İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Lila Renginin Özellikleri ve Duvarda Kullanımı

lila rengi boya
lila renk

Mor ve leylağa benzeyen ve daha açık bir ton olan lila renginin özelliklerini anlattığımız yazımızın size çok faydalı olacağını umuyoruz. Lila duvar boyasının nasıl kullanılması gerektiğini ve lila ile uyumlu renkleri sunduk. Ayrıca, bu renklerin diğer renkler ile yapılmış kombinlerini gösterdik. Yazımızın sonunda da, çeşitli boya markalarından lila boya örneklerini gösterdik.

Öncelikle, lila rengi ne renk? açıklayalım, açık ve koyu lila renklerinden örnekler verelim. Ardından, lila renginin duvarda kullanımına geçelim.

Lila Rengi

lila renk
Lila

Lila renginin çok farklı tonları vardır. Leylak ve mor da lilanın bir türüdür ve daha koyusudur. Açık ve koyu tonlarda da lila renginin birçok çeşidi vardır. Duvar boyasında çocuk odasında ve yatak odasında en sevilen ve beğenilen renkler arasındadır. Genellikle kadınların beğendiği ve kullandığı bir renktir.

Lila Hangi Renk?

Lila hangi renk? Lila renk, leylak olarak da bilinir. Fakat, leylaktan daha açıktır. Ayrıca, mor rengin çok daha açığıdır. Lila, menekşe rengine yakın bir renktir. Lila renk, adını leylak çiçeğinden almıştır. Lavanta ve menekşe renklerine de yakın bir renktir.

Lila Rengi Nasıl Elde Edilir?

Lila rengin elde etmenin 3 yolu var. Birincisi mor renge ve leylak rengine beyaz katmak. İkincisi, turkuaz, pembe ve beyazı karıştırmak. Üçüncüsü ise beyaz renge mor ve leylak renk tüpü katmak.

Lila renginin hangi tonu olursa olsun, boyacılarda ve yapı marketlerde yaptırabilirsiniz. Katalogta seçtiğiniz rengin ve kovanın içindeki yaş boyanın duvarda biraz daha koluşacağını hatırlatalım.

Lila Duvar Boyası

lila boya
Lila duvar boyası

Yukarıda bahsettiğimiz gibi lila renk, sevilen bir renk olmasına karşın, Türkiye’de ev dekorasyonunda pek kullanılmaz. Daha doğrusu evin tamamında pek tercih edilmez.

Genellikle koyu lila renkleri bir duvarda, açık lila renkleri ise, bir ya da birkaç odada kullanılıyor. Lila renkleri ve tonları genellikle kız çocuğu odalarında veya yatak odalarında kullanılıyor.

Aşağıda açık lila duvar boyası ve koyu lila tonlarının kullanımını anlattık.

Açık Lila Rengi Boya

Lila duvarlar evin tamamında çok tercih edilmese de; çok açık lila tonları bazı oturma odalarında kullanılıyor. Ayrıca, lila duvar boyası genç odaları, bebek odaları, yatak odaları gibi evin belli başlı kısımlarında sevilerek kullanılıyor. Özellikle, kız çocuklarının lila ve pembe duvar boyasını sıkça kullandığınız biliyoruz.

Lila rengi boyayı mor ile birlikte kullanarak evinizin diğer kısımlarında da çok güzel ortamlar oluşturabilirsiniz. Açık lila duvar boyasını koyu lila veya mor ile birlikte kullanımı sandığınızdan çok daha güzel kombinler oluşturacaktır.

Öncelikle, bazı boya markalarının boya kataloglarındaki lila renk boyalara göz atalım. Daha sonra da duvarda bu renklerin kombinasyonunun yapıldığı resimleri sizinle paylaşalım.

Açık Lila Duvar Boyası

Açık lila duvar boyasını evinizin ışık almayan kısımlarında kullanabilirsiniz. Koridor, mutfak gibi mekanlara çok uygundur. Ayrıca kız çocuğu odası ve yatak odaları için de uygundur.

Şimdi, bazı boya markalarından açık lila ev boyası örnekleri verelim. Renklerin telefon, tablet ve bilgisayar ekranında daha açık görünebileceğini unutmayın!

serin lila duvar boyası
Dyo Serin Lila (1906)
dyo yalın rengi
Dyo Yalın Rengi
polisan elegan lila
Polisan Elegan Lila (4451)
lila renk bi boya
Bi’Boya Lila (8252)
eflatun rengi bi boya
Bi’Boya Eflatun Rengi
filli boya açık lila rengi
Filli Boya Açık lila

Koyu Lila Rengi Duvar Boyası Örnekleri

Belirgin bir biçimde duvarda lila renk görmek istiyorsanız, aşağıdaki renklerden birini kullanabilirsiniz. Ekranda daha açık görüneceğini tekrar hatırlatalım. Koyu lila tonları için “Leylak rengi” tanımını da yapabiliriz.

dyo asil lila
Dyo Asil Lila (5177)
dyo leylak
Dyo Leylak Rengi (1917)
flamingo rengi permolit
Permolit Flamingo Rengi
royal lila
Polisan Royal Lila (600)- (Cİ-7552)
orkide bi boya
Bi’Boya Orkide (8261)
lila rengi filli boya
Filli Boya Lila (4036)
marshall lila
Marshall Lila Rengi (4302)

Yukarıdaki renklerin dışında, boya bayilerinde istediğiniz lila tonlarını yaptırabilirsiniz. Fakat, yaptırdığınız rengin ıslak hali sizi yanıltabilir ilk bakışta açık görünebilir. Bu nedenle, yaş boya ile renk kontrolu yapmayın, duvarda kurumasın bekleyin.

Ayrıca, boya katalogları, genellikle “lila dahil olmak üzere” tüm renkleri biraz açık gösterebilir. Ayrıca, boyayı satın aldığınız mekandaki ışık ile evinizin ışığı aynı olmadığından sizi yanıltabilir. (Genellikle, boyacıda daha açık görünüyor.)

Şimdi, lila rengine uyan renklere göz atalım ve bazı lika duvar boyası örneklerini paylaşalım. Bu sayede, lila renginin hangi tonunu, nerede kullanacağınıza daha kolay karar verebilirsiniz.

Lila ile Uyumlu Renkler

lilayla uyumlu renkler
Lila ile uyumlu renkler

Öncelikle şunu belirtelim, lila rengini nerde kullanırsanız kullanın, beyaz ile tam uyumludur. Mobilya, kıyafet, aksesuar, duvar boyası v.b.

Biz daha çok duvar boyası kısmı ile ilgili uyumlu olduğu renkleri anlatarak devam etmek istiyoruz. Lila rengini duvarda kullanmak istiyorsanız, 3 şekilde uyumu yakalayabilirsiniz.

Lilayla Uyumlu Renkler, Lila Rengine Yakışan Renkler

 1. Beyaz
 2. Kendi tonları (leylak ve mor)
 3. Zıt renkler

Tabi yukarıda listelediğimiz renklerin oranı ve kullanıldığı yerler önemlidir. Bu nedenle, size fikir vermesi açısından yazımızın sonunda lila rengi duvar boyası ile uyumlu renlerin bulunduğu bazı görselleri paylaştık.

Şimdi, lila duvar boyası ile uyumlu diğer renkleri listeleyelim ve nasıl kullanmanız gerektiğini anlatalım.

Lila Rengine Uyan Renkler

 • Beyaz. Lila ev boyasını duvarda beyaz ile kullanmak için, lilanın biraz koyu tonlarını kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Birkaç örnek vermek gerekirse: Tüm duvarları beyaz yapabilir ve tek duvarı koyu lila bırakabilirsiniz. Beyaz bıraktığınız duvarlardaki aksesuarlar da diğer duvarın lilası ile aynı olursa müthiş bir uyum sağlayabilirsiniz. Perdeler, yastıklar veya süs eşyaları olabilir. (Aşağıdaki resmi inceleyin.)
lila rengine uyan renkler
Lila ile beyaz uyumu
 • Lilanın kendi tonları ile uyum: Yukarıda bahsettiğimiz gibi lilanın kendi tonları, liladan daha koyu olan leylak ve mordur. Bu tonlar ile evinizde çok güzel kombinler oluşturabilirsiniz. Örneğin; salonunuzdaki tüm duvarları açık lila tek duvarı ise, koyu lila, leylak veya mor yapabilirsiniz. (Aşağıdaki görsel size fikir verebilir.)
lilaya yakışan renkler
Lilanın mor ve leylak ile uyumu
 • Yukarıda lilaya bazı zıt renklerin de uyum sağladığından bahsetmiştik. Fakat, bu renkleri çok dikkatli kullanmalısınız. Aksi halde, umduğunuz gibi hoş bir görünüm oluşturmayabilir. (Aşağıdaki görseller size faydalı olabilir.)
lila rengin uyumlu olduğu renkler
Lila ve şampanya
lila ve gri duvar
Lila ve gri duvar boyası

Lila rengini duvarda kullanmayı hala düşünüyorsanız, lila rengine uyan diğer renkleri listeleyelim. Bu sayede, bu renkler ile kombinasyonlar düşünebilirsiniz.

Lilaya Uyan Renkler

 • Leylak
 • Mor
 • Pembe
 • Beyaz
 • Gri
 • Şampanya

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar