Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Fırın Camı Yapıştırma, Fırın Camı Neyle Yapıştırılır?

iç fırın camını yapıştırma
Fırın camı yapıştırma

Şu anda kullandığınız fırında herhangi bir sorun yoksa bile, bu pratik bilgi işinize yarayabilir. Çünkü, eskiyen fırınların camlarının düşmesi veya yerinden çıkması sık rastlanan bir durumdur. Bu yazımızda kırılan veya yerinden çıkan fırın camını yapıştırmak için kullanabileceğiniz yapıştırıcıyı ve kullanımını anlattık.

Fırın Camı Yapıştırma

iç fırın camı yapıştırma
Fırın camı yapıştırma

Fırın camı kolay kolay yerinden çıkmaz. Fakat, eskiyen fırınlarda dış fırın camının çıkması sık görülen durumlardandır.

Üretim aşamasında fırının camını yapıştırmak için kullanılan yapıştırıcı zamanla deforme olur ve kendini bırakır. Bu doğal bir durumdur.

Her yapıştırıcının bir ömrü vardır. Yüzeydeki sıcak, soğuk farklılıkları, yağlar zaman içinde fırın camının düşmesine neden olur. Fakat endişe etmeyin. Fırın iç camının çıkmasının nedeni ne olursa olsun, eskisi kadar sağlam bir şekilde yapıştırabilirsiniz.

Öncelikle fırın camı neyle yapıştırılır? anlatalım. Ardından, yapıştırma aşamalarına geçelim.

Fırın Camı Neyle Yapıştırılır?

fırın camı ne ile yapıştırılır
Fırın camı neyle yapıştırılır?

Fırın camını ne yapıştırır? Yerinden çıkan fırın camını yapıştırmak için çok fazla araştırma yapmanıza gerek yok. Çünkü, fırın camını yapıştırmak için en uygun ve sağlam yöntem sıvı conta kullanmaktır. Fırın camını çok sağlam ve etkili bir biçimde yapıştırmak için sıvı conta fazlasıyla yeterlidir.

Fırınınız hangi marka olursa olsun, sıvı conta fazlasıyla yeterli olacaktır. Sıvı contalar, fırın camını, cam, metal, alüminyum v.b. yüzeylere yapıştırabilir.

Sıvı contalar ve ısıya dayanıklı silikonlar aynı amaç için kullanılıyor. Hatta, çoğu zaman ikisi için aynı tanım kullanılıyor. Sadece, renkleri farklıdır. Sıvı contalar hakkında daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak “Sıvı conta nedir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Fırın camını ne yapıştırır? Özetlemek gerekirse, fırın camını yapıştırmak için hem sıvı conta hem de ısıya dayanıklı silikon kullanabilirsiniz. Fakat, ısıya dayanıklı silikonun 250°C den fazla ısıya dayanıklı olduğuna emin olun. Birçok fırın 250°C den fazla ısınır.

Fırın Camı Nasıl Yapıştırılır?

fırın camı yapıştırma
Fırın camı nasıl yapıştırılır?

Hem sıvı conta hem de ısıya dayanıklı silikon krem kıvamındadır. Bildiğiniz silikon kıvamı gibi. Bu da camın yapıştırılacağı yüzeyde bir hava izolasyonu yapmasını da sağlar. Yani, dolgu yaparak yapışma sağlandıktan sonra dışarıya sıcak havanın akışını da kesecektir.

Sıvı conta veya sıcağa dayanıklı silikon kullanarak fırın camınızın eskisi gibi sağlam ve düzgün şekilde durmasını sağlayabilirsiniz. Fakat, yapıştırma yaparken aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Fırın İç Camını Yapıştırma

  • Yerinden çıkan fırın camını silip yağ ve tozlardan arındırın.
  • Yapıştırma yapacağınız yüzeyi kontrol edin. Varsa, eski yapıştırıcı kalıntılarını alın ve yüzeyin temiz olmasını sağlayın.
  • Fırın camını yapıştıracağınız yüzeye sıvı contayı veya ısıya dayanıklı silikonu parmak kalınlığında sürün.
  • Sıvı conta veya silikonu cama değil, diğer yüzeye sürün. Böylece, fazla içeri sürdüğünüzde dışardan görünmesini önlersiniz. Ayrıca, cama bastırdığınızda silikonun yayılacağını ve taşma olasılığını da düşünün.
  • Yukarıda bahsettiğimiz gibi ısıya dayanıklı silikon ve sıvı conta fırın camını kuvvetli bir şekilde yapıştırmak için yeterlidir. Fakat, geç donar. Bu nedenle camı en az 24 saat oynatmayın. Cam oynuyorsa geçici olarak kağıt bant ile tutturun. Sıvı conta kuruduktan sonra bantı çıkarın.
  • Fırın camını yapıştırdıktan sonra, fırını kullanmadan önce, silikon ve sıvı contanın tam kuruma süresi olan 48 saati (2 gün) beklemenizi öneriyoruz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar