İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Tırtıklı Duvara Duvar Kağıdı Nasıl Yapılır?

tırtıklı duvara duvar kağıdı nasıl yapıştırılır
Tırtıklı duvara duvar kağıdı nasıl yapılır?

Yüzey farketmeksizin duvar, ahşap, alçı gibi yüzeylere duvar kağıdı yapıştırabilirsiniz. Aslında, gerekli ön hazırlıkları yaptıktan sonra nereyse tüm yüzeylere duvar kağıdı yapıştırabilirsiniz. Bildiğiniz gibi bir yüzeye duvar kağıdı yapıştırabilmek için yüzeyin oldukça düzgün olması gerekir. Peki, tırtıklı duvara duvar kağıdı nasıl yapılır?

Düzgün olmayan bir duvara duvar kağıdı yapıştırmayın. Hem iyi yapışmaz, kısa zamanda çıkar hem de duvar kağıdı pürüzlü ve çirkin durur.

Tırtıklı duvara veya herhangi bir tırtıklı yüzeye duvar kağıdı yapabilmek için, yüzeyin düzeltilmesi gerekiyor. Duvarı düzgün bir satıh haline getirdikten sonra, duvar kağıdının çok daha iyi tutması için astar da yaparsanız iyi olur.

Tırtıklı Duvara Duvar Kağıdı Yapılır Mı?

Tırtıklı duvara duvar kağıdı yapılır mı, tırtıklı duvara duvar kağıdı olur mu?: Yukarıda bahsettiğimiz gibi tırtıklı duvara duvar kağıdı yapıştırabilmek için, yüzeyin düzeltilmesi gerekiyor.

(Duvar kağıdı yapıştırmak istediğinizi yüzey fayans ise, linke tıklayarak, “Fayans üzerine duvar kağıdı olur mu?” yazımızı okuyabilirsiniz.) Aşağıda tırtıklı duvara duvar kağıdı yapmadan önce, düzgün bir yüzey elde etmek için 3 yöntem anlattık. Duvarınız olabildiğince düzgün olsun ki; kağıdınız çirkin gözükmesin ve iyi yapışsın.

1. Yöntem Zımpara Yapmak

Eğer duvarınız çok tırtıklı değilse zımpara ile düzeltebilirsiniz. Önce kalın sonra da ince bir zımpara ile duvarınızı zımparalayın.

İlk zımparanız 100 numara olabilir. İkinci zımpara ise 180 numara olabilir.

Tabi, zımpara ile tırtıklı duvarı düzeltebilmek için duvarınızın alçılı olması gerekir. Yani zımpara sadece alçısı düzgün yapılmamış bir duvar düzeltebilir. Kara sıva yapılmış bir duvarda zımpara çok işe yaramaz.

Eğer, duvar yüzeyi zımpara yapılamayacak kadar bozuksa, veya duvarda sıva varsa, duvara alçıpan yapıştırıldıktan sonra duvar kağıdı uygulaması yapılabilir.

2. Yöntem Alçıpan

Tırtıklı duvarı düzgün bir hale getirmek için ikinci yöntem ise, duvara alçıpan plakaları yapıştırmak.

Alçıpan plakalarını duvarınızın ölçüsünde kestikten sonra dübel, vida ile vidalayın veya montaj yapıştırıcısı ile yapıştırın.

3. Yöntem Macun ve Alçı

Tırtıklı, sıvalı bir yüzeye duvar kağıdı uygulaması yapılabilmesi için yüzeyin düzeltilmesi gerekir. Eğer tırtıklı duvar yüzeyi alçı veya hazır tamir macunu ile düzeltilirse duvar kağıdı yapıştırma yapılabilir.

Alçı hazırlamak sizin için zor ve zahmetli geliyorsa, hazır macunları kullanabilirsiniz. Bu macunları kullanırken tek yapmanız gereken. Bir spatula veya mala ile duvara sürmek.

Daha profesyonel bir iş çıkarmak istiyorsanız. Macun kuruduktan sonra, zımpara yapabilirsiniz. Hatta, bir su terazisi ile duvarın düzgün olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Eğer aşırı pürüzlü bir duvarsa, macundan önce spatula veya malanın kenarı ile sivri yerleri kazıyın.

Tırtıklı Duvara Duvar Kağıdı Nasıl Yapılır?

  • Yukarıdaki yöntemlerin biri ile duvarı düzgün hale getirdikten sonra duvarınızı nemli bez ile silin.
  • Duvara 1 kat geçiş astarı uygulayın.
  • Astardan 5-6 saat sonra duvar kağıdı yapıştırıcısını hazırlayarak astar kağıdınızı yapıştırın. Astar kağıt bulamazsanız, ucuz bir duvar kağıdı da kullanabilirsiniz. (Ülkemizde pek bilinmese de; yurt dışında duvar kağıdından önce, duvara duvar kağıdı astarı adında düz bir astar kağıt yapıştırılıyor. Bu kağıt, düz bir kese kağıdına benziyor ve duvara dikey değil yatay yapıştırılıyor. Bu sayede zemin daha düzgün ve pürüzsüz hale geliyor ve kağıt çok daha iyi tutuyor.)
  • Astar kağıttan 1 gün sonra esas duvar kağıdınızı yapıştırabilirsiniz.
Duvar kağıdından önce astar duvar kağıdı uygulaması.


Tırtıklı duvara duvar kağıdı yapıştırmak için, sizin kullandığınız ve memnun kaldığınız yöntemler varsa, yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar