Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Deri Yapıştırma, Deri Nasıl Yapıştırılır?

deri nasıl yapıştırılır
Deri yapıştırma

Bu yazımızda, deri için en iyi yapıştırıcı hangisi öğrenebilirsiniz. Ayrıca, deri yapıştırıcı tavsiyeleri, suni deri yapıştırma, deriyi ahşaba veya metale yapıştırma ilgili bilgiler vereceğiz. Ayrıca, deri koltuk yırtık tamiri ve deri ayakkabı tamiri ile ilgili bir detaylı bir yazı oluşturduk.

Deri Yapıştırma

Deri yapıştırma, deri nasıl yapıştırılır? Deri araba koltuğu, deri ev koltuğu, deri çanta, deri mont, deri ayakkabı gibi gerçek veya suni deri eşyalarınızın yırtılan kısımlarını yapıştırmanın en iyi yolu, esnek yapıştırıcıları kullanmaktır.

Esnek yapıştırıcılar, derinin yumuşak ve esnek yapısına uyum sağlayıp esneyecek, sizi rahatsız etmeyecektir. Deri yapıştırıcı bulamazsanız, esnek olan ve deriyi yapıştırabilen başka yapıştırıcılar da kullanabilirsiniz.

Esnek olmayan fakat deriyi yapıştırabilen yapıştırıcılar da var. (japon yapıştırıcısı, epoksi yapıştırıcı v.b.) Fakat bu yapıştırıcılar derinin alt kısmında bozuk para gibi sert bir tabaka oluşturur. Bu yapıştırıcılar, deriyi yapıştırsa da; sert tabaka zamanla içeriden kırılıp kopacaktır. Özellikle deri ayakkabı yapıştırmalarında çok rahatsız edici olabilir.

Deri Yapıştırıcı Tavsiyeleri

Yukarıda anlattığımız gibi en iyi deri yapıştırıcıları esnek yapıştırıcılardır.

Deri yapıştıran yapıştırıcıların çoğunda ” deri yapıştırıcı ” yazmadığı için bulmak zor olabilir.

Aslında, üzerinde deri yapıştırıcısı yazmasa da; deri için uygun birçok yapıştırıcı var. Bunlara kontakt yapıştırıcılar denir. Kontakt yapıştırıcılar, esnek ve ince yapılı olduğundan deri yapıştırmak için en uygun yapıştırıcılardır.

Deri Yapıştırıcı Çeşitleri

Deri için uygun yapıştırıcılara örnek vermek gerekirse: Uhu Leder, Pattex Deri-Kauçuk-Ahşap, Bison Kit, Derby Kontakt, Bally Kontakt v.b. Bu yapıştırıcıları ve benzerlerini kontakt yapıştırıcı adında yapı marketlerde ve hırdavatçılarda bulabilirsiniz.

Şimdi, farklı türde, deri eşyaları yapıştırmak için, deri yapıştırma tekniklerine göz atalım:

Deri Yapıştırma Teknikleri

Deri ayakkabı yapıştırma, suni deri yapıştırma, deri koltuk yırtık tamiri, deriyi ahşaba yapıştırma ve deriyi metale yapıştırma tekniklerini aşağıda detaylı şekilde anlattık.

Deri Ayakkabı Tamiri

deri ayakkabı tamiri
Deri ayakkabı tamiri

Deri ayakkabı tamiri yaparken, ayakkabıcıların kullandığı yapıştırıcı yine kontakt yapıştırıcıdır. Suni veya gerçek deri ayakkabıyı yapıştırmak için kontakt yapıştırıcılar çok uygundur. Özellikle, ayakkabının taban kısımlarında bu yapıştırıcılar kullanılır.

Eğer, ayakkabının ucu veya kenarlarında ufak-tefek açılmalar varsa, deri yapıştırıcısı veya jel japon yapıştırıcısı kullanabilirsiniz.

Jel japon yapıştırıcısı, sıvı japon gibi sert değildir. Hem esnektir, hem de yüzeyde sert bir taba oluşturmaz. Ayağı rahatsız etmez.

Suni Deri Yapıştırma

Suni deriler de, deri yapıştırıcıları veya kontakt yapıştırıcılar ile yapıştırılabilir. Suni deri çanta, suni deri ayakkabı, suni deri mont gibi eşyaları yapıştırmak için deri yapıştırıcı veya kontakt yapıştırıcıları kullanabilirsiniz.

Deri Koltuk Yırtık Tamiri

Yırtılan deri koltuğu yapıştırmak için aynı deriden yama kullanmanız gerekiyor. Koltuğun görünmeyen bir yerinden bir parça koparın ve yırtılan kısmın ister üstünden, ister arkasından yapıştırın.

Parçaya yapıştırıcıyı sürüp 5 dakika gazın uçmasını bekleyin. Ardından yapıştırın. Mümkünse üzerine bir ağırlık koyun. 24 saat kıpırdatmadan bekletin.

Deri Ahşaba Nasıl Yapıştırılır?

Ahşaba deri yapıştırmak için de en uygun yapıştırıcılar yine kontakt yapıştırıcılardır. İnce olduğu için, kabarık durmaz, düzgün bir zemin oluşturur.

Yapıştırıcıyı bir fırça ile ahşabın her yerine eşit miktarda sürün ve 4-5 dakika bekleyin. Sonra deriyi üzerine bastırarak yapıştırın.

Üzerinden plastik bir spatula veya kuru bir bez ile bastırın. Üzerine bir ağırlık koyup 24 saat kurumaya bırakın.

Deri Metale Nasıl Yapıştırılır?

Metale deri yapıştırmak için de aynı tekniği ve aynı yapıştırıcıyı kullanıyoruz. Metalin üzerinde boya olsa da, yapıştırıcı tutacaktır.

Kabaran boyaları zımpara yardımı ile temizleyin. Üzerini nemli bir bez ile silin. Yapıştırıcıyı metalin üzerine ince bir şekilde sürün. 4-5 dakika bekleyip deriyi üzerine bastırarak yapıştırın.

Kuru bez veya plastik spatula ile üstüne bastırın. Üzerine bir ağırlık koyup 1 gün kurmasını bekleyin.

Deri Yapıştırmada Kontakt Yapıştırıcı Kullanımı

Kontakt yapıştırıcılar, solventli olduğundan, yapıştırıcının içindeki solventin uçmasına izin vererek yapıştırmak daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır. Yani yapıştırıcıyı direkt sürüp yapıştırmayın.

Yapıştırmak istediğiniz yüzeye kontakt yapıştırıcıyı (deri yapıştırıcı) ince bir katman halinde sürün ve birleştirmeden önce ve 4-5 dakika solventin uçmasını bekleyin.

Yapıştırdıktan sonra, üzerine bir ağırlık koyun. Kontakt yapıştırıcıların tam kuruması 24 ile 48 saat arasında olur. Bu süre içinde yapıştırılan bölgeyi hareket ettirmeyin ve mümkünse üzerine bir ağırlık koyun.

3 Yorum

  1. Merhaba tempra aracımın kapı içi cam altındaki deri döşemesi sökülüp duruyor derby ile yapıştırıyorum ama yine bilhassa sıcakta atıyor. Nasıl ve hangi yapıştırıcı kullanmam lazım. İsim ve marka olarak mümkünse. Teşekkürler.

    • Ali Bey,
      Aslında orası için en uygun yapıştırıcı Derby, Bally benzeri kontakt yapıştırıcılardır. Başka bir marka deneyip uygulama aşamalarına daha fazla özen gösterin. Pattex kontakt veya Bison kontakt deneyebilirsiniz. Zımpara ile eski yapıştırıcı kalıntılarını metal üzerinden alın. Nemli bir bez ile silin. Yapıştırıcısı kıl fırça ile sürüp 4-5 dakika bekleyin ve yapıştırın. (Yapıştırıcıya alternatif olarak ince çift taraflı bantları kullanabilirsiniz.)

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar