Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Mastik ve Silikon Farkı Nedir?

silikon ile mastik farkı
Mastik ile silikon arasındaki fark nedir?

Bu yazımızda mastik ile silikon arasındaki fark nedir anlatacağız. Ayrıca, mastik ve silikonun kullanım alanları ile ilgili örnekler vererek, mastik silikon farkını daha net anlamanızı sağlayacağız. Bu sayede, su yalıtımı, yapıştırma ve boşluk doldurma gibi işlerinizde silikon mu mastik mi kullanacağınıza daha kolay karar verebilirsiniz.

Mastik Silikon Farkı

Mastik ile silikon arasındaki farkı anlatmaya başlamadan önce, çekomastiğin mastik ile aynı olduğunu hatırlatalım. Eskiden, akrilik mastik yerine çekomastik tanımı kullanılıyordu. Bu küçük notumuzu da eklediğimize göre artık, çekomastik ile silikon arasındaki farklara geçebiliriz.

Mastik silikon farkı: Birbirine çok benzeyen silikon ve mastikleri aynı amaç için kullanabileceğiniz gibi, en iyi sonucu almak için, doğru malzemeyi kullanmanız gerekir. Peki mastik ile silikonun farkı nedir?

Mastik İle Silikon Arasındaki Fark Nedir?

mastik ve silikon farkı
Mastik ile silikon arasındaki fark nedir?

Mastik İle Silikon Arasındaki Fark; silikonun çok daha esnek olmasıdır. Buna karşın; üretici firmaların piyasaya çıkardığı yüksek fiyatlı, süper elastik ve dayanıklı polimer ve poliüretan mastiklerin özellikle; dış mekan uygulamalarında standart silikonları geride bıraktığını görüyoruz.

Yine de; sıradan bir silikonla mastiği karşılaştırdığımızda silikonun daha esnek ve yapışkan olduğunu söyleyebiliriz.

Silikon, uygulandığı yüzeyde, esnek ve daha yapışkan şekilde dururken, akrilik mastik sertleşir, fazla esnemez. Ayrıca, akrilik mastiğin yapıştırma gücü daha zayıftır.

Bu yüzden akrilik mastik (çekomastik), yapıştırma işlerinde değil, basit dolgu işlerinde kullanılır. Akrilik mastiğin silikona göre ucuz olması da boşluk doldurmak için kullanımını ön plana çıkarmıştır.

Silikon Ve Mastik Türlerinin Zaman İçinde Değişimi

Her ikisi de zorlu hava koşullarına dayanıklı olmasına rağmen; yukarıda bahsettiğimiz gibi, artık yüksek performanslı, süper elastik ve çok daha dayanıklı dış mekan polimer ve poliüretan mastikleri üretilmektedir. (Polimer, poliüretan, flex mastikler) Pu mastik olarak da bilinen bu mastiklerin dayanma gücü 10 yıla kadar ulaşmaktadır.

Çekomastikte olduğu gibi üretici firmalar, değişik ihtiyaçlara cevap verebilecek farklı silikon türleri üretmişlerdir. Bu da hem profesyonel kullanıcıların hem de amatör kullanıcıların işini oldukça kolaylaştırmıştır. 

(Örneğin: Akvaryum silikonları, ayna silikonları, anti küf silikonlar, renkli silikonlar, oto silikonları, ısıya dayanıklı silikonlar v.b.)

Ayrıca, mastiğin neredeyse her boya türü ile boyanabilmesi mastik kullanıcılarına özellikle, duvar tamir işlerinde kolaylık sağlamıştır.

Şimdi, (çekomastik) mastik ve silikon farkını daha iyi anlamak için, silikonun ve mastiğin kullanım alanlarını ayrı ayrı anlatalım.

Evde Silikon Mu, Mastik Mi?

silikon mu mastik mi
Silikon mastik farkı

Silikon mastik farkı nedir, evde silikon mu mastik mi kullanmalıyım?: Standart inşaat silikonu, yani bildiğiniz genel amaçlı silikon, genellikle evlerde küvet, duş teknesi, lavabo gibi banyo aksesuarlarının duvarla birleştiği yerlerde kullanılır.

Silikon bu kısımlarda su izolasyonu ve yapışma sağlar. Yukarıda bahsettiğimiz gibi çekomastik silikon farkı burada ortaya çıkıyor.

Silikon yapışkan olduğu için, yapıştırıcı olarak da kullanılır. Silikon aynı zamanda güçlü bir yapıştırıcıdır. (Örneğin: Süpürgelik montajında, lavabo yapıştırmada, duvar panellerini yapıştırmada, strafor yapıştırmada, klozet montajında hem yapıştırıcı hem de izolasyon malzemesi olarak kullanılır.

Silikon, ayrıca cam ile pencere kasası arasında cam macunu yerine de sıkça kullanılır. Cam ile pencere kasası arasında hem su izolasyonu yapar hem de camı pencere kasasına kuvvetli bir biçimde yapıştırır.

Mastik Nerelerde Kullanılır?

çekomastik silikon farkı
Çekomastik silikon farkı

Mastik mi silikon mu kullanacağınıza henüz karar vermediyseniz, mastiğin kullanım alalarını tekrar gözden geçirelim.

Mastik, akrilik mastik, poliüretan mastik, inşaat mastiği, çekomastik gibi isimlerle de bilinir. Peki, (çekomastik) mastiğin silikondan farkı nedir?

Mastik, evlerde pencere kasası ile duvar birleşim yerlerinde kullanılır. Ayrıca, duvarda yaklaşık yarım parmak veya bir parmak çapında, yani bir kurşun kalem veya dolma kalem çapında boşlukları doldurmak için idealdir.

Ayrıca, akrilik mastikler (çekomastikler) su bazlı ve sentetik boyalar ile boyayabilirsiniz. Silikon ise, boyanamaz. Bu nedenle, duvardaki açılmaları doldurmak için en iyi seçimdir.

Yukarıda yeni nesil, poliüretan mastiklerden bahsetmiştik. Pu mastik, flex mastik, extra mastik adlarıyla da bilinen poliüretan mastikler, akrilik mastiklerden oldukça farklıdır. Şimdi, biraz da bu tür mastiklerden bahsedelim.

Akrilik Mastik İle Poliüretan Mastik Arasındaki Fark Nedir?

Poliüretan mastik ile akrilik mastik arasındaki fark nedir?: Akrilik mastiğin silikondan farkı ve esas amacı; boşluk doldurmak demiştik. Poliüretan mastikler ise, hem akrilik mastiklerin hem de; silikonların özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Yani poliüretan mastikler, hem iyi bir yapıştırıcı, yalıtım malzemesi, hem de; boşluk doldurucudur. Esnek yapısı sayesinde, uygulandığı boşluk genişlese bile direnç göstererek bırakmaz.

Poliüretan mastikler de, akrilik mastikler gibi boşluk doldurma amacı ile kullanılıyor. Fakat, daha yapışkan ve daha esnek bir yapıya sahipler. Örneğin: Bir akrilik mastiği pencere kasası ile duvar arasına uygularsanız, boşluğu doldurur. Fakat, çok iyi yapışmaz. 1-2 sene sonra zayıflayıp ayrılabilir.

Poliüretan mastikler ise, çok daha dayanıklıdır. 10 yıla kadar dayanabilir. Bu nedenle, poliüretan mastikler sanayide ve yapı elemanlarının birleşim yerlerinde uzun zamandır profesyonel olarak kullanılıyor.

Poliüretan mastikleri de, akrilik mastikler gibi su bazlı boyalar ve yağlı boyalar ile boyayabilirsiniz. Poliüretan mastikler metal kartuşlarda, akrilik mastikler ise, plastik kartuşlarda satılır.

Mastik ile silikon arasındaki fark ve kullanım alanları ile ilgili sormak istediğiniz soruları yorum kısmından yapabilirsiniz. Mastikler hakkında daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak, “Mastik, Çekomastik, Silikonize Mastik, Hibrit Mastik, PU Mastik Nedir?” yazımızı okuyabilirsiniz.    

31 Yorum

 1. merhabalar fayans ile duşakabin mermeri arasına beyaz Würth Duşakabin Silikonu Beyaz diye nalzeme ile doldurdum fakat banyo aypınca yine su gelmeye başladı alttan bunun yerine normal şeffaf silikonmu çekmem lazım yanlış malzememi kullandım acaba

  • Merhaba Serdar Bey,
   Üzerinde duşakabin silikonu yazıyorsa, doğru malzemeyi kullandınız. Fakat, silikonu uygularken bir hata yapmış olabilirsiniz veya görmediğiniz bir yerden su kaçırıyor olabilir.
   Tekrar silikon yapabilirsiniz. Renk önemli değil.

 2. Plastik valizde çatlaklar oluştu. Tutup kaldırmak için kulanılan sapın etrafında özellikle. Bunu Pu Mastik ile mi yoksa silikon ile mi yapıştırmalıyım. Teşekkürler

 3. SELAMÜNALEYKÜM.PİMAPENLER DIŞARDAN İÇERİYE SU VERİYOR MERMERİN ÜZERİNDEN NE YAPMAK GEREKİR.SİLİKONMU ÇELİK SİLİKONMU VEYA MASTİK Mİ YOKSA FARKLI BİRŞEYMİ TEŞEKKÜRLER.

  • A.S. Erol Bey,
   Pencere kasası ile duvar arasına poliüretan mastik, Pencere kasası ile cam arasına ise, silikon kullanın.

 4. Merhabalar,
  Mutfak tezgahim cimstone biliyorsunuz pahalı bir malzeme yaklaşık 30cm çatlama oldu.
  Üzerlerine sıcak koyunca yaklaşık 3 ila 5 mm ayrılma yapıyor bende bu esnada yapıştırmak istiyorum.
  Yapıştırıcısı olduğunu duydum bu konu hakkında fikriniz varmıdır? Yapıştırıcısı nedir acaba?
  Kolay gelsin.

 5. İyigünler, mutfak tezgahındaki mermer ile duvar fayanslarının birleşim yerindeki derzler hep dökülüyor . 3-4 ay önce kenarlara yeniden derz uyguladık ama, ıslak hacimden olsa gerek, yeniden ayrışmalar ve dökülmeler mevcut. su değmeyen yerlerdede kopmalar mevcut. önerebileceğiniz bir ürün varmıdır. teşekkürler

  • Serkan Bey,
   Derz üzerine derz yapıldıysa kısa sürede çıkar. Ayrıca, açıklık çok fazla ise, yine kısa sürede çıkacaktır.
   Derzi iyice temizleyip, poliüretan mastik uygularsanız, çok uzun süre dayanacaktır.

 6. iyi günler cam balkon kaplama yapıldı balkon korkuluğu ile cam balkon rayının arasındaki boşluklara silikon sıkıldı fakat silikon beyaz beyaz küf mü desem mantar gibi mi desem beyaz beyaz bişeyler çıkıyor temizliyorum gene çıkıyor. bazı yerlerde silikon atmış yapışkanlığı gitmiş bu neden olur acaba ? firmayı aradım silikonu sıyırıp yeni çektiler 3 ay sonra tekrar beyaz beyaz atmaya başladı.

 7. Ev girişi Çelik kapı kasanın duvarla bitişen yerlerinden soğuk hava giriyor Sizce hangi ürünü kullanmalıyım, teşekkür ederim

 8. Selamlar. O kadar güzel ve sabırla yardımcı olan yorumlar yapmışsınız ki Allah razı olsun. Kimse bu kadar yardımcı olmaz. Toprak güveç tenceresinde çatlak gördüm. Silikonize mastik sürdüm. Kullanılabilir mi? Teşekkür ediyorum.

  • Mahli Boyacı,
   Teşekkürler. Toprak güveçte silikonize mastik çok dayanıklı olmaz. Gıda ürünlerine uygun yapıştırıcı bulmak zor. Fakat dış kısımdan epoksi macun kullanabilirsiniz.

 9. Merhaba;
  Kiracı olarak oturduğum evde lavabonun her iki kenarı(tezgahta) ile altındaki dolap mdf.Sık suyla temas ettiği için kenarları kabarmaya başladı.Kabarmaları önlemek ve mdf’yi korumak için ne yapmalıyım? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Sinan Bey,
   Dolabın kenarlarındaki kenar bantları deforme olduğundan su alıyor olabilir. Kenar bantlarının olduğu kısımlara renksiz vernik sürerek su ya karşı dayanıklı hale getirebilirsiniz.

 10. Merhaba, biz çekme karavan tavan camını değiştirmek istiyoruz ama ne tür bir silikon ya da mastik kullanalım bilemedik,bir öneriniz var mı?

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar