Cam Yapıştırma, Cam Neyle Yapıştırılır?

cam nasıl yapıştırılır
Cam yapıştırma

Genel cam yapıştırma veya kırık cam eşyalarınızı yapıştırmak için, cam için özel üretilmiş cam yapıştırıcılarını, şeffaf epoksileri, genel maksatlı yapıştırıcıları veya japon yapıştırıcısı kullanabilirsiniz.

Size en uygun yapıştırıcıyı bulabilmeniz için aşağıda cam yapıştırma tekniklerini anlattık. Cam yapıştırıcısı satın almadan önce; küçük veya büyük kırılmış camdan eşyalarınızı yapıştırmak için size faydalı olabilecek bir yazı hazırladık.

Cam Neyle Yapıştırılır?

Ultraviyole cam yapıştırıcısı

Cam neyle yapıştırılır?: Kırılan sizin için çok önemli bir cam eşya ise; özellikle uv cam yapıştırıcılarını kullanmanızı tavsiye ederiz.

En iyi cam yapıştırıcısı uv cam yapıştırıcılarıdır. Uv cam yapıştırıcısı için “en iyi cam yapıştırıcısı, en güçlü cam yapıştırıcı” dersek yerinde olur.

Uv cam yapıştırıcıları ile kırılan cam eşyalarınızı çok sağlam yapıştırabilirsiniz. Özellikle, camı cama yapıştırmada mükemmel sonuçlar alabilirsiniz.

Uv cam yapıştırıcıları işini gerçekten çok iyi yapıyor. Minik, noktasal kırık cam tamirlerinde bile çok iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Genellikle, bu yapıştırıcılar ultraviyole lambası ile satılır. Tek yapmanız gereken kırık bölgeye yapıştırıcıyı sürüp yapıştırdıktan sonra uv lambasını yapıştırdığınız yüzeyde gezdirmek. Birkaç dakika içinde çok kuvvetli bir yapışma sağlanacaktır.

Uv lambanız yoksa yapıştırdığınız camı güneşte 2-3 dakika bekletmeniz yeterli oluyor. Uv cam yapıştırıcıları kırık gözlükler, kırık aynalar, minik cam parçalar, temas eden yüzeyi küçük, cam eşyaları tamir etmek için mükemmeldir. 

” Cam nasıl yapıştırılır? ” sorusunun en net cevabı uv cam yapıştırıcısıdır. Önemli cam yapıştırma işlerinizde size sıkıntı çıkarmadan gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Uv cam yapıştırıcısı satın almadan önce, son kullanım tarihine dikkat edin. Eğer yapıştırmıyorsa; ya yapıştırıcının son kullanım süresi dolmuştur ya da cam renklidir. (Uv cam yapıştırıcısı bazı renkli camları yapıştırmıyor.)

Doğal olarak böyle özel bir yapıştırıcının da fiyatı yüksek oluyor. Yani yapıştırıcının fiyatını görünce kırık bir cam eşyanızı tamir etmek yerine onu atmayı tercih edebilirsiniz.

Bu yüzden yazımızın başında “sizin için çok önemli bir eşya ise” diye başlamıştık. Örnek uv cam yapıştırıcıları: Bison glass, Bohle uv, Loxeal uv v.b.

Şeffaf Epoksi Yapıştırıcılar ile Cam Yapıştırma

cam yapıştırma için şeffaf epoksi
Şeffaf epoksi

Kırık cam eşyaları yapıştırmak için, bir diğer seçenek de epoxy yapıştırıcılarıdır. Masa camı yapıştırmak gibi büyük alanlar için uygundur.

Uv cam yapıştırıcısı haricinde kuvvetli cam yapıştırıcısı arıyorsanız epoksi yapıştırıcılarını kullanabilirsiniz. Ayrıca camı, metal, ahşap gibi farklı materyallere de yapıştırabilir ve dolgu yapabilir.

Çift komponentli şeffaf epoksiler, aslında genel maksatlı bir yapıştırıcıdır. Yani cam için özel üretilmiş bir yapıştırıcı değildir.

Fakat, cam ile metal yapıştırma, cama plastik yapıştırma, cama demir yapıştırma, cama ahşap yapıştırma gibi birçok yerde kullanabilirsiniz. Renkli olanları da cam da kullanılabilir. Fakat şeffaf olanı camı cama yapıştırmak için daha uygun olacaktır.

Şırınga veya tüp içinde bulunan epoksi komponentlerini eşit miktarda karıştırın, cam yüzeye sürüp yapıştırın.

Kuruma süresi markaya göre değişkenlik gösterebilir. Yarım saatten birkaç saate kadar uzayabilir. Yapıştırma işleminden sonra 24 saat kıpırdatmadan bekletmek yerinde olacaktır.

Renksiz epoksi yapıştırıcılar, cam yapıştırma için daha iyi bir seçenek olabilir. Örnek Yapıştırıcılar: Pattex Epoxy, Bison Epoxy, Akfix Epoksi, Uhu Epoksi, Vodabond Epoksi, Derby Epoksi v.b.

Genel Maksatlı Yapıştırıcılar ile Cam Yapıştırma

cam nasıl yapıştırılır
Pattex metal-plastik-cam

Genel maksatlı yapıştırıcılar ile küçük veya büyük camlar yapıştırılabilir. Fakat, bu yapıştırıcılar uv yapıştırıcıları gibi noktasal kırıklar için çok uygun değildir.

Yapıştırılacak yüzeyin düzgün ve büyük olması gerekir. Ayrıca birbirine tamamen temas etmelidir. Yani, toplu iğne başı kadar olan küçük bir bir bölgede yapıştırma yapamaz.

Ayrıca, genel maksatlı yapıştırıcılar epoksiler gibi dolgu yapamaz. Camı ahşap, metal, plastik, taş gibi farklı yüzeylere yapıştırabilir. Bu yüzeylere yapıştırıcıyı fırça ile sürüp birkaç dakika bekledikten sonra yapıştırma yapın. Mümkünse üzerine ağırlık koyun.

Kuruma süresi 24-48 saat arasıdır. Renkli veya renksiz türleri bulunur. Bu yapıştırıcıları piyasada kontakt yapıştırıcılar adı ile bulabilirsiniz. Bazı renksiz genel maksatlı yapıştırıcılar: Pattex (Şeffaftır) Metal-Plastik-Cam, Bison Üniversal, Derby Kontakt v.s.

Japon Yapıştırıcı İle Cam Yapıştırma

kırık cam için japon yapıştırıcı
Japon yapıştırıcısı

Japon yapıştırıcıları aslında camda zayıftır. Fakat neredeyse her evde japon yapıştırıcısı bulunur. Japon yapıştırıcısını küçük ve önemsiz cam eşyaları tamir etmek için kullanabilirsiniz.

Kırılmış camdan küçük süs eşyaları, biblolar, dekoratif küçük eşyalar için japon yapıştırıcısı kullanılabilir. Fakat çok dayanıklı olmadığı tekrar belirtelim. Özellikle sıcak suya dayanmaz.

32 Yorum

 1. Merhaba ben istanbuldan zeynep. Rondonun içindeki metal parça (bıçak takılan yuva)çıktı.onu bison glas lamı yapıştırmalıyım. ve heryerde bulunuyormu.şimdiden teşekkürler.

 2. Merhabalar bana hediye gelen seramik bir saatim var geçen gün düşürdüm pimin takıldığı yerden(kopçadan)kırıldı. Nette çok araştırdım ama özellikle seramik yapıştırmak için üretilen bir yapıştırıcı bulamadım.Acaba Bison Glas'ı kullanırsam verim alabilirmiyim. mehmet y.

 3. merhabalar ben bıryere kamera sıstemı kuracam yalnız kameranın ayagıu plastık ve onu cama monta etmem lazım sızce ne ıle monta edeyım yada yapıstracksak nasıl yapıstrym

 4. merhaba ben ankaradan erkan acaba güneş gözlüğü camı yapıştırılabilecek birşey varmıdır ve yapıştırdıktan sonra çok iz kalırmı gözlük camları plastik gibi birşey

 5. Erkan,
  Plastik gibi bir şey ise Bison Plastik yapıştırıcısını kullanabilirsin. İz kalma olasılığı yüksek.

 6. Merhaba ben Burak. Kahve makinemin sürahisinde çatlaklar oluştu, bu çatlakları neyle kapatabilirim.

  Hem sıcağa dayanıklı olması hem de sağlığa zararlı olmaması gerekiyor.

 7. Burak,
  Yapıştırmak kolay, sıcağa da dayanıklı fakat sağlıklı olmayabilir. Epoksi macunlar işini görür.

 8. Eren,
  Quartz kristalinden yapılma küveti (deney tüpü gibi düşünebilirsiniz, spektrofotometri cihazlarında kullanılıyor) yapıştırmam gerekiyor. nasıl bi yapıştırıcı kullanmalıyım? yapıştırıcı şeffaf olursa sevinirim…

 9. Eren,
  Nasıl bir madde olduğunu tam anlamadım ama genel maksatlı Pattex'in şeffaf şırınga epoksisini kullanabilirsin. (Veya benzeri şeffaf bir epoksi.)

 10. Merhaba Antakya'dan Yusuf; Blender kavanozu çatladı(Cam)Nasıl yapıştırabilirim?Yapıştırıcı camın çatlağına girebilirmi?Teşekkür ederim.

 11. Yusuf,
  Bulabilirseniz uv ile yapıştıran cam yapıştırıcı kullanın. (Bison'un var.) (Gıdaya uygun mudur bilemem.)

 12. (Yorumlara isim yazalım.)
  Yukarıdaki anlatımdaki yapıştırıcılardan herhangi biri ile avize camı yapıştırabilirsiniz.

 13. şakir
  plastik olan temizleme fırçası fabrika çıkışlı ek birleştirme noktasından ayrıldı. japon yapıştırıcısı ile denedim, fakat ilk etapta yapıştı gibi gözüksede elime alıp deneme yaptığımda tekrar yapıştırdığım yerden ayrıldı. çözümü varmıdır

 14. Şakir Bey,
  Epoksi macun sizin için uygun olabilir. Önce yapıştırıcı kalıntılarını mümkün olduğunca temizleyin.

 15. Merhaba ben cam bir fanusu duz bir aynaya yapistirmak istiyorum. Fanusun agiz kismi el kesmemesi icin bombeli gibi oldugundan yapismiyor nasil yapistirabilirim?

 16. (Yorumlara isim yazalım.)
  Küçük bir parçanın bile temas etmesi yapışma için yeterlidir. UV ile yapıştıran yapıştırıcıları bulamazsanız yavaş yapıştıran dolgu da yapan yapıştırıcıları deneyin. (Örneğin Pattex %100, Bison Şeffaf, Pattex Tamir Extreme,Epoksi Şeffaf)

 17. (Yorumlara iminizi yazınız.)
  Büro masası renksiz cam ise, uv cam yapıştırıcılarını kullanabilirsiniz. Özel led lambası olanlarını tercih edebilirsiniz. (Örneğin: Bondic)

 18. Merhaba ben Elif,
  Porselen ve cam kaşıklara plastik aksesuarlar yapıştırıp satmak istiyorum üst kısmına ancak suya dayanıklı, sağlam olmalı, iz olmamalı.
  Epoksi yapıştırıcı mı kullanmalayım.
  Marka vs detaylı söylerseniz çok sevinirim.
  Teşekkürler iyi çalışmalar…

 19. Elif Hn.
  Pattex Universal şeffaf epoksi veya Bison Şeffaf epoksi kullanabilirsiniz. Yumuşak aksesuarlar içinse Pattex %100 veya Patex Tamir Extreme kullanabilirsiniz. (Epoksiler sert yapıdadır ve daha hızlıdır.)

 20. inan,
  merhabalar,cam avizem yuvasından bir miktar aşağı çatlayarak indikten sonra sağa sola yayılmış ve birleşmeye yakın yerde durmuş şekilde çatlamış. bunun birleşmemesi için ve de aşağı düşmemesi için ne yapmak gerekir hangi yapıştırıcı sürmem ve ne şekilde sürmem gerekir teşekkürler

 21. merhaba..ismim Deniz. aracımın ön camındaki dikiz aynası, aynanın cama yapıştığı yerden , camın bir parçası dikiz aynasının tabanında kalacak şekilde kırıldı. yani yapıştırmak istediğim parça ön camın iki parçası bu parçayı yerine hangi maddeyle yapıştırabilirim. teşekkürler…

 22. Merhaba Sebilimi yeni almıştım tamda dibinden küçük bi bölüm kırıldı dolgu olabilecek bi yapıştırıcı önerirmisiniz su sızdırmaması için

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz