Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Mermer Boyama, Mermer Nasıl, Neyle Boyanır?

Mermer boyama teknikleri
Mermer boyama, mermer boyama tekniği, mermer boyanır mı?

Mermer boyama tekniği nedir, mermer boyanır mı, mermer nasıl boyanır, mermer mutfak tezgahı boyanır mı? : Evet, mermer boyanabilir. Tezgah, şömine veya mermerden yapılan diğer eşyalarınızı boyayabilirsiniz. Mermerin üzeri kaygan olduğundan ve emici bir yüzey olmadığından üzerine direkt boya yapmak iyi bir fikir olmayabilir. Bu nedenle, mermerin üzerine zımpara yapmak veya astar uygulamak gerekebilir. Farklı cins boyalar ile mermer boyama tekniğini aşağıda detaylıca anlattık.

Mermer Boyama Tekniği Nelerdir?

Mermer boyama, yağlı boya ile akrilik boyalar ile ve sprey boyalar ile yapılabilir. Aşağıda farklı türde boyalar ile mermer nasıl boyanır anlattık.

Mermer Yağlı Boya İle Boyanır Mı?

mermer yağlı boya ile boyanır mı
Mermer yağlı boya ile boyanır mı?

Evet, yağlı boya ile mermer boyanabilir. Mermer boyamak için en iyi boyalardan bir tanesi yağlı boyadır. Fakat, yağlı boyayı direkt uygulamak kısa ömürlü bir çözüm olur. Daha dayanıklı bir boyama için şu şekilde bir boyama tekniği uygulayabilirsiniz. Yağlı boyalar hakkında daha fazla bilgi almak için; linki tıklayarak “Sentetik Boya Nedir“? yazımızı okuyabilirsiniz.

 • Mermerin üzerini hafifçe zımpara yapın.
 • Üzerini nemli bir bez ile silin.
 • 1 kat sentetik astar uygulayın.
 • 24 saat sonra  1 kat yağlı boya (sentetik boya) uygulayın. (Mat, yarı mat veya parlak yağlı boya olabilir.)
 • 24 saat sonra son kat yağlı boyayı uygulayın.

Bu mermer boyama tekniği özellikle iç mekanda şömine, mermerden yapılmış biblo veya eşyalar için uygundur. (Fakat yağlı boya yanıcı olduğu için, şöminenin ısınmayan daha kısımlarında kullanılması gerekiyor.)

Akrilik Boya ile Mermer Boyama

akrilik boya ile mermer boyama
Akrilik boya ile mermer boyamak

Su bazlı, genel maksatlı, akrilik boyalarla da mermer boyanabilir. Rich Multi Surface, Cadence Multi Surface, Polisan X1 Parlak, Kale Supar, Dyo Hidrolux, Permolit Permolife gibi su bazlı, akrilik, genel maksatlı boyalar ile mermer boyayabilirsiniz.

Özellikle, iç mekanda kullandığınız mermer eşyalar için bu boyalar çok uygun olacaktır. 5-6 saat ile 2-3 kat uygulama yapın. İsterseniz, boyadan önce su bazlı astar, parlak yüzey astarı veya geçiş astarı da uygulayabilirsiniz.

Mermeri su bazlı akrilik boyalar ile boyadıktan sonra, su bazlı taş vernik, su bazlı sır vernik veya su bazlı akrilik kullanmak ise; boyanın dayanıklılığını arttıracak, suya, silinmeye ve çizilmeye çok daha dayanıklı olmasını sağlayacaktır. (En dayanıklı vernik taş verniktir.)

Bu mermer boyama tekniği ile mutfak tezgahı, mermer masa, şömine gibi iç mekanda büyük alanları boyayabilirsiniz.

Sprey Boya İle Mermer Boyama

mermer boyama tekniği
Sprey boya ile mermer boyama tekniği

Sprey boya ile mermerden yapılmış eşyalarınızı boyayabilirsiniz. Küçük mermer biblo, süs eşyaları, küçük bir sehpanın üzeri v.b.

Sprey boya ile mermer boyamak için önce 1 kat sprey astar uygulayın. Yarım saat astarın kurumasını bekleyin. Yaklaşık yarım saat ara ile 2-3 kat sprey uygulamasını yapın. Sprey boya sentetik, selülozik veya akrilik olabilir. Sellülozik ve sentetik sprey daha dayanıklıdır. Fakat, iç mekanda kullanmamaya çalışın. (Kokusu çok rahatsız edicidir ve sağlığa zararlıdır!)

Son olarak boyanız kuruduktan sonra, sprey vernik kullanın. Sprey kokusu rahatsız edici olduğundan, dış mekanda, rüzgarsız ve soğuk olmayan bir havada boyama yapın. (Sadece dekoratif amaçlı basit bir boyama yapmak istiyorsanız, astar veya vernik kullanmadan direkt sprey boya ile de boyayabilirsiniz.)

Mermer Mezar Taşı Boyama

Mermer mezar taşı boyamak için zorlu hava koşullarına dayanıklı bir boya gerekiyor. Bu da dış cephe boyaları ile olacaktır.

Fakat, dış cephe boyaları sıva gibi emici ve pürüzlü yüzeyleri boyamak için kullanıldığından; parlak ve kaygan mermeri boyamak için astar kullanmanız gerekiyor.

Parlak ve kaygan yüzeylere boyanın tutmasını sağlayan geçiş astarı (transfer astarı, dönüşüm astarı) bu iş için uygundur. Bulabilirseniz dış cephe için olan geçiş astarını kullanın.

 • Mermeri kurulayıp temizleyin.
 • 1 kat geçiş astarı uygulayın.
 • 4-5 saat astarın kurumasın bekleyin.
 • 5-6 saat ara ile 2-3  kat dış cephe boyasını uygulayın. (Soğuk havada uygulama yapmayın.)
 • Dış cephe boyası ne kadar kaliteli olursa o kadar iyi olur. Bilinen markaların dış cephe boyasını kullanın.

Mezar Taşı Yazısı Hangi Boyayla Boyanır?

Mezar taşındaki silinmiş yazıları kalem uçlu bir resim fırçası ile tekrar yazabilirsiniz. Mezar taşı yazısını boyamak için yağlı boya veya su bazlı akrilik boyaları kullanabilirsiniz. Akrilik boya multisurface yani genel amaçlı olmalı.

 • Mezar taşını nemli bir bez ile silin.
 • 2-3 dakika nemin dağılmasını bekleyin.
 • Yağlı boya kullanacaksanız katlar arası en az 5-6 saat, su bazlı akrilik boya kullanacaksanız katlar arası en az 1-2 saat bekleyerek 2 kat yaparsanız daha dayanıklı olur.

Mermer Tezgah Boyanır Mı?

Evet, mermer tezgah boyanabilir. Günümüzde artık mermer tezgahları boyamak için; özel çift komponentli (epoksi boyalar) üretiliyor. örneğin: Polisan Prof. P-cp, Dryfix Faince Paint, İsonem Countertop Paint Tezgah Boyası. Bu boyaların dışında, yukarıda bahsettiğimiz, su bazlı, genel maksatlı boyalar ile mermer tezgahlarınızı boyayabilirsiniz.

Eğer mermer tezgahınızı genel maksatlı akrilik boyalar ile boyarsanız; iyice kurumasını bekleyin. 1-2 gün sonra üzerine su bazlı taş vernik uygulayın veya sır vernik uygulayın. Özellikle şu bazlı taş vernik daha dayanıklı olmasını sağlayacaktır. Bu vernikler, çizilmeyi engeller temizlik yapılmasını kolaylaştırır ve ısıya karşı koruyucudur.

Yukarıda mermer boyama tekniklerini anlattık. Mermer boyama deneyimlerinizi ve tavsiyelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

18 Yorum

 1. yazlıkta merdiven ve zemin mermer boyamak istiyorum yaklaşık 200m2 ne kadar boya gider ve nasıl boyayabilirim püskürtme elektrikli

  boya tabancası ile boyayabilirmiyim

  • Merhaba Ali Bey,
   Dış cephe ise, dış cephe boyası kullanabilirsiniz. Hem iç hem dış cephe ise genel maksatlı akrilik boyaları kullanabilirsiniz.
   Örneğin: Rich Multisurface, Cadence Multisurface, Polisan X1 Art, Dyo Hobilux, Permmolit Multisurface v.b.

 2. Merhaba, teras çıkış kat merdivenlerim mermer, hangi boya ve yöntemi önerirsiniz. Basılan bir yüzey olacağı için uzun vadede en dayanıklı ve kullanışlı ne yapabilirim . Şimdiden teşekkür ederim.

 3. Merhaba eski sararmış mutfak tezgahı mermerimi beyaza boyamak ve parlaklık vermek istiyorum nasıl bir işlem uygulamalıyım. Teşekkürler

  • Şükrü Bey,
   1 kat parlak yüzey astarı uygulayın. Bir gün bekleyin. 1 gün ara ile 2 kat şu boyalardan birini kadife rulo ile uygulayın: Polisan X1 su bazlı parlak boya, Permolit Permolife su bazlı parlak boya, Dyo Hidrolux v.b
   Boyaları uyguladıktan 1 gün sonra da üzerine su bazlı taş vernik,su bazlı sır vernik veya su bazlı vernik normal uygulayın.

 4. Merhaba yeni takilan mutfak mermerinin kenarlarda tirtiklar lavabo kenarlari ovallestirilmemis ve üstünde ne koysak leke oluyor suyla da islaninca rengi koyulasiyor buna nasil bir işlem yapabiliriz acaba lekeler camasir suyuyla dahi çıkmadı

 5. Mrb.ben kiraciyim taşindigim evin muftak tasi beyaz fakat lavobosu gobek kismi çok sararmiş o kısmi nasil beyazlatabilrim yada boyanirmi

  • Sibel Hanım,
   Farklı boyalar ile hatta fayans boyası ile boyanabilir. Ama sürekli suyun içinde olduğu için kısa sürede sararacaktır. Boyamak yerine, lavabonun göbek kısmı sökülüyorsa, değiştirmek daha doğru bir seçenek olabilir.

 6. Merhaba kahverengi damarlı mermer tezgahımı griye boyamak istiyorum yada beyaz boyadığım taktirde mermer dokusu gitmiş olacak mı? Bazı videolarla kesinlikle tavsiye etmem bıçak vs düşse bile hemen çizik oluyor iz oluyor demişler

  • Nazlı Hanım,
   Evet, mermer dokusu kaybolur. Mermer boyamada en önemli aşama, astar ve verniklemedir. Önce bir kat parlak yüzey astarı uygulayın. 1 gün ara ile 2-3 kat boyayı yapın. Üzerine mutlaka vernik yapmanız gerekiyor.
   Sır vernik kalın ve dayanıklıdır. Extra koruma için 2 kat yapabilirsiniz. Kadife rulo ile uygulamayı unutmayın.

 7. Merhaba
  Benim mutfak tezgahlarım panda mermer desenlerinden sıkıldıgım için düz beyaza boyamak istiyorum
  En dayanıklı ve saglık acısından Uygun olan boya nedir?
  Ayrıca nasıl bir aşama ile başlıcam boyamaya yani zımpara yapmak çok zor olucak çünkü alan çok büyük toplamda 20 m2 lik mermer tezgahım var
  Bana malzeme ve kullanılcak araç gereç hakında bilgi verirmisiniz . Teşekkür ediyorum

  • Kenan Bey,
   1 kat parlak yüzey astarı uygulayın. (Cadence veya Rich marka olabilir.) Bir gün sonra, kadife rulo ile Rich Multisurface, Cadence Multisurface, Permolit Permolife, Dyo Hidrolux v.b. boyalar ile bir gün ara ile 2 kat boyayın. Bir gün sonra da su bazlı sır vernik yapın.

 8. Merhaba, mutfak tezgahımız mermer, bunu beyaza boyamak istiyorum. İki farklı yöntem anlatmışsınız, boya-vernik. Fakat polisan titanium ile boyanırsa başka bir uygulamaya gerek yok yazmışsınız değil mi?
  İkinci olarak mutfak dolabını da polisan titanium ile boyasak yeterli okur mu? Başka bir uygulamaya gerek kalır mı

  • İbrahim Bey,
   Tezgahı temizleyin. 1 kat kat parlak yüzey astarı uygulayın. Rich veya Cadence marka olabilir. Ertesi gün, yukarıda bahsettiğimiz su bazlı boyaları, 5 saat ara ile en az 2 kat uygulayın. Bir gün sonra da; su bazlı sır vernik yapın. Bunların hepsini kadife rulo ile yapın. Titanyum ise boya değildir. Şeffaf bir koruma emprenyesidir.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar