İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Silikon Nedir, Silikon Nerelerde Kullanılır?

Silikon nedir?
Silikon nerelerde kullanılır?

Evinizde, işyerinizde, sanayide ve daha birçok sektörde kullanılan silikon hakkında detaylı bilgilendirmeler yaptığımız yazımızın ilginizi çekeceğini düşünüyoruz. Silikon nedir, silikon nerelerde kullanılır, iyi bir silikon nasıl olmalıdır, silikonun özellikleri nelerdir, silikon nasıl uygulanır? aşağıda detaylıca anlattık.

Silikon Nedir?

Silikon nedir, silikon nerelerde kullanılır?: Silikon, amatör ve profesyonel kullanıcılar için mükemmel bir dolgu, yapıştırma ve izolasyon malzemesidir. Silikonun çok geniş kullanım alanı vardır. Genellikle, halk arasında akrilik mastik veya poliüretan mastik ile karıştırılır.

Silikon iyi bir silikon mükemmel yapışma sağlar, çok iyi esner, (uv) güneş ışınlarına dayanıklıdır. İyi bir silikon uçucu gaz (solvent) içermez.

Piyasada fiyatı uygun ve ismini duymadığınız silikonların ucuz olmasının nedeni solventtir. Bazı silikonlar saf değildir. Solvent içeren silikonlar, uygulandıktan bir süre sonra, çatlar, kopar ve tam yalıtım yapamaz.

Piyasada kullanım alanlarına göre çok çeşitli silikonlar bulmak mümkündür. Bunlardan bazıları: Standart silikon, anti küf silikon, renkli silikon, oto silikonu, akvaryum silikonu, cam silikonu, ısıya dayanıklı silikon v.b.

Şimdi, silikon nedir, silikon nerelerde kullanılır? daha iyi anlayabilmeniz için; silikonun kullanıldığı alanları ve özelliklerini anlatalım.

Silikonun Özellikleri

silikonun özellikleri
Silikonun özellikleri nelerdir?
  • Silikonlar pencere, sera, yüzme yavuzları, araba ve teknelerde özellikle bağlantıların sızdırmazlığını sağlamak için kullanılır.
  • Genellikle kalınlığına göre bir kartuş silikon ile 7 ile 11 metre arasında bir çizgi çekebilirsiniz.
  • Silikonlar seramik, karo, metaller ve plastiklere yapışır. Bitumen, poliüretan, polipropülen ve fibere yapışmaz.
  • Profesyonel türleri deniz suyuna, kimyasallara dayanıklıdır. Akvaryumlara uygulandığında balık ve bitkiler konulmadan önce silikonun iyice kuruması gerekir. Silikon sürekli elastiktir.
  • Soğuk silikon, yani inşaat, yapı silikonlarının birçok çeşidi ve kullanım alanı vardır. Örneğin; ayna silikonu, akvaryum silikonu, antibakteriyel silikon, ısıya dayanıklı silikonlar v.b.

Silikon Ne Kadar Sürede Kurur?

Silikonun kuruma süresi yaklaşık 24 saattir. Bu 24 saat içinde su ile temas etmemelidir. Çok soğukta silikon kullanılmamalıdır. Uygulama sıcaklığı 5 derecenin üstünde olmalıdır.

Silikon Nerelerde Kullanılır?

silikon mastik nerelerde kullanılır
Silikon nerelerde kullanılır?

Soğuk silikon nerelerde kullanılır?: Üzerinde üniversal silikon veya silikon ibaresi bulunan bu silikonlar en çok kullanılan ve tercih edilen silikonlardır.

Silikonlar, dolgu, sızdırmalık, izolasyon, yapıştırma işleri için kullanılır. Evde, banyoda duşakabin, küvet, lavabo, klozet kenarına sızdırmazlık için kullandığımız silikonlar bu silikonlardır.

Silikon, ayrıca cam doğrama, metal, fayans, pvc, ve yapı elemanlarının dolgu ve yapıştırma işlerinde kullanılır.

Silikonun hava koşullarına dayanıklı olması, esnek olması, yapıştırma ve yalıtma özelliğinin olmasından dolayı pencere camı ile pencere kasası arasında kullanımı yaygınlaştırmıştır. (Cam macunu yerine.)

Piyasa genellikle 310ml. 280ml.lik silikon tabancası ile sıkılan kartuşlarda ve diş macunu gibi el ile sıkılabilen küçük tüplerde bulunur. Yaklaşık 150 dereceye ısıya dayanıklıdır.

En İyi Silikon Hangisi?

en iyi silikon markası hangisi
En iyi silikon hangisi

En iyi silikon hangisi, en iyi silikon markası hangisi? Maalesef bir markayı öne çıkartıp, direkt “şu marka en iyidir” diyemiyoruz. Fakat, şunu söyleyebiliriz. İyi kalite bir silikon satın almak istiyorsanız, üzerinde “silikonize mastik”, “mastik silikon”, “silikon mastik”, “mastik” ibareleri yazanları almayın. Ayrıca, silikon satın alırken mastik almadığınıza emin olun.

Ülkemizde yerli ve yabancı bir çok silikon markası mevcut. Ayrıca, her markanın üst sınıf ve ekonomik sınıf silikonu var. Yani bir marka katkısız, saf silikon da üretiyor, ekonomik silikon da. Markalar, ekonomik sınıf silikonlarına başka bir marka ismi veya numara veriyor.

Ülkemizde çok satılan bazı silikonlara örnek vermek gerekirse: Sista, Sika, Bison, Soudal, Akfix, Kale, Permolit, 404, Derby, Selsil, Soudal, Würth v.b.

Silikon Nasıl Kullanılır?

Silikon nasıl kullanılır?
  • Silikonu kullanacağınız yüzey mümkün olduğunca temiz, kuru ve yağsız olmalıdır.
  • Yüzeyde eski silikon veya mastik varsa, mümkün olduğunca temizlenmelidir.
  • Banyoda silikon kullanılmışsa 1 gün su ile temas etmemelidir.
  • Silikon silikon tabancası ile uygulanır. Küçük alanlar için el ile sıkılan küçük silikonları kullanabilirsiniz.
  • Silikonun ucunu çapraz kesin. Tecrübeniz yoksa ve banyoda kullanıyorsanız silikon düzeltici kullanın ki, sıktıktan sonra düzgün bir şekilde dursun. Parmağınızı sıvı bulaşık deterjanına batırıp uyguladığınız silikonun üzerinden geçerseniz çok daha düzgün ve kaygan olacaktır.

Silikon kullanımı hakkında daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak “Silikon nasıl çekilir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar