Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Silikon Neleri Yapıştırır?

silikon neleri yapistirir

Bildiğiniz gibi, silikon mükemmel bir su yalıtım malzemesidir. Aynı zamanda, macunumsu yapısı ile dolgu yapar, 2-3 cm. aralığa kadar boşluk doldurur. Silikonun bir diğer kullanım alanı ise, bazı malzemeleri birbirine yapıştırmasıdır. Eğer, gerçek saf silikon kullanırsanız, iyi kuvvetli bir yapıştırma yapabilirsiniz. Fakat, diğer yapıştırıcılar gibi silikonu her yerde kullanmak yanlış olur. Bu nedenle, bu yazıyı hazırladık. Silikon neleri yapıştırır? Soğuk silikon neleri yapıştırır, silikonu nerelerde kullanmak daha doğru olur? Detaylı şekilde bu yazımızda anlatacağız. Ayrıca, çok merak edilen konulardan silikon tahta, plastik, demiri, camı, metali, mermeri yapıştırır mı? başlıklarına değineceğiz.

Silikon Neleri Yapıştırır?

silikon neleri yapıştırır

Soğuk silikon neleri yapıştırır? anlatmaya başlamadan önce, silikonun çok geç kuruduğunu hatırlatalım. Silikonun hem su izolasyonu, hem de yapıştırmayı doğru şekilde yapabilmesi için; 24 saat, hatta 48 saat kıpırdatmadan ve suya temas ettirmeden bekletilmesi gerekir.

Ayrıca, yapıştırma yaparken silikonu, akrilik mastik ile karışmamak gerekir. Çünkü, silikonun yapıştırma özelliği varken, akrilik mastiğin yapıştırma özelliği yok denecek kadar azdır. Bu nedenle, silikon ile yapıştırma yapmaya karar verdiğinizde, kartuşun üzerinde akrilik mastik veya silikonize mastik değil, silikon yazdığına emin olun.

Üniversal silikon (genel amaçlı silikon), ayna silikonu, duşakabin silikonu, akvaryum silikonu gibi silikonlar yapıştırıcı olarak kullanılabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, silikonun bir yapıştırıcı olması, onu her yerde, her şeyde kullanılabilir olduğunu göstermez. Her yapıştırıcı da olduğu gibi, silikonun da doğru yerde kullanılması gerekir. Silikon kullanımı, büyük alanlarda diğer yapıştırıcılardan daha ekonomik olabilir. Bu nedenle, çeşitli sektörlerdeki, ustalar bazı yapıştırma işlerinde silikon kullanır.

Şimdi, silikonun farklı maddelerde, yapıştırıcı olarak kullanımını anlatalım. Bu sayede, soğuk silikon neleri yapıştırır, nerelerde kullanılmalıdır? daha net anlaşılabilir.

Silikon Tahta Yapıştırır mı?

silikon ile ahşap yapıştırma
Silikon tahta yapıştırır mı?

Silikon tahta yapıştırır mı, silikon ahşap yapıştırır mı? Evet, silikon tahta yapıştırır. Hatta silikon, tahtayı farklı şeylere yapıştırabilir. Örneğin tahtadan yapılmış bir süpürgeliği duvar diplerine yapıştırmak için ustaların çoğu silikon kullanır. Ayrıca başsız çivi ile de destekleyerek iyi bir yapışma sağlanabilir.

Fakat silikon kuruduğunda esnek kalır. Bu nedenle çok sert ve mukavemet gereken yapıştırma işlerinde silikon kullanımı yanlış olabilir. Örneğin: Tahtadan yapılmış bir masa veya sadalyeyi yapıştırmak için silikon uygun değildir.

Fakat, kırılmış küçük bir tahtadan yapılmış süs eşyasını silikon ile yapıştırıp yerine kaldırabilirsiniz. Burada güç ve dayanıklılık gerektiren bir yapışmaya ihtiyaç olmadığı için yeterli olacaktır.

Silikon Plastik Yapıştırır Mı?

silikon ile plastik yapıştırma

Silikon plastik yapıştırır mı? Tahtada olduğu gibi plastik yapıştırma da güç gerektiren yapıştırma işleri için silikon kullanmayın. Plastik zaten çok zor yapışan bir malzemedir. Özellikle, plastiği plastik ile yapıştırmak istiyorsanız silikon kullanmaktan kaçının. Ya özel bir plastik yapıştırıcısı kullanın, ya da genel amaçlı bir yapıştırıcı kullanın.

Fakat, plastikten yapışmış bir levhayı veya süpürgeliği bol bol silikon kullanarak bir başka bir yere tutturabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse: Evde plastik bir banyo havalandırmasını silikon ile duvara yapıştırabilirsiniz.

Silikon Demiri Yapıştırır Mı?

silikon ile demir yapıştırma

Silikon demiri yapıştırır mı, silikon metali yapıştırır mı? Yukarıda bahsettiğimiz gibi; silikon farklı türde malzemeleri birbirine yapıştırabilir. Fakat, silikon ile demir yapıştırma çok sağlıklı olmayacaktır. Büyük, ince sacdan yapılmış bir demir levhayı bir yere monte etmek için silikon kullanabilirsiniz. Fakat, demiri demire yapıştırmak için silikon iyi bir tercih değildir. Özel bir demir yapıştırıcısı veya metal epoksi kullanabilirsiniz.

Motor ve benzeri parçaların arasına özel üretilmiş silikonlar yani sıvı contalar kullanılabilir. Burada yapışma sağlayabilir, fakat tek başına kullanılmaz, vida ile desteklenir.

Silikon Camı Yapıştırır Mı?

silikon ile cam yapıştırma

Silikon camı yapıştırır mı? Bunu bir örnek vererek açıklayalım: Camdan yapılmış bir masanın camını birkaç silikon damlası ile metal ayaklarına tutturabilirsiniz. Aslında bu sabitlemedir. Yani, kaymaması ve dengeli durması için yapılmış bir uygulama olacaktır. Fakat, yine kuvvetli bir yapışma olmayacaktır. Yani, masanın taşınması veya yerinin değiştirilmesi gibi durumlarda yapıştırılan kısım yerinden kopup ayrılacaktır. Fakat, masanın düz, geniş, ahşap veya metal tablası varsa; kenarlardan boydan boya sürülen bir silikon, camın tutması için yeterli olur.

Başka bir örnek vermek gerekirse: Silikonu eskiden pencerelerde cam macununun kullanıldığı kısımlarda kullanabilirsiniz. Yani pencere kasası ile camın birleştiği kısım. Silikon burada hem su izolasyonu yapar, hem de camın pencere kasasına yapışmasına da olanak verir.

Silikon camı yapıştırır mı? Başak bir örnek ile devam edelim: Silikon, uç uca iki camı birbirine “çok kuvvetli” yapıştırmaz. Fakat, büyük bir aynayı duvara yapıştırabilir. Ayna silikonu ve hatta normal, genel amaçlı bir silikon bile büyük bir aynayı duvara yapıştırabilir. Ayrıca, özel üretilmiş akvaryum silikonları akvaryum camlarını birbirine yapıştırmak için kullanılabilir.

Kısaca özetlemek gerekirse; camı cama yapıştırmak için silikon kullanımı çok uygun değildir. Cam da zor yapışan bir malzeme olduğu için kuvvetli bir yapışma sağlanamaz. Özellikle küçük, noktasal yapıştırmalar için silikon kullanımı doğru bir uygulama değildir. Fakat, büyük bir alanda geniş iki camın birbirine tam temas etmesi durumunda araya bol silikon sürülerek iyi bir yapışma sağlanabilir.

Camı cama yapıştırmak için; silikon yerine uv cam yapıştırıcısı veya şeffaf epoksi kullanılmalıdır.

Silikon Mermeri Yapıştırır Mı?

silion ile mermer yapıştırma

Silikon mermeri yapıştırır mı? Mermeri birbirine yapıştırmak için ya mermer taş yapıştırıcısı ya da montaj yapıştırıcısı kullanılmalıdır. Fakat mermeri sabitlemek yani; geçici tutturmak için silikon kullanılabilir.

Mutfaklarda çatlamış mermer tezgahları veya lavaboları yapıştırmak için silikon kullanmayın. Başka bir örnek vermek gerekirse: Mermer bir mezar taşını yapıştırmak için de silikon kullanılmaz.

Fakat, metal veya mermer bir lavaboyu mermer bir tezgaha yapıştırabilirsiniz. Lavabo çevresine bol bol sürün. Bu sayede hem su yalıtımı, hem de iyi bir yapışma sağlarsınız. Fakat, tam kuruma süresi için 48 saat bekleyin. (Çok ağır bir lavabo ise montaj yapıştırıcı veya mermer taş yapıştırıcı daha iyi bir seçim olacaktır.)

Silikon Köpük Yapıştırır mı?

silikon ile strafor yapıştırma

Silikon strafor, köpük yapıştırır mı? Evet, silikon strafor, köpük yapıştırabilir. Hatta, dekoratif tavan köpüklerini yapıştırmak için silikon kullanan ustalar var.

Silikon ile köpük yapıştırmak için iyi bir marka tercih edin. Saf silikon olmasına dikkat edin. Silikon strafor yapıştırıcısından daha ekonomiktir. Eğer, köpük yapıştırmak için strafor yapıştırıcısına ucuz bir alternatif arıyorsanız silikon kullanabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi akrilik mastik veya silikonize mastiğin yapıştırma özelliği silikona göre daha azdır.

Yukarıdaki silikon neleri yapıştırır, silikon yapıştırır mı? başlıkları soğuk silikon içindir. Silikon kartuşu içinde, silikon görünümlü, genel maksatlı montaj yapıştırıcıları, epoksiler, poliüretan mastik ve yapıştırıcılar yukarıdaki tanımlara ve açıklamalara dahil değildir. Soru görüş ve önerilerinizi yorum kısmından yapabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar