Cam Yapıştırma, Cam Neyle Yapıştırılır?

cam nasıl yapıştırılır
Cam yapıştırma

Genel cam yapıştırma veya kırık cam eşyalarınızı yapıştırmak için, cam için özel üretilmiş cam yapıştırıcılarını, şeffaf epoksileri, genel maksatlı yapıştırıcıları veya japon yapıştırıcısı kullanabilirsiniz.

Size en uygun yapıştırıcıyı bulabilmeniz için aşağıda cam yapıştırma tekniklerini anlattık. Cam yapıştırıcısı satın almadan önce; küçük veya büyük kırılmış camdan eşyalarınızı yapıştırmak için size faydalı olabilecek bir yazı hazırladık.

Cam Neyle Yapıştırılır?

cam yapıştırma teknikleri
Ultraviyole cam yapıştırıcısı

Cam neyle yapıştırılır?: Kırılan sizin için çok önemli bir cam eşya ise; özellikle uv cam yapıştırıcılarını kullanmanızı tavsiye ederiz.

En iyi cam yapıştırıcısı uv cam yapıştırıcılarıdır. Uv cam yapıştırıcısı için “en iyi cam yapıştırıcısı, en güçlü cam yapıştırıcı” dersek yerinde olur.

Uv cam yapıştırıcıları ile kırılan cam eşyalarınızı çok sağlam yapıştırabilirsiniz. Özellikle, camı cama yapıştırmada mükemmel sonuçlar alabilirsiniz.

Uv cam yapıştırıcıları işini gerçekten çok iyi yapıyor. Minik, noktasal kırık cam tamirlerinde bile çok iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Genellikle, bu yapıştırıcılar ultraviyole lambası ile satılır. Tek yapmanız gereken kırık bölgeye yapıştırıcıyı sürüp yapıştırdıktan sonra uv lambasını yapıştırdığınız yüzeyde gezdirmek. Birkaç dakika içinde çok kuvvetli bir yapışma sağlanacaktır.

Uv lambanız yoksa yapıştırdığınız camı güneşte 2-3 dakika bekletmeniz yeterli oluyor. Uv cam yapıştırıcıları kırık gözlükler, kırık aynalar, minik cam parçalar, temas eden yüzeyi küçük, cam eşyaları tamir etmek için mükemmeldir. 

” Cam nasıl yapıştırılır? ” sorusunun en net cevabı uv cam yapıştırıcısıdır. Önemli cam yapıştırma işlerinizde size sıkıntı çıkarmadan gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Uv cam yapıştırıcısı satın almadan önce, son kullanım tarihine dikkat edin. Eğer yapıştırmıyorsa; ya yapıştırıcının son kullanım süresi dolmuştur ya da cam renklidir. (Uv cam yapıştırıcısı bazı renkli camları yapıştırmıyor.)

Doğal olarak böyle özel bir yapıştırıcının da fiyatı yüksek oluyor. Yani yapıştırıcının fiyatını görünce kırık bir cam eşyanızı tamir etmek yerine onu atmayı tercih edebilirsiniz.

Bu yüzden yazımızın başında “sizin için çok önemli bir eşya ise” diye başlamıştık. Örnek uv cam yapıştırıcıları: Bison glass, Bohle uv, Loxeal uv v.b.

Şeffaf Epoksi Yapıştırıcılar ile Cam Yapıştırma

cam yapıştırma için şeffaf epoksi
Şeffaf epoksi

Kırık cam eşyaları yapıştırmak için, bir diğer seçenek de epoxy yapıştırıcılarıdır. Masa camı yapıştırmak gibi büyük alanlar için uygundur.

Uv cam yapıştırıcısı haricinde kuvvetli cam yapıştırıcısı arıyorsanız epoksi yapıştırıcılarını kullanabilirsiniz. Ayrıca camı, metal, ahşap gibi farklı materyallere de yapıştırabilir ve dolgu yapabilir.

Çift komponentli şeffaf epoksiler, aslında genel maksatlı bir yapıştırıcıdır. Yani, cam için özel üretilmiş bir yapıştırıcı değildir.

Fakat, cam ile metal yapıştırma, cama plastik yapıştırma, cama demir yapıştırma, cama ahşap yapıştırma gibi birçok yerde kullanabilirsiniz. Renkli olanları da cam da kullanılabilir. Fakat, şeffaf olanı camı cama yapıştırmak için daha uygun olacaktır.

Şırınga veya tüp içinde bulunan epoksi komponentlerini eşit miktarda karıştırın, cam yüzeye sürüp yapıştırın.

Kuruma süresi markaya göre değişkenlik gösterebilir. Yarım saatten birkaç saate kadar uzayabilir. Yapıştırma işleminden sonra 24 saat kıpırdatmadan bekletmek yerinde olacaktır.

Renksiz epoksi yapıştırıcılar, cam yapıştırma için daha iyi bir seçenek olabilir. Örnek Yapıştırıcılar: Pattex Epoxy, Bison Epoxy, Akfix Epoksi, Uhu Epoksi, Vodabond Epoksi, Derby Epoksi v.b.

Genel Maksatlı Yapıştırıcılar ile Cam Yapıştırma

cam nasıl yapıştırılır
Pattex metal-plastik-cam

Genel maksatlı yapıştırıcılar ile küçük veya büyük camlar yapıştırılabilir. Fakat, bu yapıştırıcılar uv yapıştırıcıları gibi noktasal kırıklar için çok uygun değildir.

Yapıştırılacak yüzeyin düzgün ve büyük olması gerekir. Ayrıca birbirine tamamen temas etmelidir. Yani, toplu iğne başı kadar olan küçük bir bir bölgede yapıştırma yapamaz.

Ayrıca, genel maksatlı yapıştırıcılar epoksiler gibi dolgu yapamaz. Camı ahşap, metal, plastik, taş gibi farklı yüzeylere yapıştırabilir. Bu yüzeylere yapıştırıcıyı fırça ile sürüp birkaç dakika bekledikten sonra yapıştırma yapın. Mümkünse üzerine ağırlık koyun.

Kuruma süresi 24-48 saat arasıdır. Renkli veya renksiz türleri bulunur. Bu yapıştırıcıları piyasada kontakt yapıştırıcılar adı ile bulabilirsiniz. Bazı renksiz genel maksatlı yapıştırıcılar: Pattex (Şeffaftır) Metal-Plastik-Cam, Bison Üniversal, Derby Kontakt v.s.

Japon Yapıştırıcı İle Cam Yapıştırma

kırık cam için japon yapıştırıcı
Japon yapıştırıcısı

Japon yapıştırıcıları aslında camda zayıftır. Fakat neredeyse her evde japon yapıştırıcısı bulunur. Japon yapıştırıcısını küçük ve önemsiz cam eşyaları tamir etmek için kullanabilirsiniz.

Kırılmış camdan küçük süs eşyaları, biblolar, dekoratif küçük eşyalar için japon yapıştırıcısı kullanılabilir. Fakat çok dayanıklı olmadığı tekrar belirtelim. Özellikle sıcak suya dayanmaz.

Önceki SayfadaKombi Hesaplama, Kombi Seçimi Rehberi
Sonraki SayfadaLavabo Kokusu Giderme, Lavabo Kokusu Nasıl Giderilir?

88 Yorum

 1. Merhaba ismim filiz cam masamın ayaklarını vidaları yer metalci çıktığı için camci yapıştırıcı ve elektrikli ışıklı olan sıcaklık veren makine ile yapıştırdı yanliz yanlış olduğu için masanın bacakları olmadi çıkarmak istedi camcci masanın catlayabilecegini söyledi masayı kırmadan nasıl cikarabiliriz

 2. Merhaba, teraryum cam fanusumuz kırıldı yapıştırmak ve izi çok belli etmeyen yapıştırıcı hangisi daha iyi olur yardımcı olur musunuz

  • Bayram Bey,
   Uv yapıştırıcısı veya sıvı japon yapıştırıcısı kullanabilirsiniz. Japon yapıştırıcısını iyi bir marka alın, çok dikkatli kullanın. Camda çok kuvvetli değildir ama şeffaftır iz yapmaz. Az kullanın akarsa iz bırakabilir. Çok iyi bir yapışma için uv yapıştırıcısı en iyi seçimdir. Fakat, fiyatı yüksek olabilir.

 3. Merhabalar, değerli bilgileriniz için teşekkürler.
  Çam sürahinin kulbu kırıldı. Bu sağlam şekilde yapışabilir mi? Kulptan güç alacacağı için dayanıklı olması lazım. Tavsiniz için şimdiden teşekkür ederim.

  • Esin,
   Cam sürahiniz için en uygun yapıştırıcı, eğer renkli cam değilse uv yapıştırıcısıdır. Fakat, uv yapıştırıcısının fiyatı, sürahinin fiyatını geçebilir. Buy nedenle tek çözüm kalıyor; şeffaf epoksi yapıştırıcı. Bison, Pattex, Loctite v.b. markalardan kullanabilirsiniz. Yapıştırdıktan sonra 48 saat kullanmayın. Yine de içine su konunca, fazla ağırlık problem olabilir. Cam zor yapışan bir maddedir. Dikkatli olun!

 4. Merhaba rayban gözlügümün kaplamasında toplu igne ucu kadar soyulma oldu soyulmanın genişlememesi için ne kullanmalıyım acaba birde bir kaç tane cizik var onları neyle doldura bilirim şimdiden teşekkür ederim

  • Güneş,
   Çizikleri doldurmaya çalışmak çok kötü bir görünüm oluşturabilir. Çizik ve soyulmaları engellemek için, sprey mat veya parlak vernik kullanabilirsiniz. Gözlüğün parlaklığına göre seçim yapın. Spreyi kullanmadan önce, camını iyice kağıt bant ile kapatın.

 5. Merhabalar
  Benim de balkonumdaki cam korkuluklarla ilgili bir sorunum var. Korkuluklar, metal çerçeve içinde geniş cam bloklar halinde. Bu cam bloklardan bir tanesinde çatlak oluştu. Sallanma ya da oynama yok camda. Bunu kendim tamir etmek istesem neler yapmalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

 6. Merhaba benim renkli wc aynası bağlantı (civata) yerinden kırıldı nasıl yapistirabilirim
  Marka ismi verseniz memnun olurum teşekkür ederim

  • Merhaba Yusuf Bey,
   Bison, Apel, Pattex, Selsil v.b bir markanın epoksi yapıştırıcısını kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için fotoğraflı mail gönderebilirsiniz. (mail.teknikrehber@gmail.com)

 7. Merhabalar, Benim de sorumu cevaplarsanız memnun olurum.Elektrikli cay makinasinin cam olan üst demliği kırıldi nasil bir yapistirici kullanmaliyim ısıya temaslı olacagindan randuman alabilirmiyim👋👋

  • Evren,
   Uv cam yapıştırıcı veya şeffaf epoksi kullanabilirsiniz. Isıdan ziyade cam için iyi bir yapıştırıcı bulmak zor. Epoksi camda biraz işe yarıyor ama kimyasal karışım. İyi bir uv cam yapıştırıcısı ise oldukça pahalı.

 8. İyi günler benimde sizden bir ricam olacak benimde ledli avizemin cam çiçek modeli yeri kırıldı nasıl yapıştırabilirim asıldığında düşmemesi lazım

 9. Merhaba
  Benim kartona cam yapıştırmam gerekiyor 30-50 cm gibi camın boyutu. Sizce hangi yapıştırıcı ile yapsam daha iyi olur?
  Sıcak silikon olur mu?

 10. Merhaba,Teknik Rehber.Benim üstüne bardak konulan bardak takımlı cam su şişemin su içilen yeri 2 küçük parçaya ayrılıp kırıldı. Neredeyse su şişesinin çap çevresinin yarısı kadar. Onun dışında gövdesi sağlam.Nasıl bir yol izlemeliyim acaba?Tamir edebilen bir yer var mıdır hiç bilmiyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim,teşekkürler.

 11. Merhabalar
  Icerisine kucuk cam figurlerin yapistirilmis oldugu su bardaklarimiz var. Bu minik cam figurlerin birkaci cikti. Tekrar yapistirmak icin onerebilceginiz saglikli bir yapistirici var mi. Sadece soguk iceceklerde kullnadigimiz bir urun.
  Ilginiz icin simdiden tesekkurler

  • Merhaba Cüneyt Bey,
   Bardaklar ve figürler renksiz ise Bison uv cam yapıştırıcısı, renkli ise Tesa, 3m, Pattex v.b bir markanın jel japon yapıştırıcısını kullanabilirsiniz. Japon kullanırsanız birkaç saat kurumasını bekleyin. (Sıcak içeceklerde kullanmayın.)

 12. Merhabalar. Verdiğiniz kıymetli bilgiler için çok teşekkür ederim. Benim pahalı bir parfüm şişen hafif şekilde sızıntı yapıyor. Şişesi siyah cam malzemeden imal edilmiş. Bunun onarımı için ne önerirsiniz?

  • Mehmet Bey,
   Cam siyah olduğu için, siyah veya şeffaf bir yapıştırıcı kullanmanız iyi olur. Ayrıca, bu yapıştırıcıyı cımbız benzeri bir şeye aktarıp onun ucunda sürebilirsiniz. Bu sayede sağa sola fazla bulaşmaz. 50 ml. lik en küçük ambalajlardaki siyah sıvı conta kullanabilirsiniz. Uygulamadan sonra 1 gün kullanmayın. Örnek ürün : Würth sıvı conta

 13. Sn.Teknik Rehber,
  En başından itibaren tüm yorumlarınızı cevaplarınızı tek tek okudum. Öncelikle tebrik etmek istiyorum, hiç çekinmeden herkese elinizden geldiğince detaylıca cevap vermeye çalışmışsınız. 👏
  Sonrasında benim de sizden bir ricam olacaktı, annemin cam kelebek mutfak masası araştırmalarım sonucu masanın ayağı ile camı birleştiren flanş adı verilen metal yuvarlak parçalarından ayrılmış durumda. Sadece bir kanadı böyle şu an daha evvel 2 kez camcıda yaptırmıştık ancak sanıyorum, yorumlarınız ve bilgilendirmenizden anladığım kadarıyla epoksi ya da uv yapıştırıcılar ile biz de kendimiz bu iki parçayı yapıştırabiliriz değil mi? Hangisini kullanmamız daha uygun ve daha sağlam olacaktır acaba? Ayrıca marka model bilgisi de paylaşırsanız çok sevinirim.
  Şimdiden çok çok teşekkürler.
  İyi çalışmalar.

 14. Merhabalar.
  Co2 lazer makinasının cam tüpündeki su sirkülasyon borusunun takıldığı kısım kırıldı (koptu). düşük basınçlı saf suyun dolandığı bu sistemi tamir için kopan parçayı ne ile yapıştırmam uygundur. Teşekkürler.

 15. Merhabalar. Banyodaki dolabın iki yüzüde ayna olan kapağın cama yapıştırılmış olan metal menteşesi koptu. Yani ayna ile metali yapıştırmam gerekiyor. Tekrar yapıştırmak için ne yapmalıyım. Ayrıca önceki yapıştırıcının artıklarını nasıl temizleyebilirim. Teşekkürler

  • Merhaba Uğur Bey,
   Yapıştırıcı kalıntılarını kağıt veya sünger zımpara yardımı ile temizleyin. Yapıştırıcı olarak da epoksi yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Şeffaf olanlarını tercih edin. 15-20 dakikada yapışsa da 24 hatta 48 saat geçmeden kapağı monte etmeyin.

 16. Kahvemakinesinin cam haznesinin kulpu sıçaktan çıktı plastik silikonla yapıştırılmış ama çıktı ne ile yapıştırmam gerekiyor

  • Tahsin Bey,
   Çift karışımlı epoksi yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Bison, Sika, Pattex, Loctite v.b. markalar olabilir. Kullanım talimatını mutlaka okuyun.

 17. Merhabalar, ben nargilemin cam lülesini çatlatıp kırdım 2 tane çok ufak olmayan kırılan yer pürüzsüz parça olarak ayrıldı onu ne ile yapıştırabilirim ısıya dayanaklı olması için üstte epoksi demişsiniz eğer benim için epoksi uygunsa örnek marka var mı ya da herhangi bir marka olur mu eğer değilse ne marka ne tür yapıştırıcı almayalıyım ? Şimdiden teşekkürler

 18. Balkonumu camla kapattım ama kullanılan cam birbirine yapistirilmis iki camdan yapılmış ve etrafı el kesiyor buna itiraz ettim ama bana bu çok kaliteli bir cam turu dendi cevremdekilerde bakıyorum tek parça ve etrafı pürüzsüz düzgün kesin sizce balkon cami nasil olmali

  • Cemil Bey,
   Diğer camlara göre kaliteli ve daha kalın bir cam olabilir. Ama görünüm olarak, yapıştırılmış bir camın birleşim yerleri belli olmamalı, kötü görünmemeli. Tabi, keskin kısımları da olmamalı.

  • Ümit Bey,
   İki karışımlı şeffaf epoksi yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Kuruyana kadar, kağıt bant veya tamir bantlı ile bantlayın ve gerekirse altını destekleyin.

 19. Cam çay makinamız çatladı kaynarken su sızdırıyor bunu yapıştırmak mümkün mü hem isiya hem de suya dayanıklı bir yapistirici var mi

  • Fatih Bey,
   Isıya dayanıklı silikon yani, sıvı conta veya rtv silikonu kullanabilirsiniz. Uygulamadan sonra, 2 gün kullanmayın.

 20. Hocam bu sicak silikonla olta ipine yapistirdigim bu misketi oltayla savurup suya atarken yapışan yerinden misket kurtulmaz mi. Sicak silikon o kadar sağlam mi yapistirir. Tesekkur ederim.

 21. Merhaba
  Cam bilyeyi (misket) bir musluk contasina saglam duracak contadan iğneyle bir ip gecirip ipten sallasam düşmeyecek sekilde ne ile yapıştırabilirim. Veya dogrudan bir ipin 1 cm kadarini misket uzerine saglam bir sekilde yapıştirsam. Epoksi yapıştırıcı denedim olmadi. Teşekkür ederim.

 22. Merhaba ayna yapıyorum aynaya ip örgüsü takıyorum bir de rafya ile yapıyorum. Bunları soguk silikonla yapmayı denedim ama tutmadı . Hızlıyapıltırıcılar var yanında sprey plan onunla yaptımo da sanki sağlam değil her an cıkacakmıs gibi bazı yerleri cıkmaya başladı . Ne yapmam gerekiyor 🤦🏻‍♀️

 23. Merhaba Sebilimi yeni almıştım tamda dibinden küçük bi bölüm kırıldı dolgu olabilecek bi yapıştırıcı önerirmisiniz su sızdırmaması için

 24. merhaba..ismim Deniz. aracımın ön camındaki dikiz aynası, aynanın cama yapıştığı yerden , camın bir parçası dikiz aynasının tabanında kalacak şekilde kırıldı. yani yapıştırmak istediğim parça ön camın iki parçası bu parçayı yerine hangi maddeyle yapıştırabilirim. teşekkürler…

 25. inan,
  merhabalar,cam avizem yuvasından bir miktar aşağı çatlayarak indikten sonra sağa sola yayılmış ve birleşmeye yakın yerde durmuş şekilde çatlamış. bunun birleşmemesi için ve de aşağı düşmemesi için ne yapmak gerekir hangi yapıştırıcı sürmem ve ne şekilde sürmem gerekir teşekkürler

 26. Elif Hn.
  Pattex Universal şeffaf epoksi veya Bison Şeffaf epoksi kullanabilirsiniz. Yumuşak aksesuarlar içinse Pattex %100 veya Patex Tamir Extreme kullanabilirsiniz. (Epoksiler sert yapıdadır ve daha hızlıdır.)

 27. Merhaba ben Elif,
  Porselen ve cam kaşıklara plastik aksesuarlar yapıştırıp satmak istiyorum üst kısmına ancak suya dayanıklı, sağlam olmalı, iz olmamalı.
  Epoksi yapıştırıcı mı kullanmalayım.
  Marka vs detaylı söylerseniz çok sevinirim.
  Teşekkürler iyi çalışmalar…

 28. (Yorumlara iminizi yazınız.)
  Büro masası renksiz cam ise, uv cam yapıştırıcılarını kullanabilirsiniz. Özel led lambası olanlarını tercih edebilirsiniz. (Örneğin: Bondic)

 29. (Yorumlara isim yazalım.)
  Küçük bir parçanın bile temas etmesi yapışma için yeterlidir. UV ile yapıştıran yapıştırıcıları bulamazsanız yavaş yapıştıran dolgu da yapan yapıştırıcıları deneyin. (Örneğin Pattex %100, Bison Şeffaf, Pattex Tamir Extreme,Epoksi Şeffaf)

 30. Merhaba ben cam bir fanusu duz bir aynaya yapistirmak istiyorum. Fanusun agiz kismi el kesmemesi icin bombeli gibi oldugundan yapismiyor nasil yapistirabilirim?

 31. Şakir Bey,
  Epoksi macun sizin için uygun olabilir. Önce yapıştırıcı kalıntılarını mümkün olduğunca temizleyin.

 32. şakir
  plastik olan temizleme fırçası fabrika çıkışlı ek birleştirme noktasından ayrıldı. japon yapıştırıcısı ile denedim, fakat ilk etapta yapıştı gibi gözüksede elime alıp deneme yaptığımda tekrar yapıştırdığım yerden ayrıldı. çözümü varmıdır

 33. (Yorumlara isim yazalım.)
  Yukarıdaki anlatımdaki yapıştırıcılardan herhangi biri ile avize camı yapıştırabilirsiniz.

 34. Yusuf,
  Bulabilirseniz uv ile yapıştıran cam yapıştırıcı kullanın. (Bison'un var.) (Gıdaya uygun mudur bilemem.)

 35. Merhaba Antakya'dan Yusuf; Blender kavanozu çatladı(Cam)Nasıl yapıştırabilirim?Yapıştırıcı camın çatlağına girebilirmi?Teşekkür ederim.

 36. Eren,
  Nasıl bir madde olduğunu tam anlamadım ama genel maksatlı Pattex'in şeffaf şırınga epoksisini kullanabilirsin. (Veya benzeri şeffaf bir epoksi.)

 37. Eren,
  Quartz kristalinden yapılma küveti (deney tüpü gibi düşünebilirsiniz, spektrofotometri cihazlarında kullanılıyor) yapıştırmam gerekiyor. nasıl bi yapıştırıcı kullanmalıyım? yapıştırıcı şeffaf olursa sevinirim…

 38. Burak,
  Yapıştırmak kolay, sıcağa da dayanıklı fakat sağlıklı olmayabilir. Epoksi macunlar işini görür.

 39. Merhaba ben Burak. Kahve makinemin sürahisinde çatlaklar oluştu, bu çatlakları neyle kapatabilirim.

  Hem sıcağa dayanıklı olması hem de sağlığa zararlı olmaması gerekiyor.

 40. Erkan,
  Plastik gibi bir şey ise Bison Plastik yapıştırıcısını kullanabilirsin. İz kalma olasılığı yüksek.

 41. merhaba ben ankaradan erkan acaba güneş gözlüğü camı yapıştırılabilecek birşey varmıdır ve yapıştırdıktan sonra çok iz kalırmı gözlük camları plastik gibi birşey

 42. merhabalar ben bıryere kamera sıstemı kuracam yalnız kameranın ayagıu plastık ve onu cama monta etmem lazım sızce ne ıle monta edeyım yada yapıstracksak nasıl yapıstrym

 43. Merhabalar bana hediye gelen seramik bir saatim var geçen gün düşürdüm pimin takıldığı yerden(kopçadan)kırıldı. Nette çok araştırdım ama özellikle seramik yapıştırmak için üretilen bir yapıştırıcı bulamadım.Acaba Bison Glas'ı kullanırsam verim alabilirmiyim. mehmet y.

 44. Merhaba ben istanbuldan zeynep. Rondonun içindeki metal parça (bıçak takılan yuva)çıktı.onu bison glas lamı yapıştırmalıyım. ve heryerde bulunuyormu.şimdiden teşekkürler.

  • Selamün aleyküm benim tezgah üstü camı bir gece çıtır çıtır çatlamış hoş bir desen oluşmuş,
   Camı dökülmeden muhafaza edebilmek için üzerine ne surebilirim, nasıl surebilirim, şeffaf olmalı,
   Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz