Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Ahşap Tavan Boyama Nasıl, Neyle Yapılır?

ahşap tavan neyle boyanır
Ahşap tavan boyama

Tavanlar dahil, tüm kısımları ahşaptan yapılma bir eviniz mi var? Özellikle ahşap tavanları boyamak sizin için bir sorun gibi görünse de; aslında çözümü kolay. Betonarme bir evde tavanlar tavan boyası veya plastik boya ile boyanır. Peki, tavanları ahşaptan bir evin tavanları neyle, nasıl boyanmalı? Lambiri veya ahşaptan yapılmış tavanları boyamak için kullanabileceğiniz boyaları ve nasıl boyamanız gerektiğini anlatan yazımızın ilginizi çekeceğini umuyoruz.

Ahşap Tavan Boyama

Bir köy evi, kır evi veya hobi bahçenizin ahşap tavanlarını boyamak mı istiyorsunuz? Ahşap boyanması en kolay malzemelerden biridir. Her türlü boyayı kabul eder. Bu nedenle, boyayacağınız ahşap tavanda da olsa boya seçeneğiniz oldukça geniş olacaktır.

Öncelikle ahşap tavan boyası var mı? açıklayalım. Ardından, lambiri ve ahşap tavanlarınızı boyayabileceğiniz boya çeşitlerini anlatalım.

Ahşap Tavan Boyası Var Mı?

Lambiri tavan boyası var mı
Ahşap tavan boyası var mı?

Ahşap tavan boyası var mı? Ahşaptan veya lambiriden yapılmış tavanları boyamak için özel üretilmiş bir tavan boyası yok. Fakat, bu ahşap tavanların boyanamayacağı anlamına gelmez.

Ahşap tavanları boyarken, özel ahşap tavan boyalarını aramanıza gerek yok. Herhangi bir ahşap boyası da ahşap tavanları boyamak için kullanabilirsiniz. Fakat, lambiri veya tahtadan yapılmış tavanlar için çok daha fazla boyaya ihtiyacınız olacak. Çünkü, hangi boya ile boyarsanız boyayın, ham ahşap boyayı emecektir. (Lambiler hakkında daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak, Türkiye’nin en büyük yapısal ahşap firmalarından biri olan LSK Yapısal ahşap ve lambiri firmasına geçiş yapabilirsiniz.)

Ahşap Tavan Neyle Boyanır?

tahta tavan boyama
Ahşap tavan boyama

Yukarıda bahsettiğimizi gibi ahşap malzemeler boyanması en kolay malzemelerdir. Tüm boya çeşitlerini kabul eder. Ahşap tavanları çeşitli su bazlı ve sentetik boyalar ile boyayabilirsiniz. (Su bazlı boyalar hakkında daha fazla bilgi almak için, linki tıklayarak “Su bazlı boya nedir?” yazımızı okuyabilirsiniz.)

Ahşap Tavan Boyama Teknikleri

Lambiri veya ahşap tavanları hangi tür boya ile boyarsanız boyayın, mat boya ile boyamanızı öneriyoruz. Böylece, fırça rulo izi bırakmayacaktır. Tavanlar pürüzlü ve ışığı çok aldığından yüzeyleri iz bırakmaya müsaittir.

Öncelikle, ahşap ve lambiri tavanları boyayabileceğiniz boyaları listeleyelim. Daha sonra bunlar hakkında detaylı bilgiler verelim. Böylece, boya seçiminizi daha kolay yapabilirsiniz.

Ahşap, Lambiri Tavan Neyle Boyanır?

 • Su bazlı, sentetik veya selülozik ahşap vernikleri.
 • Su bazlı tavan ve duvar boyaları.
 • Genel maksatlı akrilik boyalar.
 • Yağlı boyalar.

Gördüğünüz gibi ahşap tavanları boyamak için oldukça fazla seçeneğiniz var. Burada ilk düşünmeniz gereken şey, tavanlarınızı beton tavanlarda olduğu gibi beyaza mı boyamak istiyorsunuz yoksa, ahşap verniklerinde olduğu gibi renksiz, meşe, çam, ceviz, zeytin, kiraz gibi renklere mi boyamak istiyorsunuz?

Eğer seçiminizi beyaz renkten yana kullanmak istiyorsanız; ahşap, tahta, lambiri tavanlarınızı beyaza nasıl boyayacağınızı anlatalım.

Ahşap Tavanı Beyaza Boyama

lambiri tavanı beyaza boyama
Ahşap tavanı beyaza boyama

Köy evleri, kır evleri veya hobi bahçelerinin duvarları ahşap, beton, sıva veya alçılı olabiliyor. Tavanları ise, çoğunlukla lambiriden yapılmış oluyor. Lambiriden yapılmış tavanlarınızı da duvarlarda olduğu gibi beyaz renge boyamak isteyebilirsiniz. Böylece, hem duvar ile uyum sağlayacak hem de, daha ferah bir ortam sağlayabileceksiniz.

Daha önce hiç boyanmamış olsanız dahi, ahşap tavanlarınızı plastik boya veya tavan boyası ile beyaza boyayabilirsiniz. Fakat, ham yani, daha önce hiç boyanmadıysa, ahşap tavan, plastik boya ve tavan boyasını çok emecektir. Bunu engellemek için, boyadan birkaç saat önce sadece 1 kat emprenye veya binder astar uygulayın. Ardından, katlar arası en az 2-3 saat bekleyerek 2-3 kat tavan boyası veya plastik boyayı ahşap tavanlarınıza uygulayın.

Ahşap tavanlarınızı plastik boya veya tavan boyası ile beyaza boyamaya başlamadan önce ilk dikkat etmeniz gereken şey; daha önce vernik veya yağlı boya ile boyanmamış olmasıdır. Daha önce vernik yapıldıysa, hafifçe zımpara yapıp boyayın. Daha önce yağlı boya ile boyandıysa, ya yağlı boya ile devam edin ya da boyadan bir gün önce 1 kat geçiş astarı uygulayın. Böylece, tavan boyası ve plastik boya tavana tutacaktır.

Lambiri Tavanı Vernik İle Boyama

lambiri tavanı boyama
Lambiri tavanı vernikleme

Vernikler renksiz veya renkli olarak üretilir. (Meşe, ceviz, kiraz, zeytin v.b.) Su bazlı, sentetik veya selülozik olabilir. En çok kullanılan ve en kolay bulunan vernikler sentetik verniklerdir. Su bazlı vernikler ise, koku yapmalar, hızlı kururlar. Fakat, fiyatları çok daha yüksektir.

Renkli veya renksiz vernikler ile tavanlarınızı doğal ahşap görünümünde boyayabilirsiniz. (Meşe, kiraz, ceviz, zeytin, maun vç.b.) Tabi daha önce herhangi bir boya ile boyanmamış olmalıdır. Ancak bu sayede vernik ahşaba tutar ve ahşap görünümüne kavuşabilir.

Eğer tavanlarınızda zaten renkli vernik varsa, aynı renk ile devam etmeniz gerekiyor. Çünkü, farklı renk vernik eski verniği kapatamaz. Karışık bir renk çıkar.

Akrilik Boya ile Tahta Tavan Boyama

Genel maksatlı akrilik boyalar (multi surface akrilik boyalar) ile tüm ahşap çeşitleri boyansa da; hobi amacı ile üretilmiştir. Evin tüm tavanlarını genel maksatlı ahşap boyalar ile boyamak size büyük maliyetler çıkarabilir. Fakat, tavana iyi tutar ve neredeyse tüm renkleri elde edebilirsiniz. (Beyaz, mavi, krem, mavi, gri, bej v.b.)

Yağlı Boya İle Ahşap Tavan Boyama

Yağlı boyalar neredeyse tüm yüzeylere tutar. Ahşap, tavanlarınız daha önce hangi boya ile boyanmış olursa olsun veya ham bile olsa yağlı boya ile boyayabilirsiniz.

Fakat, yağlı boya geç kurur, uzun süre koku bırakır ve beyaz rengi çabuk sararır. Bu nedenle, pek tercih edilmez. Yağlı boyalar hakkında daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak, “Yağlı boya nedir, nerelerde, nasıl kullanır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Uyarı ve Tavsiyelerimiz

 • Ahşap tavanlarınız ham ise kurt ve böceğe karşı korumak için boyadan 1 gün önce emprenye uygulayın.
 • Tahta, ahşap, lambiri tavanlarınızı mat boyalar ile boyarsanız iz kalmayacaktır.
 • Ahşap tavanlar ilk kez boyanacak ise, boyadan 1 gün önce binder astar uygulayın ki, lambiri tavan, boyayı emmesin.
 • Boyama tecrübeniz yoksa, ev boyama hakkında daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak “Ev boyama, ev nasıl boyanır?” yazımızı okuyabilirsiniz.)

Ahşap tavan boyama hakkında soru ve görüşleriniz yorum kısmından bırakabilirsiniz.

4 Yorum

 1. Merhabalar
  Kolay gelsin.
  Deniz kenarında çay bahçemizin üstü lambiri ile kaplı boyamak için nasıl bir yol izlemeliyim.
  Teşekkürler

  • Yüksel,
   Yüzeyine göre değişir. Ham ise veya vernik varsa genellikle vernikli ahşap koruyucu kullanılır. Aynı veya benzer renk kullanmalısınız. Başka bir boya varsa aynı cinsten boya ile devam edebilirsiniz.

 2. Selam. Ahşap kapıları permolit solvent bazlı tiner karışımı ile boyadık. Dört gün koku geçmedi. Hafif azalma vardı bende bir kapıyı hafif silmek istedim. Sildikten sonra çok daha ağır baskın bir koku bizi karşıladı koku artık daha kötü ve daha baskın oldu. Sadece su ve nemli bezle sildim. Şimdi oda da durulmuyor. Fena bir koku yayıyor. Neden böyle oldu ne yapmak lazım.

  Koku azalsın derken daha sert baskın koku ile karşılaştım. Burnum tıkandı deli gibi oldu. 2 gündür daha kötü koku karşısındayim ne önerirsiniz?

  • Merhaba Serdar Bey,
   Sentetik boyalarda ilk kattan sonra 1 gün kurumasını beklemek gerekiyor. İlk kat kurumadan diğer katı uyguladığınızda kuruma daha geç oluyor.
   Sildiğinizde ise hala kurumamış olan ilk kat boyayı açığa çıkarmış oluyorsunuz. Evi gün boyu havalandırmaktan başka çare yok maalesef. Zamanla azalacaktır.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar