En İyi Silinebilir Boya Hangisidir?, Duvar Boyası Seçimi

” En iyi silinebilir boya hangisidir ?” sorusunun cevabına geçmeden önce duvar boyaları hakkında küçük bir bilgi vermekte fayda var.

Plastik boya : Su bazlı, silenemeyen duvar boyasıdır. Su ile inceltilir silinme özeliği yoktur veya çok azdır. Silikon katkılı olabilir. Silikon katkılı olsa da yüksek silinebilme özelliği yoktur.

Sentetik boya : Eskiden en çok kullanılan duvar boyalarındandı. Günümüzde yerini silinebilir su bazlı duvar boyalarına bıraktı diyebiliriz. Tiner ile inceltildiği için; günlerce hatta haftalarca boyanan mekânda kokusu kalabilir.

Duvarda yarı-mat sentetik boya kullanılsa da; mat ve parlak sentetik boyalar ile duvar boyanabilir. Aslında “en iyi silinebilir boya hangisidir ?” sorusunun net cevabı sentetik boyalardır. Fakat yukarıda belirtiğimiz gibi kokusu çok rahatsız edici olduğundan ve uygulaması su bazlı boyalara göre daha zor olduğundan günümüzde yerini su bazlı silinebilir duvar boyalarına bırakmıştır.

Su bazlı silinebilir boya : Su bazlı boyalar içerisinde en çok çeşidi olan, dolayısıyla kafa karışıklığına neden olan boya türüdür. Çünkü, üretici firmalar 3-4 kalite, hatta daha fazla silebilir boya üretiyor. Yani “A” firmasının 3 çeşit silinebilir su bazlı boyası olabilir. Tabi, bunların hepsinin silinebilme özelliği yüksek değildir. Bu nedenle; boya satın alırken bilen birisi ile almakta fayda var. Zaten bu yazımızı okuduktan sonra da; “en iyi silinebilir iç cephe boyası hangisi?” sorusunun cevabını da bulacaksınız.

en iyi silinebilir duvar boyası hangisi

Plastik boyaların arkasındaki küçük yazıları okuduğunuzda ilk göreceğiniz şeylerden bir tanesi, “su bazlı” yazısıdır. Halk arasında, su bazlı boya demek silinebilir boya olarak algılansa da bu kısmen yanlıştır. Gördüğünüz gibi plastik boya da su bazlı ama silinemiyor.

Ayrıca, bütün silikonlu boyalar da silinebilir boya olarak da algılanır. Bu da yanlış bir algıdır. Su bazlı boya demek su ile inceltilen boya demektir. Kısaca özetlemek gerekirse; su bazlı boyanın silinemeyenine plastik boya denir. Silinenine ise, su bazlı silinebilir boya denir.

Boyalar hakkında gerekli ön bilgiyi de paylaştığımıza göre artık ” en iyi silinebilir boya hangisidir ? ” başlığına geçebiliriz.

En İyi Silinebilir Boya Hangisidir?

en iyi silinebilir boya hangisi
En iyi silinebilir boya hangisi?

Yukarıda anlattığımız gibi; sentetik boyalar çok iyi silinebilen bir duvar boyası olsa da artık günümüzde kokusu ve uygulama zorluğu nedeniyle tercih edilmiyor. Bu nedenle, evinizde küçük çocuk, bebek, yaşlı veya astım hastası varsa sentetik boyaları boyaları kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Yine de; sentetik boya kullanmak isterseniz az da olsa boyacı ve hırdavatçılarda satılıyor. “Yarı mat” yani hafifçe parlak olanları duvar için kullanılıyor. Örnek sentetik duvar boyaları: Dyo Dyoten Classic, Marshall Pastel Yarı Mat, Polisan Matrix Yarı Mat v.b.

Gelelim su bazlı en iyi silinebilir boyalara. Yukarıda anlattığımız gibi bir su bazlı boyanın silinebilmesi için silikonlu olma mecburiyeti yok. Yani, silikonsuz, tam silinebilir boya da var; silikonlu tam silinebilir boya da.

Üretici firmalar, su bazlı silinebilir boya yaparken, farklı üretim teknikleri, farklı kimyasallar ve hibrid teknolojiler kullanabilir. Yani, silinebilir bir duvar boyası silikonlu olmak zorunda değildir.

En İyi Silinebilir Boyayı Satın Alırken

en iyi silinebilir iç cephe boyası

Boya satın alırken, eğer boyadan anlamıyorsanız boyanın ambalajının üzerindeki yazılar da size yardımcı olabilir. Yani, bir boya yüksek silinebilme özelliğine sahip değilse, üzerine tam silinebilir yazılamaz.

Silinebilir ve tam silinebilir boyalar arasında mutlaka bir fark vardır. Silinebilir boyalar, hafif nemli bir bez ile silinirken; tam silinebilir boyalar, yumuşak, yüzeyi çizmeyen temizleyiciler kullanılabilir.

Yüksek silinebilir boyalar üzerinde “tam silinebilir”, “yüksek silinebilme özelliği”, “leke tutmaz” gibi ibareler görülebilir. Buna karşın; nadir de olsa, bazı firmalar yüksek silinebilme özelliğe sahip boyalarına sadece “silinebilir” ibaresi ile yetinmişlerdir.

İpek Mat Boya İle Mat Boya Arasındaki Fark Nedir?

ipek mat boya ile mat boya arasındaki fark nedir
İpek mat boya ile mat boya arasındaki fark

İpek mat boyalar ve yarı mat boyalar duvarda hafifçe canlı gözükür. Yani hafif bir parlaklığı vardır. İpek mat ve yarı mat boyalar sadece boyanın parlaklık derecesini ifade eder. Yani sentetik bir boya, su bazlı bir boya veya selülozik bir boya da ipek mat, mat veya yarı mat olabilir. Boyları parlaklık dercesine göre sıralamak gerekirse : Parlak – yarı mat – ipek mat – mat boya şeklinde sıralayabiliriz.

Ayrıca, kesin bir şart olmasa da, yarı mat ve ipek mat su bazlı boyaların büyük çoğunluğu silinebilme özelliği, mat boyalar göre daha fazla olur. Yani bir boya satın aldıysanız ve bu boya yarı mat veya ipek mat ise büyük olasılıkla silinme özelliği vardır.

Bazı markaların en iyi silinebilir boya çeşitleri : Dyo Teknoplast, Permolit Permomax, Polisan Elegans, Marshall Sil-Pak v.b.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz