Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Banyo Dolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

banyo dolabı alırken dikkat edilmesi gerekenler
Banyo dolabı alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Banyo dolapları evin en nemli, ıslak ve sıcak yerinde bulunuyor. Seneler boyu sıcak neme maruz kalıyor. Bu nedenle, bir banyo dolabı satın alırken, dikkat etmekte fayda var. Bu yazımızda banyo dolabı alırken nelere dikkat etmeliyiz, en iyi banyo dolabı malzemesi hangisidir? gibi merak edilen sorulara cevap vereceğiz.

Banyo Dolabı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Banyo dolapları, özellikle, görsel olarak en yanıltıcı mobilyalardan biridir. Göze çok parlak, güzel ve kullanışlı görünen bir banyo dolabını sadece ölçülerinize uyuyor diye satın almayın. Çok yanıltıcı olan banyo dolapları; mobilya üretiminde evin içindeki diğer mobilya ve dolaplara göre daha farklı bir üretim aşamasından geçer.

Banyo dolabı satın alırken öncelikle aşağıdaki kriterlere dikkat etmelisiniz.

Banyo Dolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Fayanslar ile uyumu,
  • Banyonun büyüklüğü,
  • Banyonun nem ve buhar oranı,
  • Banyonun havalandırma sistemi.

Şimdi, detaylı olarak bu özellikler ne anlama geliyor anlatalım.

Fayanslar ile Renk Uyumu

Genellikle beyaz banyo dolabı tercih edilir. Beyaz banyo dolabı tüm fayanslara uyduğu için bu doğru bir seçimdir. Fakat, bembeyaz fayansların olduğu bir banyoda daha renkli bir banyo dolabı kuşkusuz göze çok daha hoş görünecektir.

Banyonun Büyüklüğü

Banyonuzun büyüklüğüne uyan bir banyo dolabı tercih etmeye çalışın. Göz kamaştırıcı banyo dolabı modelleri arasında seçim yaparken ölçülerinizi de düşünün. Banyo dolabının konacağı kısmın ölçüsünü alıp gitmek en iyisidir. Satın alacağınız banyo dolabının da en ve boy olarak ölçüsünü alarak, banyodaki hareket alanını kısıtlamayacak bir tercih yapmaya çalışın.

Nem ve Buhar Oranı

Bir banyo dolabı satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur nem ve buhar oranıdır. Duştan çıktıktan sonra, banyoda ortaya çıkan buhar çok yüksek ise ve sıcak su buharını dağıtacak yeterli miktarda havalandırma yoksa, en üst kalite banyo dolabı alınmalıdır.

Suntalam bir banyo dolabı ile balon kapak/mdf lam banyo dolapları arasındaki kullanım süresi farkı oldukça fazladır. Özellikle, buharı fazla banyolarda suntalam banyo dolapları kullanım açısından, kısa süreli bir seçenek olacaktır.

Örnek vermek gerekirse: Havalandırma sistemi yeterince yapılmamış, küçük bir banyoda, kalabalık, çocuklu bir ailenin sunta bir banyo dolabını kullanabileceği maksimum süre en fazla 1-2 yıldır. Aynı şartlarda balon kaplama bir banyo dolabı ise en az 5-6 yıl dayanabilir.

Banyo ve mutfak dolaplarında balon kaplama denilen malzeme Termoform yüzey kaplamasıdır. Melamin ise, plastiğin geliştirilmiş, sert ve dayanıklı halidir.

Şimdi, banyo dolaplarının malzemeleri konusunda daha detaylı bilgi verelim. Böylece en iyi banyo dolabı malzemesini daha iyi anlayıp doğru banyo dolabını seçebilirsiniz.

En İyi Banyo Dolabı Malzemesi Hangisidir?

en iyi banyo dolabı malzemesi hangisidir
En iyi banyo dolabı malzemesi hangisidir?

En iyi banyo dolabı malzemesi hangisidir? sorusuna cevap verebilmek için; önce banyo dolaplarının çeşitleri ve malzemeleri hakkında bilgiler verelim. Böylece banyo dolabı seçimi yaparken doğru kararı verebilirsiniz. Sunta banyo dolapları, mdf banyo dolapları, lake banyo dolapları, balon kaplama banyo dolapları hakkında aşağıda detaylı bilgiler verdik. Bu banyo dolaplarının özelliklerini okuduktan sonra, banyo dolabı satın alırken nelere dikkat etmeliyiz? sorunuzun cevabını da almış olacağınızı umuyoruz.

en iyi banyo dolabı markası hangisi

Sunta Banyo Dolapları

Banyo dolaplarında alt segment ürünler, suntalam banyo dolaplarıdır. Sunta üzeri melamin kaplama banyo dolapları da bu sınıfa girer. Bu sınıfa giren banyo dolaplarının; bazı yeni binalarda hazır olarak sunulan, yap-geç, al-sat tarzı dairelere konulduğunu görüyoruz.

Mdf Banyo Dolapları

Mdf banyo dolaplarının dayanımı, sunta banyo dolaplarına göre oldukça yüksektir. Sıcak su buharı fazla olan ve dağılması için yeterince havalandırma bulunmayan banyolarda mdf banyo dolapları tercih edilebilir.

Banyonuz geniş, ferah ve havalandırması çok iyi ise, duştan sonra aynadan herhangi bir buhar oluşmuyorsa, sadece mdf ve melamin kaplama banyo dolapları sizin için yeterlidir.

Ayrıca, mdf dolapların buhara karşı en üst seviye koruma sağlayabilmesi için de; balon kapaklı olanlarının tercih edilmesi önemlidir. Balon kapaklı dolaplar korumayı iyi sağlasa da; banyo dolabının tamamının balon olması çok daha dayanıklı olmasını sağlayacaktır.

Lake Banyo Dolapları

Balon banyo dolaplarının fiyatlarının çok yüksek olması tüketicileri lake boyalı banyo dolaplarına yönlendirmiştir. Lake boyalı banyo dolapları da yoğun buhara dayanıklı ürünlerdir ve banyo dolabının ömrünü uzatır.

Balon Kaplama veya Balon Kapak Banyo Dolapları

Balon kaplama banyo dolapları termoform denilen bir kaplama ile sarılarak maksimum dayanıklılık elde edilir. Bu kaplama, dolabın tamamına veya sadece kapaklara yapılabilir. En üst kalite banyo dolapları balon kaplama banyo dolaplarıdır.

Görünüm ve markadan ziyade, banyo dolabın kalitesini belirleyen en önemli etken, üretim şeklidir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, banyo dolaplarında görüntü yanıltıcı olabilir. Bu nedenle, en iyi banyo dolabı malzemesi sıralamasını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

En İyi Mutfak Dolabı Malzemesi Hangisidir?

  1. Komple balon veya balon kapak banyo dolapları,
  2. Lake banyo dolapları,
  3. Mdf üzeri melamin kaplama,
  4. Sunta üzeri melamin kaplamadır.

Bir banyo dolabı alırken nelere dikkat etmeliyiz? açıklamaya çalıştık. Banyo dolabı alırken, “kampanya da ürün var mı”, “en ucuzu hangisi”, “benim ölçüm şu” sorularının yanı sıra, sorulması gereken en önemli soru; dolabın üretim şekli ve malzemesidir.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar