Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Cam Yapıştırma, Cam Neyle Yapıştırılır?

cam nasıl yapıştırılır
Cam yapıştırma

Genel cam yapıştırma veya kırık cam eşyalarınızı yapıştırmak için, cam için özel üretilmiş cam yapıştırıcılarını, şeffaf epoksileri, genel maksatlı yapıştırıcıları veya japon yapıştırıcısı kullanabilirsiniz.

Size en uygun yapıştırıcıyı bulabilmeniz için aşağıda cam yapıştırma tekniklerini anlattık. Cam yapıştırıcısı satın almadan önce; küçük veya büyük kırılmış camdan eşyalarınızı yapıştırmak için size faydalı olabilecek bir yazı hazırladık.

Cam Neyle Yapıştırılır?

cam yapıştırma teknikleri
Ultraviyole cam yapıştırıcısı

Cam neyle yapıştırılır?: Kırılan sizin için çok önemli bir cam eşya ise; özellikle uv cam yapıştırıcılarını kullanmanızı tavsiye ederiz.

En iyi cam yapıştırıcısı uv cam yapıştırıcılarıdır. Uv cam yapıştırıcısı için “en iyi cam yapıştırıcısı, en güçlü cam yapıştırıcı” dersek yerinde olur.

Uv cam yapıştırıcıları ile kırılan cam eşyalarınızı çok sağlam yapıştırabilirsiniz. Özellikle, camı cama yapıştırmada mükemmel sonuçlar alabilirsiniz.

Uv cam yapıştırıcıları işini gerçekten çok iyi yapıyor. Minik, noktasal kırık cam tamirlerinde bile çok iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Genellikle, bu yapıştırıcılar ultraviyole lambası ile satılır. Tek yapmanız gereken kırık bölgeye yapıştırıcıyı sürüp yapıştırdıktan sonra uv lambasını yapıştırdığınız yüzeyde gezdirmek. Birkaç dakika içinde çok kuvvetli bir yapışma sağlanacaktır.

Uv lambanız yoksa yapıştırdığınız camı güneşte 2-3 dakika bekletmeniz yeterli oluyor. Uv cam yapıştırıcıları kırık gözlükler, kırık aynalar, minik cam parçalar, temas eden yüzeyi küçük, cam eşyaları tamir etmek için mükemmeldir. 

” Cam nasıl yapıştırılır? ” sorusunun en net cevabı uv cam yapıştırıcısıdır. Önemli cam yapıştırma işlerinizde size sıkıntı çıkarmadan gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Uv cam yapıştırıcısı satın almadan önce, son kullanım tarihine dikkat edin. Eğer yapıştırmıyorsa; ya yapıştırıcının son kullanım süresi dolmuştur ya da cam renklidir. (Uv cam yapıştırıcısı bazı renkli camları yapıştırmıyor.)

Doğal olarak böyle özel bir yapıştırıcının da fiyatı yüksek oluyor. Yani yapıştırıcının fiyatını görünce kırık bir cam eşyanızı tamir etmek yerine onu atmayı tercih edebilirsiniz.

Bu yüzden yazımızın başında “sizin için çok önemli bir eşya ise” diye başlamıştık. Örnek uv cam yapıştırıcıları: Bison glass, Bohle uv, Loxeal uv v.b.

Şeffaf Epoksi Yapıştırıcılar ile Cam Yapıştırma

cam yapıştırma için şeffaf epoksi
Şeffaf epoksi

Kırık cam eşyaları yapıştırmak için, bir diğer seçenek de epoxy yapıştırıcılarıdır. Masa camı yapıştırmak gibi büyük alanlar için uygundur.

Uv cam yapıştırıcısı haricinde kuvvetli cam yapıştırıcısı arıyorsanız epoksi yapıştırıcılarını kullanabilirsiniz. Ayrıca camı, metal, ahşap gibi farklı materyallere de yapıştırabilir ve dolgu yapabilir.

Çift komponentli şeffaf epoksiler, aslında genel maksatlı bir yapıştırıcıdır. Yani, cam için özel üretilmiş bir yapıştırıcı değildir.

Fakat, cam ile metal yapıştırma, cama plastik yapıştırma, cama demir yapıştırma, cama ahşap yapıştırma gibi birçok yerde kullanabilirsiniz. Renkli olanları da cam da kullanılabilir. Fakat, şeffaf olanı camı cama yapıştırmak için daha uygun olacaktır.

Şırınga veya tüp içinde bulunan epoksi komponentlerini eşit miktarda karıştırın, cam yüzeye sürüp yapıştırın.

Kuruma süresi markaya göre değişkenlik gösterebilir. Yarım saatten birkaç saate kadar uzayabilir. Yapıştırma işleminden sonra 24 saat kıpırdatmadan bekletmek yerinde olacaktır.

Renksiz epoksi yapıştırıcılar, cam yapıştırma için daha iyi bir seçenek olabilir. Örnek Yapıştırıcılar: Pattex Epoxy, Bison Epoxy, Akfix Epoksi, Uhu Epoksi, Vodabond Epoksi, Derby Epoksi v.b.

Genel Maksatlı Yapıştırıcılar ile Cam Yapıştırma

cam nasıl yapıştırılır
Pattex metal-plastik-cam

Genel maksatlı yapıştırıcılar ile küçük veya büyük camlar yapıştırılabilir. Fakat, bu yapıştırıcılar uv yapıştırıcıları gibi noktasal kırıklar için çok uygun değildir.

Yapıştırılacak yüzeyin düzgün ve büyük olması gerekir. Ayrıca birbirine tamamen temas etmelidir. Yani, toplu iğne başı kadar olan küçük bir bir bölgede yapıştırma yapamaz.

Ayrıca, genel maksatlı yapıştırıcılar epoksiler gibi dolgu yapamaz. Camı ahşap, metal, plastik, taş gibi farklı yüzeylere yapıştırabilir. Bu yüzeylere yapıştırıcıyı fırça ile sürüp birkaç dakika bekledikten sonra yapıştırma yapın. Mümkünse üzerine ağırlık koyun.

Kuruma süresi 24-48 saat arasıdır. Renkli veya renksiz türleri bulunur. Bu yapıştırıcıları piyasada kontakt yapıştırıcılar adı ile bulabilirsiniz. Bazı renksiz genel maksatlı yapıştırıcılar: Pattex (Şeffaftır) Metal-Plastik-Cam, Bison Üniversal, Derby Kontakt v.s.

Japon Yapıştırıcı İle Cam Yapıştırma

kırık cam için japon yapıştırıcı
Japon yapıştırıcısı

Japon yapıştırıcıları aslında camda zayıftır. Fakat neredeyse her evde japon yapıştırıcısı bulunur. Japon yapıştırıcısını küçük ve önemsiz cam eşyaları tamir etmek için kullanabilirsiniz.

Kırılmış camdan küçük süs eşyaları, biblolar, dekoratif küçük eşyalar için japon yapıştırıcısı kullanılabilir. Fakat çok dayanıklı olmadığı tekrar belirtelim. Özellikle sıcak suya dayanmaz.

7 Yorum

 1. Merhabalar,
  Tamamen teflondan oluşan üçgen prizma şeklinde 5*5*50 cm boyutlarındaki malzemeyi, uzun kenarı boyunca dik düzlemde duracak şekilde 5cm lik alandan cam yüzeye yapıştırmamız gerekiyor (yani 50 cm boyunca 5cmlik alandan tutunma sağlayacak, 50*5 250 cm2 alan). Cam reaktör içinde kimyasal ve korozif işlemler yapılacaktır. Buna en uygun yapıştırıcı hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim..

  • Merhaba İsmail Bey,
   Teflon yapıştırıcıyı iyi tutmayan bir malzemedir. Epoksi yapıştırıcı deneyebilirsiniz. Loctite, Bison, Pattex v.b. markaların epoksi yapıştırıcıları olabilir.

   • Teşekkür ederim cevabınız için. Bizim için yapıştırıcının prizlenme süreci de önemli. En azından desteksiz kendisini tutabilmeli, çünkü uzun süre sabitleme şansımız yok maalesef..

 2. Merhaba
  Ben gumus imalatı yapıyorum uzun zamandir gumus yuzuklerin ustune 1mm ile 4mm capinda cam ve zirkon taslar yapıştırmak icin en guclu taşları yerinden cikarmayacak yapistirici ariyorum lutfen beni yonlendirrirmisiniZ..kullandigim taslar zirkon ve cam taslar bazilari renkli

  • Erhan Bey,
   Pattex %100, Pattex Ultra Jel, Pattex 60 saniye, Tesa Jel Japon yapıştırıcısı ve diğer jel Japon yapıştırıcılarını kullanabilirsiniz.

  • Pattex (sarı) oaln güçlüdür ancak karartı yapar. “502” tipindeki pattex ise daha az kararır, ancak o da fazla akışkan ve dayanımı azdır. Çabuk düşer. Zirkon taş yapıştırmaya uygun değil maalesef.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar