Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Kapı Pervazı Tamiri ve Yapıştırılması

ahşap kapı pervazı tamiri
Kapı pervazı tamiri

Kapınız hangi türde olursa olsun; kapı pervazı kırıldıysa, yerinden çıktıysa veya zedelendiyse, kendiniz de tamir edebilirsiniz. Tamirat için uygun malzemeleri ve yapıştırıcıları kullanırsanız, kapı pervazı tamiri zor değildir. Bu yazımızda, kapı pervazı tamiri nasıl yapılır? anlattık. Ayrıca, kapı pervazı nasıl yapıştırılır, kapı pervazı neyle yapıştırılır? detaylıca açıkladık.

Kapı Pervazı Tamiri

Kapı kasaları ve pervazları inşaat aşamasında kapı ile birlikte monte edilir ve kapı kasalarını yapıştırmak için, poliüretan köpük kullanılır. Kapı kasaları bir kez monte edildiğinde senelerce dayanır. Fakat, kapı pervazları, zamanla zarar görebilir, aşınabilir, kırılabilir veya yerinden çıkabilir.

Daha önce iyi yapıştırılmamış kapı pervazları, zamanla elektrik süpürgesi darbeleri veya benzeri darbelerle ile açılmaya başlayabilir. Ayrıca, kapıların sert kapatılması, kasa kenarlarda çatlaklar oluşturur ve pervazların yerinden çıkmasına neden olabilir. Öncelikle zarar gören ahşap kapı pervazını nasıl tamir edeceğinizi anlatalım. Ardından, yerinden çıkar kapı pervazı nasıl yapıştırılır? anlatalım.

Ahşap Kapı Pervazı Tamiri

ahsap tamir macunu
Renkli ahşap tamir macunu

Eğer ahşap kapı pervazlarınız zedelendiyse, ezilme ve kırılma meydana geldiyse, ahşap tamir macunlarını kullanabilirsiniz.

Renkli ahşap tamir macunları, bir çok mobilya ve kapı için uygundur. Çeşitli renklerde satılan bu tamir macunları, hazır olarak kullanılıyor. Tek yapmanız gereken, macunu spatula ile kırık veya hasar görmüş kısımlara uygulamak. Kapınızın rengine yakın bir macun seçmeye çalışın ve macun renginin kuruduktan sonra bir miktar açıldığını unutmayın!

Macun ince çekildiyse birkaç saat, kalın çekildiyse 1 gün sonra tam olarak kuruyacaktır. Macun tam olarak kuruduktan sonra, üzerini kapınızın yapısına veya eski boyasına uygun bir boya ile boyayabilirsiniz.

Kapı pervazında oluşan kenar boşluklarını ise; akrilik mastik, silikonize mastik veya poliüretan mastik ile doldurabilirsiniz.

Kapı Pervazı Yapıştırma

Aşağıda kapı pervazlarını yapıştırmak için kullanabileceğiniz yapıştırıcıları ve nasıl yapmanız gerektiğini anlattık. Metal ve ahşap kapı pervazları için aynı yöntemi kullanabilirsiniz.

Kapı Pervazı Neyle Yapıştırılır?

İç kapı kapıların montajında kapı kasası ile duvar arasına poliüretan köpük sıkılır. Poliüretan köpük, hem iyi bir yapışma sağlar, hem de kapı içindeki boşlukları doldurabilir. 750 ml poliüretan köpük ile 2 kapı montajı yapılabilir.

Fakat, kapı pervazı için, poliüretan köpük uygun değildir. Kapı pervazını yapıştırmak için, poliüretan köpük kullanmayın! Poliüretan köpük, şişerek kapı pervazı ile duvar arasında geniş bir boşluk oluşturur. Ayrıca, istenmeyen kısımlara bulaşır. Bu nedenle, kapı pervazını yapıştırmak için, montaj yapıştırıcısı ve silikon en iyi çözümdür. Kapı pervazını tutturmak için, başsız çivileri de kullanabilirsiniz. Fakat, çakma esnasında kapı kenarlarında çatlama meydana gelebilir ve kasa üzerinde çivi izleri çirkin görünebilir.

Kapı Pervazı Nasıl Yapıştırılır?

kapı pervazı yapıştırma
Kapı pervazı nasıl yapıştırılır?

Yukarıda kapı pervazını yapıştırmak için silikon ve montaj yapıştırıcısı kullanabileceğinizden bahsetmiştik. Silikon ve montaj yapıştırıcıları birbirine benzer. Fakat, silikonlar daha çok su yalıtımı için kullanılır. Montaj yapıştırıcılar ise, çok kuvvetli yapıştırma yapabilirler. Her ikisi de kapı pervazını yapıştırmak için yeterli kuvvete sahiptir.

  • Silikonu veya montaj yapıştırıcısını açılan kapı pervazına veya duvara sürün ve iyice bastırın.
  • Kapı pervazı yerinden çıktıktan sonra, kendini kasabilir yani, dışa doğru bir açılma yapabilir. Montaj yapıştırıcı ve silikon ilk birkaç saat kapı pervazını tutamayabilir. Bu nedenle, yapıştırıcı kuruyana kadar, kapı pervazının yerinden çıkmaması için, yapıştırıcı sürmediğiniz kısımlara 10 cm lik birkaç parça çift taraflı bant yapıştırabilirsiniz. (Etli veya köpük çift taraflı bantlar olabilir.) Ayrıca, yapıştırıcı kuruyana kadar, pervazın üstünden kağıt bant ile duvara ve kasaya geçici bir tutturma yapabilirsiniz veya sandalye dayayabilirsiniz.
  • Silikon ve montaj yapıştırıcının kuruması 24 saattir. Tam kuruması 48 saati bulsa da, 24 saat sonra, üzerine geçici olarak koyduğunuz bandı kaldırabilirsiniz.

Tüm metal ve ahşap kapı pervazlarınızın tamirini yukarıda anlattığımız gibi yapabilirsiniz. Metal pervazlar için de yapıştırıcılar aynıdır. Macunlamada ise, sentetik macun kullanıp üzerini boyayabilirsiniz. Kapı pervazı tamiri ve yapıştırma ile ilgili tüm soru ve görüşlerinizi yorum kısmından iletebilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar