Banyo Dolabı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

banyo dolabı alırken dikkat edilmesi gerekenler

Banyo dolapları evin en nemli, ıslak ve sıcak yerinde bulunuyor. Seneler boyu sıcak neme maruz kalıyor. Bu nedenle, bir banyo dolabı satın alırken, dikkat etmekte fayda var. Bu yazımızda banyo dolabı alırken nelere dikkat etmeliyiz detaylıca anlatacağız. Ayrıca, en iyi banyo dolabı markası hangisi sorusunun cevabını açıklayacağız.

Banyo dolapları, özellikle, görsel olarak en yanıltıcı mobilyalardan biridir. Göze çok parlak, güzel ve kullanışlı görünen bir banyo dolabını sadece ölçülerinize uyuyor diye satın almayın. Çok yanıltıcı olan banyo dolapları; mobilya üretiminde evin içindeki diğer mobilya ve dolaplara göre daha farklı bir üretim aşamasından geçer.

Banyo Dolabı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

banyo dolabı alırken nelere dikkat etmeliyiz
  • Banyonun büyüklüğü,
  • Banyonun nem ve buhar oranı,
  • Banyonun havalandırma sistemi,

Yukarıdaki etkenler bir banyo dolabı satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardır. Duştan çıktıktan sonra banyoda ortaya çıkan buhar çok yüksek ise ve sıcak su buharını dağıtacak yeterli miktarda havalandırma yoksa, en üst kalite banyo dolabı alınmalıdır.

Suntalam bir banyo dolabı ile balon kapak/mdf lam banyo dolapları arasındaki kullanım süresi farkı oldukça fazladır. Özellikle, buharı fazla banyolarda suntalam banyo dolapları kullanım açısından, kısa süreli bir seçenek olacaktır.

Örnek vermek gerekirse: Havalandırma sistemi yeterince yapılmamış, küçük bir banyoda, kalabalık, çocuklu bir ailenin sunta bir banyo dolabını kullanabileceği maksimum süre en fazla 1-2 yıldır. Aynı şartlarda balon kaplama bir banyo dolabı ise en az 5-6 yıl dayanabilir.

Banyo ve mutfak dolaplarında balon kaplama denilen malzeme Termoform yüzey kaplamasıdır. Melamin ise plastiğin geliştirilmiş, sert ve dayanıklı halidir.

Sunta Banyo Dolapları

Banyo dolaplarında alt segment ürünler, suntalam banyo dolaplarıdır. Sunta üzeri melamin kaplama banyo dolapları da bu sınıfa girer. Bu sınıfa giren banyo dolaplarının; bazı yeni binalarda hazır olarak sunulan, yap-geç, al-sat tarzı dairelere konulduğunu görüyoruz.

Mdf Banyo Dolapları

Mdf banyo dolaplarının dayanımı, sunta banyo dolaplarına göre oldukça yüksektir. Sıcak su buharı fazla olan ve dağılması için yeterince havalandırma bulunmayan banyolarda mdf banyo dolapları tercih edilebilir.

Banyonuz geniş, ferah ve havalandırması çok iyi ise, duştan sonra aynadan herhangi bir buhar oluşmuyorsa, sadece mdf ve melamin kaplama banyo dolapları sizin için yeterlidir.

Ayrıca, mdf dolapların buhara karşı en üst seviye koruma sağlayabilmesi için de; balon kapaklı olanlarının tercih edilmesi önemlidir. Balon kapaklı dolaplar korumayı iyi sağlasa da; banyo dolabının tamamının balon olması çok daha dayanıklı olmasını sağlayacaktır.

Lake Banyo Dolapları

Balon banyo dolaplarının fiyatlarının çok yüksek olması tüketicileri lake boyalı banyo dolaplarına yönlendirmiştir. Lake boyalı banyo dolapları da yoğun buhara dayanıklı ürünlerdir ve banyo dolabının ömrünü uzatır.

Balon Kaplama veya Balon Kapak Banyo Dolapları

Balon kaplama banyo dolapları termoform denilen bir kaplama ile sarılarak maximum dayanıklılık elde edilir. Bu kaplama, dolabın tamamına veya sadece kapaklara yapılabilir. En üst kalite banyo dolapları balon kaplama banyo dolaplarıdır.

En İyi Banyo Dolabı Markası Hangisi?

en iyi banyo dolabı markası hangisi

Markadan ziyade, banyo dolabın kalitesini belirleyen en önemli etken, üretim şeklidir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, banyo dolaplarında görüntü yanıltıcı olabilir. Bu nedenle, en iyi banyo dolabı sıralamasını şu şekilde yapabiliriz.

  1. Komple balon veya balon kapak banyo dolapları,
  2. Lake banyo dolapları,
  3. Mdf üzeri melamin kaplama,
  4. Sunta üzeri melamin kaplamadır.

Bir banyo dolabı alırken nelere dikkat etmeliyiz açıklamaya çalıştık. Banyo dolabı alırken, “kampanya da ürün var mı”, “en ucuzu hangisi”, “benim ölçüm şu” sorularının yanı sıra sorulması gereken en önemli soru; dolabın üretim şeklidir.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz