Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

En Çok Tercih Edilen Dış Cephe Boya Renkleri

en çok tutulan dış cephe boya renkleri
En Çok Tercih Edilen Dış Cephe Boya Renkleri

Bu yazımızda dış cephe renk seçimi yaparken nelere dikkat edilmelidir? detaylı şekilde anlatacağız. Ayrıca, tek katlı, iki katlı, 3 katlı evlerde ve apartmanlarda en çok tercih edilen dış cephe boya renklerinden örnekler verip, karar vermenizi kolaylaştırmayı amaçladık.

Dış Cephe Renk Seçimi

Dış cephe boya seçimi yapılırken şunlara dikkat edilmesi gerekiyor:

 • Binayı zorlu hava koşullarına, zararlı gazlara karşı koruyacak kalitede bir dış cephe boyası,
 • Binanın hem kendi içinde hem de, çevresindeki binalara veya ortama uyum sağlayacak, göze güzel görünmesini sağlayacak, uyumlu renklerde olması.

Dış cephe renk seçimi, iç cephedeki renk seçiminden biraz farklıdır. İç cephelerde tamamen kendi beğenimize göre ışığa veya mobilyalara göre renk seçimi yaparız. Dış cephelerde ise, kendi beğenimiz kadar yakında bulunan binaların hatta bazen de tabiatın renkleriyle de uyumlu olması beklenir.

Bina Dış Cephe Renk Uyumu

Çok beğendiğiniz bir renk veya renk kombinasyonu ile binamızı boyadığınızda seçtiğimiz renkler; çevredeki binalar ile uyumsuz olabilir veya istediğiniz etkiyi yaratamayabilir.

Sokaktaki bir evin diğer evlerden farklı bir renkte olması sokağın görünümünü olumsuz etkileyebilir. Ancak, evinizin bulunduğu yerde uyumsuzluk sorunu yaratacak bir bölge yoksa, ortamda öne çıkmasını sağlayacak kendi zevkinize uygun canlı bir renk seçebilirsiniz.

Dış Cephe Boya Rengi Seçimi Tavsiyeleri

 • Çok kuyu renklerin içinde renk pigmenti fazla olur ve güneşten daha fazla etkilenir. Bu yüzden çabuk solabilir. (Örneğin, kırmızı, bordo, siyah, füme, lacivert) Birçok firma, artık koyu renkleri hazır boya kataloğundan kaldırdı. Fakat, yine de koyu renkleri boya makinelerinde bazı renkleri yaptırabilirsiniz.
 • Beyaz renk, renk kombinasyonlarında sıkça kullanılır. Sövelerde, cam kenarlarında ve balkon içlerinde kullanılması çok yaygındır. Özellikle, tamamı koyu renge boyanan evlerde çok şık durur. (Koyu kiremit, tuğla, şampanya) Sayfamızın aşağısındaki kombinasyonlar da beyazın ne kadar çok kullanıldığını göreceksiniz.
 • Renk tüpü ile yapılan dış cephe boyaları genellikle tercih edilmez. Hazır renk tercih etmeye çalışın veya boya makinelerinde yaptırın. Çünkü, renk tüpünün fazla atılması boyanın çabuk solmasına ve rengin akmasına neden olur. Ayrıca, rotüş yapmak için, daha sonra ihtiyacınız olduğunda aynı rengi tutturmak zor olacaktır.
 • Boya firmalarının renk kataloglarına bakarak aklınızda birkaç renk veya renk kombinasyonu belirleyin. Renk seçiminde satıcıdan fikir alın, ama rengi tamamen ona bırakmayın. Fazla beklemiş, sürümü az olan boyalardan size bir renk kombinasyonu çıkarabilir.

En Çok Tercih Edilen Dış Cephe Boya Renkleri

En çok tercih edilen dış cephe boya renklerini tek katlı, iki katlı ve üç katlı evlerde ayrı-ayrı gösterirsek dış cephe boya rengi seçimi çok daha faydalı olacaktır. Bu nedenle, önce en çok kullanılan dış cephe boya renklerinden birkaç örnek verelim, ardından tek katlı iki katlı ve çok katlı binalar için örneklere geçelim.

Tüm Zamanların En Çok Tercih Edilen Dış Cephe Boya Renkleri

Aşağıdaki renkler, gerek tek başına, gerekse farklı kombinasyonlar kullanılarak dış cephede en çok tercih edilen renkler arasına girmiştir.

 • Beyaz
 • Gri tonları
 • Kum beji tonları
 • Kiremit, tuğla, taba tonları
 • Krem tonları

Dış Cephe Boya Renkleri

Müstakil, iki katlı, villa, 3 katlı ve apartmalar için ayrı-ayrı dış cephe boya renkleri örneklerini aşağıda bulabilirsiniz. Telefon ve bilgisayar ekranında daha farklı görünebileceğini unutmayın. Bu nedenle, renkleri not etmeniz için, sağ alt kısma isimlerini yazdık.

Müstakil Ev Dış Cephe Boya Renkleri

Şimdi, en çok tercih edilen müstakil ev dış cephe boya renklerinin bazı örneklerini verelim.

müstakil ev dış cephe boya renkleri
Müstakil Ev Dış Cephe Boya Renkleri
müstakil ev dış cephe boya modelleri
müstakil ev dış cephe örnekleri
müstakil ev renkleri
müstakil ev dış cephe boya örnekleri
müstakil tek katlı ev dış cephe boya renkleri
mustakil ev dis boya renkleri

Fark ettiniz mi? Beyaz renk, müstakil ev dış cephe boya modellerinde çok sık kullanılıyor?, Krem, gri, yeşil, mavi, kiremit ve diğer tüm renklere çok iyi uyum sağlıyor.

Tek Katlı Ev Dış Cephe Boya Renkleri

Şimdi yine tek katlı dış cephe boya renkleri ile farklı dış cephe boya örneklerine bakalım. Ardından, iki katlı ev dış cephe boya modellerine geçelim. Bu örneklerde daha lüx tek katlı dış cephe boya renklerine göz atalım.

tek katlı ev dış cephe boya renkleri
Tek Katlı Ev Dış Cephe Boya Renkleri
tek katlı ev dış cephe boya renkleri
müstakil tek katlı ev dış cephe boya renkleri
tek katlı ev dış cephe boya modelleri
tek katlı ev renkleri

Yukarıda gördüğünüz gibi, tek katlı ev dış cephe boya renkleri de açık ve koyu tonlar çok güzel kombine edilmiş. Bazılarında ise, tek renk ağırlıklı fakat, dikkat çekmeyi başarmış.

2 Katlı Ev Dış Cephe Boya Renkleri

Şimdi, iki katlı ev dış cephe boya modellerine geçelim. İki katlı evini boyatan birçok kişi sonradan rengi beğenmiyor, istediği gibi olmadığını fark ediyor. Bu gibi evlerde renk kombinasyonuna çok daha dikkat edilmelidir. Bu nedenle en çok dikkat edilmesi gereken iki katlı ev dış cephe boya modelleridir. Şimdi 2 katlı ev dış cephe boya renklerine geçelim. Ekran yanıltıcı olduğundan, not almanız için, sağ alt kısma renklerin isimlerini yazdık.

2 katlı ev dış cephe boya renkleri
2 katlı ev dış cephe boya renkleri
iki katlı ev dış cephe modelleri
iki katlı ev boya örnekleri
2 katlı bina dış cephe boya renkleri
iki katlı dış cephe boya renkleri
iki katlı ev dış cephe boya renkleri
iki katlı ev dış cephe modelleri
iki katlı ev boya örnekleri
2 katlı bina dış cephe boya renkleri
iki katli ev dis cephe boya rengi

3 Katlı Ev Dış Cephe Boya Renkleri

En zor yapılan renk seçimlerinden biri de, 3 katlı ev dış cephe boya renkleridir. Risk almamak için tek renk yapılabilir veya alt kısım koyu bir renge, üst iki katlar da açık bir renkte boyanabilir. Fakat, 3 katlı bir evde bir çok renk kullanmak istiyorsanız çok iyi düşünmelisiniz. Şimdi size fikir verebilecek bazı 3 katlı ev dış cephe boya renklerine göz atalım.

3 katlı ev dış cephe boya renkleri
3 katli ev dis cephe boya renkleri 3
3 katlı ev dış cephe boya renkleri
3 katlı dış cephe boyaları
3 katli ev dis cephe boya renkleri 6
3 katli ev dis boyama desenleri

Gördüğünüz gibi, 3 katlı ev dış cephe boya renklerinde de beyaz sıkça kullanılıyor.

Villa Dış Cephe Boya Renkleri

Villa dış cephe boya renklerinde de, açık ve koyu renklerin seçimi iyi yapılırsa, çok iyi kombinler elde edilebilir. Aşağıdaki villa dış cephe boya renkleri de size fikir verebilir.

villa dış cephe boya renkleri
villa dış cephe boya renkleri
dış cephe villa renkleri
dublex ev dış cephe boya örnekleri
Villa Dis Cephe Boya Renkleri 5
yazlık ev dış cephe renkleri
villa dış cephe boya örnekleri
villa dış cephe boya modelleri
vila dış cephe boya renkleri

Apartman Dış Cephe Boya Örnekleri

Apartman dış cephe boya örnekleri aşağıda. Apartman renklerinde mümkün olduğunca az renk kullanmak gerekiyor.

Apartman Dis Cephe Boya Ornekleri 2
apartman dış cephe boya örnekleri
apartman dış cephe boya modelleri
dış cephe boya örnekleri apartman
apartman dış cephe boya modelleri
apartman dış cephe boya örnekleri
dış cephe boya örnekleri apartman
apartman dış cephe boya modelleri

Farklı yapılar için, uyumlu dış cephe renklerini derlediğimiz görsellerimiz umarız size faydalı olmuştur. Dış cephe boyası satın almadan önce, “en iyi dış cephe boyası hangisi?” yazımızı da okumayı unutmayın.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar