Ana Sayfa Boyalar Baz Boya Nedir, Neden Baz Boya Kullanılır?

Baz Boya Nedir, Neden Baz Boya Kullanılır?

Baz boya nedir?
Baz boya nedir, baz boya ne için kullanılır?

Baz boya nedir, baz boya ne demek?: Baz boyaya, ham boya da diyebiliriz. Boya makinesinde rengin doğru çıkması için baz gereklidir. Boya makinesindeki renk pigmentlerinin minimum düzeyde kullanılarak maximum doğrulukta rengi elde etmeye yarayan ham boyadır.

Büyük yapı marketlerde ve boya bayilerinde makinelerde yapılan boya renklendirme işlemleri baz boyalarla yapılır. Baz boya koyu ya da açık binlerce rengin yapılabilmesine de olanak verir.

Baz Boya Neden Kullanılır?

Beyaz boyanın içine katılan renk pigmentleri ile her renk elde edilemez. Beyaz boyadan sadece açık renkler oluşturulabilir. Örneğin: beyaz boyanın içine kırmızı pigmenti katıp, kırmızı rengi elde edemezsiniz. Lacivert ve nefti yeşil gibi koyu renklerde de aynı şey geçerlidir. Bu yüzden baz boyalara ihtiyaç vardır.

Kısaca baz boyalar; rengin doğru çıkmasını sağlar ve az pigment ile çok renklendirme yapar. Özellikle, orta ve koyu renkleri yapmak için baz boyalara ihtiyaç vardır.  Beyaz boyanın içine ne kadar çok renk pigmenti katarsanız katın koyu renkler yapılamaz.

Her boya markasının kendine ait baz kodları vardır. Örnek vermek gerekirse; Polisan markasının boya makinesinden şampanya rengi yapmak istediğinizde makine “A” bazını kullanır. Permolit marka bir boyanın makinesinde aynı rengi yapmak için “P” bazını kullanır. Aslında her ikisi de aynıdır. Yani açık rengi yapmak için her iki firma da açık renk bazını kullanır. Sadece Polisan bunun için “A” harfini kullanırken Permolit “P” harfini kullanır.

Boya Makinesinde Boyalar Nasıl Renklendirilir?

baz boya
Boya makinesinde renk nasıl yapılır?
 • Baz boyanın kullanılması ve boya makinesinde boyaların renklendirilmesi sırasıyla şu şekilde olur:
 • İstediğiniz rengi boya kataloğundan seçersiniz. (Örneğin: Şampanya rengi)
 • Beğendiğiniz renk daha önce fabrikadan hazır olarak geldiyse satıcı size seçtiğiniz renkte boyayı verir.
 • Eğer boyacının elinde hazır şampanya rengi yoksa, baz boya ile renklendirme işlemine başlar.
 • Satıcı renk katalog numarasını (örn. Dyo 2018 renk kataloğu) ve seçilen şampanya renginin kod numarası bilgisayara girer. (Örneğin: “2166”) 
 • Daha sonra bilgisayar, uygun boya bazının makineye yerleştirilmesini ister. (Örneğin: RN, BN, AN, ON, P, D, A, TR, A1, B, C) bazları) Açık, orta ve koyu renk tonları için boya makinesine farklı bazlar konulur. Burada dikkat edilmesi gereken şey; rengin doğru çıkması için makineye doğru bazı koymaktır. Örneğin boya bilgisayarı bir renk için “A” bazını istiyorsa ve yanlışlıkla “B” bazı konursa renk kesinlikle yanlış çıkacaktır. Boya makinesinde yapılan hataların büyük bir kısmı bundan kaynaklıdır.
 • Boyacı makineye doğru bazı yerleştirdikten sonra; renk pigmenti miktarının boya kovasına doğru aktarılması için bilgisayara boyanın kaç litre olduğu girilir. Örneğin: 2,5lt., 7,5lt. 15lt.
 • Bilgisayar boyaya rengi kattıktan sonra boyanın kapağı kapatılarak; boya karıştırma makinesinde yerleştirilir.
 • Makinede 2 dakikadan fazla karıştırılan boya artık hazırdır.

Boya Makinesinde Rengin Yanlış Çıkmasının Bazı Nedenleri

 • Boya makinesine yanlış renk numarası girilmesi.
 • Boya makinesinde yanlış renk kataloğu seçilmesi.
 • Boya makinesine yanlış boya bazının yerleştirilmesi.
 • Boyanın litresinin boya yapma bilgisayarına yanlış girilmesi.
 • Boya makinesine farklı bir markanın boyasının yerleştirilmesi.
 • Boya makinesinin fabrikasyon ve kalibrasyon hataları.

17 Yorum

 1. merhaba.benim merakım şu.mesela dyonun şirin penbesini boyacıdan istedim.bana elimde yok der ve baz boyadan hazırlar veririm derse, bu durumda hazır boya kutusundaki boyanın tonu ile makinede hazırlanan boyanın tonu aynı olurmu.birde,kalite farkı olurmu.

 2. Cengiz Bey,
  Baz boyadan yapılan renkler hazır renge çok yakın olur. (Neredeyse aynısı) Yanlız, boyanız yarım kalırsa yine bazdan yapılmış renk almanızı tavsiye ederim. Eğer hazır renk alırsanız yarım kalmış duvara uygulamayın. Farklı duvar ise veya ikinci kat ise uygulayın.

 3. Murat Bey,
  Fazla sulandırmadan kullanılabilir. Fakat beyaz renk gibi görünen bazların rengi zamanla değişebilir, renk kırılabilir, kirlenebilir. Yani hafifçe renklendirmekde fayda var.

 4. Ethem Bey,
  A bazı açık renkleri yapmak için; B bazı orta tonları yapmak için; C bazı ise koyu renkleri makinadan yapmak içindir.

 5. Merhaba. Dyo renk pınarında yaptırdığımız karışımda bir önceki karışımda b bazı şimdi ise a bazı kullanılmış. A bazından yapılan karışım daha açık ton olmuş. Bu normal midir? Rek tonumuz gri renk. Teşekkürler

 6. Tolga Aktolgali,
  Önce B bazı kullanıldıysa yine B bazı kullanılması gerekiyordu. Baz seçimini bilgisayar belirler ve her zaman aynı renk icin aynı baz kullanılır. Yani son yaptırdığınız rengi yanlış yapmışlar.

 7. Merhaba,
  BM, BC gibi harfler boyanın baz olduğunu gösteriyor. Yani renklendirilebilir ham madde. BM orta tonlarda renk yapmak için, BC ise koyu renkleri yapmak içindir. Bu harfler her markada farklıdır. Başka bir markada A1, B2 v.b. olabilir.

 8. Baz boyalar ,fabrikasyon hazırlanan boyalardan çok daha ucuza satılıyor. Bu haksız rekabet sayılmaz mı ? Bir de baz boyadan hazırlanan renkli boya nin kapaticiligi , kalitesi,sarfiyat miktarı orijinal fabrika çıkışı boya ile çok farklı olduğu söyleniyor doğrumudur?

  • Suat Hamaratgil,
   * Hayır, baz boyalar fabrikasyon boyalardan daha ucuza satılamaz. Çünkü renk yapıldığından içerisine giren renk pigmentinin de yüksek maliyeti var. Renk pigmentleri yurt dışından geliyor ve oldukça pahalı. Renk parasını, satış esnasında, boyanın fiyatına birçok yerde ekliyorlar. Sadece bazı büyük yapı marketler eklemiyor. Zaten, onlar da genel olarak boyayı pahalı satıyor. Bir yerde baz boyayı piyasadan ucuza aldıysanız. Ya son kullanım tarihi geçmiş demektir ya da dükkan kapanmak üzeredir.
   * Baz boyaların kapatıcılığı ve sarfiyat miktarı fabrika çıkışı boyalar ile aynıdır. Örneğin: Makinadan kum beji yaptırdıysanız farbrikadan gelen kum beji ile kapatıcılık, örtücülük, kalite açısından bir fark yoktur.

  • Merhaba Erol Bey,
   B bazında 2-3 kat, C bazında 4-5 kat renk koyulaşır. Tam olarak net bir cevabı yoktur. Renk makinesi hangi bazı istiyorsa mutlaka o baz konulmalıdır. Aksi halde, çıkacak rengi tahmin etmek zor.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz