Mastik İle Silikon Arasındaki En Önemli Farklar

silikon ile mastik farkı
Mastik ile silikon arasındaki fark nedir?

Bu yazımızda mastik ile silikon arasındaki fark nedir anlatacağız. Ayrıca, mastik ve silikonun kullanım alanları ile ilgili örnekler vererek, mastik silikon farkını daha net anlamanızı sağlayacağız. Bu sayede, su yalıtımı, yapıştırma ve boşluk doldurma gibi işlerinizde silikon mu mastik mi kullanacağınıza daha rahat karar verebilirsiniz.

Mastik Silikon Farkı

Mastik ile silikon arasındaki farkı anlatmaya başlamadan önce, çekomastiğin mastik ile aynı olduğunu hatırlatalım. Eskiden, akrilik mastik yerine çekomastik tanımı kullanılıyordu. Bu küçük notumuzu da eklediğimize göre artık, çekomastik ile silikon arasındaki farklara geçebiliriz.

Mastik silikon farkı: Birbirine çok benzeyen silikon ve mastikleri aynı amaç için kullanabileceğiniz gibi, en iyi sonucu almak için, doğru malzemeyi kullanmanız gerekir. Peki mastik ile silikonun farkı nedir?

Mastik İle Silikon Arasındaki Fark Nedir?

mastik ve silikon farkı
Mastik ile silikon arasındaki fark nedir?

Mastik İle Silikon Arasındaki Fark; silikonun çok daha esnek olmasıdır. Buna karşın; üretici firmaların piyasaya çıkardığı yüksek fiyatlı, süper elastik ve dayanıklı polimer ve poliüretan mastiklerin özellikle; dış mekan uygulamalarında standart silikonları geride bıraktığını görüyoruz.

Yine de; sıradan bir silikonla mastiği karşılaştırdığımızda silikonun daha esnek ve yapışkan olduğunu söyleyebiliriz.

Silikon, uygulandığı yüzeyde, esnek ve daha yapışkan şekilde dururken, akrilik mastik sertleşir, fazla esnemez. Ayrıca, akrilik mastiğin yapıştırma gücü daha zayıftır.

Bu yüzden akrilik mastik (çekomastik), yapıştırma işlerinde değilde, basit dolgu işlerinde kullanılır. Akrilik mastiğin silikona göre ucuz olması da boşluk doldurmak için kullanımını ön plana çıkarmıştır.

Silikon Ve Mastik Türlerinin Zaman İçinde Değişimi

Her ikisi de zorlu hava koşullarına dayanıklı olmasına rağmen; yukarıda bahsettiğimiz gibi, artık yüksek performanslı, süper elastik ve çok daha dayanıklı dış mekan polimer ve poliüretan mastikleri üretilmektedir. (Polimer, poliüretan, flex mastikler) Pu mastik olarak da bilinen bu mastiklerin dayanma gücü 10 yıla kadar ulaşmaktadır.

Çekomastikte olduğu gibi üretici firmalar, değişik ihtiyaçlara cevap verebilecek farklı silikon türleri üretmişlerdir. Bu da hem profesyonel kullanıcıların hem de amatör kullanıcıların işini oldukça kolaylaştırmıştır. 

(Örneğin: Akvaryum silikonları, ayna silikonları, anti küf silikonlar, renkli silikonlar, oto silikonları, ısıya dayanıklı silikonlar v.b.)

Ayrıca, mastiğin neredeyse her boya türü ile boyanabilmesi mastik kullanıcılarına özellikle, duvar tamir işlerinde kolaylık sağlamıştır.

Şimdi, (çekomastik) mastik ve silikon farkını daha iyi anlamak için, silikonun ve mastiğin kullanım alanlarını ayrı ayrı anlatalım.

Evde Silikon Mu, Mastik Mi?

silikon mu mastik mi
Silikon mastik farkı

Silikon mastik farkı nedir, evde silikon mu mastik mi kullanmalıyım?: Standart inşaat silikonu, yani bildiğiniz genel amaçlı silikon, genellikle evlerde küvet, duş teknesi, lavabo gibi banyo aksesuarlarının duvarla birleştiği yerlerde kullanılır.

Silikon bu kısımlarda su izolasyonu ve yapışma sağlar. Yukarıda bahsettiğimiz gibi; çekomastik silikon farkı burada ortaya çıkıyor.

Silikon yapışkan olduğu için, yapıştırıcı olarak da kullanılır. Silikon aynı zamanda güçlü bir yapıştırıcıdır. (Örneğin : Süpürgelik montajında, lavabo yapıştırmada, duvar panellerini yapıştırmada, strofor yapıştırmada, klozet montajında hem yapıştırıcı hem de izolasyon malzemesi olarak kullanılır.

Silikon, ayrıca cam ile pencere kasası arasında cam macunu yerine de sıkça kullanılır. Cam ile pencere kasası arasında hem su izolasyonu yapar hem de camı pencere kasasına kuvvetli bir biçimde yapıştırır.

Mastik Nerelerde Kullanılır?

çekomastik silikon farkı
Çekomastik silikon farkı

Mastik mi silikon mu kullanacağınıza henüz karar vermediyseniz, mastiğin kullanım alalarını tekrar gözden geçirelim.

Mastik, akrilik mastik, poliüretan mastik, inşaat mastiği, çekomastik gibi isimlerle de bilinir. Peki, (çekomastik) mastiğin silikondan farkı nedir?

Mastik, evlerde pencere kasası ile duvar birleşim yerlerinde kullanılır. Ayrıca, duvarda yaklaşık yarım parmak veya bir parmak çapında, yani bir kurşun kalem veya dolma kalem çapında boşlukları doldurmak için idealdir.

Ayrıca, akrilik mastikler (çekomastikler) su bazlı ve sentetik boyalar ile boyanabilir. Silikon boyanamaz. Bu nedenle, duvardaki açıklıları doldurmak için en iyi seçimdir.

Yukarıda yeni nesil, poliüretan mastiklerden bahsetmiştik. Pu mastik, flex mastik, extrra mastik adlarıyla da bilinen poliüretan mastikler akrilik mastiklerden oldukça farklıdır. Şimdi biraz bu mastiklerden bahsedelim.

Akrilik Mastik İle Poliüretan Mastik Arasındaki Fark Nedir?

Poliüretan mastik ile akrilik mastik arasındaki fark nedir?: Akrilik mastiğin silikondan farkı ve esas amacı boşluk doldurmak demiştik. Poliüretan mastikler ise, hem akrilik mastiklerin hem de, silikonların özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Yani poliüretan mastikler, hem iyi bir yapıştırıcı, yalıtım malzemesi hem de boşluk doldurucudur. Esnek yapısı sayesinde, uygulandığı boşluk genişlese bile direnç göstererek bırakmaz.

Poliüretan mastikler de, akrilik mastikler gibi boşluk doldurma amacı ile kullanılıyor. Fakat daha yapışkan ve daha esnek bir yapıya sahipler. Örneğin: bir akrilik mastiği pencere kasası ile duvar arasına uyguladığınızda boşluğu doldurur. Fakat iyi yapışmaz. 1-2 sene sonra zayıflayıp ayrılabilir.

Poliüretan mastikler ise, çok daha dayanıklıdır. 10 yıla kadar dayanabilir. Bu nedenle poliüretan mastikler sanayide ve yapı elemanlarının birleşim yerlerinde, uzun zamandır ,profesyonel olarak kullanılıyor.

Poliüretan mastikler de, akrilik mastikler gibi su bazlı boyalar ve yağlı boyalar ile boyanabilir. Poliüretan mastikler metal kartuşlarda, akrilik mastikler ise, plastik kartuşlarda satılır.

Mastik silikon farklı ve kullanım alanları ile ilgili sormak istediğiniz sorularınızı yorum kısmından yapabilirsiniz.

    

 • Şu etiketlerle ilgili benzer yazılara devam et :
 • Silikon
 • Tamir
Önceki SayfadaSıcak Silikon Tabancası Tavsiye, Kullanımı ve Özellikleri
Sonraki SayfadaKombi Hesaplama, Kombi Seçimi Rehberi

64 Yorum

 1. İyi günler yağışlı havalarda Pvc pencerelerden gelen sızıntıyı engellemek için hangi silikon yada mastik ürünü kullanmalıyım bir kaç defa farklı ürün denedim kesin çözüm olmadı.

 2. Melike Hn.
  Pencere camının pvc ile billeştiği yere silikon, duvar kısımlarına ise mastik kullanmalısınız. Slikon Sista, Bison, Sika v.b. Mastik de yine aynı markalar olabilir. Mastiği poliüretan mastik olarak bulabilirseniz iyi olur. Pencerede eski silikon ya da mastik varsa sökün.

 3. Camlar tahta doğrama cam ile doğrama birleştiği yerde macun da silikon da yok su ve soğuk giriyor. macun mu silikon mu. Silikonsa hangi silikon kullanılmalı.

 4. (Yorumlara isim yazalım.)
  Silikon olur. Sista, Sika, Bison, Kale v.b. markaların silikonlarından birini kullanabilirsiniz. (Mastik olmasın)

 5. ömer kağan;
  üst kat tuvalet pimaşından pis su damlaması var , silikonla , mastikle yada epoksi macunla(macunun üzerine de silikon sıksam) birleşme yerlerini kapatsam damlamayı giderebilirmiyim acaba?

 6. Ömer Bey,
  Önce elinizle pimaşı kontrol edin gevşemiş mi diye. Birleştirip sıkılaştırmaya çalışın. Olmazsa epoksi macunu tüm birleşim yerine sürün. Boşluk kalmayacak şekilde sürerseniz üzerine silikon gerekmez.

 7. Merhaba

  Pvc penceremin mermer ile birleştiği yerlerden yağışlı havalarda sızıntı oluyor bunun için mastik mi silikon mu kullanmak gerek ve hangi ürünü tavsiye edersiniz Teşekkürler.

 8. Merhaba pvc pencerenin mermerle birleştiği yere mastik ile dolgu yapmıştım ertesi gün mastiğin çatlak oluştuğunu gördüm. Acaba sorun mastiktemi uygulamada mı? Markası memo akrilik mastik

 9. (yorumlara isim yazalım.)
  O markanın kalitesini bilmiyorum. Daha bilinen bir marka kullanmaya çalışın, ayrıca çok soğukta uygulama yapmayın.

 10. Resul Altuntaş
  İyi günler dilerim, pvc pencerelerin duvarla birleştiği yerde dış cephede duvar ile arasında bir dolgu malzemesi bulunmuyor (pvc nin kör kasaya oturtulduğu için gerek olmadığı söylendi). Ancak soğuk geliyor. Dış cephe için pvc-duvar arasına dolgu maddesi gerekli midir, hangi ürünü kullanmalıyım ?
  Teşekkürler

 11. Sinan
  Merhaba, terasta seramikler köşe birleşim yerlerinde derz üzerine mastik uygulamak su yalıtımı için faydalı olur mu? Mastik ıslak bölgeye uygulanır mı? Ya da seramiklerin üzerine likit membran mı uygulasak daha iyi olur? Derzleri yeniletmeme rağmen problem çözülmedi. Usta yazın sıcaklarda arada kalan sular kurur, üzerinden yaz geçmesi gerek dedi. Beklemek mi gerekiyor?

 12. Sinan Bey,
  Derzlerin arasına uygulanan mastik su yalıtımı yapmaz. Büyük boşluklar için silikon, derzlerin üzerindeki görünmeyen kılcal çatlaklara su yalıtımı yapmak için de ceresit ct10 kullanın.

 13. merhaba ismim serkan. size sorum şu olacak. terasımda mermer araları boşluklara kalekim fuga 2300 yaptım ama bazı çatlaklar oluştuğunu gördüm. bu da beni rahatsız etti. acaba mermer arası derzlere poliüretan mastik kullansam olur mu teşekkür ederim

 14. Serhan Bey,
  Poliüretan mastik en iyisi, size uygun renk bulabilirseniz kullanın.
  Bulmazsanız sililonlu derze devam edin. Derzlerin üzerine uygulama yapılabilecek aralık yazar. Örn.3-5 mm. buna dikkat edip size uygun derz alırsanız sorun çıkmaz.

 15. merhaba adım ömer metal çerçevenin üzerine cam yerleştiriyoruz ve su geçirmemesini istiyoruz. bison plymax silikon kullanıyoruz ama tam verim alamadık alternatif varmıdır?

 16. Ömer Bey,
  Sista FT101 kullanabilirsiniz. Henkel bu ürüne çok güveniyor. Yapıştırma ve izolasyonda rahatça kullanabilirsiniz.

 17. Cihat KAYA
  merhaba;
  fayans yer döşemelerindeki derzlerde oluşan bölgesel boşluklar için silikon kullanılabilir mi? açıkçası harçla falan uğraşmak istemiyorum silikon pratik olur diye aklıma geldi, sizin öneriniz nedir nasıl bir ürün kullanmalıyım…
  şimdiden teşekkürler…

 18. Diyar ASLAN
  merhaba
  tuvalet ve banyo kapısının eşiğine mermer koyacağım yapıştırma işlemini akrilik mastik kullanarak yapabilir miyim ya da hangi ürünü kullanmalıyım tavsiyeniz nedir, ayrıca yapıştırma yaparken kullanacağım ürünü mermerin dibine de sıkmam gerekiyor mu yoksa sadece kenarlara sıkmam yeterli mi? şimdiden teşekkürler…

 19. Diyar,
  Yapıştırma için mastik değil, silikon kullanın. ya da Montage yapıştırıcıları Pattex PL600 veya Bison Montage. Sıkabildiğiniz her yere sıkın.

 20. Fatih
  Merhaba Teknik Rehber
  evimin tavanında bulunan ince çubuk alçıpanda kısmi kopmalar meydana geldi yani tavanla alçıpan arasında boşluk meydana geldi, daha tam düşmedi ama müdahale edilmezse bir süre sonra düşebilir, alçıpan daki açılan arayı, boşluğu nasıl yapıştırabilirim ya da dolgu yapabilir miyim (silikon, mastik vb.) hangi ürünü önerirsiniz?
  şimdiden teşekkürler…

 21. Merhaba banyo duvarim rutubet yapiyor alcıpanin uzerine normal tavan boyasi yapilmis ama rutubet bir turlu engellenemiyor onu engelllemek icin ne yapmam gerekir?

 22. (Yorumlara isim yazalım.)
  Dyo'nun rutubetli yüzeyler için özel ürettiği Dyonem'i kullanabilirsiniz. Küf varsa önce küfleri çamaşır suyu ile temizleyin.

 23. Eşref ŞİRİN

  Merhaba;

  Pvc pencerelerin duvar ve denizlik ile birleştiği yerlerde çatlaklar var. Bu çatlaklardan su ve soğuk hava geliyor. Çatlaklara ne uygularsam su ve soğuk havayı durdurabilirim.

 24. (Yorumlara isim yazınız) Mastik olmaz, silikon olur. Bantlayın 1 gün, silikon kuruyunca bantı çıkartın.

 25. Kapılarımızı yapıştırmakta kullanılan poliüretan köpükler sağlamlık açısından bana güvenli gelmiyor ayrıca birleşim yerlerinde ciddi açıklar bulunmakta 2 ay önce takılan kapılar ustaların beceriksizliği yüzünden yürürken dahi ses yapıyor. Bu boşlukları inşaat mastiği ile doldurmak istiyorum sizce hangi markayı tercih etmeliyim. Ya da başka bir ürün öneriniz var mı?

  • Kartal Yılmaz,
   Sadece boşluk doldurmak için akrilik mastik;
   hem boşluk doldurmak hem de yapıştırmak için
   silikon kullanabilirsiniz. Poliüretan mastikler de
   iyi bir seçenek olabilir. Hem dolgu hem yapıştırma yapar.
   Boyanabilir, uzun ömürlü. Herhangi bir marka olabilir.
   (Üzerinde PU mastik yazar.)

 26. Merhaba verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim
  Ben ahşap kütük lambiri küçük bir ev yaptım fakat hava şartlarından dolayır lambiri arlarında boşluklar oluştu bunları mastik benzeri nasıl bir ütün ile yalıtabilirim

 27. Merhaba, PVC duvar birleşiminde pimapenci çağırıp yeni mastik çektirdim. Fakat 2 ay geçmeden attı. Soğuk hava geliyor. Buraya pu mastikte onerdiler silikon mastikte onerdiler. Ne kullanmalıyız bilemedim. Sista pu mastik onerdiler bauhausta koctasta onu değil kalemim 8011 silikon mastik onerdiler. Sizin tavsiyeniz ne olur ne kullanmalıyız. Akrilik mastik kullandı sanırım pimapenci bu yüzden çok dayanmadı.

  • Merhaba Can Kaymaz,
   PVC duvar birleşiminde pu mastik çok daha dayanıklıdır. İç ve dış mekanda yıllarca dayanır.

 28. Selam ismim okan mutfak balkonunda pimapen var kış aylarında soğuk sıcak olduğu için küflenmeye neden oluyor ne kullanmalıyım tavsiyeniz nedir

  • Okan Bey,
   Duvarda ve tavanda nem görürseniz kuru bir bez ile silin. Uzun süre duvarda beklemesine izin vermeyin. Küf önleyici, nem önleyici tavan veya duvar boyası kullanın.

 29. merhaba, banyo teknem duvardan duvara değil. kısa kaldığı için tek tarafta duvar ile tekne arasında yaklaşık 1,5 cm boşluk var. önceden bu boşluğu fazlaca silikon doldurarak kapattım. ancak kenarlarından hep ayrıldığını gördüm. tekrar silikon uygulayacaktım ama sizin başka öneriniz olur mu?

 30. Merhaba
  Vakumlu sulu supurgemin contasında boşluk var bu parcayi bulamadigim için oraya seffaf silikon uyguladım uzun süre kurumasını bekledim ilk vacum yaptigimda silikon vakuma dayanamadı dağıldı. Hangi tür silikon kullanmalıyım? Teşekkürler

   • Merhaba mail adresi hatalı dedi buradan yolladım.
    https://hizliresim.com/xCulWE
    Bu sulu elektrik süpürgesi kapağı
    Siyah conta arasındaki boşluk resimde görünüyor . Aradaki açıklık yuzunden vakum performansı düşüyor .
    Umarim anlatabilmisimdir . Teşekkür ederim

    • Gökhan Bey,
     Orası için yapıştırıcı veya silikon uygun değil. Çapı 5-10 cm civarında ise Bauhauslardaki conta setlerine bakın. Ya da sanayi bölgelerindeki oto parçacılarda mutlaka oraya göre bir oring conta vardır. Oraya götürebilirsiniz bakarak veya ölçerek alabilirsiniz.

 31. Merhabalar. Alt komsumun banyosuna, bizim banyodan su damliyormus. Gideri tekrar lavabo ac ile temizledim. Fakat banyo teknesi ile duvardaki fayanslarimin arasinda derzlerin eskidigini hatta bir kac noktada 5 6 cm lik bosluklar oldugunu farkettim. Buralari tekrar temizleyip derz mi cekmek lazim yoksa olan mevcut derzin ustune silikon ve ya mastik mi uygulamak gerekir? Silikon ve ya mastigin ozelligi ne olmalidir ? Ayrica eskimis derzleri söküp temizlemek gerekli midir?

  • Merhaba Serdar Bey,
   Eski derzleri tamamen kazıyıp yeni derz çekmeniz gerekiyor. Silikon veya mastik olmaz. Fakat derz yeterince su yalıtımı yapamaz. Banyo teknesi ile duvar birleşim yerlerinde silikon veya kenar bandı kullanmanız gerekiyor.

  • Merhaba Muhammet Bey,
   Sıkılaştırılmış (dansitesi yüksek) ince strafor kullanabilirsiniz. Fakat, bu uygulama öncesi küfü temizleyin. Ardından küf ve rutubet önleyici boya kullanın. Straforun altında tekrar küf oluşabilir. (Dış yalıtım en iyisidir)

 32. Duş teknesi ile duvar arası 4cm bosluk birakilmis ve uzerine plastik esnek kosebent konulmus ve bu kosebentler birbirine gecen cift parcadan yapildigindan devamli su sizdirmakta alta. Kosebentleri attim boslugu katı parçalarla doldurdum ustune Aktif AS606 slikonize mastik sürdüm. Üzerine köşeleri silikonla donmek gibi fikrim var, mastik üzerine silikon tutar mı?

   • Tekrar Merhaba
    Boşlugu doldurup uzerine mastik surdum. Su anda teknenin kenarlariyla ayni seviyede mastik ile dolu. Tekrar çıtaya gerek var mı. Ben sıcak su ile koseler gevsermi diye koselere silikon ceksem mastik ustune tutarmi dogru bir uygulama olurmu diye merak etmiştim.

 33. İyi gunler benim sıkıntım duşakabin teknesi duvara gelen kısımları na silikon cektim defalarca ama tekrar ayriliyor aciliyor su sizdiriyor nasil bir sey kullanmaliyim markada yazarsaniz sevinirim tesekkurler.

  • Selçuk Bey,
   Eski silikonlu mümkün olduğunca kesip almaya çalışın. Plastik küvet kenar çıtası yapıştırın veya küvet kenar sızdırmazlık bandı yapıştırın. Sızdırmazlık bantlarından bazı örnek markalar. Bison, Pattex, Apel, Vodaseal v.b. Sızdırmazlık bandı hakkında bilgi almak için, arama kutusuna “sızdırmazlık bandı” yazıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

 34. Merhaba! Pimapen pencere taktırdık, fakat çektikleri mastik 1 ayın içinde çatladı ve görünümü de çok çirkin oldu. Zaten çok berbat sürdüler, düzgün çekmediler, taşırdılar ve ben o eski mastiğin fazlasını bıçak yardımı ile kestim, pencerenin mermerle birleştiği içinde mastiği bıraktım dolgu görevi yerine. Şimdi ise üzerine silikon çekmek istiyorum. Mastiğin üzerine silikon tutar mı? Yoksa tamamen içinden de mi sökmeliyim? Lütfen cevap yazabilir misiniz?

  • Aliona,
   Mastiğin üzerine silikon tutar. Alttaki mastik sağlam ise, hepsini sökmenize gerek yok. Özellikle, alta uygulanmış mastik, poliüretan mastik ise, pencerenin kuvvetli tutmasını da sağlar. Mastiği tamamen örtecek şekilde uygulamalısınız. Aksi halde, mastik su yalıtımı yapamadığı için, zamanla bir yerden sızıntı yapacaktır.

 35. Çok teşekkür ederim! Poliüretan mı onu bilmiyorum. Ama çok kalitesiz. Bir sorum daha olacak. Bazı pencerelerde tamamen söküldü mastik. Sadece silikon yeterli olur mu çekmek?

 36. Merhaba, biz çekme karavan tavan camını değiştirmek istiyoruz ama ne tür bir silikon ya da mastik kullanalım bilemedik,bir öneriniz var mı?

 37. Merhaba;
  Kiracı olarak oturduğum evde lavabonun her iki kenarı(tezgahta) ile altındaki dolap mdf.Sık suyla temas ettiği için kenarları kabarmaya başladı.Kabarmaları önlemek ve mdf’yi korumak için ne yapmalıyım? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Sinan Bey,
   Dolabın kenarlarındaki kenar bantları deforme olduğundan su alıyor olabilir. Kenar bantlarının olduğu kısımlara renksiz vernik sürerek su ya karşı dayanıklı hale getirebilirsiniz.

 38. Selamlar. O kadar güzel ve sabırla yardımcı olan yorumlar yapmışsınız ki Allah razı olsun. Kimse bu kadar yardımcı olmaz. Toprak güveç tenceresinde çatlak gördüm. Silikonize mastik sürdüm. Kullanılabilir mi? Teşekkür ediyorum.

  • Mahli Boyacı,
   Teşekkürler. Toprak güveçte silikonize mastik çok dayanıklı olmaz. Gıda ürünlerine uygun yapıştırıcı bulmak zor. Fakat dış kısımdan epoksi macun kullanabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz