Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Halı Yapıştırıcılar ve Yapıştırma Teknikleri

halı yapıştırıcısı
Halı yapıştırma

İç ve dış mekandaki halılarınızı yer döşemelerinizi zemine yapıştırmanız için geniş bir bilgi kaynağı oluşturduk. Halı yapıştırmak için kullanabileceğiniz yapıştırıcıları aşağıda listeledik. Ayrıca, bazı halı yapıştırıcıları hakkında teknik bilgiler verdik, halı nasıl yapıştırılır? anlattık. Önce halı yapıştırıcıları hakkında ön bilgi verelim.

Halı Yapıştırıcısı Var Mı?

halı yapıştırıcı
Halı yapıştırıcısı var mı?

Halı yapıştırıcı var mı? Evet özel halı yapıştırıcıları var. Bazı yapıştırıcılar “halı yapıştırıcısı” tanımı ile satılıyor. Bazıları ise halı yapıştırıcısı adı ile satılmasa da halı ve yer döşemelerini oldukça iyi yapıştırıyor.

Evinizdeki halıları yapıştırmak mı istiyorsunuz, yoksa geçici olarak, kaymaması için tutturmak mı istiyorsunuz? Her iki durum için de sizin için tavsiyelerimiz olacak. Öncelikle halı yapıştırma veya halıların kaymaması için kullanabileceğiniz yapıştırıcı ve diğer önerilerimizi listeleyelim. Ardından bunarın kullanımı detaylıca anlatalım.

Halı Nasıl Yapıştırılır?

halı yapıştırıcı
Halı yapıştırıcısı

Bir halıyı zemine yapıştırmak için halı yapıştırıcı, kontakt yapıştırıcı veya çift taraflı bant kullanabilirsiniz. Yapıştırıcıyı zemine sürün ve üzerine halıyı serin.

Çift taraflı bant ile halıyı zemine yapıştırmak için zemini temizleyin, çift taraflı bandı zemine veya halıya yapıştırın. Halı yapıştırmayı detaylı olarak sayfanın sonunda her yapıştırıcı için ayrı ayrı anlattık. Öncelikle halı yapıştırmak için kullanabileceğiniz yapıştırıcıları listeleyelim.

Halı Neyne Yapıştırılır?

halı yapıştırma
Halı neyle yapıştırılır?
 1. Özel, hazır halı ve halıflex yapıştırıcılar. (Halı yapıştırıcı, karo halı yapıştırıcı, halıfleks yapıştırıcısı.)
 2. Kontakt yapıştırıcılar.
 3. Halı yapıştırma bandı.
 4. Çift taraflı film bantlar.
 5. Halı kaydırmazlar.
 6. Merdiven kenarı profilleri.

Şimdi, yukarıdaki halı yapıştırıcılarını ve diğer halı yapıştırma tekniklerini açıklayalım. Böylece hangisi size uygun daha kolay karar verebilirsiniz.

Karo Halı Yapıştırıcı ve Halı Tutkalı İle Halı Yapıştırmak

Geniş ve büyük halıları, pvc yer döşemeleri, pvc yer karoları için özel üretilmiş karo halı yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Özellikle kalın yapıda olan halıflexler, pvc yer karoları, marleyler için, özel halı yapıştırıcılarını kullanabilirisiniz.

Özel halı, karo yapıştırıcı ve pvc yer söşemesi yapıştırıcılarını; “Pvc halı yapıştırıcısı”, “marley yapıştırıcısı”, “pvc zemin yapıştırıcısı” ve karo halı yapıştırıcı adı ile sanal mağazalarda ve büyük yapı marketlerde bulabilirsiniz. Rengi beyazdır ve yoğurt kıvamındadır.

Karo Halı Yapıştırıcı, Pvc Zemin Yapıştırıcısı Nasıl Kullanılır?

Şimdi, karo halı yapıştırıcı ve pvc zemin kaplama yapıştırıcılarının bazı özellikerinden bahsedelim ve kullanımını anlatalım. PVC zemin yapıştırıcıları ve karo halı yapıştırıcılar genelde beyaz renkte olur ve iç mekanda kullanılır. Kullanımı kolaydır.

Plastik bir spatula ile veya ince taraklı bir mala ile ince bir tabaka halinde zemine sürün ve üzerine halınızı, pvc yer döşemenizi, pvc karoyu veya marleyi yapıştırın. Büyük alanlarda yapıştırıcıları parsel parsel uygulayın ki, siz yapıştırmayı yapana kadar zemindeki yapıştırıcı kurumasın.

Bazı Pvc Yer Döşemesi ve Karo Halı Yapıştırıcıları

Aşağıda pvc yer döşemesi, marley v.b. kalın yer döşemelerini yapıştırmak için kullanabileceğiniz bazı yapıştırıcıları listeledik.

 • Vodabond VB 611 PVC zemin yapıştırıcı.
 • Alpkim PVC yer döşeme tutkalı.
 • Fixa PVC zemin kaplama yapıştırıcısı.
 • Beykot marley yapıştırıcı
 • Pera PVc halı ve marley yapıştırıcı

(Pvc yapıştırıcılar ile PVC zemin kaplama yapıştırıcılarını birbirine karıştırmayın.)

Kontakt Yapıştırıcılar İle Halı Yapıştırma

Kontakt yapıştırıcıların ince ve esnek yapısı halı yapıştırmak için oldukça uygundur. Üstelik sarfiyatı azdır. Büyük alanlara, büyük ebatlarda halılar yapıştırmanız gerekiyorsa, kontakt yapıştırıcılar oldukça ekonomik olacaktır.

Dış mekanda yapıştırmak istediğiniz çim halı gibi büyük ebatlı halılarınız varsa, kontakt yapıştırıcılar çok uygun olacaktır. Kontakt yapıştırıcılar hakkında daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak, “Kontakt yapıştırıcı nedir, ne işe yarar?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Kontakt Yapıştırıcı İle Halı Nasıl Yapıştırılır?

Kontakt yapıştırıcıların büyük bir çoğunluğu solvent esaslıdır. Birkaç dakikada setleşmeye başlar. Bu nedenle, büyük bir alanda yapıştırma yapmak için yapıştırıcıyı kısım kısım sürmelisiniz. Ayrıca, sürdükten sonra halıyı yapıştırmdan önce 3-5 dakika beklemeniz daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.

Halı yapıştırmak için bir kıl fırça ile kontakt yapıştırıcısını zemine ince bir katman halinde sürün, 3-5 dakika bekleyin. Ardında halıyı üzerine bırakın. Mümkünse üzerine ağırlık koyun.

Bazı Kontakt Yapıştırıcılar

 • Apel kontakt yapıştırıcı
 • Vodabond kontakt yapıştırıcı
 • Derby kontakt yapıştırıcı
 • Akfix kontakt yapıştırıcı
 • Pattex kontakt yapıştırıcı
 • Bally kontakt yapıştırıcı

Halı Yapıştırma Bandı İle Halı Yapıştırmak

Halı yapıştırma bantları ince ve yapışkan yapısı ile her çeşit halıyı yapıştırmak için çok uygun malzemelerdir. Genellikle iç mekan halılarını yapıştırmak için kullanılır? Koku çıkarmaz ve kalınlık oluşturmazlar. Ayrıca, halı yapıştırmak için oldukça ekomik çözümlerdir.

Halı Kaydırmaz Bant Nasıl Kullanılır?

Halı kaydırmaz bant nasıl yapıştırılır? Tüm halı kaydırmaz bantların üzerinde hahverengi koruyucu bir şerit bulunur. Bu şeridi açıp kullanmanız gerekiyor.

Halı kaydırmaz bantları kullanacağınız zemin kuru, yağsız ve temiz olmalıdır. Halı kaydırmaz bandı, ister halınızın altına yapıştırın ister zemine. Büyük bir halı ise zemine yapıştırmak daha kolay olacaktır.

Halı kaydırmaz bandın kahverengi şeridini kısmen açarak halıyı yapıştrmak istediğiniz zemine yapıştırın. Halının kenarlarına ve ortasına boydan boya birkaç şerit çekebilirsiniz. Küçük bir halı ise, bazı noktalara 20-30 santimetrelik parçalar keserek yapıştırabilirsiniz.

Bazı Halı Kaydırmaz Bant Markaları

 • Pattex halı bandı.
 • Vodaseal halı kaydırmaz bandı.
 • Ve-Ge halı bandı.
 • Boss Tape halı kilim sabitleme bandı.
 • Bimeks halı bandı.

Çift Taraflı Fim Bantlar İle Halı Yapıştırmak

Çinft taraflı film bantlar, halı bantları ile büyük benzerlik gösterir. Aslında özel halı bantları da bir çeşit çift taraflı fim bantdır. Çift taraflı film bantlar, ince yapısı ile halı çeşitlerini yapıştırmak için çok uygundur. Ayrıca, halı bantlarından çok daha uzundur ve daha ekonomiktir.

Büyük bir alana halı bandı kullanmak istiyorsanız, daha uzun ve daha ucuz olan çift taraflı film bantları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kullanımı halı kaydırmaz bantlar ile aynıdır.

Bazı Çift Taraflı Film Bant Markaları

 • Bondit çift tarfalı film bant.
 • Pattex çift taraflı film bant
 • Tesa çift taraflı film bant.
 • 3M çift taraflı film bant.
 • Ve-Ge çift taraflı film bant.
 • Apel Film bant.
 • RTR çift taraflı film bant.
 • Vodaseal çift taraflı film bant.

Halı Kaydırmazlar ile Halıları Tutturmak

Halı kaydırmazlar, iç mekanlarda halıları zemine sabitlemek için oldukça sık kullanılan malzemelerdir. Birçok halı ve zeminde işe yaramaktadır. Halı kaydırmazları ister kesip parça parça yerleştirin, ister halınızın altına tamamen kaplayın. Büyük ve ağır ebatlı halılar için büyük parçalar halinde kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Halı Kaydırmaz Nasıl Kullalınır?

Koku yapmayan, iz bırakmayan halı kaydırmazlar oldukça pratiktir. Halı kaydırmazı 30,40, 50 santimetre boylarında kesin ve halınızın kenarlarına, köşelerine ve orta kısmına yerleştirin.

Halınızı yıkamak istediğinizde veya zemin temizliğinde halıyı kaldırıp tekrar yerine koyup sabitlemek halı kaydırmazlar ile oldukça kolaydır. Halı kaydırmazları züccaciyelerden hazır olarak satın alabilir veya ölçünüze uygun ebatta kestirebilirsiniz.

Merdiven Kenarı Profilleri İle Halıları Sabitlemek

Merdiven kenarı profilleri, merdivenin üzerine monte edilmiş halıları sabitler, merdiven köşelerinin zarar görmesini engeller. Ayrıca, kaymayı engeller. Çok katlı evlerde merdivenlerdeki halıları sabitlemek için merdiven kenarı prıfilleri kullanılıyor.

Merdiven kenarı profilleri tek başına halıyı yapıştırmak ve sabitlemek için yeterli olur. Fakat yine de alt zemine bir miktar halı yapıştırıcı kullanabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar