra, üzerine renkli ahşap koruyucu uygulanıyor daha sonra da üzerine parke verniği uygulanıyor. Bu parkelerin rengi ise, uygulanan ahşap koruyucunun rengine göre meşe, kiraz, ceviz, maun gibi renkler oluyor. Bu vernikleme işlemi ile masif parkenizi ahşap rengi değil de krem, beyaz, gri gibi düz renklere boyamak istiyorsanız; multi surface (genel amaçlı) akrilik boyaları, epoksi boyaları ve özel zemin boyalarını kullanabilirsiniz.

Laminat Parke Boyama

Parkeniz laminat parke ise, üzerinde pvc bir kaplama olması muhtemeldir. Laminat parkelerin üzeri ahşap olmadığı için, üzerine renkli ahşap koruyucu ve parke verniği uygulamayın!

Deforme olan veya çizilen laminat parkeler yenisi ile değiştirilir. Laminat parkeleri boyamak için, zemin boyası veya epoksi boya kullanmanız gerekiyor.

Lamine Parke Boyama

Parkeniz lamine parke ise, doğal ve dayanıklı bir ahşaptan yapılmıştır ve yüzeyi doğal ahşaptır. Bu nedenle tüm boya türlerini iyi tutar. Ahşap doğal olduğu için, parkenin de rengi doğal ahşap rengidir. Lamine parkelerde renkli ahşap koruyucu kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Çünkü, kendi renginden farklı bir renk ahşap koruyucu kullanmak, parkenin doğal yapısını ve rengini bozacaktır. Ayrıca, üzerine uyguladığınız renkli ahşap koruyucu da yarı şeffaf olduğu için lamine parkeyi tam olarak renklendiremeyecektir.

Lamine parkenizi yenisi ile değiştirmek istemiyorsanız, akrilik boyaları veya daha dayanıklı olan epoksi boya veya su bazlı zemin boyalarını kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Zemin boyaları hakkında daha fazla bilgi almak için; linke tıklayarak “Beton Zemin Boyama, Beton Duvar Boyama” yazımızı okuyabilirsiniz.

2) Parke Boyamak İçin Kullanacağınız Renk

Parke boyarken doğal ahşap renkleri sadece masif parkeler için geçerli olacaktır. Yani, ceviz, meşe, kiraz gibi renkler sadece ahşap üzerine uygulanabilir ve ahşap ham (boyasız) olmalıdır.

Parkelerinizde kullanmak istediğiniz renkler beyaz, gri, krem, bej gibi düz renkler ise, vernikli ahşap koruyucuları değil, epoksi boyaları, akrilik boyaları veya zemin boyalarını kullanmalısınız.

3) Parke Hangi Tür Boya İle Boyanır?

Parkelerinizi boyamak için kullanabileceğiniz boyaların cinsi hakkında biraz daha bilgi vermek istiyoruz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi parkelerinizi boyamak için vernikli ahşap koruyucu, akrilik boya, epoksi ve zemin boyalarını kullanabilirsiniz. Vernikli ahşap koruyucuları genellikle sentetiktir, geç kurur, doğal ahşap görünümü verir ve sadece masif parkelerde kullanılır.

Akrilik boyalar ise, epoksi boya ve diğer zemin boyalarına göre ekonomiktir. Fakat, biraz daha dayanıksızdır. Akrilik boyalar ile parke boyamak istiyorsanız; boyadıktan 1 gün sonra üzerine su bazlı vernik yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Epoksi ve zemin boyaları ise oldukça dayanıklı boyalardır. Boyandığı yerden çıkarmak oldukça zordur. Çizilmeye, temizlenmeye ve kimyasallara dayanıklıdır.

4) Dayanıklılık ve Kullanım Ömrü

Parkeleri değiştirmeden önce, boyamayı deneyip daha sonra değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Böyle bir durumda vernikli ahşap koruyucu ve akrilik boyaları öneriyoruz. Diğer boyalara göre daha ekonomik olan bu boyaları deneme yapmak için kullanabilirsiniz. Örneğin; küçük bir odanın zeminini beyaza boyayıp, memnun kalırsanız diğer odaları boyamaya devam edebilirsiniz. Memnun kalmazsanız, parkeleri tamamen söktürüp yeni parkeye geçiş yapabilirsiniz. Zemindeki rengi beğenirseniz, daha dayanıklı olan epoksi boya veya diğer zemin boyaları ile boyatabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar