Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Zemin Boyası Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

zemin boyama
Zemin boyası, zemin boyama, yer boyama.

Zemin boyaları, yer boyası ve taban boyası adı ile bilinen boya türleri hakkında geniş bir bilgi kaynağı oluşturduk. Zemin boyası nedir, çeşitleri nelerdir? açıkladık. Ayrıca, zemin boyama uygulamasını anlattık ve zemin boyalarının kaç m2 boyadığını açıkladık. Öncelikle genel bilgilendirme ile başlıyoruz.

Zemin Boyası, Yer Boyası, Taban Boyası

zemin boyası ne demek
Zemin boyası nedir?

Daha önce zemin boyaları, “yer boyası” ile tanışmamış olan tüketiciler, tv, sosyal medya ve internet reklamcılığı gibi kanallar ile zemin boyalarını çok daha iyi tanımaya başladı. Hatta zeminin boyanabildiğini ve özel zemin boyalarının olduğunu yeni fark eden tüketiciler, kendi işlerinde de doğru zemin boyalarını kullanabilme fırsatını buldular. Böylece, zemin boyamak için kullanılan yağlı boya ve duvar boyası gibi yanlış boya türlerinin de kullanımı kısmen engellenmiş oldu.

Çeşitli platformlarda gösterilen reklamlar, zemin boyaları başta olmak üzere özel amaç için üretilen boyaların satış potansiyelinin daha da fark edilmesine yol açarak, sektöre canlılık kazandırdı. Ayrıca, zemin boyamak için kullanılan yanlış boyaların ve uygulamalarının azalmasını sağlayarak, tüketicilerin zemin boyamada uzun vadede daha memnun kalmasına neden oldu.

Zemin boyaları, zemin yalıtım malzemeleri, epoksi boya gibi özel boya ürünlerinin yüksek aranma ve ihtiyaç potansiyeline karşılık verebilmek adına birçok boya üreticisi artık bu boyalara daha çok önem veriyor. Hatta bu boyalar için özel satış kanalları oluşturuyor.

Belirli birkaç firmanın reklamlarını gördüğümüz zemin boyaları, aslında birçok firma tarafından üretiliyor ve satışa sunuluyor. Bu firmaların bir çoğu da frofesyonel düzeyde yıllardır zemin boyaları üreten ve satışa sunan firmalar.

Zemin boyaları duvar boyalarından farklı olarak özel boya grubuna girmektedir. Taban boyası, yer boyası, zemin kaplama boyası olarak da bilinir. İç cephe ve dış cephe boyalarında olduğu gibi zemin boyalarında da çeşitli türler var. Biz daha çok selülozik zemin boyaları ve epoksi zemin boyaları üzerinde duracağız.

(Zemin) Yer boyarındaki detaylar ve zemin boyalarının çeşitli markalar tarafından üretilmesi, zemin boyasını satın alırken kafanızın karışmasına neden olabilir. Bu nedenle, zemin boyaları ve zemin boyama ile ilgili karışılığı gidermek için detaylı bir yazı yazma gereği duyduk. Öncelikle zemin boyalarının ne olduğunu açıklayalım.

Zemin Boyası Nedir?

zemin boyası ne demek
Zemin boyası nedir?

Zemin boyası nedir, yer boyası nedir? Zemin boyaları; yer boyası, yer kaplama boyası, beton boyası, beton zemin boyası, dış zemin boyası, taban boyası, epoksi boya, ıslak zemin boyası, sıvı cam gibi isimlerle çeşitli firmalar tarafından satışa sunuluyor. Zemin boyalarının tanımında kullanılan bu tabirler aslında bir zemin boyasının türü hakkında da ipucu veriyor. Yine de boyadan anlamayan biri için zemin boyasını satın almak ve bazı zemin boyalarının uygulamasını yapmak riskli bir deneyim olabilir.

Zemin boyası, sadece zeminlerde kullanılan, zemini korumak, zeminin toz tutmasını engellemek, zeminde dekoratif bir görünüm oluşturmak, zeminde kaymayı engellemek, zemini renklendirmek, hatta zeminlerde su yalıtımı yapmak için üretilmiş özel yer “taban” boyalarıdır. Gördüğünüz gibi zemin boyaları birçok amaç için kullanılıyor. Bu nedenle, ihtiyacınıza tam uyan zemin boyasını tercih etmelisiniz.

Zemin Boyaları Su Geçirir Mi?

Zemin boyaları su geçirir mi? Zemin boyalarının neredeyse tümü suya oldukça dayanıklıdır. Selülozik, poliüretan ve epoksi zemin boyalarının tümü suya dayanıklıdır ve uzun süre su geçirmez.

Su Geçirmez Zemin Boyası Var mı?

Zemin boyalarının su geçirmez olduğu düşünülse de; evet, zemin boyaları su geçirir. Zemin boyaları hangi cins olursa olsun, uzun süre suya dayanıklıdır. Fakat, su yalıtım malzemesi değildir. Sadece, epoksi zemin boyalarını “su geçirmez zemin boyası” olarak değerlendirebiliriz. Yine de esas amacınız su yalıtımı ise epoksi boyaları bile uygulamadan önce su yalıtımı yaptırın.

Su geçirmez zemin boyası var mı? Gerçek bir su geçirmez zemin boyası arıyorsanız, epoksi zemin boyalarını tercih etmelisiniz. Epoksi zemin boyaları uygulandığı yüzeyde sert ve su geçirmez bir katman oluşturur. Suyun uzun süre epoksi boyanın üzerinde beklemesinde bir sakınca yoktur. Hatta, birçok temizlik maddesine ve kimyasallara en dayanıklı yer boyası, epoksi zemin boyalarıdır. Fakat yine de esas amacınız su yalıtımı ise zemin boyasını uygulamadan önce bir su yalıtım malzemesi uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

Zemin Boyası Nerelerde Kullanılır?

Zemin yer boyası ne için kullanılır? Zemin boyaları aslında uzun süredir çeşitli firmalar tarafından üretiliyor ve ihtiyaçları doğrultusunda tüketiciler ile buluşturuluyor ve çeşitli amaçlar için birçok sektörde kullanılıyor.

Şimdi, zemin boyasının kullanıldığı alanlara bazı örnekler verelim. Böylece, siz de sektörünüze ve amacınıza uyan bir yer zemin boyası satın almayı düşünebilirsiniz.

Zemin Boyalarının Kullanım alanları

 • Fabrikalarda. (Aşınmaya meyilli zeminlerde)
 • Laboratuvarlarda. (Kimyasal direnç gerektiren zeminlerde)
 • Halı yıkama tesislerinde. (Su yalıtım malzemelerinden sonra.)
 • Araç yıkama işletmelerinde. (Su yalıtım malzemelerinden sonra.)
 • Okul sahaları ve spor alanlarında. (Basamakları renklendirmede ve kaymayan zeminler oluşturmada, zemin işaretlemede, çeşitli eğitim ve spor aktivitelerinde.)
 • Apartman ve site araç park yerlerinde.
 • Kafe, restoran gibi açık ve kapalı işletmelerde dekoratif amaçlı.
 • Araç galerilerinde. (Araç teşhiri zeminlerinde.)
 • Yürüyüş ve bisiklet yollarında.
 • Depo ve antrepolarda.
 • Teras, balkon ve çeşitli zemin yalıtımlarında.
 • Garaj ve otoparklarda. (Zemin boyama ve işaretlemede)
 • Otomobil bakım ve tamirhanelerinde.
 • Akaryakıt istasyonlarında.
 • Lojistik ve yükleme alanlarında.
 • Forklift, traspalet ve diğer taşıma makinelerinin sık kullanıldığı alanlarda.
 • Ağır iş makineleri park alanları ve uçak hangarlarında.
 • AVMlerin teras, otopark, işaretleme ve aktivite alanlarında.
 • Zemindeki herhangi bir deformasyonu kapatmak için. (Tamirden sonra)

Zemin Boyaları Nelerdir?

yer boyası çeşitleri
Zemin boyası çeşitleri nelerdir?

Kaç çeşit zemin boyası var? Zemin boyasılarının esas amacı zemin yüzeyini korumak, işaretlemek ve boyamaktır. Fakat, özel amaçlar için çeşitli zemin boyaları üretilmiştir.

Yer boyası satın almadan önce çeşitlerini bilmek, işinizi kolaylaştırabilir. Çeşitli amaçlar için kullanılan yer zemin boyalarının çeşitlerini genel olarak, aşağıda listeledik. Böylece amacınıza uygun bir yer zemin boyası tercihi yapabilirsiniz.

Zemin Yer Boyası Çeşitleri Nelerdir?

 • Akrilik zemin boyaları. (Daha çok işaretleme için tercih ediliyor. Kort boyası, sprey işaretleme boyası v.b.)
 • Selülozik zemin boyaları. (Dayanıklı, esnek, kolay uygulama.)
 • İki bileşenli epoksi zemin boyaları. Dayanıklı, sert ve iç mekan için daha çok tercih ediliyor. Düz, pürüzlü, kendi yayılan, ısıya dayanıklı gibi türleri var.
 • Poliüretan zemin boyaları. (Dayanıklı, mat. İç mekan için daha çok tercih ediliyor.)
 • Kaydırmaz zemin boyaları. Uygulandığı yüzeye kaymayan sağlam bir zemin kazandırır.
 • Anti toz zemin boyaları. Uygulandığı yüzeyde tozu keser ve tekrar toz tutmasını engeller.
 • Yol çizgi boyaları. Su bazlı, sentetik ve selülozik yol çizgi boyası türleri var. Zemine işaret çizgileri çekmek için kullanılıyor. Büyük bir zemini boyamak için çok uygun değildir ve çok az alan kaplar.

Zemin Boyası Kaç M2 Boyar?

Zemin boyalarında genel olarak şu kadar metrekare boya gibi bir değerlendirme yanlış olacaktır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi zemin boyaları çeşitli firmalar tarafından üretiliyor ve kimyasal farklılıkları var. Bu nedenle, tüm zemin boyalarının boyadığı metrekara aynı olmayacaktır.

En çok kullanılan zemin boyalarından selülozik, epoksi ve poliüretan zemin boyalarının boyadığı metrekareyi yaklaşık olarak aşağıda ayrı ayrı açıkladık. Böylece satın almadan önce yaklaşık olarak metraj hesabı yapabilirsiniz. Satın alacağınız zemin boyasının boyadığı metrekareyi esas almanızı tavsiye ediyoruz.

Selülozik Zemin Boyası Kaç M2 Boyar?

Selülozik zemin boyalarının boyadığı metrekareyi iki kat üzerinden hesaplamanızı ve 2 kat üzerinden satın alamanızı öneriyoruz. Çünkü, tüm zemin boya üreticileri en az 2 kat tavsiye ediyor.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi selülozik zemin boyalarının boyadığı metrekare ve markaya göre bir miktar değişkenlik gösteriyor.

Selülozik zemin boyalarının satışı genellikle 10 kg. 18 kg. ve 20 kg. olarak yapılıyor. 1 kg. selülozik zemin boyası yaklaşık olarak çift katta 3-4 metre kare alanı boyayabiliyor. 20 kg. bir zemin boyası da yaklaşık olarak 60 m2 alanı çift kat boyayabilir. Tabi bu boyama alanı markaya göre ve yüzeye göre farklı olacaktır. Ayrıca, astar uygularsanız, hem iyi tutacak hem de boyadığı metrekarede de bir miktar artış olacaktır.

Özellikle zemin yüzeyi düzgün değilse, selülozik zemin boyasının boyadığı alan düşecektir. (Satın alacağınız zemin boyasının boyadığı metrekareyi esas alın.)

Epoksi Zemin Boyası Kaç M2 Boyar?

Epoksi zemin boyaların boyama alanı selülozik zemin boyalarına göre daha az. Epoksi zemin boyalarında boyama alanı uygulamaya yapacağınız kalınlığa göre değişkenlik gösterir. Örneğin: 1-1,5 mm. kalınlıkta 1 kg. epoksi boya 1 metrekare alan boyayabilir. Fakat, 2-2,5 mm. kalınlık için 1 metrekareye 2 kg. epoksi boya kullanmanız gerekebilir. (Üretici firmanın sarfiyat tablosunu dikkate almayı unutmayın.)

Poliüretan Zemin Boyası Kaç M2 Boyar?

Poliüretan zemin boyaları da epoksi boyaları gibi iki bileşenli. Genellikle 20 kg. ve 5 kg. da sertleştiricisi ile satışa sunuluyor. 2 kg. poliüretan zemin boyası yaklaşık olarak 1-1,5 metrekare alan boyayabiliyor. Uygulama esnasında boyama miktarı arttırılabilir. Fakat, üretici firmalar mümkün olduğunca kalın uygulamayı tavsiye ediyor.

Zemin Boyası Nasıl Yapılır?

Zemin boyamalarının uygulamasını merak ediyorsanız, aşağıda en çok tercih edilen zemin boyalarından, selülozik zemin boyasının uygulamasını anlattık. (Anlatımlar genel olarak yapılmıştır. Satın aldığınız ürünün uygulama talimatlarını uygulamanızı öneriyoruz.)

Selülozik Zemin Boyası Nasıl Yapılır?

zemin nasıl boyanır
Zemin boyama nasıl yapılır?

Zemin boyası denilince akla ilk gelen boyalar, tek bileşenli selülozik zemin boyalarıdır. Kolay uygulanır. Amatör kullanıma da uygun olduğundan zemin boyamada en çok selülozik zemin boyaları tercih edilir. Bu nedenle, zemin boyama uygulamasında bu boyaları anlatmak istiyoruz.

Selülozik zemin boyasının uygulaması kolaydır. Fakat, iyi bir sonuç için üreticilerin uygulama talimatlarına tam olarak riayet etmek gerekiyor.

Selülozik zemin boyasının nasıl uygulanması gerektiğini ve uygulama öncesi yüzey hazırlığını aşağıda genel olarak anlattık. En iyi sonuç için satın aldığınız yer boyasının üreticisinin uygulama talimatlarına uymanızı tavsiye ediyoruz.

Zemin Bomaya Yüzey Hazırlığı

zemin boyası nasıl yapılır
Zemin boyama yüzey hazırlığı.

Zemin boyamada en önemli şey yüzeyi hazırlamak ve yüzeyi boyamaya uygun hale getiremektir. Özellikle dış mekan zemin boyama uygulamasında ne önemli aşama, hazırlık aşamasıdır.

Zemin boyaları en üst kalite duvar boyalarından yaklaşık 3 kat daha pahalıdır. Harcanan zaman, emek ve paranın boşa gitmemesi için, zemin boyamasında yüzey hazırlığına çok dikkat etmelisiniz.

Tüm zemin boya üreticileri yüzey hazırlığına oldukça önem veriyor. (Özellikle, dış mekan yer boyama uygulamalasında.) Çünkü, boyanın zemine çok iyi tutması ve uzun ömürlü olması zemin hazırlığına bağlı.

Yüzey hazırlığı yapılmayan ve uygun olmayan zeminlere zemin boyasının uygulanması, şikayet platformlarına yansıyor. Bu durumun diğer tüketicilerin kafasının karışmasına neden olduğunu görüyoruz. Bu nedenle, zemini boyamadan önce, çok önemli olan bazı hazırlık kriterlerini aşağıda listeledik.

Zemini Boyamadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler!

 • Zeminin kuru ve nemsiz olmasına özen gösterin. Boyanacak yerin tamamını iyice kontrol edin. Islaklık ve nem olmasın. Kısa süre önce yağmur almış zemini boyamanızı önermiyoruz. Zemin boyaları suya dayanıklı olmasına karşın, nemli bir yüzeye tutunması zordur. Kuru gibi görünen fakat içerden nemli olan bir betona zemin boyaları iyi tutmayacaktır. Hava durumunu tahminlerini kontrol ederek doğru uygulama zamanın seçebilirsiniz.
 • Boyanacak zeminin tozsuz olmasını sağlayın. Zemin boyamada boyanın iyi tutması için, yüzeyde toz olmaması gerekir. Zemini kuru bir mop ile veya süpürerek temizleyin.
 • Zeminin yağsız olmasını sağlayın. Zeminde daha önce araçlardan veya yağ sızdırabilecek mekanik aletlerden sızan yağ olmamasına dikkat edin. Varsa selülozik tiner ile temizleyin.
 • Zeminin sağlam olması da çok önemlidir. Zeminde çatlak ve zayıf doku olmamalıdır. Zeminde kopmaya meyilli veya oynayan parçalar varsa, alın ve bu kısımları epoksi macun ile tamir edin. Boyamadan önce macunun iyice kurumasını bekleyin.
 • Suyun göllenme yapacağı zemin varsa, buraya bir ön hazırlık olarak bir meyil verilebilir. Bu sayede, zemin boyasının da ömrü uzatılmış olur ve su sızma olasılığı azaltılır.
 • Gerekiyorsa boyadan önce su yalıtımı yaptırın. Zemin boyaları suya çok dayanıklıdır. Fakat, su yalıtım malzemesi değildir. Tek bileşenli zemin boyası hangi marka olursa olsun, üzerinde biriken su, mutlaka bir süre sonra sızma yapacaktır. Bu nedenle, alt kata su geçirmemesi isteniyorsa, zemin boyalarından önce mutlaka bir su yalıtım malzemesi uygulanmalıdır.
 • Zeminde eski boya kalıntıları varsa, bir spatula ve selülozik tiner yardımı ile kazıyın.
 • Astar uygulamasını unutmayın! Her zemin boyasının kendine özel bir astarı vardır. Astar, boyanın çok daha iyi tutmasını sağlayacaktır.

Zemin Boyası Nasıl Uygulanır?

Yukarıda da belirtiğimiz gibi zemin boyalarını uygulamak kolaydır. Fakat, uzun ömürlü olması için üretici firmanın uygulama talimatlarına uymanız gerekiyor. Yukarıdaki hazırlık aşamalarına çok dikkat edin ve uygularken de mutlaka satın aldığınız boyanın uygulama talimatlarına uyun.

Tek bileşenli sekülozik zemin boyaları, kullanıma hazırdır. Tabanca uygulamalarında yaklaşık olarak %5 ila %10 arası selülozik tiner ile inceltebilirsiniz. (Satın aldığınız ürünün inceltme talimatını uygulayın.)

Zemin boyarının en az 2 kat uygulanması öneriliyor. İlk kattan sonra en az 4 saat beklemenizi öneriyoruz. Zemini boyarken epoksi rulo, fırça veya airless püskürtme makinelerini kullanabilirsiniz.

 • Şu etiketler ile benzer yazılara devam et
 • Boyama

9 Yorum

 1. Merhaba ben zemindeki eski döşemelik tahtaların arasını ahşap macunuyla doldurup zemini komple boyamak istiyorum iç mekanda ev kullanımı için. Neler tavsiye edersiniz.

  • Semih Bey,
   Zemin ham ahşap ise vernikli ahşap koruyucu uygulayabilirsiniz. (Doğal ahşap görünümü verecektir.) Bunun dışında zemini akrilik boyalar ile boyayabilirsiniz. Genel maksatlı akrilik boyalar ile boyayın. Akrilik boyalar, krem, gri, beyaz, sarı, bej gibi düz renklerde olur. Boyadıktan sonra üzerine mutlaka su bazlı taş vernik uygulayın. Zemin boyamak için bunların dışında daha pahalı fakat daha dayanıklı poliüretan zemin boyalarını ve epoksi zemin boyalarını kullanabilirsiniz. Poliüretan ve epoksi zemin boyaları neredeyse tüm zeminlere uygulanabilir ve çok dayanıklıdırlar.

  • Selami Bey,
   Amacınıza göre uygun zemin boyası almalısınız. İç ve dış mekanlarda genellikle epoksi ve poliüretan zemin boyaları tercih ediliyor. Dış mekanlarda ise selülozik zemin boyaları kullanılıyor.

 2. Zemin boyası ile ilgili çok detaylı bilgiler vermişsiniz. Oldukça faydalı. Fakat, epoksi zemin boyaları hakkında daha fazla detay iyi olurdu.

  • Bülent Bey,
   Zemin boyası suya dayanıklıdır. Fakat, su yalıtımı için değildir. Bir süre sonra su emmeye başlar. Epoksi zemin boyası hariç diğer zemin boyaları suyu uzun süre üzerinde tutamaz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar