İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Mat Fayans Mı Parlak Fayans Mı?

Mat fayans mı parlak fayans mı?
Mat fayans mı parlak fayans mı?

Fayanslar, evlerde ve iş yerlerinde sıklıkla kullanılan dayanıklı ve uzun ömürlü dekoratif kaplama malzemeleridir. Fayanslar satın alınırken genellikle boyut ve renge göre seçim yapılır. Matlık ve parlaklığı göz önüne alınmaz ve pek sorgulanmaz. Fakat, mat ve parlak seramiklerin doğru seçimi, size bazı avantajlar sağlayabilir. Banyoda, koridorda, mutfakta mat fayans mı parlak fayans mı kullanılmalı? aşağıda açıkladık. Ayrıca, kullanım amacına göre parlak seramik mi, mat seramik mi almalısınız? yazının devamında bulabilirsiniz.

Mat Fayans Mı Parlak Fayans Mı?

Parlak fayans mı, mat fayans mı?
Parlak fayans mı, mat fayans mı?

Mat fayanslar ve parlak fayanslar genellikle aynı üretim aşamasından geçer. Mat ve parlak fayansların arasındaki temel fark, üzerindeki sır tabakasının parlaklık farklılığıdır.

Parlak fayanslar, yüzeylerinde yüksek parlaklık veren bir sır tabakası ile kaplanmıştır. Bu sır tabakası, fayansın üzerindeki ışığın yansımasını artırır ve yüzeyi daha parlak hale getirir. Parlak fayanslar daha kolay temizlenir, daha suya dayanıklıdır. Ayrıca, daha fazla ışık yansıttığı için uygulandığı ortamın daha aydınlık görünmesini sağlar.

Mat fayanslar ise, parlak fayanslara göre daha az parlak yüzeylere sahiptirler. Mat fayanslar üzerinde, mat bir kaplama vardır. Mat fayanslar, daha fazla kaydırma direnci sağlar. Yani kaymayan zeminler oluşturur.

Mat fayansların diğer bir avantajı ise yüzeyindeki lekeleri daha az göstermesidir. Fakat mat fayanslar, ışığı daha az yansıttığı için alanın daha karanlık görünmesine de neden olabilir.

Gördüğünüz gibi parlak ve mat fayansların kendine göre bazı avantajları ve dezavantajları var. Bu nedenle, hangi tür fayansın seçileceği kullanım amacına ve kişisel tercihlere bağlıdır. Şimdi, kullanım yerine göre mat ve parlak fayansların avantajlarıdan bahsedelim. Böylece mat fayans mı parlak fayans mı? seçeceğinize daha kolay karar verebilirsiniz.

Banyoda Mat Fayans Mı Parlak Fayans Mı?

Banyoda mat seramik mi parlak  mı?
Banyo da mat fayans mı parlak mı?

Yukarıda genel olarak mat fayansların lekeleri belli etmediğini ve kaygan olmadıklarını belirtmiştik. Parlak fayansların ise daha kaygan, fakat, temizlenmesi kolay ve mekanı aydınlatan işlevlere sahip olduğunu açıklamıştık.

Bu özelliklere göre evinizde yaşlılar ve küçük çocuklar varsa, parlak fayansın kayganlığı tehlikeli olabilir. Bu nedenle, mat fayanslar sizin için daha iyi bir tercih olacaktır. Fakat, banyonuzu geniş, ferah ve aydınlık görmek istiyorsanız, parlak fayanslar size daha uygun olabilir.

Mutfakta Mat Fayans Mı Parlak Fayans Mı?

Mutfakta mat fayans mı parlak fayans mı?
Mutfakta mat fayans mı parlak mı?

Evin mutfağı kirlenmeye diğer odalardan daha meyillidir. Çeşitli yiyecek ve içeceklerin burada bulunması ve yemek yapılması, mutfak zeminine ve mutfağın diğer alanlarına lekelerin bulaşmasına neden olabilir. Bu nedenle, kolay temizlik için mutfakta parlak fayanslar tercih edilebilir.

Mutfakta kullanılan fayansların büyük bir kısmı parlak tercih edilir. Fakat, banyo fayansı seçiminde olduğu gibi kayma tehlikesine karşı koruma sağlamak istiyorsanız, mat fayansları da tercih edebilirsiniz.

Antre ve Koridorda Mat Seramik Mi Parlak Mı?

Koridorlarda pencere olmadığından ortamı canlandırmak ve ışığı artırmak için parlak seramik tercih edilebilir. Fakat, koridorlar evin merkez noktalarından biridir. Bu alanda halıların ve yollukların kayması birçok ev hanımının en büyük şikayetlerinden biridir. Bunu da değerlendirerek mat fayansları da koridorda düşünebilirsiniz.

Duvarda Mat Seramik mi, Parlak Mı?

Parlak seramiklerin genel kullanım ve tercih edilen alanı, duvarlardır. Duvardaki seramikler, zerafet ve parlaklık sunar ve ışığı yansıttığından ortamın aydınlık kalmasını sağlar. Modern, ışıltılı bir ambians oluşturur.

Yerde Mat Seramik Mi, Parlak Mı?

Zeminde genellikle mat seramikler tercih edilir. Kaymaya müsait olan parlak sırlı seramikler, su ile temasında daha daha da kaygan hale gelecektir. Mat seramikler ile zeminde kaymayan ve tehlike oluşturmayan banyo zemini elde edebilirsiniz. Kısacası, duvarda en ideali parlak saramikler, zeminde ise mat seramiklerdir.

Parlak Seramik Mi, Mat Seramik Mi Tercih Etmelisiniz?

mat seramik mi parlak seramik mi
Mat seramik mi parlak seramik mi seçmelisiniz?

Aslında seramikler satış aşamasında parlak ve mat olarak ayrılmazlar. Standart seramikler, parlak olarak üretilir. Üretimi ve satışı yapılan seramiklerin büyük bir kısmı parlaktır. Yani, satış aşamasında satıcı size genellikle “parlak seramik mi mat seramik mi istiyorsunuz?” sorusunu yöneltmez. Zemin ve duvar için mat seramik tercihinizi özel olarak belirtmelisiniz.

Pastel ve naturel görünüm için mat seramikleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca, hem mat, hem parlak seramikleri beraber kullanabilirsiniz.

Mat seramikleri sadece bazı kısımlarda, (uygun zeminde) kullanılması zemini daha modern ve daha kullanışlı hale getirebilir. Örneğin, duşa yakın kısımlarda, hatta duşun içinde mat seramikleri tercih edebilirsiniz. Otel tipi kullanım olarak da bilinen bu fayans uygulamaları, otellerde oldukça fazla kullanılıyor. Otellerde renk kombinasyonlarının da güzel yapılması, hem kullanışlılık, hem de dekoratif açıdan zenginlik sunuyor.

(En kullanışlı fayans renkleri hakkında daha fazla bilgi almak için, “En kullanışlı banyo fayansları ve renkleri” yazımızı okuyabilirsiniz.) Eğer banyonuz küçükse, “Küçük banyoda fayans seçimi” yazımız ilginizi çekebilir. En kaliteli fayans markalarını öğrenmek için “En iyi seramik markaları yazımızı okuyabilirsiniz.)

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar