Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Kombiden Sıcak Su Gelmiyor!

kombi sıcak su gelmiyor
Kombi sıcak su vermiyor!

Kombiden sıcak su gelmiyor, kombi sıcak su vermiyor ise bunun birkaç nedeni olabilir. Kombi sürekli arıza veriyorsa veya suyu düzgün ısıtmıyorsa değişim zamanı gelmiş olabilir. Kombiniz sık, sık arıza veriyorsa, mutlaka bakım yaptırın. Kombi kurulumundan sonra en az 2, 3 senede bir bakım yaptırmak gerekir. Kombi sıcak su vermiyor ise, bazı geçici arızalar da; kombiden sıcak su gelmemesine neden olabilir. Şimdi, kombi neden sıcak su vermez, musluktan sıcak su gelmez? olasılıkları gözden geçirelim.

Kombiden Sıcak Su Gelmiyor !

musluktan sıcak su gelmiyor
Kombiden sıcak su gelmiyor!

Kombiden sıcak su gelmiyor, sıcak suyu açınca kombi çalışmıyor, kombi sıcak su vermiyorsa veya kombi kalorifer çalışıyor sıcak su çalışmıyorsa bunun birkaç neden olabilir.

Aşağıdaki nedenleri kontrol ederek kombideki sorunu tespit etmeye çalışın. Tamirciye haber vermeden önce, kombide ciddi bir sorun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Küçük bir sorun olsa bile, kombi sıcak su vermiyor olabilir. Şimdi, neden kombiden sıcak su gelmiyor, kombi sıcak su vermiyor olabilir? gözden geçirelim.

Kombi Neden Sıcak Su Vermez?

  • Düşük kombi basıncı.
  • Şebeke suyunun düşük basınçla gelmesi.
  • Kullanım suyunun sıcaklığının düşük ayarda olması.
  • Kombinin arızalı olması.
  • Gaz kesintisi.

Şimdi, yukarıdaki olasılıkları daha detaylı açıklayalım. Böylece seçenekleri değerlendirerek kombinize neden sıcak su gelmediğini daha kolay anlayabilirsiniz.

Kombi Tesisat Basıncının Düşük Olması

Kombiye su basma

Her kombinin ön kısmında veya alt kısmında bir bar basınç göstergesi olur. Saati andıran bu gösterge, kombi içindeki suyun basıncını gösterir.

Bu bar basıncı üzerinde 1-2-3-4 numaralarında seviyeler görünmektedir. Aslında en önemli seviye, kırmızı ile işaretlenmiş seviyedir. Kombi basıncının kırmızı ile işaretlenmiş seviyenin altına düşmemesi gerekir. (Yani bar basıncı 1-1,5 arası olmalıdır.)

Kombinin su basıncını yükseltmek için; kombinin alt kısmında bulunan minik vanayı hafifçe saat yönünün tersine çevirerek açın. (Vanayı tamamen açmayın. Çünkü birkaç saniye içinde dolum gerçekleşecektir. Yukarıdaki videoyu izleyin.)

Suyun kombinin içine dolum sesini duyacaksınız. Su kombiye dolarken, gözünüzü basınç göstergesinden ayırmayın. Basınç göstergesindeki kırmızı seviyeyi 1-2 tırnak geçer geçmez vanayı kapatın. (Yukarıda bahsettiğimiz gibi bar basıncı 1 ile 1,5 arasında olamalıdır.) Kombi basıncı hakkın daha fazla bilgi almak için, linki tıklayarak, “Kombi Basıncı Kaç Olmalı?, Düşük ve Yüksek Basınç Hatası” yazımızı okuyabilirsiniz.

Şebeke Suyunun Düşük Basınçla Gelmesi

Şebeke suyunun düşük basınçta olması da, kombinin çalışmasına engel olur.

Normal olarak kombi 1-1,5- bar arasında çalışır. Şehir şebeke suyu düşük basınçta ise, bu bir su kesintisi olacağı anlamına gelebilir.

Bu gibi durumlarda kombinin bar basınç vanasi ile herhangi bir işlem yapılmaz. Şehir şebeke suyu basıncının eski haline dönmesi beklenir.

Kullanım Suyu Sıcaklık Ayarının Düşük Seviyede Olması

Kullanım suyu sıcaklık ayarını kontrol edin! Sıcak su derecesinin yüksek ayarda olduğuna emin olun. Düşükse, kombinizin üzerindeki kullanım suyu sıcaklık düğmesini kullanarak, sıcak suyun derecesini arttırın.

Bu düğme üzerinde genellikle musluk resmi olur. Sıcaklık su seviyesi düğmesi, yanlışlıkla veya bir çocuk tarafından düşürülmüş olabilir.

Elektrik Dalgalanması

kombi sıcak su yok

Elektrik dalgalanması sonucu ana kart veya başka bir parça zarar görmüş olabilir! Kombinizin sıcaklık ayarlarını ve basıncını kontrol ettikten sonra her şey yolunda ise elektrik dalgalanması sorunlarından süphelenebilirsiniz. Zaten kombinizde uyarı işaretleri belirecektir.

Kombiler, elektrik dalgalanmalarından kolay etkilenen cihazlardır. Mahallenizdeki elektrik dalgalanması sonucu, kombinizde, özellikle kombinin beninde yanma meydana gelmiş olabilir. Günümüzde birçok kombi kullanıcısı elektrik dalgalanması sonucu meydana gelen kombi arızalarından muzdarip.

Gerekli değişim yapıldıktan sonra, önlem olarak, dalgalanmaları engellemek için, akım koruyucu kullanabilirsiniz. Ayrıca, kombinin fişini söküp, bir sigortaya bağlatabilirsiniz. Bu sayede, yüksek akım sırasında sigorta atar ve kombinin zarar görmesini engellenir.

Kombinin Sayacı ve Gaz Giriş Vanası Kontrolü

kombi sicak su gelmiyor

Kombiden sıcak su gelmiyor ise, sorun gaz girişinden de kaynaklanıyor olabilir. Gaz girişinin kesik olması, kombinin tüm fonksiyonlarını durduracaktır. Kullanım suyu ve radyatörler çalışmaz.

Kartlı kombilerde gaz görevlilerinin sayaç kontrolünden sonra, gaz kesintisi olabilir. Gaz kartınızı takın, kontrol yazısını gördükten sonra kartınızı çıkartın.

Gaz vanasının açık olduğuna emin olun. Vananın kulbu gaz borusuna paralel olmalıdır.

Yukarıdaki maddeleri gözden geçirdikten sonra, halâ kombiden sıcak su gelmiyor, kombi sıcak su vermiyor ise; kombi servisine başvurun. Birkaç servisi arayarak, parça ve onarım için fiyat karşılaştırması yapın.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar