Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Palet Boyama, Palet Nasıl Boyanır?

tahta palet boyama
Palet boyama

Birkaç sene önce başlayan ve kulaktan kulağa yayılan, internet ve sosyal medyanın de etkisiyle artan, tahta palet boyama akımı tüm hızıyla devam ediyor. Biz de bu akıma boya tecrübelerimizi de katarak katılmak istedik. Palet nasıl boyanır, palet neyle boyanır? Ahşap palet hangi boya ile boyanır, palet boyarken nelere dikkat edilmelidir, Tahta palet boyama yaparken, iç ve dış mekan için hangi boyalar kullanılmalıdır? Tüm detayları ile anlattık.

Palet Boyama

tahta palet boyama nasıl yapılır
Palet boyama

Tahta palet satın alırken, tüm paletlerin aynı olmasına dikkat edin. Paletler kirli olmasın, renk tonlarında farklılık olmasın. Boyarken renk tonu farkı oluşabilir.

Euro palet almaya çalışın. (Üzerinde “epal” ya da “euro” yazar.) Zemine koyduğunuzda eğri durmasın. Çivisiz, kıymıksız ve hasarsız paletleri tercih etmeye çalışın.

Yük taşımak amacıyla kullanılan tahta paletleri neredeyse her renge boyayabilirsiniz. Boyama yaparken; tahta paleti iç mekan da mı kullanacaksınız, yoksa dış mekan da mı? Parlak bir görünüm mü istiyorsunuz, mat bir görüm mü? Ahşap rengi mi istiyorsunuz, şeffaf mı, ya da düz renkler mi? Tüm bu seçenekleri derleyip, nasıl bir boyama yapmak istediğinize karar verin.

Bunların dışında, palet boyamada dikkat etmeniz gereken en önemli şey; paleti kontrol etmeniz. Paletler yük taşımak için üretilmiştir. Transpalet ve forklift kullanımı için üretilmiştir. Bu nedenle üzerinde kıymık, kopmak üzere olan ağaç parçaları, hatta ucu açık çiviler olabilir.

Paleti aldıktan sonra, üzerinde açık çivi var mı kontrol edin. Yerinden çıkmış çivi varsa yerine çakın. Paletlerde kıymık olma riski fazladır. Boyamaya başlamadan önce mutlaka zımpara yapın.

Palet Ne İle Boyanır?

palet neyle boyanır
Palet ne ile boyanır?

Palet neyle boyanır, palet hangi boya ile boyanır, ahşap palet hangi boya ile boyanır? Palet boyamak için bir çok boya çeşidini kullanabilirsiniz. Eğer paleti iç mekanda kullanmak istiyorsanız; panel kapı boyası, yağlı boya, sprey boya akrilik boya gibi boyalarla tahta palet boyama yapabilirsiniz.

Eğer, paleti boyadıktan sonra, dış mekanda kullanmayı düşünüyorsanız, yani, yağmur, kar gibi şiddetli hava koşullarına dayanmasını istiyorsanız; vernikli ahşap koruyucu veya su bazlı genel maksatlı boyaları kullanmalısınız.

Palet Neyle Boyanır?

 • Vernikli veya verniksiz ahşap koruyucular.
 • Yağlı boyalar.
 • Sprey boyalar.
 • Selülozik boyalar.
 • Panel kapı boyaları.
 • Genel maksatlı akrilik boyalar.

Yukarıda listelediğimiz boyaların özelliklerini, kuruma sürelerini, dayanıklılık seviyelerini ayrı ayrı aşağıda anlattık. Bu sayede, tahta palet boyamada sizin için doğru boya seçimini yapabilirsiniz.

Palet Nasıl Boyanır?

palet nasil boyanir

Paleti boyadıktan sonra, kapalı bir mekanda mı kullanmayı düşüyorsunuz? O halde, genel maksatlı akrilik boyaları, panel kapı boyalarını veya yağlı boyaları kullanabilirsiniz.

Eğer, 1-2 tane tahta paletin sadece görünen yüzlerini boyamayı düşüyorsanız, sprey boya da kullanabilirsiniz.

Paleti boyadıktan sonra, dış alanda kullanmayı düşüyorsanız. Akrilik boya yaptıktan sonra üzerine su bazlı vernik uygulayın.

Paletinizi vernikli ahşap koruyucular ile boyarsanız dış mekanda da kullanabilirsiniz. Bu vernikler renkli, renksiz, mat veya parlak olabilir. Palete doğal ağaç renkleri verir. Örneğin: Meşe, çeviz, kayın, zeytin, kiraz, maun v.b. Şimdi farklı boya türleri ile “palet nasıl boyanır?” anlatalım.

Akrilik Boya ve Panel Kapı Boyası İle Palet Boyama

Akrilik boyalar hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaya devam ediyor. Kokusuz ve genel kullanım için uygun olması birçok şeyi boyamak için tercih ediliyor.

Tahta paletlerinizi boyamak için, genel maksatlı akrilik boyaları veya su bazlı panel kapı boyalarını kullanabilirsiniz. İkisi de akrilik esaslıdır.

Akrilik boyalar ile sarı, mavi, yeşil, gri, beyaz gibi düz renkler elde edebilirsiniz. (Ağaç renklerini elde etmek içinse; renkli vernik kullanmanız gerekiyor. Örneğin: meşe, kayın, kiraz, ceviz, zeytin v.b. Yazımızın sonuna ekledik.)

Akrilik boya ile boyayıp, üzerine su bazlı vernik yaparsanız paleti dış mekânda da kullanabilirsiniz.

Akrilik Boya İle Palet Nasıl Boyanır?

 • Paletin üzerindeki çivi ve kıymıkları kontrol edin. (Çivileri çakıp, kıymıkları bir eldiven veya pense yardımı ile alın.)
 • 150 numara ağaç zımparası ile zımpara yapın. (Sünger zımpara işinizi kolaylaştırır.)
 • Çıkan tozu bir fırça yardımı ile atın.
 • İlk katı %10 su ile incelterek kadife rulo ile akrilik boyanızı yapın.
 • İkinci katı 5-6 saat sonra direkt olarak, inceltmeden yapın.
 • Üçüncü katı da boyayı inceltmeden 5-6 saat sonra direk olarak uygulayın. (1 gün sonra, üzerine su bazlı vernik yaparsanız paletinizi dış alanlarda da kullanabilirsiniz.)
 • 1 kg. akrilik boya ile yaklaşık olarak 2 paleti 2 kat boyayabilirsiniz.

Yağlı Boya İle Palet Boyama

yağlı boya ile palet boyanır mı

Yağlı boya ile palet boyama en ekonomik çözümlerden biridir. Yağlı boya, fazla alan boyar, kolay bulunur, dış ve iç mekan kullanımı için uygundur. Üzerine vernik gerekmez.

Fakat yağlı boya, geç kuruyan ve koku yapan bir boyadır. Bu nedenle, iç mekanlarda palet boyama yaparken kokusunun günlerce çıkmayacağını aklınızda bulundurun.

Yağlı boyanın bir diğer dezavantajı da geç kurumasıdır. Katlar arasında en az 1 gün beklemeniz gerekiyor. Ayrıca, paleti yağlı boya ile beyaz renge boyamak istiyorsanız, beyaz yağlı boyaların çabuk sarardığını hatırlatalım.

Parlak, yarı-mat ve mat yağlı boya bulabilirsiniz. Fakat, en fazla renk çeşidi parlak yağlı boyalarda bulunur.

Yağlı Boya İle Palet Nasıl Boyanır?

 • 1 kat sentetik astar yapın, veya ilk katı %15 sentetik tiner ile incelterek astar niyetine uygulayın.
 • 24 saat kurumasın bekleyin. İkinci katı yapın.
 • Gerek görürseniz 24 saat sonra üçüncü katı yapın.

1 kg yağlı boya yaklaşık olarak 3 paleti 2 kat boyayabilir. Astar kullanırsanız 4-5 palete kadar çıkabilir. Yağlı boyayı %10 sentetik tiner ile inceltin. Boyadıktan sonra, en az 2 gün paleti kullanmayın.

Sprey Boya İle Palet Boyama

sprey ile palet boyama

Sprey boyalar, hızlı ve pratik boyalardır. Fakat, büyük alanlar için oldukça maliyetli olabilir. Fırça-rulo ile boyamanın yaklaşık 7-8 katı daha fazla maliyetli olabilir. Dolayısıyla, 1-2 tane paletin sadece görünen kısımlarını boyamayı düşünebilirsiniz.

400 ml. bir sprey boya, sadece bir paletin tek tarafını, tek kat boyayabilir. Bu nedenle, boyanacak palet sayısı fazla ise; başka bir boya kullanmanızı tavsiye ediyoruz. 1 kg. su bazlı veya sentetik boya ile 400 ml. bir sprey boyanın yaklaşık 9-10 katı fazla alan boyayabilirsiniz.

Sprey boyaların başka bir dezavantajı ise; şiddetli hava koşullarına ve sürtünmeye dayanıklı olmamasıdır. Yani, sprey boya ile boyanmış bir palet birkaç yağmurdan sonra yavaş-yavaş çıkmaya başlayabilir.

Yine de; palet boyamak için hızlı bir çözüm arıyorsanız ve paletleriniz iç mekânda kalacaksa, sprey boya ile palet boyama tarifine geçelim. Ayrıca, sprey boyaların genellikle parlak olduğunu hatırlatalım.

Sprey Boya İle Palet Nasıl Boyanır?

 • Paleti zımpara yaparak kıymıklardan kurtulun. (150 numara sünger ağaç zımparası olabilir.)
 • Çıkan talaş tozunu bir fırça ile atın.
 • 1 kat sprey astar uygulayın.
 • Yarım saat sonra 1 kat sprey boya uygulayın.
 • Son kat boyayı da yarım saat sonra yaparak boyamanızı bitirin.
 • Dış mekan kullanımı için üzerine 1-2 kat renksiz vernik yapabilirsiniz.

Palet Vernikleme

Palet vernikleme
Palet vernikleme

Vernikli ahşap koruyucular paletlerinize doğal bir görünüm kazandırır. Yani tahta paletler boyandıktan sonra, ceviz, meşe, kiraz, maun, zeytin gibi doğal ağaç renkleri elde edebilirsiniz. Ayrıca, dilerseniz, paletinize sadece şeffaf bir vernik yapıp öyle de kullanabilirsiniz.

Vernikli ahşap koruyucuların en büyük avantajı; hem iç hem de dış mekan için kullanılabilir olmasıdır. Bunların en kolay bulunan türü; sentetik ve parlak olanlarıdır. Fakat, su bazlı ve mat olanları da mevcut. Ayrıca, verniksiz olanları da var. Fakat, verniksiz olanları dış alanlarda kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Palet Boyama Malzemeleri (10 palet İçin)

 • 150 numara sünger zımpara,
 • 2,5 litre vernikli ahşap koruyucu,
 • Yarım litre tiner,
 • Kadife veya sünger parmak rulo, (Rulo ucu yedeği)
 • 3 numara kıl fırça.

Vernikli Ahşap Koruyucu İle Palet Nasıl Boyanır?

 • Paletin her tarafını kontrol ederek çivisiz olduğuna emin olun.
 • Sünger zımpara ile küçük kıymıklardan kurtulun.
 • Çıkan tozu kuru fırça ile atın.
 • Vernikli ahşap koyucudan 1 litre ayırarak bir çay bardağı sentetik tiner ilave edin.
 • Bu ince karışımı, astar olarak, 1 kat, kadife veya sünger rulo yardımı ile sürün.
 • 5-6 saat ilk katın kurumasını bekleyin. İkinci katı tiner ile hiç inceltmeden uygulayın. Gerek görürseniz üçüncü katı da 5-6 saat sonra yapın. Eğer, 3. kat verniği yapmak isterseniz, 2. kat kuruduktan sonra, çok hafif bir zımpara yapılabilir. Boyama işlemi bittikten 1 gün sonra paletinizi kullanabilirsiniz.

Faklı boyalar ile “palet nasıl boyanır?” anlatmaya çalıştık. Palet boyama hakkında soru ve deneyimlerinizi yorum yaparak aktarabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar