Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Plaka Yapıştırma Nasıl, Neyle Yapılır?

plaka yapıştırma
Plaka yapıştırmak

Araç plakalarını yapıştırmak tüm sürücüler için oldukça önem arz eden bir konudur. Plakanın kuvvetli bir şekilde yapışması, yaz, kış yerinden çıkmaması gereklidir. Bu yazımızda plaka yapıştırma ile ilgili detaylı bilgilendirmeler yaptık. Plaka nasıl yapıştırılır, plaka neyle yapıştırılır? detaylıca açıkladık. Ayrıca plaka yapışmanız için yapıştırıcı, silikon ve bant önerileri verdik.

Plaka Yapıştırma

plaka yapıştırmak
Plaka yapıştırma

Plaka yapıştırmak için sık sık silikon ve benzeri yapıştırıcıların kullanıldığını duymuşsunuzdur. Silikon, montaj yapıştırıcıları, çift taraflı bantlar ile araç plakanızı kolaylıkla yapıştırabilirsiniz. Fakat, bu yapıştırıcıların ömrü ne kadar, ne kadar sağlıklı, ne kadar süre plakayı tutabilir. Aşırı sıcak ve soğuklara dayanıklı mı?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi birçok yapıştırıcı ile araç plakası yapıştırılabiliyor. Fakat, önemli olan uzun süre plakanın yerinden çıkmaması ve zorlu hava koşullarına dayanması. Bu nedenle, plaka yapıştırmak için en uygun yöntemleri derleyip toparladık ve bazı yapıştırıcıların dejavantajlarından bahsettik.

Araç Plakası Neyle Yapıştırılır?

Yukarıdaki yapıştırıcıları, plaka yapıştırmak için ve vidasız plaka takmak için kullanabilirsiniz. Zaten plaka yapıştırmak için sıklıkla bunlar kullanılıyor. Fakat, biz biraz daha detaylandırarak anlatacağız. Böylece, aracınızın plakasını yapıştırmak için hangi yapıştırıcıyı seçeceğinize daha kolay karar verebilirsiniz.

Silikonla Plaka Yapıştırma

silikon plakayı tutar mı
Silikonla plaka yapıştırma

Silikon, plaka yapıştırmak için en sık kullanılan yapıştırıcılardan biridir. Hatta, plaka yapıştırmak için sıklıkla siyah silikon kullanılır. Siyah silikonun daha kuvvetli olduğu düşünülse de; aslında beyaz ve şeffaf silikonlardan kuvvet açısından bir farkı yoktur. Önemli olan kaliteli ve saf silikon olmasıdır. Bu nedenle, kaliteli bir silikon markası tercih etmeye çalışın. (En iyi silikon markalarını merak ediyorsanız, linke tıklayarak. “En iyi silikon markaları” yazımızı okuyabilirsiniz.)

Silikon Plakayı Tutar Mı?

Silikon plakayı tutar mı, silikon ile plaka yapıştırılır mı? Evet, silikon plakayı tutar. Silikon hem kuvvetli bir yapıştırıcı hem de su yalıtım malzemesidir.

Plaka yapıştırmak için silikon kullanılır mı? Silikon hayatımızın bir çok alanında kullanılsa da; karışıklığa neden olabilecek birçok çeşidi vardır. Standart silikonlar, mastikler, poliüretan mastikler, akvaryum silikonları, montaj silikonları v.b. Bunların birçoğu plakanızı yapıştırabilir.

Fakat, akrilik mastikler kuvvetli değildir. Bu nedenle, mastik ile silikonları ayırt edin ve plaka yapıştırmak için, kesinlikle akrilik mastik kullanmayın! (Poliüretan mastikler hariç) (Mastik çeşitleri hakkında daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak “Mastik, Çekomastik, Silikonize Mastik, Hibrid Mastik, Pu Mastik nedir?” yazımızı okuyabilirsiniz.)

Peki silikonla plaka yapıştırmak yeterli mi, plaka hangi silikonla yapıştırılır?

Plaka Hangi Silikonla Yapıştırılır?

Yukarıda silikonların aslında yapıştırıcı olduğundan bahsetmiştik. Evet, silikon ile plakayı ve daha birçok şeyi yapıştırabilirsiniz.

Peki, plaka hangi silikonla yapıştırılır? Plaka yapıştırmak için katkısız saf ve kaliteli silikonları tercih edin. Asla akrilik mastik ile plaka yapıştırmayın! Ayrıca, plaka yapıştırmak için montaj silikonlarını ve montaj yapıştırıcılarını kullanabilirsiniz. Montaj yapıştırıcıların solventli olanları, silikonların ise, solventsiz olanları daha iyi bir tercih olacaktır.

Plaka yapıştırmak için kullanabileceğiniz bazı montaj yapıştırıcıları: Pattex All in One (solventli), Bison Montage (solventli), Akfix montaj Yapıştırıcısı, Vodabond, montaj yapıştırıcısı v.b.

Plaka yapıştırmak için kullanabileceğiniz bazı silikonlar: Sista, Sika, Kale Silikon, Weber, Apel, Akfix, Würth, Selsil, Soudal v.b.

Çift Taraflı Bant İle Plaka Yapıştırma

çift taraflı bant plakayı tutar mı
Çift taraflı bant ile plaka yapıştırma

Sadece çift taraflı bant ile plaka yapıştırmak istiyorsanız, hem sıcağa hem soğuğa dayanıklı bir bant tercih etmelisiniz. Ayrıca, bandı satın alırken dış mekan için uygun olduğuna emin olun. Üzerinde “dış mekan için uygundur” yazısını arayın.

Çift taraflı bant ile plaka yapıştırmada dikkat etmenizi gereken ikinci nokta ise, kalın, etli bir bant kullanmanızdır. Kalın etli, silikon bantları, köpük bantları plaka yapıştırmak için kullanabilirsiniz.

Çift taraflı bant ile plaka yapıştırırken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur ise, iyi bir uygulama ve ortam sıcaklığıdır. Çok soğukta çift taraflı bant kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. -5 ve daha düşük sıcaklıklarda çift taraflı bant uygulaması zayıf olacaktır. Bazı çift taraflı bantlar çok daha düşük sıcaklılara dayansa da, uzun ömürlü bir yapışma için uygulama sıcaklığı yine de yüksek olmalıdır.

Çift taraflı banlar kullanırken zeminin temiz, kuru ve tozsuz olması çok önemlidir. Şimdi, çift taraflı bant ile plaka yapıştırmayı sırası ile anlatalım. Sayfanın daha altında ise, bizim tavsiye ettiğimiz plaka yapıştırma yöntemini okuyabilirsiniz.

Çift Taraflı Bant İle Plaka Nasıl Yapıştırılır?

 • Plakanın arkasında ve plakayı yapıştırmak istediğiniz yüzeyde varsa yapıştırıcı ve bant kalıntılarını temizleyin.
 • Plakanın arkasının ve yapıştırılacak yüzeyin temiz, kuru ve tozsuz olduğuna emin olun.
 • Plakanızın arkasına boydan boya şeritler halinde çift taraflı bantları kesip yerleştirin. Köşelere ve orta kısma ayrı ayı kesip kullanabilirsiniz.
 • Çift taraflı bantların şeritlerini açın.
 • Plakanızı ayarlayarak yerine otutturun ve 10-15 saniye kuvvetlice bastırın.

Plaka Yapıştırmak İçin Kullanabileceğiniz Bazı Çift Taraflı Bant Markaları

Aşağıda plakanızı yapıştırmak için kullanabileceğiniz bazı bant markalarını listeledik. Bu bantların dış mekan için özel tiplerini seçmeniz, daha sağlıklı olacaktır.

 • 3m
 • Tesa
 • Ve-ge
 • Wodabond
 • Bison
 • Patttex
 • Boss
 • Bimeks

Plaka Nasıl Yapıştırılır?

plaka yapıştırmak
Plaka nasıl yapıştırılır?

Araç plakanızı çok iyi yapıştırmak mı istiyorsunuz? Yukarıda bahsettiğimiz silikonlar, montaj yapıştırıcıları plakayı çok iyi yapıştırmasına karşın, geç kurur.

Çift taraflı bantlar ve özel plaka yapıştırma bantları ise, zamanla plakayı bırakabilir. Çift taraflı bantlar, aşırı sıcak ve soğuklardan etkilenip yapışma kuvvetini azaltabilir. Bu nedenle, kuvvetli bir yapışma için, hem çift taraflı bant hem de silikonu beraber kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu iki yapıştırıcıyı beraber kullandığınızda çift taraflı bantlar ile ilk tutunmanın sağlam olmasını sağlayacaksınız. Silikon veya montaj yapıştırıcı ile uzun ömürlü bir tutunma sağlayabileceksiniz. Kısacası montaj yapıştırıcı veya silikon tamamen kuruyana kadar, plakayı çift taraflı bant tutacak.

Araç Plakası Nasıl Yapıştırılır?

 • Çift taraflı bantı 10 santimetre uzunluğunda, birkaç parça kesin ve plakanın çeşitli kısımlarına yapıştırın. Köşelere ve ortada birkaç kısma olabilir.
 • Kalan boşluklara 10-15 santimetrelik şeritler halinde silikon, pu mastik veya montaj yapıştırıcısı uygulayın.
 • Plakayı yapıştırmak istediğiniz kısma yerleştirin ve 10-15 saniye kuvvetlice bastırın.
 • Bu şekilde araç plakası yapıştırmak, hem anında tutunmayı sağlayacak hem de uzun ömürlü, kuvvetli bir yapışma sağlayacaktır. Eğer çift taraflı bant kullanmak istemiyorsanız, silikon kuruyana kadar, kağıt bant ile plakanızı 1 gün boyunca bantlayın. Soğuk havada 2 gün bantlı kalması daha sağlıklı olacaktır. Bandın plakanın okunmasına engel olmamasına dikkat edin.

Plaka Yapıştırmak Yasak Mı?

Plaka yapıştırmak yasak mı? Hayır, plakanızı yapıştırmak için yapıştırıcı kullanmak yasak değil. Fakat, plakanın okunmasına neden olacak şekilde değişiklik yapmak veya yapıştırmak yasaktır ve idari para cezasına tabidir.

Ayrıca, vidalanan plakalar, araç muayenesinde ağır kusur sayılarak muayeneden geçmeyebilir. Bu nedenle, yapıştırmak daha iyi bir seçenektir.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar