İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

En İyi Silinebilir Boya Hangisidir?

en iyi silinebilir boya hangisi
En iyi silinebilir boya hangisidir?

“En iyi silinebilir boya hangisidir?” sorusunun cevabına geçmeden önce, duvar boyaları hakkında bazı detaylara bakmakta fayda var.

Plastik boya : Su bazlı, silenemeyen duvar boyasıdır. Su ile inceltilir, silinme özeliği yoktur veya çok azdır. Silikon katkılı olabilir. Silikon katkılı olsa da; yüksek silinebilme özelliği yoktur.

Sentetik boya: Eskiden en çok kullanılan duvar boyalarındandı. Günümüzde yerini silinebilir su bazlı duvar boyalarına bıraktı diyebiliriz. Tiner ile inceltildiği için; günlerce hatta haftalarca boyanan mekânda kokusu kalabilir.

Duvarda yarı-mat sentetik boya kullanılsa da; mat ve parlak sentetik boyalar ile duvar boyanabilir. Aslında, “en iyi silinebilir boya hangisidir?” sorusunun net cevabı sentetik boyalardır. Fakat, yukarıda belirtiğimiz gibi, kokusu çok rahatsız edici olduğundan ve uygulaması su bazlı boyalara göre daha zor olduğundan günümüzde yerini su bazlı silinebilir duvar boyalarına bırakmıştır.

Su bazlı silinebilir boya: Su bazlı boyalar içerisinde en çok çeşidi olan, dolayısıyla kafa karışıklığına neden olan boya türüdür.

Çünkü, üretici firmalar farklı kalitelerde silebilir boya üretiyor. Yani “A” firmasının 3 çeşit silinebilir su bazlı boyası olabilir. Tabi, bunların hepsinin silinebilme özelliği yüksek değildir. Bu yazımızı tamamen okuduktan sonra; “en iyi silinebilir iç cephe boyası hangisidir?” sorusunun cevabını bulacaksınız. Ayrıca, yazımızın sonunda da tam silinebilir boya tavsiyesi vereceğiz.

en iyi silinebilir duvar boyası hangisi
En iyi silinebilir boya hangisidir?

Plastik boyaların arkasındaki küçük yazıları okuduğunuzda ilk göreceğiniz şeylerden bir tanesi, “su bazlı” yazısıdır. Halk arasında, su bazlı boya demek silinebilir boya olarak algılansa da bu kısmen yanlıştır. Plastik boya da su bazlı fakat silinemez.

Ayrıca, bütün silikonlu boyalar da silinebilir boya olarak da algılanır. Bu da yanlış bir algıdır. Su bazlı boya demek; su ile inceltilen boya demektir.

Kısaca özetlemek gerekirse; su bazlı boyanın silinemeyen cinsine plastik boya denir. Silinen cinsine ise, su bazlı silinebilir boya denir.

Boyalar hakkında gerekli ön bilgiyi de paylaştığımıza göre artık “en iyi silinebilir boya hangisidir?” başlığına geçebiliriz.

En İyi Silinebilir Boya Hangisidir?

en iyi silinebilir boya hangisi

Yukarıda anlattığımız gibi; sentetik boyalar çok iyi silinebilen bir duvar boyası olsa da artık, günümüzde kokusu ve uygulama zorluğu nedeniyle tercih edilmiyor.

Bu nedenle, evinizde küçük çocuk, bebek, yaşlı veya astım hastası varsa sentetik boyaları boyaları kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Yine de; sentetik boya kullanmak isterseniz, az da olsa boyacı ve hırdavatçılarda satılıyor. Sentetik boyaların “yarı mat” yani hafifçe parlak olanları duvar için kullanılıyor. Örnek sentetik duvar boyaları: Dyo Dyoten Classic, Marshall Pastel Yarı Mat, Polisan Matrix Yarı Mat v.b.

Peki su bazlı en iyi silinebilir boya hangisidir?: Yukarıda anlattığımız gibi bir su bazlı boyanın silinebilmesi için silikonlu olma mecburiyeti yok. Yani, silikonsuz, tam silinebilir boya da var; silikonlu tam silinebilir boya da.

Üretici firmalar, su bazlı silinebilir boya yaparken, farklı üretim teknikleri, farklı kimyasallar ve hibrid teknolojiler kullanıyor. Yani, silinebilir bir duvar boyası silikonlu olmak zorunda değildir.

Silinebilir Boyayı Satın Alırken!

Boya satın alırken, eğer boyadan anlamıyorsanız boyanın ambalajının üzerindeki yazılar da size yardımcı olabilir. Yani, bir boya yüksek silinebilme özelliğine sahip değilse, üzerine tam silinebilir yazılamaz.

Silinebilir ve tam silinebilir boyalar arasında mutlaka bir fark vardır. Silinebilir boyalar, hafif nemli bir bez ile silinirken; tam silinebilir boyalar, yumuşak, yüzeyi çizmeyen temizleyiciler kullanılabilir.

Yüksek silinebilir boyaların ambalajında “tam silinebilir”, “yüksek silinebilme özelliği”, “leke tutmaz” gibi ibareler görülebilir. Buna karşın; nadir de olsa, bazı firmalar yüksek silinebilme özelliğe sahip boyalarında sadece “silinebilir” ibaresi ile yetinmişlerdir.

İpek Mat Boya İle Mat Boya Arasındaki Fark Nedir?

ipek mat boya ile mat boya arasındaki fark nedir
İpek mat boya ile mat boya arasındaki fark

İpek mat boyalar ve yarı mat boyalar duvarda hafifçe canlı gözükür. Yani hafif bir parlaklığı vardır.

İpek mat ve yarı mat boyalar sadece boyanın parlaklık derecesini ifade eder. Yani sentetik bir boya, su bazlı bir boya veya selülozik bir boya da ipek mat, mat veya yarı mat olabilir. Boyları parlaklık dercesine göre sıralamak gerekirse: Parlak – yarı mat – ipek mat – mat boya şeklinde sıralayabiliriz.

Ayrıca, genellikle yarı mat ve ipek mat su bazlı boyaların büyük çoğunluğunun silinebilme özelliği, mat boyalar göre daha fazladır.

Yani, bir boya satın aldıysanız ve bu boya yarı mat veya ipek mat ise büyük olasılıkla silinme özelliği vardır. Mat ve parlak boyalar hakkında daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak, “Mat boya mı, parlak mı?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Silinebilir Duvar Boyası Renkleri

Hangi boya markası olursa olsun; silinebilir duvar boyası renkleri genellikle ayrı bir katalog içinde ayrılmamıştır.

Fakat, bazı boya markaları, bazı türde boyaları için, özel bir renk kataloğu çıkarabilirler. Yani beğeneceğiniz bir markanın rengi, ister plastik boyada olsun, ister tam silinebilir duvar boyasında, boya makinesinde yapılabilir.

Özetlemek gerekirse, silinebilir duvar boyası renklerini ayrıca aramanıza gerek yok. Rengi beğenip istediğiniz boyadan yaptırabilirsiniz.

Silinebilir Boya Tavsiyesi

Silinebilir boyalar hakkında bilgilendirme yaptığımıza göre artık, tam silinebilir boya tavsiyesi verebiliriz. Bazı markaların en iyi tam silinebilir boyaları:

 • Dyo Teknoplast,
 • Permolit Permomax,
 • Polisan Elegans,
 • Marshall Sil-Pak v.b.

Sizin kullanıp memnun kaldığınız bir boya varsa, okuyucularımıza tam silinebilir boya tavsiyesi vermek için, yorum kısmına yazabilirsiniz. Böylece, silinebilir boya yorumlarınız ile başka boya kullanıcıları bilgilerinizden faydalanabilir.

(Yazılarımız sadece bilgilendirme amaçlıdır. Boya uygulaması ve kullanımında karşılaşılacak herhangi bir sorunda sitemiz sorumluluk kabul etmemektedir.)

9 Yorum

  • Hayrullah Bey,
   Silikon, boyaya esneklik kazandırır ve suyu emmesini bir miktar engeller. Bilinenin aksine, parlaklık veya silinebilir özellik vermez.
   Parlaklık, silinebilirlik silikonsuz boyalarda da olabilir. Fakat, Türkiye’de halk arasında, zaman içinde, “silikonlu boya daha iyi boyadır” algısı oluşmuştur ve üreticiler de bu nedenle tüketicilerin talepleri doğrultusunda silikonlu boya üretmeye devam etmişlerdir. Bazı markaların bazı boya modellerinde silikonsuz, ipek mat ve iyi silinebilir boyalar da vardır. Fakat, “silikonsuz boya iyi değildir” algısından dolayı satışları silikonlu boyalara göre düşüktür.

 1. Merhaba,sitenizdeki tüm bilgiler çok detaylı, çok teşekkürler. Sorum şöyle: Silikonlu verniklerin çok ağır kokusu olduğunu belirtmişsiniz. Peki Silikonlu silinebilir su bazlı diye piyasada satılan boyalar da aynı şekilde ağır kokulu ve zararlı mıdır? teşekkürler

  • Merhaba Deniz,
   Silikonlu vernikler değil, sentetik vernikler ve sentetik boyalar koku çıkarır. Silikonlu silinebilir boyalarda sentetik boyalar kadar koku olmaz.
   Yine de üretici firmaya göre koku yoğunluğu değişiklik gösterir. Su bazlı saf akrilik ve düşük VOC değerine sahip boyalar daha az koku çıkarırlar.

 2. Hocam yazinizda tam silinebilir ic cephe boyasi olarak 4 marka yazmissiniz,bunlar silikonlu mu silikonsuz mu? Silikonsuz silenebilir veya tam silinebilir ic cephe markasi yazar misiniz birkac tane? Tesekkur ederim

  • Hayrullah Bey,
   Sadece, Teknoplast silikonsuz tam silinebilir boyadır. Ayrıca, yine Dyo’nun Dyojen boyası da silikonsuz tam silinebilir boyadır.

 3. Öncelikle böyle bir paylaşım için tesekkür ederim, keşke daha önce araştırsaydım. İç cephe boyası için filli boya momento max aldım boyadım en ufak kirde silinme yapmıyor. Tam silinebilir ve yıkanabilir olmasına rağmen olmadı.

  • Evimi iç cepheyi boyayacak tam silinebilir özelliği olması lazım hangi marka boyaları tavsiye edersiniz.Tesekkurler.

   • Senayi Keskin,
    Permolit Permomax, Marshall Sil-Pak, Polisan Elegans Anti-Aging, Dyo Teknoplast gibi boyalar üst kalite silinebilir boyalardır.
    (Yazılarımız sadece bilgilendirme amaçlıdır. Boya uygulaması ve kullanımında karşılaşılacak herhangi bir sorunda sitemiz sorumluluk kabul etmemektedir.)

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar