Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

En İyi Parke Hangisi?

parke nasıl seçilir
En iyi parke hangisi?

Kafa karıştırıcı detaylara girmeden, “en iyi parke hangisi ve parke seçimi yaparken nelere dikkat edilmelidir?” sizin için detaylı bir şekilde anlattık. Ayrıca, 31, 32 ve 33. sınıf parke ne demek? açıkladık. Öncelikle parke sınıfları ve kaliteleri hakkında biraz ön bilgi verelim.

Laminat Parke Sınıfları

kaç sınıf parke var
Laminat parke sınıfları

Laminat parkelerin kalitesini belirleyen genellikle üç sınıf vardır. 31. sınıf, 32. sınıf ve 33. sınıf. Bu parke sınıfları, ayrıca parkenin aşınma direncini belirler. Yoğun kullanın alanları ev ve işyerleri için de doğru parke seçimi yapılmalıdır.

Parke Kaliteleri ve Parke Sınıfları

Aşağıda 31,32 ve 33. sınıf parkelerin özelliklerini açıkladık ve parke kalitelerinden örnekler verdik. Bu sayede sizin için en doğru parke seçimini yapabilirsiniz.

31. Sınıf Parke Ne Demek?

3. Sınıf parke nedir? 31. sınıf parke, laminat parke sınıfları içinde en çok kullanılan ve tercih edilen parke sınıfıdır. Ev kullanımı için, en uygun ve en çok tercih edilen parke sınıfı, 31. sınıf, 8mm. parkedir. 8mm. üzerine çıkan kalınlıklarda parkenin fiyatı artar.

31. sınıf, 8mm. üzeri birçok parke 10 sene garantilidir. Garanti kapsamı değerlendirilirken, üzerinde ayakkabı ile gezilmiş mi, evde herhangi bir tadilat yapılmış mı, üzerinde sıvı kalmış mı? bakılır.

31 sınıf. parkenin üzerinde ayakkabı ile gezilmez. Sadece ev terliği ve ev ayakkabısı için uygundur. Peki daha iyi bir parke var mı? Var tabi.

32. Sınıf Parke Ne Demek?

32. sınıf parke nedir? 32. ikinci sınıf parkelerin üst laminat yüzeyi daha sağlamdır. Ayakkabı ile dolaşıma uygundur. Genellikle ofis ve iş yerlerinde tercih edilir.

32. sınıf parkeler genellikle derzli olur. Bu derzler, lastik benzeri bir malzemedir ve koruyucu görevi görür. 32. sınıf parkenin arasındaki derzler, conta vazifesi yaparak üst kısımdan gelen nemin ve suyun parkenin altına işlemesini engeller. Aynı zamanda, dekoratif, şık bir görünüm oluşturur.

32. sınıf parke 8mm, 10mm, 12 mm, 14mm. kalınlıkta olabilir. Dar kesim, eskitme, parlak v.b. dekoratif açıdan zengin üretilir.

33. Sınıf Parke Ne Demek?

33. sınıf parke nedir? Genellikle 20 yıl garantilidir. Alkol bazlı temizlik maddeleri ile temizlik yapılabilir. (Parke temizliği hakkında bilgi almak için, “Laminat parke temizliği, laminat parke parlatma” yazımızı okuyabilirsiniz.)

33. sınıf parke, çok yoğun kullanılan alanlar için uygundur. Farklı firmalar tarafından üretilse de; parlaklığı ve yüzeyi değişebilir. Mat, parlak veya high gloss (çok parlak) olabilir.

33. sınıf parkeler dış etkenlere oldukça dayanıklıdır. Mekanik darbeler, nem ve sıvılar, güneş ışığı v.b. Sınıflar, laboratuvarlar, iş yerleri için idealdir.

Çocuk ve evcil hayvanın bulunduğu yerlerin yanı sıra, kalabalık ofisler için ve çok kalabalık aileler için en uygun parkedir. Uzun yıllar boyunca, yüksek aşınma direnci sayesinde, orijinal görünümünü koruyabilir, uzun bir süre onarım yapılmadan kullanılabilir. 33. sınıf parkenin bakımı kolaydır. Ayrıca, dekoratif açıdan birçok renk ve boyuta sahiptir.

Parke Seçimi

parke seçimi nasıl yapılır
Parke seçimi

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, parke sınıfları parkenin aşınma direncini belirler. Parke seçimi yaparken, ilk bakacağınız şey parkenin sınıfı ve kalınlığıdır.

Laminat parkeler overlay (çizilmeyi engelleyen üst tabaka), laminat dekoru (orta tabaka), nem tutucu katman ve balansdan (düzgün ve sağlam durmasını sağlayan alt tabaka) oluşur. Ne yazık ki piyasada, sadece para kazanmak için satılan, çin malı parkelerin üzerinde, 1. sınıf ve 5 yıl garantili yazılarını görüyoruz.


Parke sınıfları içinde 8 mm.lik 31. sınıf parke yaygın olarak rağbet görür. Parkeden anlamayan bir kimsenin bakarak parkenin kalitesini anlaması mümkün değildir. Ancak üzerindeki ambalajda kaçıncı sınıf olduğuna bakılabilir. Ayrıca E1 belgesine ISO ve TSE belgelerine bakılabilir. (Minimum sağlığa zararlı madde, kanserojen madde.)

Parke Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

parke seçimi
parke seçimi
 • Önce parkenin kaçıncı sınıf ve kaç yıl garantili olduğunu sorun.
 • Parkeyi her şey dahil fiyatı ile alacaksanız nakliye, süpürgelikler, parke şiltesi, yapıştırıcı silikonların fiyata dahil olup olmadığını öğrenin.
 • Parkenizi bilinen yapı marketlerden veya parke firmasının ana bayilerinden alın.
 • Parkenin kalitesi kadar montajı da çok önemlidir. Parkenin düzgün durması, iyi bir ses ve ısı yalıtımı için parkenin montajı doğru yapılmalıdır.

En İyi Parke Hangisi?

en iyi laminat parke markası hangisi
En iyi parke hangisidir?

En iyi laminat parke hangisi, en kaliteli parke hangisidir?: Yukarıda parke sınıflarından bahsetmiştik. 31. sınıf parkeler, genel olarak ev kullanımı için en çok tercih edilen parkelerdir. Fakat, görünümü güzel, çok dayanıklı ve dekoratif açıdan zengin parkeler arıyorsanız 32. ve 33. sınıf parkeleri tercih edebilirsiniz.

En İyi Laminat Parke Markası Hangisidir?

Doğal olarak, “Şu laminat markası iyidir.” şeklinde bir yorumda bulunmak yanlış olacaktır. Fakat, size örnek oluşturacak birkaç tane en iyi laminat parke markası örneği verebiliriz. “Aşağıdaki sıralama kalite sıralaması değildir. Bazı en iyi parke markalarından örnekler verdik. Sizin kullandığınız bir laminat parke markası varsa, yorum kısmından ekleme yapabilirsiniz.”

Bazı En İyi Laminat Parke Markaları

 • Vario
 • Kronospan
 • Çamsan
 • Agt
 • Peli

En iyi parke hangisi?, parke sınıfları ve parke seçimi hakkında oluşturduğumuz yazımızın size faydalı olduğunu umuyoruz. Laminat parke dışında, çok daha kaliteli olan, lamine parkeleri de kullanabilirsiniz. Lamine parkelerin yüzeyleri kaplama değil, dayanıklı ahşaptır ve laminat parklerden çok daha dayanıklıdır. Ayrıca, deforme olduğunda, laminat parke gibi parçasını değiştirmeniz gerekmez. Üzerinde macunlama ve boyama gibi tamiratlar yapabilirsiniz.

1 Yorum

 1. değerli bilgiler için teşekkür ederiz.
  Yakında kısmetse bir alışveriş için notumu aldım. 155 m2 gibi bir alana sipariş planlıyorum.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar