Mastik İle Silikon Arasındaki Fark Nedir?

silikon mu mastik mi
Silikon ile mastik arasındaki fark nedir?

Silikon ile mastik arasındaki fark nedir, mastik mi silikon mu? Birbirine çok benzeyen silikon ve mastikleri aynı amaç için kullanabileceğiniz gibi, en iyi sonucu almak için doğru malzemeyi kullanmanız gerekir. Peki mastik ile silikonun farkı nedir?

Silikon İle Mastik Arasındaki Fark Nedir?

Silikonun ile mastik arasındaki fark; silikonun çok daha esnek olmasıdır. Buna karşın; üretici firmaların piyasaya çıkardığı yüksek fiyatlı, süper elastik ve dayanıklı poliüretan mastiklerin özellikle; dış mekan uygulamalarında standart silikonları geride bıraktığını görüyoruz.

Yine de; sıradan bir silikonla mastiği karşılaştırdığımızda silikonun daha esnek ve yapışkan olduğunu söyleyebiliriz.

Silikon, uygulandığı yüzeyde, esnek ve daha yapışkan şekilde dururken akrilik mastik sertleşir, fazla esnemez. Ayrıca, akrilik mastiğin yapıştırma gücü daha zayıftır.

Bu yüzden akrilik mastik (çekomastik) yapıştırma işlerinde değilde, basit dolgu işlerinde kullanılır. Akrilik mastiğin silikona göre ucuz olması da dolgu yapmada onu ön plana çıkarmıştır.

Her ikisi de zorlu hava koşullarına dayanıklı olmasına rağmen; yukarıda bahsettiğimiz gibi artık yüksek performanslı süper elastik ve dayanıklı dış mekan poliüretan mastikler üretilmektedir.

Çekomastikte olduğu gibi üretici firmalar, değişik ihtiyaçlara cevap verebilecek farklı silikon türleri üretmişlerdir. Bu da hem profesyonel kullanıcıların hem de amatör kullanıcıların işini oldukça kolaylaştırmıştır. 

(Örneğin: Akvaryum silikonları, ayna silikonları, anti küf silikonlar, renkli silikonlar, oto silikonları, ısıya dayanıklı silikonlar v.b.)

Ayrıca, mastiğin neredeyse her boya türü ile boyanabilmesi mastik kullanıcılarına özellikle, duvar tamir işlerinde kolaylık sağlamıştır.

Şimdi, (çekomastik) mastik ve silikon farkını daha iyi anlamak için, silikonun ve mastiğin kullanım alanlarını ayrı ayrı anlatalım.

Silikon Mu, Mastik Mi?

silikon mu mastik mi
Silikon mastik farkı

Silikon mastik farkı nedir, silikon mu mastik mi kullanmalıyım?: Standart inşaat silikonu, genellikle evlerde küvet, duş teknesi, lavabo gibi banyo aksesuarlarının duvarla birleştiği yerlerde kullanılır.

Bu kısımlarda su izolasyonu ve yapışma sağlar. Yukarıda bahsettiğimiz gibi; çekomastik silikon farkı burada ortaya çıkıyor.

Yapışkan olduğu için yapıştırıcı olarak da kullanılır. Silikon aynı zamanda bir yapıştırıcıdır.

(Örneğin : Süpürgelik montajında, lavabo yapıştırmada, duvar panellerini yapıştırmada, strofor yapıştırmada, klozet montajında hem yapıştırıcı hem de izolasyon malzemesi olarak kullanılır.

Ayrıca cam ile pencere kasası arasında cam macunu yerine de sıkça kullanılır. Cam ile pencere kasası arasında hem su izolasyonu yapar hem de camı pencere kasasına yapıştırır.

Mastik Nerelerde Kullanılır?

çekomastik silikon farkı
Çekomastik silikon farkı

Mastik mi silikon mu kullanacağınıza henüz karar vermediyseniz mastiğin kullanım alalarını tekrar gözden geçirelim.

Mastik, akrilik mastik, poliüretan mastik, inşaat mastiği, çekomastik gibi isimlerle de bilinir. Peki, (çekomastik) mastiğin silikondan farkı nedir?

Mastik, evlerde pencere kasası ile duvar birleşim yerlerinde kullanılır. Ayrıca, duvarda yaklaşık yarım parmak veya bir parmak çapında, yani bir kurşun kalem veya dolma kalem çapında boşlukları doldurmak için idealdir.

Ayrıca, akrilik mastikler (çekomastikler) su bazlı ve sentetik boyalar ile boyanabilir. Silikon boyanamaz.

Akrilik Mastik İle Poliüretan Mastik Fark

Poliüretan mastik ile akrilik mastik arasındaki fark nedir?: Akrilik mastiğin silikondan farkı ve esas amacı boşluk doldurmaktır. Fakat, yukarıda anlattığımız gibi artık esnek ve daha yapışkan çekomastikler üretiliyor. Bu mastiklere poliüretan mastik, (Pu mastik) deniyor.

Poliüretan mastikler de, akrilik mastikler gibi boşluk doldurma amacı ile kullanılıyor. Fakat daha yapışkan ve daha esnek bir yapıya sahipler. Yani silikona çok yakınlar.

Örneğin bir akrilik mastiği pencere kasası ile duvar arasına uyguladığınızda boşluğu doldurur. Fakat iyi yapışmaz. 1-2 sene sonra zayıflayıp ayrılabilir.

Poliüretan mastikler ise çok daha dayanıklıdır. 10 yıla kadar dayanabilir. Bu nedenle poliüretan mastikler sanayide ve yapı elemanlarının birleşim yerlerinde profesyonel olarak kullanılıyor.

Poliüretan mastikler de, su bazlı boyalar ve yağlı boyalar ile boyanabilir. Poliüretan mastikler metal kartuşlarda, akrilik mastikler ise, plastik kartuşlarda satılır.

    

40 Yorum

 1. İyi günler yağışlı havalarda Pvc pencerelerden gelen sızıntıyı engellemek için hangi silikon yada mastik ürünü kullanmalıyım bir kaç defa farklı ürün denedim kesin çözüm olmadı.

 2. Melike Hn.
  Pencere camının pvc ile billeştiği yere silikon, duvar kısımlarına ise mastik kullanmalısınız. Slikon Sista, Bison, Sika v.b. Mastik de yine aynı markalar olabilir. Mastiği poliüretan mastik olarak bulabilirseniz iyi olur. Pencerede eski silikon ya da mastik varsa sökün.

 3. Camlar tahta doğrama cam ile doğrama birleştiği yerde macun da silikon da yok su ve soğuk giriyor. macun mu silikon mu. Silikonsa hangi silikon kullanılmalı.

 4. (Yorumlara isim yazalım.)
  Silikon olur. Sista, Sika, Bison, Kale v.b. markaların silikonlarından birini kullanabilirsiniz. (Mastik olmasın)

 5. ömer kağan;
  üst kat tuvalet pimaşından pis su damlaması var , silikonla , mastikle yada epoksi macunla(macunun üzerine de silikon sıksam) birleşme yerlerini kapatsam damlamayı giderebilirmiyim acaba?

 6. Ömer Bey,
  Önce elinizle pimaşı kontrol edin gevşemiş mi diye. Birleştirip sıkılaştırmaya çalışın. Olmazsa epoksi macunu tüm birleşim yerine sürün. Boşluk kalmayacak şekilde sürerseniz üzerine silikon gerekmez.

 7. Merhaba

  Pvc penceremin mermer ile birleştiği yerlerden yağışlı havalarda sızıntı oluyor bunun için mastik mi silikon mu kullanmak gerek ve hangi ürünü tavsiye edersiniz Teşekkürler.

 8. Merhaba pvc pencerenin mermerle birleştiği yere mastik ile dolgu yapmıştım ertesi gün mastiğin çatlak oluştuğunu gördüm. Acaba sorun mastiktemi uygulamada mı? Markası memo akrilik mastik

 9. (yorumlara isim yazalım.)
  O markanın kalitesini bilmiyorum. Daha bilinen bir marka kullanmaya çalışın, ayrıca çok soğukta uygulama yapmayın.

 10. Resul Altuntaş
  İyi günler dilerim, pvc pencerelerin duvarla birleştiği yerde dış cephede duvar ile arasında bir dolgu malzemesi bulunmuyor (pvc nin kör kasaya oturtulduğu için gerek olmadığı söylendi). Ancak soğuk geliyor. Dış cephe için pvc-duvar arasına dolgu maddesi gerekli midir, hangi ürünü kullanmalıyım ?
  Teşekkürler

 11. Sinan
  Merhaba, terasta seramikler köşe birleşim yerlerinde derz üzerine mastik uygulamak su yalıtımı için faydalı olur mu? Mastik ıslak bölgeye uygulanır mı? Ya da seramiklerin üzerine likit membran mı uygulasak daha iyi olur? Derzleri yeniletmeme rağmen problem çözülmedi. Usta yazın sıcaklarda arada kalan sular kurur, üzerinden yaz geçmesi gerek dedi. Beklemek mi gerekiyor?

 12. Sinan Bey,
  Derzlerin arasına uygulanan mastik su yalıtımı yapmaz. Büyük boşluklar için silikon, derzlerin üzerindeki görünmeyen kılcal çatlaklara su yalıtımı yapmak için de ceresit ct10 kullanın.

 13. merhaba ismim serkan. size sorum şu olacak. terasımda mermer araları boşluklara kalekim fuga 2300 yaptım ama bazı çatlaklar oluştuğunu gördüm. bu da beni rahatsız etti. acaba mermer arası derzlere poliüretan mastik kullansam olur mu teşekkür ederim

 14. Serhan Bey,
  Poliüretan mastik en iyisi, size uygun renk bulabilirseniz kullanın.
  Bulmazsanız sililonlu derze devam edin. Derzlerin üzerine uygulama yapılabilecek aralık yazar. Örn.3-5 mm. buna dikkat edip size uygun derz alırsanız sorun çıkmaz.

 15. merhaba adım ömer metal çerçevenin üzerine cam yerleştiriyoruz ve su geçirmemesini istiyoruz. bison plymax silikon kullanıyoruz ama tam verim alamadık alternatif varmıdır?

 16. Ömer Bey,
  Sista FT101 kullanabilirsiniz. Henkel bu ürüne çok güveniyor. Yapıştırma ve izolasyonda rahatça kullanabilirsiniz.

 17. Cihat KAYA
  merhaba;
  fayans yer döşemelerindeki derzlerde oluşan bölgesel boşluklar için silikon kullanılabilir mi? açıkçası harçla falan uğraşmak istemiyorum silikon pratik olur diye aklıma geldi, sizin öneriniz nedir nasıl bir ürün kullanmalıyım…
  şimdiden teşekkürler…

 18. Diyar ASLAN
  merhaba
  tuvalet ve banyo kapısının eşiğine mermer koyacağım yapıştırma işlemini akrilik mastik kullanarak yapabilir miyim ya da hangi ürünü kullanmalıyım tavsiyeniz nedir, ayrıca yapıştırma yaparken kullanacağım ürünü mermerin dibine de sıkmam gerekiyor mu yoksa sadece kenarlara sıkmam yeterli mi? şimdiden teşekkürler…

 19. Diyar,
  Yapıştırma için mastik değil, silikon kullanın. ya da Montage yapıştırıcıları Pattex PL600 veya Bison Montage. Sıkabildiğiniz her yere sıkın.

 20. Fatih
  Merhaba Teknik Rehber
  evimin tavanında bulunan ince çubuk alçıpanda kısmi kopmalar meydana geldi yani tavanla alçıpan arasında boşluk meydana geldi, daha tam düşmedi ama müdahale edilmezse bir süre sonra düşebilir, alçıpan daki açılan arayı, boşluğu nasıl yapıştırabilirim ya da dolgu yapabilir miyim (silikon, mastik vb.) hangi ürünü önerirsiniz?
  şimdiden teşekkürler…

 21. Merhaba banyo duvarim rutubet yapiyor alcıpanin uzerine normal tavan boyasi yapilmis ama rutubet bir turlu engellenemiyor onu engelllemek icin ne yapmam gerekir?

 22. (Yorumlara isim yazalım.)
  Dyo'nun rutubetli yüzeyler için özel ürettiği Dyonem'i kullanabilirsiniz. Küf varsa önce küfleri çamaşır suyu ile temizleyin.

 23. Eşref ŞİRİN

  Merhaba;

  Pvc pencerelerin duvar ve denizlik ile birleştiği yerlerde çatlaklar var. Bu çatlaklardan su ve soğuk hava geliyor. Çatlaklara ne uygularsam su ve soğuk havayı durdurabilirim.

 24. Kapılarımızı yapıştırmakta kullanılan poliüretan köpükler sağlamlık açısından bana güvenli gelmiyor ayrıca birleşim yerlerinde ciddi açıklar bulunmakta 2 ay önce takılan kapılar ustaların beceriksizliği yüzünden yürürken dahi ses yapıyor. Bu boşlukları inşaat mastiği ile doldurmak istiyorum sizce hangi markayı tercih etmeliyim. Ya da başka bir ürün öneriniz var mı?

  • Kartal Yılmaz,
   Sadece boşluk doldurmak için akrilik mastik;
   hem boşluk doldurmak hem de yapıştırmak için
   silikon kullanabilirsiniz. Poliüretan mastikler de
   iyi bir seçenek olabilir. Hem dolgu hem yapıştırma yapar.
   Boyanabilir, uzun ömürlü. Herhangi bir marka olabilir.
   (Üzerinde PU mastik yazar.)

 25. Merhaba verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim
  Ben ahşap kütük lambiri küçük bir ev yaptım fakat hava şartlarından dolayır lambiri arlarında boşluklar oluştu bunları mastik benzeri nasıl bir ütün ile yalıtabilirim

 26. Merhaba, PVC duvar birleşiminde pimapenci çağırıp yeni mastik çektirdim. Fakat 2 ay geçmeden attı. Soğuk hava geliyor. Buraya pu mastikte onerdiler silikon mastikte onerdiler. Ne kullanmalıyız bilemedim. Sista pu mastik onerdiler bauhausta koctasta onu değil kalemim 8011 silikon mastik onerdiler. Sizin tavsiyeniz ne olur ne kullanmalıyız. Akrilik mastik kullandı sanırım pimapenci bu yüzden çok dayanmadı.

  • Merhaba Can Kaymaz,
   PVC duvar birleşiminde pu mastik çok daha dayanıklıdır. İç ve dış mekanda yıllarca dayanır.

 27. Selam ismim okan mutfak balkonunda pimapen var kış aylarında soğuk sıcak olduğu için küflenmeye neden oluyor ne kullanmalıyım tavsiyeniz nedir

  • Okan Bey,
   Duvarda ve tavanda nem görürseniz kuru bir bez ile silin. Uzun süre duvarda beklemesine izin vermeyin. Küf önleyici, nem önleyici tavan veya duvar boyası kullanın.

 28. merhaba, banyo teknem duvardan duvara değil. kısa kaldığı için tek tarafta duvar ile tekne arasında yaklaşık 1,5 cm boşluk var. önceden bu boşluğu fazlaca silikon doldurarak kapattım. ancak kenarlarından hep ayrıldığını gördüm. tekrar silikon uygulayacaktım ama sizin başka öneriniz olur mu?

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz