Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Epoksi Boya Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Epoksi boya ne demek?
Epoxy boya

Sert, çizilmez, yekpare, suya dayanıklı, hatta su yalıtımı yapabilen, tüm yüzeylere uygulanabilen, aşınmaya ve birçok kimyasal maddeye dirençli bir boya mı arıyorsuz? O halde epoxy boyalar tam size göre. Epoksi boyaları daha iyi tanıyıp, amacınıza göre satın almanız için epoksi boya nedir, epoksi boya çeşitleri nelerdir, epoksi boya nasıl yapılır? aşağıda detaylıca anlattık. Ayrıca, epoksi boyaların teknik özellikleri hakkında bilgiler verdik ve kaç m2 boyar? açıkladık.

Epoksi Boya

Epoxy boyalar
Epoksi boyalar hakkında tüm merak ettikleriniz.

Epoxy boyalar uzun süredir piyasada olmasına rağmen, son yıllarda daha çok bilinir ve aranır hale geldi. Sosya medya ve internet reklamları sayesinde epoxy boyalar ile zemin boyama, fayans boyama ve epoksiden eşyalar yapma akımı hızla yayıldı.

Epoxy boyaların, epoksi kaplamaların ve reçinelerinin bu denli dayanıklı olması ve birçok alanda kullanılabilir olması günümüzde en çok aranan özel boyalar içinde yer almasına neden oldu.

Son yıllarda ev kullanıcılarına özel üretilen sıvı cam ve tezgah boyası adı altında satışa sunulan boyalar da epoxy boyaların bir türüdür. Daha küçük ambalajlarda satılan epoxy boyaların kullanımı kolaydır. Evde fayansları, tezgahları boyamak için veya şeffaf bir su yalıtım malzemesi gibi kullanabilirsiniz.

Şimdi epoxy boya nedir, nasıl kullanılır? anlatalım. Bu yazımızda epoxy boyalar ile ilgili tüm merak ettiklerinizi bulacaksınız.

Epoksi Boya Nedir?

Epoxy boya nedir
Epoksi boya nedir?

Epoksi boya (epoxy boya) nedir? Markası ne olursa olsun, epoxy boyalar 2 komponentlidir. Birçok epoksi boyanın üzerinde 2k (2 komponent) yazısını görebilirsiniz. Bunun anlamı, 2 bileşen ile karıştırılan hava ile kuruyan boya demektir. Şimdi, epoxy boyayı daha iyi tanımanız için biraz daha detaylandıralım.

Epoxy Boya Nedir?

Epoxy boyalar, çift bileşenli, hızlı kuruyan, sürtünmeye ve darbeye dayanıklı, su geçirmez, çizilmez, birçok kimyasal maddeye karşı dirençli, yüzeyi kaplamak, korumak, renklendirmek için kullanılan kimyasal reçine esaslı dayanıklı bir boya türüdür.

Solventsiz Epoksi Boya Nedir?

Solventsiz epoxy boya nedir? Solventsiz epoksi boyalar da reçine esaslıdır ve yine 2 bileşenlidir. Aside, çizilmeye ve çeşitli kimyasallara çok dayanıklıdır.

Fakat, solventsiz epoxy boyayı solventli epoksi boyadan ayıran en büyük özellik, içerisinde “solvent” yani uçucu gaz olmamasıdır. Bu özelliğinden dolayı iç mekanlarda en çok tercih edilen epoxy boya çeşidi solventsiz epoksi boyalardır. Solventsiz epoksiler, uygulama sırasında ve uygulama sonrasında çevreye gaz salınımız yapmaz. Bu sayede, hassas, iç mekan ortamlarında güvenle kullanılabilir. Kısacası solventsiz epoxy boyalar, gaz salınımı yapmayan, sağlık açısından daha uygun, uçucu solventler içermeyen epoxy boyalardır.

Solventli Epoksi Nedir?

Solventli epoxy boyalar yine çift bileşenlidir. İki bileşenin birbiri ile karıştırılması ile yapılır. Çok dayanıklı bir epoxy boya çeşidi olmasına karşın, uygulama esnasında bir miktar gaz salınımı (solvent) yapar. İç mekan uygulamalarında ve sonrasında, solvent uçana kadar, ortamda bulunulmaması doğru bir yaklaşım olacaktır. (Uçucu gaz) Solvent içeren epoxy boyalara solventli epoksi boyalar denir. Açık alan uygulamaları için daha uygundur.

Epoksi Zemin Boyası Nedir?

Epoxy boya ne demek?
Epoksi zemin boyası nedir?

Epoksi zemin boyası, çift bileşenli zemin boyamak için özel olarak üretilmiş boyadır. Sürtünmeye, kimyasal maddelere, petrole, suya dayanıklıdır. İç ve dış mekanlarda kullanılabilir. Zemin boyaları hakkında daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak, “Zemin Boyası Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz” yazımızı okuyabilirsiniz.

Epoksi Fayans Boyası Nedir?

Epoksi fayans boyaları daha çok amatör kullanıcılar için üretilmiştir. Evinizdeki mutfak, banyo, tuvaletdeki fayansların üzerini kolayca boyamanızı sağlar. Fayanların üzerini boyamak için amatör kullanıcılar için özel olarak üretilmiş epoksi fayans boyalarıdır.

Epoxy fayans boyaları, fayans boyamak için en uygun boyalardır. Çift bileşenli sağlam yapısı ile fayans üzerine çok iyi tutunur. Epoxy fayans boyalarını isterseniz direkt olarak kullanabilir veya boyamadan önce 1 kat epoksi astar yapabilirsiniz. Fayans boyama hakkında daha fazla bilgi almak içini linke tıklayarak, “Fayans boyama, fayans nasıl boyanır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Epoksi Boya ve Epoksi Kaplama Arasındaki Fark Nedir?

Epoksi kaplama zemine mala ile sürülen, epoxy boyalar gibi çift komponentli bir malzemedir. Epoksi kaplamalar, epoksi zemin boyasından daha kalın ve daha yoğun kıvamlı bir malzemedir.

Epoksi zemin kaplama uygulamasının ustalarca yapılması gerekir. Uygulaması, kuruma süresi, yaptığı metrekare gibi değerler, epoxy boyalardan farklıdır. İç ve dış mekanlarda kullanılır. Çok dayanıklı bir malzemedir. Epoksi kaplamalar, eski ve yıpranmış zeminleri parlatmak ve korumak için de kullanılır. İnce veya kalın uygulanabilir. Uygulandığı yüzeyde modern bir etki yaratır.

Epoksi Boya Nerelerde Kullanılır?

Epoxy boya nerede kullanılır?
Epoksi boya nerelerde kullanılır?

Epoxy boyalar nerelerde kullanılır? Çok dayanıklı bir boyaya mı ihtiyacınız var? O halde epoxy boyalar tam size göre. İç ve dış mekanada dayanıklılık gerektiren tüm alanlarda epoksi boyaları kullanabilirsiniz.

Epoksi Boya Ne İşe Yarar?

Epoxy boya ne işe yarar? Epoxy boyalar hem profesyonel hem de amatör kullanıcılar için üretilmiştir. Daha çok zemin, “taban” boyamak için kullanılan epoksi boyalar, dayanıklı yüzeyi sayesinde uygulandığı yüzeyde etkin bir koruma sağlar. Su yalıtımı yapabilir. Çizilmeyi önleyebilir. Petrole ve daha birçok kimyasal maddeye dayanım sağlar. Temizlenmesi kolaydır ve temizlik maddelerine de dayanıklıdır. Kısacası epoxy boyalar zeminde sağlam bir yüzey elde etmek için kullanılır.

Epoksi Boya Kullanım Alanları

Epoksi boyaların kullanım alanı oldukça geniştir. Aşağıda epoxy boyaların kullanım alanlarından örnekler verdik.

 • Sağlık kuruluşlarında, hastenelerde, ameliyathanelerde ve laboratuvarlarda.
 • Banyolarda fayans üzeri ve diğer ıslak zeminlerde.
 • Fabrikalar ve gıda tesislerinde.
 • Garajlarda ve otoparklarda.
 • Çamaşırhane ve halı yıkama tesislerinde.
 • Gıda ve su depolarında.
 • Sanayi bölgelerinde, oto tamir ve bakım servislerinde.
 • Spor tesisleri ve yürüme yollarında.
 • Mağazarda ve dükkanlarda.
 • Sanayi mutfakları, restoran ve kafelerde.
 • Et kesim ve gıda işleme merkezlerinde.
 • Eğlence mekanları ve aktivite alanlarında.
 • Kimyasal etkiye maruz kalabilecek zeminlerde.
 • Denizcilik uygulamalarında.
 • Sert ve emici olmayan tüm yüzeylere parlaklık verme, su yalıtımı yapma ve koruma amaçlı.

Epoksi Boya Özellikleri

Epoxy boyaların özellikleri.
Epoksi boya özellikleri
 • Epoxy boyalar solventli ve solventsiz olarak üretiliyor.
 • Epoxy boyalarının çift bileşenli sert ve sağlam yapısı, mermer, seramik, metal, sac, galvaniz gibi emici olmayan sert yüzeylere de daha çok daha iyi tutunmasını sağlıyor.
 • Epoxy zemin boyaları ve kaplamaları parlak veya mat olabilir. Fakat, selülozik zemin boyaları genellikle mattır.
 • Epoksi zemin boyaları ve kaplamaları, daha çok iç mekan için kullanılıyor.
 • Epoxy zemin kaplamaları ve boyaları su geçirmeyen yapıdadır ve uygulama öncesi su yalıtımı yapmayı gerektirmez.
 • Özellikle, epoxy zemin kaplama uygulamasında hata yapma olasılığı yüksektir ve usta uygulamasına yöneliktir. Fakat, epoxy zemin boyalarını uygulamak daha kolaydır.
 • Deniz suyu ve kimyasallara karşı daha dirençlidir.
 • Selülozik zemin boyaları esnek, epoksi zemin kapmaları ve epoxy boyalar ise genellikle daha sert yüzey oluşturur.

Epoksi Boya Teknik Özellikleri

 • Epoksi boyayı uygulayacağınız yüzey, + 10 ile +30 derece arası olmalıdır. (Üretici firmanın talimatlarını esas alın.)
 • Toz tutmama kuruması 2- 2,5 saattir.
 • Tam dayanım kuruması 7 günü bulabilir.
 • 45-50 mikron kuru film kalınlığı verecek şekilde uygulandığında 1 lt. boya ile 10-12 m² alan kaplanabilir.
 • Katlar arası bekleme süresi 8-24 saattir.
 • Gerekirse %15 epoksi tiner ile inceltilir.

Epoksi Boya Nasıl Yapılır?

Epoxy boyası nasıl yapılır?
Epoksi boya uygulaması nasıl yapılır?

Epoksi zemin kaplamaları sertleşticisi ile kullanılıyor ve mala ile uygulanıyor. Evde kullanılan amatör kullanıcıular için üretilmiş epoxy boyalar ve profesyonel epoksi boyalar ise fırça ve rulolar ile uygulanabiliyor. Biz daha çok epoksi zemin boyası üzerinde duracağız. aşağıda epoxy boyalar nasıl yapılır, epoxy boya nasıl kullanılır? detaylıca anlattık. Yüzey hazırlığı ile başlıyoruz.

Epoksi Boyama Öncesi Zemin Hazırlığı

 • Zeminin temiz, yağsız ve tozsuz olmasını sağlayın.
 • Boyayacağınız zeminin tamamen düz olmasını sağlayın. Zemindeki girinti ve çıkıntıları, kırıkları, çatlakları epoksi macun ile düzeltin.
 • 1 kat (isteğe bağlı olarak) epoksi astar uygulayın ve boyamadan önce astarın kurumasını bekleyin.

Epoksi Boya Nasıl Kullanılır, Epoksi Boya Nasıl Uygulanır?

 • Epoxy boyalar çabuk kuruduğu için ihtiyacınız kadar karışım yapmalısınız. Kova içinde bekleyen boya, kısa sürede donmaya başlayacaktır. Selülozik boyalardaki A ve B bileşenleri birbine tam yetecek kadar hazırlanmıştır. Üretici firmaya göre bunlara selülozik tiner ilavesi de yapmanız gerekebilir.
 • A bileşeninin ihtiyacınız kadar bir kovaya aktarın. Gerekiyorsa, üretici firmanın tavsiye ettiği oranda selülozik tiner ilave edin ve iyice karıştırın.
 • Sertleştirici oranına dikkat edin. Eğer yarım kova A bileşeni ilave ederseniz, sertleştiricinin de yarısını ilave etmelisiniz!
 • A bileşenini ve üretici firmanın tavsiye ettiği oranda sertleştiriciyi dökün ve iyice karıştırın.
 • Öncelikle, duvar kenarı kenar kestirmelerini 3 veya 4 numara kıl fırça ile uygulayın.
 • Ardından rulo ile zemini kısa ipli, özel epoksi rulosu ile boyamaya başlayın. 1 kat astar 2 kat boya uygulamalısınız. Epoxy boyalar hızlı kurumasına karşın ustalar, astar sonrası ve boyanın her katından sonra 1 gün beklemeyi tavsiye ediyor. (Uygulama yapacağınız boyanın talimatlarına uyun.)
 • Mekanik dayanıklılık süresi ve üzerinde yürünme süresi üretici firmaya göre değişkenlik gösterir.

Epoksi Boya Kaç M2 Boyar?

epoxy boya kaç m² boyar
Epoksi boya kaç m2 boyar?

Epoxy boya almaya karar verdiyseniz, son olarak, epoxy boyaların kaç metrekare boyadığını açıklayalım. Böylece boyama alanınıza göre doğru boya miktarını satın alabilirsiniz.

Epoksi boyaların boyadığı metrekare üretici firmaya göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, epoxy boya şu kadar m2 boyar? şeklinde tam bir boyama alanı vermek yenlış olacaktır. Fakat, epoksi boyaların 20 kg. ve 1 kg. lık ambalajlarının yaptığı alanı yaklaşık olarak aşağıda yazdık.

20 Kg Epoksi Boya Kaç M2 Yer Yapar?

20 kg, epoxy boyalarda boyama alanı markaya göre ve kata göre değişecektir. 20 kg epoksi boya, 12 metrekare ile 35 metrekare arası yer yapar.

1 KG Epoksi Boya Kaç M2 Yer Yapar?

Epoksi boya 1 kg kaç m2 yer yapar? Epoxy boyalar yaklaşık olarak, ugulama kalınlığına göre 45-50 mikron kuru film kalınlığında olacak şekilde uygulandığında, 1 lt boya ile 10-12 m² alan kaplayabilir.

4 Yorum

  • Zafer Bey,
   Fayans boyası arıyorsanız, Dryfix, Bianca gibi fayans boyaları var.
   Epoksi fayans boyası arıyorsanız, Dryfix iyi bir seçenek olabilir.

  • Merhaba Ali Bey,
   Epoksi boyalar suya dayanıklıdır. Fakat, esas amacınız su yalıtımı ise, epoksi esaslı veya çimento esaslı bir teras izolasyon malzemesi kullanmalısınız. Bu sayede, tam yalıtım yapabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar