Duvar Kağıdı Nasıl Yapıştırılır?, Duvar Kağıdı Yapıştırma

duvar kağıdı yapıştırma
Duvar kağıdı nasıl yapıştırılır?

” Duvar kağıdı nasıl yapıştırılır?” anlatmaya başlamadan önce; duvar kağıdı satın alma ve duvar kağıdı yapıştırma ile ilgili size faydası olabilecek bazı ip uçlarını paylaşalım.

Küçük desenli veya desensiz duvar kağıdını yapıştırmak daha kolaydır. Daha önce duvar kağıdı yapıştırma tecrübeniz yoksa, küçük desenli veya desensiz duvar kağıtlarını tercih etmeye çalışın.Özellikle, büyük bir alana duvar kağıdı yapıştırmayı düşünüyorsanız; küçük desenli veya desensiz duvar kağıtları işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Uygulamadaki fireleri hesaba katarak duvar kağıdınızı ihtiyacınızdan 1 rulo fazla satın alın.

Parti numarası duvar kağıdının fabrika çıkış zamanını gösterir. Aynı renkte hatta, aynı desende kağıt bile olsa; farklı zamanlarda fabrikadan çıkmış duvar kağıtlarında renk tonu farklı olabilir.

Bu nedenle, birden fazla duvar kağıdı satın alırken, renk tonunun farkı olmaması için; barkod numarasına göre değil; parti numarasına göre kağıdınızı seçin.

Duvar kağıdının kalınlığı ve türüne göre, duvar kağıdı yapıştırıcısı da doğru seçilmelidir. İnce kağıtlar için standart duvar kağıdı yapıştırıcısı yeterlidir.

Kalın, boyanabilir ve vinil kaplama duvar kağıtları için daha kuvvetli, özel yapıştırıcılar veya ovalit yapıştırıcısı tercih edilmelidir. Şimdi, “duvar kağıdı nasıl yapıştırılır?” ve duvar kağıdı yapıştırma sırasında dikkat edilmesi gerekenleri sırasıyla anlatalım.

Duvar Kağıdı Yapıştırma Malzemeleri

duvar kağıdı uygulama seti

Her işte olduğu gibi duvar kağıdı yapıştırmada da; alet-edevat doğru ve eksiksiz olursa; hızlı ve düzgün bir işçilik çıkarabilirsiniz.

Yukarıda anlattığımız gibi, duvar kağıdı yapıştırma tutkalı duvar kağıdının cinsine göre seçilmelidir.

Ayrıca, duvar kağıdı uygulama seti gibi sanal mağazalarda satılan setler de işinizi kolaylaştırabilir.

Duvar Kağıdı Yapıştırmak İçin Gerekli Malzemeler

 • Yapıştırıcıyı sürmek için büyük bir takoz fırça,
 • Kağıdın havasını almak için, tüysüz sert rulo (duvar kağıdı rulosu) veya plastik spatula,
 • Makas veya maket bıçağı,
 • Toz veya hazır duvar kağıdı yapıştırıcısı,
 • Karıştırma çubuğu,
 • Kova

Duvar Kağıdı Yapıştırma Öncesi Hazırlık

 • Duvar kağıdı uygulaması yapılacak yüzey; kuru, temiz, düzgün ve eski kağıtlardan arındırılmış olmalıdır. Duvardaki çatlak ve oyuklar kapatılmış olmalıdır.
 • Yüzey pürüzlü sıva ise iyi bir zımpara yapılmalı veya alçı ile düzeltilmelidir.
 • Yüzey kireç, alçı veya kalitesiz bir boya ise binder astar veya geçiş astarı ile astar yapılmalıdır. Yüzey yağlı boyalı ise 3-4 saat önce geçiş astarı uygulanmalıdır. Yağlı boya, fayans, mdf kaplama, gibi parlak ve emici olmayan yüzeylerin üzerine direkt duvar kağıdı uygulanmaz. Yine uygulamadan en az 3-4 saat önce geçiş astarı yapılmalıdır.
 • Duvarda küf varsa çamaşır suyu ile temizlenebilir. Kuruduktan sonra kağıt yapıştırılır.
  Ayrıca, su bazlı silikonlu veya plastik boyanın üzerine de geçiş astarı uygulamak duvar kağıdının daha iyi tutmasını sağlayacaktır.

Duvar Kağıdı Nasıl Yapıştırılır?

duvar kağıdı yapıştırma
Duvar kağıdı nasıl yapıştırılır?

Duvar Kağıdı Yapıştırıcı Hazırlama

 • İhtiyacınız kadar toz duvar kağıdı yapıştırma tutkalını yarım kova soğuk suya dökerek karıştırın. 2-3 dakika bekledikten sonra tekrar karıştırın. 20 dakika daha bekledikten sonra kuvvetli bir karıştırma daha yapın. Zeytinyağı kıvamını elde edin.
 • Yapıştırıcı miktarını ve oranını kağıdınızın sayısına göre arttırabilirsiniz. (Yapıştırıcının üzerindeki ambalajda yazan sulandırma ve uygulama tarifini dikkate alabilirsiniz.)
 • Duvar kağıdı yapıştırıcısını fırça ile uçlardan ortaya kadar bütün kağıda eşit miktarda, bolca sürün.
 • 5-10 dakika kağıdın yumuşamasını bekleyin ve duvar kağıdınızı yapıştırın.

Sırasıyla Duvar Kağıdı Yapıştırma

 • Duvarınızın yüksekliğini ölçerek, duvar kağıdınızı bu ölçüden 5-10 santimetre daha fazla kesin.
 • Yan sıraya geçtiğinizde kağıdınız desenliyse desenlerini hizalayın.
 • Yapıştırma yaptıktan hemen sonra, kağıdın yapıştırıcısı kurumadan düzeltmelerinizi yapın. Kuru bir bez veya sert duvar kağıdı rulosu ile altta kalan hava boşluklarını çıkartın.

Duvar Kağıdı Yapıştırmanın Püf Noktaları

duvar kağıdı yapıştırma
Duvar kağıdı yapıştırmanın püf noktaları
 • Büyük desenli duvar kağıtlarında kesim yaparken desenlerin birleşmesine dikkat edin.
 • Duvar kağıdınıza uygun yapıştırıcı kullanın. (İnce duvar kağıtları için normal yapıştırıcı kullanın. Kalın duvar kağıtları, boyanabilir duvar kağıtları, vinil duvar kağıtları, tekstil duvar kağıtları için daha kuvvetli profesyonel yapıştırıcılar kullanın.
 • Boyanabilir duvar kağıdını yapıştırıldıktan hemen sonra boyamayın. Birkaç gün yapıştırıcının kemikleşmesini bekleyin.
 • Vinil duvar kağıtlarını yapıştırdıktan birkaç gün sonra silebilirsiniz. Ayrıca, boyanabilir duvar kağıtlarını da silikonlu, silinebilir, su bazlı duvar boyası ile boyayıp 3-4 hafta sonra silebilirsiniz.
 • Boyanabilir duvar kağıtları için en uygun boya su bazlı silikonlu ipek mat ve yarı mat boyalardır. İyi yapıştırılmış bir duvar kağıdı senelerce kullanılabilir.

Duvar kağıdı nasıl yapıştırılır, nasıl uygulanır detaylı ve sade bir dil ile anlattığımızı umuyoruz. Eğer duvarınız pürüzlü ise; “Tırtıklı Duvara Duvar Kağıdı Nasıl Yapıştırılır?” yazımızı linki tıklayarak okuyabilirsiniz.

Önceki SayfadaRadyatör Delik Kapatma, Kalorifer Petek Deliği Kapatma
Sonraki SayfadaAyaklı Lavabo Montajı, Ayaklı Lavabo Nasıl Takılır?

6 Yorum

 1. Evimin duvarına duvar kağıdı yapmak istiyorum. Bugun evime boyacı geldi. 2 adet duvara duvar kağıdı olacak dedim. Dyobinder atmasınu söyledim. Eve geldiğimde bu dediğim 2 duvarı boyamış usta. Şimdi boya üzerine duvar kağıdı yapıştırsam sorun olur mu? Boya filli boya alpina max soft mat

 2. Slm, Hangi boya olursa olsun, boyanın üzerine 1 kat geçiş astarı uygulandıktan sonra duvar kağıdı uygulayabilirsiniz.

 3. Merhabalar. Duvar kağıdı sokum sonrası kalan kağıt tutkalları nı nasil ve ne ile temizlemek gerekiyor. Kolay ve etkili yöntem. Boya yapınca tutkal izlerinin gozukmeme için. Kolay

 4. Mustafa Bey,
  Duvarı sıcak su ile silin. duvar kuruyunca 1 kat geçiş astarı uygulayın. Astarda kuruyunca boyanızı yapın.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz