İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

En İyi Boya Markaları Hangileri?

Türkiyedeki boya markaları.
Boya markaları

Türkiye’de üretim yapan eskiden beri birçok köklü ve büyük boya üreticisi bulunuyor. Bu markalar, sanayi ve inşaat sektörü için büyük önem taşıyor. Ayrıca, Türkiye’ye yurt dışından ithal edilen markalar da var. Bazı yabancı boya üreticileri ise, Türkiye’deki potansiyelin farkına varıp, Türkiye’de fabrika kurmuşlardır. Bu yazımızda Türkiye’de bulunan büyük boya markalarına değindik. Türkiye’de bulunan en iyi duvar boyası markaları hakkında detaylı bilgiler verdik. Sayfanın sonunda ise kaliteli ve ucuz boya markalarını listeledik.

Boya Markaları

En iyi duvar boyası markası hangisi?
Boya markaları

Sürekli gelişen ve büyüyen Türkiye’deki inşaat sektörünü kuşkusuz en büyük aktörleri boya firmalarıdır. Ülkemizde üretilen ve yurt dışına ithal edilen birçok yerli boya üreticisi var. Bunların bir çoğu büyüyerek dünyada adını duyurmuştur. Bir kısmı ise sektör rekabetine veya ekonomik krizlere yenik düşüp yok olmuştur.

Bahsedeceğimiz boya markalarının belki birçoğunu duymuşsunuzdur. Biz bu markalar hakkında detaylı bilgiler verip, ön plana çıkmayı başarmış ürünlerinden de bahsedeceğiz.

Bu makalemizde değerlendireceğimiz boya markalarından kastımız; inşaat boyası, iç ve dış cephe boyası üreten iç-dış cephe duvar boyası markalarıdır.

Türkiye’ de üretilen küçük veya büyük onlarca boya markası var. Tabi tüm boya markalarını değerlendirmemiz mümkün değil. Türkiye’de kendini kanıtlamış, köklü boya markalarına değindik. Sizin eklemek istediğiniz bir marka varsa yorum kısmından ekleyebilirsiniz. Öncelikle, boya markaları listesine bir göz atalım. Ardından, detaylı olarak bu markaları değerlendirelim.

Türkiye’deki En İyi Boya Markaları Nelerdir?

 • Dyo
 • Polisan
 • Betek Boya (Filli Boya)
 • Marshall Boya
 • Jotun Boya
 • Akçalı Boya (Permolit Boya)
 • Düfa
 • San Deco
 • Ünlü Boya
 • Casati Boya

Yukarıdaki boya markaları, Türkiye’nin boya satış grafiğinde üst sırada olan ve üretim kapasitesi yüksek olan markalardır. Fakat, sıralama büyükten küçüğe veya satış sıralaması değildir. (Karışık listedir.) Şimdi, en iyi duvar boyası markaları hakkında biraz daha bilgi verip; detaylı olarak bu markalara ayrı ayrı anlatalım.

En İyi Duvar Boyası Markaları

iç cephe boya markaları
Duvar boyası markaları

Yukarıda bahsettiğimiz boya markaları zaman içinde çeşitli ürünler ile kendisini Türkiye’de kanıtlamış en iyi duvar boyası markalarıdır. Tabi bu markaların birkaç ürünü daha fazla öne çıkarak usta ve kullanıcıların gözdesi olmuştur.

Markalarının beğeni kazanmış bazı ürünleri, Türkiye’deki boya markalarını daha da ileri taşımış, kalite standartlarının da arttırmıştır. Bu boya markaları gerek satış, gerek ar-ge çalışmaları ve inovasyon ürünleri ile sürekli birbiri ile rekabet içinde olmuş; bu da Türkiye’deki boya sektörünü çok ileri noktalara taşımıştır. Öyle ki, bu rekabet sonucunda Türkiye’nin yerli üretim yapan boya markalarının kalite standardı çok üst seviyelere ulaşarak dünya çapında da hatırı sayılır yerlere gelmiştir. Bugün ülkemizde üretilen birçok yerli boya, yurt dışında onlarca ülkeye ihraç ediliyor.

Şimdi, Türkiye’de üretim yapan yerli ve yabancı iç ve dış cephe duvar boyası markalarına detaylıca değinelim.

Öne Çıkan Bazı Dış ve İç Cephe Boya Markaları

Yukarıda listesini verdiğimiz iç cephe boya markalarının bazıları %100 yerli üretim, bazıları da fabrikalarını Türkiye’de açmıştır. Bu markalar Türkiye’de hem ekonomiyi, sanayiyi geliştirmiş hem de birçok vatandaşımıza direkt veya dolaylı olarak iş kapısı sağlamıştır. Bu nedenle, çok önemli firmalardır. Şimdi, bu firmalara yakından bakalım.

Dyo Boya

duvar boyası markası

Dyo Boya şu anda Yaşar Holding bünyesinde bulunan %100 yerli sermayeli Türkiye’nin en eski boya üreticilerinden biridir. 1927 yılında İzmir Şeritçiler çarşısında denizcilik ürünleri ve boya satışı ile başlamış bir maceradır. “Duşmuş Yaşar Müessesesi” adıyla kurulan bu işletme Yaşar Topluluğunun temelini oluşturmuş ve 1941 yılında Türkiye’nin ilk boya atelyesinin kurulmasını sağlamıştır.

Bu köklü işletme, zaman içinde sanayi ve teknolojiye ayak uydurarak, günümüze kadar gelmiştir. Detaylı tarihçeye buradan ulaşabilirsiniz.

Dyo boya markası, günümüzde hala en çok satılan, çok tutulan ve en iyi duvar boyası markalarından biridir. Kemikleşmiş müşteri ve usta kitlesine ilave olarak; Dyo’nun inovasyona ve ar-ge çalışmalarına önem vererek devam etmesi, yeni nesil kullanıcı sayısını da arttırmıştır.

Geçmişten günümüze diğer boya markalarında olduğu gibi, Dyo’nun bazı ürünleri ön plana çıkmıştır. Örneğin: 2000’li yıllarda üst kalite Teknoplast teflonlu iç cephe boyası tutulurken, günümüzde Dinamik iç cephe boyası daha fazla satış rakamı yakalamıştır. Dyo Dinamik Boya silinebilir, yüksek örtücü, iz bırakmaması ve fiyatının da makul olmasından dolayı, günümüzde Dyo’nun en çok tutulan iç cephe boyası olmuştur.

Dyo Boya’nın diğer üst seviye iç cephe boyalarına örnek vermek gerekirse: Dyo Nano, Dyo Teknoplast, Dyo Dyojen, Dyo Oxymax

Dyo Doya markası iç ve dış cephe boyaları, sanayi boyaları, dekoratif boyalar, endüstriyel boyalar, boya yardımcı malzemeleri ve yalıtım malzemeleri ile yüzlerce ürün grubunda üretimine devam etmektedir.

Polisan Boya

türkiyedeki büyük boya markaları

Polisan Boya, Türkiye’nin en çok bilinen ve en çok tercih edilen en iyi duvar boyası markalarından biridir. Bir dönem “Gülen Boya” ismi ile anılan Polisan Boya, 2008 yılından itibaren “Polisan Home Cosmetics” (Evimin Kozmetiği) sloganı ile sektöre devam etmiştir.

1920 yılında tekstil ile başlayan ticari faaliyeti, 1956 yılında kumaş boyama ve dokuma tesisi ile devam etmiş, 1964 yılında emülsiyon reçineleri üreterek kimya sanayine giriş yapmış ve 1985 yılında da “Polisan Boya” markası adı altında boya üretimine başlamıştır. Detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Geçmişten günümüze kaliteli boyaları olan Polisan Boya, kemikleşmiş bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Türkiye’de gerek büyük yapı marketlerde, gerek iç piyasada en çok tutulan boya markalarından biridir.

Sektörün en geniş ürün yelpazesine sahip olan Polisan Boya, 250’yi aşkın ürün çeşidine sahiptir.

Polisan Boya, boya sektöründe birçok kaliteli boyaya imza atmış ve sektöre hareket kazandırmıştır. Günümüzde boya sektöründe en çok bilinen ve tercih edilen boyaları; Polisan Elegans iç cephe boyası ve Polisan X1 genel maksatlı boyadır.

2016 yılında, Japonya’nın en büyük boya üreticilerinden Kansai Paint ile birleşmiştir. Bu tarihten sonra adı “Polisan Kansai Boya Sanayi ve Ticaret A.Ş.” olarak tescillenmiştir.

Betek Boya (Filli Boya)

türkiyedeki iç cephe boya markaları

Betek Boya, kaliteli ürünleri ile boya sektörünün en çok tercih edilen boya markalarından biridir. Boya piyasasında “Filli Boya” olarak bilinen Betek Boya ürünleri; iç cephe boyaları, dış cephe boyaları, su ve ısı yalıtım malzemeleri, yapı kimyasalları, mobilya boyaları ve sanayi boyaları gibi yüzlerce ürün çeşidi ile sektörde ilk sıralarda bulunuyor.

Filli Boya, 1988 yıllarında, beton katkıları, harçlar ve su yalıtım malzemeleri ile inşaat sektörüne girmiştir. 1993 yılında avrupanın en büyük dekoratif boya üreticisi ile iş birliği yaparak, avrupanın boya konusundaki teknolojik zenginliğini Türkiye’ye taşımıştır.

Türkiye’de sadece boya sektörü değil, en büyük sanayi kuruluşları arasında yerini almıştır. 2001 yılından itibaren, 1300’e yakın çalışanı ve 500 den fazla bayisi ile sektör lideri olmuştur.

2003 yılından itibaren reklamlarda sık sık karşımıza çıkan Filli Boya, ısı yalıtım alanında faaliyete başlamış ve bu sektörde de üst sıralara çıkmıştır.

2019 yılında Nippon Boya, Betek Boyayı satın almıştır. Nippon Boya, 1881 yılında kurulmuş, 22.000 çalışanı ile dünyanın en büyük boya üreticilerinden biridir. Bu sayede, Fili Boya dünya çapında bir marka olmuş ve ülkemizde de kalite, çevre duyarlılığı, enerji verimliliği politikaları ile katkıda bulunmuş ve en iyi duvar boyaları içinde yerini almıştır.

Marshall Boya

en iyi boya markaları

Marshall Boya, Türkiye’nin en bilinen boya markalarından biridir. Marshall Boya, dünyanın en bilinen markalarından biri olan AkzoNobel şirketlerinden biridir. AkzoNobel’in Marshall Boya haricinde dünya çapında en çok bilinen markaları şunlardır: Hammerite, Sikkens, Dulux, Cuprinol, International ve Eka.

1954 yılından beri Türkiye’de boya sektöründe öncü markalardan biri olan Marshall Boya, kaliteden ödün vermiyor.

Türkiye ‘de en çok bilinen iç cephe Marshall Boyaları: Marshall Sil-Pak, Marshall Maximum, Marshall Özel Mat dır. Dış cephe boyalarında en bilinen ürün grubu ise, Akrikor dış cephe boyalarıdır.

İç ve dış cephe boyaları, astarlar, sprey boyalar, sentetik boyalar Marshall Boya’nın ürün gamı içerisinde yer alıyor. Kaliteli boyaları ve ilgi çeken boya renkleri ile Marshall Boya, ülkemizde en çok tercih edilen ve en kaliteli duvar boyaları arasında yer alıyor.

Jotun Boya

iç cephe boya markası

Jotun Boya, 90 ülkede çeşitli şirketler ile faaliyet gösteren dünyanın en büyük boya üreticilerinden biridir. 19 ülkede 36 fabrikası bulunan Jotun Boya, 1986 yılında Türkiye’de faaliyet göstermeye başladı. Türkiye’de tv reklamları ile tanınmaya başlandı. Günümüzde Türkiye’de artık en çok bilinen ve en kaliteli duvar boyaları arasında yerini almıştır.

2000 li yıllarda Türkiye’deki bayi sayısı arttırdı. Kalitesinden ödün vermeyen Jotun Boya, ürün kalitesine oldukça önem veriyor. Jotun boya hakkında daha fazla bilgi almak için “Jotun Boya Özellikleri ve Jotun Boya Yorumlar” yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Akçalı Boya (Permolit Boya)

en iyi iç cephe boyası markaları

Türkiye’nin en eski boya üreticilerinden olan Akçalı Boya, hala birçok kişi tarafından bilinmiyor. Akçalı Boya A.Ş.’nin en çok bilinen ürünleri; Permolit Boya, Akçalı Spreylerdir.

Permolit Boya, çok bilinmese de Türkiye’nin en çok satılan ve en kaliteli boyaları arasında yer alıyor. Özellikle, sprey boya ve tavan boyası satışında Türkiye lideridir. Bauhaus ve Koçtaş Yapı marketlerinde de satılması ile daha da bilinirliği artan Permolit Boya, sektörde üretim ve satış kapasitesi açısından hiç azımsanmayacak bir orana sahip.

Dünyada 25 den fazla ülkeye ihraç edilen Permolit Boyaları, Türkiye’nin öncü boya firmalarındandır. Permolit Boya hakkında daha fazla bilgi almak için, “Permolit Boya Yorumlar, Permolit’in Boyaları Nasıl?” yazımızı da okuyabilirsiniz.

En iyi boya markalarından Permolit Boya’nın tanıtım videosu.

Türkiye’de en çok satılan, üretim kapasitesi en çok olan ve en kaliteli boya markalarını değerlendirdik. Eklemek istediğiniz veya kullandığınız en iyi duvar boyası markalarını yorum kısmına yazabilirsiniz.

Düfa Boya

duba boya

Üretimine 1976 yılında başlayan Düfa Boya, oldukça eski bir boya üreticisi. Kayalar Kimya’ya ait bir boya markasıdır. 59.000 m² alana kurulmuş ve 60.000 ton üretim kapasitesine sahiptir. Avrupanın en büyük mobilya boyası ve verniği üreticilerinden biridir. Mobilya boyasındaki başarısını inşaat boyalarına taşımıştır. 2005 yılında Meffert AG alman firması ile anlaşma yaparak, bu boyaları Türkiye’de üretme imkanı sağlamıştır. 2009 yılında ise tamamen satın alarak, Düfa Boya, tamamen Kayalar kimyaya geçmiş. Günümüzde TV reklamları ile Türkiye’de daha da bilinmeye başlamıştır. Düfa Boya, daha çok çevre ve insan sağlığına duyarlı, uygulaması kolay su bazlı boyalar üretmektedir.

San Deco

san deco

Bir dönem Bauhaus’larda da satışı olan San Deco boya markası, aslında efekt boyaları ile daha çok biliniyor. Efekt boyada oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Adı yabancı firma ismini çağrıştıran San Deco, aslında Türkiye’nin ilk efekt boya üreticisidir. İç ve dış cephe boya ve sıva üretimi ile başlayan San Deco, 90’lı yıllarda artık efekt boya üretimine geçmiştir. Bu alanda da oldukça başarılı olduğunu görüyoruz.

Ünlü Boya

unlu boya

Zaman zaman TV reklamlarında ahşap koruyucu boyalarını gördüğümüz Ünlü Boya, aynı zamanda iç ve dış cephe boyaları da üretiyor. Üstelik fiyatları diğer markalarda daha uygun. Ünlü boya mobilya boyalarında sektör lideridir ve 20 den fazla ülkeye ihracat yapmaktadır. 1978 yılında Ünlü Boya adı ile kurulan firma, 1998 yılında İzmir Menemen’de modern bir üretim tesisi daha kurmuş. Bu tesiste ileri teknoloji poliüretan, poliester ve konvansiyonel boya vernik sistemlerinin üretimine başlamıştır. Daha sonra mobilya boyası ve vernikleri ile mobilya sektöründeki ihtayaçlara tam cevap verebilecek çözümlerle ilerlemiş ve kalitesini kanıtlamıştır.

Casati Boya

casati boya

Hem ucuz hem de kaliteli boyaya mı ihtiyacınız var? O halde Casati Boya tam size göre. 2013 yılından sonra Dyo bünyesinde, Dyo fabrikalarında üretilmeye başlandı. Üstelik çok da ekonomik. Su bazlı iç ve dış cephe boyaları, sentetik boyalar, ahşap vernikleri ve boyaları, sprey boyalar ve daha birçok özel boya çeşidi ile Casati bayilerinde bulabilirsiniz.

Ucuz Boya Markaları

Aşağıda en ucuz boya markalarını listeledik. Bu boyalar aynı zamanda kaliteli boyalardır. Her boya markasının birkaç kalitede boyası olduğunu hatırlatalım. Satıcıya hangi kalitede boya istediğiniz mutlaka belirtin. Ucuz boyalar hakkında daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak, “En ucuz boya hangisidir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

En Ucuz Boya Markaları

 • ÇBS Boya
 • Kardelen Boya
 • Haskan Boya
 • Tek Boya Boya
 • Ünlü Boya
 • Casati Boya

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar