Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Sedef Boya Nedir, Sedef Boya Nasıl Yapılır?

sedef boya nedir
Sedef boya nedir?

Bu yazımızda en çok bilinen ve tercih edilen efekt boyalardan biri olan sedef boyayı anlatacağız. Sedef boya nedir, baskı aparatı ile, sünger ile ve desen rulosu ile sedef boya nasıl yapılır? detaylı bir şekilde açıklayacağız. Evinize sedef boyası yaptırma düşünceniz varsa, yazımızı okuduktan sonra daha kolay karar verebilirsiniz. Sedef boyayı kendiniz yapmayı düşünüyorsanız size referans olabilir. Yazımızın sonunda da duvardan sedef boya nasıl çıkar, sedef boya nasıl kapatılır, sedef boya üzerine duvar kağıdı yapılır mı? başlıklarına değineceğiz.

Sedef Boya Nedir?

Sedef boya, eskiden beri, en çok bilinen ve tercih edilen efekt boyalarından biridir. Sedef boya, parlak yapısı ile farklı türlerde göz alıcı desen ve motif yapmanızı sağlar.

Sedef boya nedir? Sedef boya bir efekt boya çeşididir. Sedef boya, farklı desenlerde ve farklı renklerde desen ve motif veren bir boyadır.

Kısacası, sedef boya ile farklı desen aparatları kullanarak, tek desen değil, birçok desen yapılabilir. Sedefin çok farklı desenlerde kullanılabilir olması, onu en çok tercih edilen efekt boyası yapmıştır. Ayrıca, uygulamasının diğer efekt boyalara göre nispeten kolay olması, sedefi tercih eden kullanıcıların sayısını arttırmıştır.

Sedef boya, genellikle duvarlarda kullanılsa da; mobilyaların üzerine de uygulama yapılabilir.

Sedef boya efekti 0,75, 2,5 ve 15 litrelik ambalajlarda genellikle gümüş ve altın renginde satılır. Gümüş sedef, parlak açık gri, gümüşe benzer bir renktir.

Gümüş ve altın sedef boyalar, renk tüpleri ile renklendirme yapılarak, farklı renkler elde edilebilir. Fakat, gümüş sedef renklendirmede daha çok tercih edilir. Gümüş bir sedef boya ile gri tonları, krem, bej, yeşil, şampanya, mavi, yeşil gibi neredeyse sınırsız renkler yapılabilir.

Sedef Boya Ne Demek, Sedef Nasıl Bir Boya?

sedefli boya nedir

Sedef boya nedir?: Sedef boya parlak ve kaygan dokusu ile piyasada en çok kullanılan sedef efekt boya çeşididir.

Sedef boya inceltilir mi?: Tüm sedef efekt boyaları kullanıma hazır olarak satılır, inceltme gerektirmez.

Sedef boyanın üstüne boya yapılır mı? Sedef boyanın üzerine boya yapılabilir. Kabartmalı olmayan düz bir desen yapıldıysa, boya yapmadan birkaç saat önce 1 kat geçiş astarı uygulanmalıdır. Eğer kabartmalı, pürüzlü bir desen yapıldıysa, astardan önce 180 numara zımpara ile zımpara yapılmalıdır.

Sedef efekt boya kokusuz, parlak ve çok iyi silinebilen bir boyadır. 2,5 lt ile tek kat yaklaşık 30 m² alan boyanabilir. İstenirse 2 kat uygulanabilir.

Bazı sedef boya markaları: Dyo Senkron Sedef, Permolit Duv Art Sedef, Polisan Cosmetica Sedef, Alpina Style, Bi’Boya Sedef, San Deco Arista. Bu sedef boyaları en çok kendi rengi ile direkt olarak kullanılıyor. Fakat, satın aldığınız yerde renklendirme yaptırabilir veya kendiniz de renk tüpleri ile renk verebilirsiniz.

Sedef Boya Nasıl Yapılır?

Sedef boya nasıl yapılır, sedef boya uygulaması nasıl yapılır? Çok zor ve profesyonel bir iş gibi görünse de; siz de evinizin duvarlarına efekt boyası yapabilirsiniz. Daha önce de biraz boyama tecrübeniz varsa, birkaç denemeden sonra kolayca bütün duvarlarınızı efekt boyası ile boyamak isteyebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi sedef boya ile birçok desen yapabilirsiniz. Öncelikle sedef boya uygulamak için gerekli malzemeler ile başlayalım. Ardından, en çok kullanılan sedef boya olan baskı sedef boya nasıl yapılır? anlatalım. Diğer sedef boya çeşitlerini de benzer tekniklerle kendiniz yapabilirsiniz.

Sedef Boya Malzemeleri

 • 2,5 litre geçiş astarı veya örtücü astar,
 • 20’lik veya 25’lik saten rulosu,
 • 2,5 litre sedef boya,
 • Efekt boya rulosu veya baskı aparatı.

Sedef Baskı Boya Nasıl Yapılır?

sedef boya aparat
Sedef boya rulo ve aparatları

Geçiş astarını %15 sulandırarak 1 kat duvarınıza uygulayın. Duvarda koyu bir renk varsa, 3-4 saat ara ile 2 kat yapın. (Duvardaki boya temiz, beyaz bir boya ise astara gerek yok.)

Astar kuruyunca, ruloyu hemen yıkayıp aynı rulo ile sedef efekt boyasını uygulayabilirsiniz. Sedef efekt boyası çok hızlı kuruduğundan, iki kişinin çalışması daha verimli ve hızlı olmanızı sağlayabilir.

Sedef boyasını, normal duvar rulosu ile 1 kat uygulayın ve yarım saat kurumasını bekleyin. (Desen ikinci katta yapılacak.)

Sedef boyanın ikinci katını yarım saat sonra yapabilirsiniz. Bu kat desen verme katıdır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi sedef boya hızlı kuruduğundan iki kişi çalışmak daha kolaydır.

Sedef Boya Uygulaması

Sedef boyanın deseni ikinci katta verilir. Fakat ilk katta da yapılabilir. Sedef boyanın yüzey hazırlığını yukarıda anlattığımız gibi yaptıktan sonra, en güzel ve en önemli kısım olan desen verme kısmına başlıyoruz.

 • Sedef boyanın desen verilen ikinci katında, bir kişi 1-2 metre önden, duvarı sedef boya ile boyayacak. (Saten rulosu ile düz olarak.)
 • Boya çok çabuk kuruduğundan, ikinci kişi hemen arkasından efekt rulosunu yukarıdan aşağıya indirecek. (Yani efekt rulosu boyaya batırılmayacak. Sadece, önceden sürülmüş yaş sedef boyanın üzerinden geçecek.)
 • Desen rulosunu yukarıdan aşağıya, yanlara kaymadan yapmaya çalışın. Yana geçtiğinizde hemen bitim çizgisinden devam edin. Burada en önemli nokta, önceden boyanmış sedef boya kurumadan deseni yapmaktır.

Yukarıdaki uygulamayı deri efekt rulosu, gül efekt rulosu, tazı kulağı rulosu, folyo efekt rulosu, ince desen rulosu ile yapabilirsiniz.
Ayrıca, aynı yöntem ile şu aparatları kullanabilirsiniz: Deri gül efekt baskısı, kristal efekt süngeri, çizik desen aparatı, ahşap deseni aparatı, deri kabartma süngeri.

Sünger Baskı İle Sedef Boya Nasıl Yapılır?

sunger desen
Desen aparatları Dekorrulo’dan alınmıştır.

Sünger baskı aparatları sert süngerden yapılmış şekilli desenlerdir. Bu aparatlarla sedef boya yapmak oldukça kolaydır. Hatta, astar uygulamasına bile gerek duyulmaz.

Baskı aparatınız varsa, (kuş, çiçek, gül, hayvan desenleri) desen boyasına batırarak kullanabilirsiniz. Sünger baskıları kullanırken, sedef boyayı tüm duvar sürmek zorunda değilsiniz. Bu sayede, az boya ile çok yüzeye desen yapabilirsiniz. Duvar, ahşap, mobilya gibi yüzeylere de baskı deseni yapabilirsiniz. (Yüzeyin parlak olmaması kaydı ile)

Sünger Baskı Aparatı İle Sedef Boya Yapılışı

 • Sedef boyayı kağıt veya karton kalınlığında dökün. (Bu yüzeyden boyayı az miktarda alacaksınız ince olması gerekiyor.) Örneğin 50-60 cm.’lik bir tahta parçası olabilir.
 • Sünger sedef baskı aparatını ince boyaya batırın. Süngerin her kısmına boya değdiğine emin olun.
 • Desen yapma istediğiniz duvara desen süngerini bastırıp çekin. Düzenli aralıklarla bu şekilde deseni yapın. Desen boyasını bir kez batırdıktan sonra birkaç kez desen verebilirsiniz.

Bazı sünger dekoratif baskılar: Meşe, yunus, yıldız, ayı, denizatı, baykuş, dinozor, balık, kedi, fil, kuğu, güvercin, kaz, nota, köpek, şemsiye, tavşan, balerin, at, futbolcu, çam, yelken, elma, uçak, gitar, araba baskıları.

Desenli Boya Rulosu İle Sedef Boya Nasıl Yapılır?

sedef boya uygulama
Desen rulo aparatı ve değiştirilebilir ruloları

Desenli boya rulosu, önünde desen aparatı arkasında ise normal duvar rulosu olan iki rulodan oluşan bir aparattır. Ucundaki desen rulosu değiştirilebilir. Bu aparatların içine boya konulabilen türleri de vardır. Tek yapmanız gereken, içine sedef boyayı koyup yukarıdan aşağıya düzgün biçimde deseni vermek. (Duvarda plastik boya veya astar olmasına dikkat edin. Su bazlı ipek mat ve su bazlı yarı mat boyalarda desen rulosu kayabilir.)

Duvardan Sedef Boya Nasıl Çıkar?

Duvardan sedef boy nasıl çıkar? Sedef boya parlak ve kaygan bir efekt boya çeşididir. Hatta bazı sedef boya uygulamalarında duvar pürüzlü hale gelir. Bu nedenle, duvardan sedef boya nasıl çıkar, sedef boya nasıl kapatılır? merak ediliyor.

Sedef boyanız düzgün olmadıysa veya artık desenden sıkıldıysanız çok fazla zahmete girmeden üzerine boya yapabilirsiniz.

Sedef Boya Nasıl Kapatılır?

Sedef boya nasıl kapatılır? Sedef boyanın üzerine su bazlı silikonlu veya plastik boya uygulamadan önce, 1 kat geçiş astarı kullanmanız gerekiyor. 1 kat geçiş astarı ardından, 2 kat da su bazlı duvar boyasını uygulamak, sedef boyayı kapatmak için yeterli olacaktır.

Geçiş astarı hem sedef boyanın üzerindeki parlak dokuya yeni boyanın iyi tutmasını sağlar, hem de alt rengin kapanmasına yardımcı olur. Geçiş astarından sonra en az 2-3 saat bekleyerek yeni boyanızı yapabilirsiniz.

Eğer duvarınızdaki sedef boya pürüzlü bir yüzeye sahipse, astardan önce, 180 numara zımpara ile zımpara yapıp, duvarınızı düzeltebilirsiniz.

Sedef Boya Üzerine Duvar Kağıdı Yapılır Mı?

Artık sedef boyanızdan sıkıldıysanız, sedef boyanın üzerine duvar kağıdı yapmak kolaydır. Duvar kağıdından 1 gün önce, yine 1 kat geçiş astarı uygulaması kağıdın iyi tutmasını sağlar. Fakat, sedef pürüzlü ise astardan önce zımpara yapmayı unutmayın.

Sedef Boyanın Üzerine Duvar Kağıdı Uygulaması

 • Duvarınızdaki sedef boya pürüzlü ise, yani kabartmalı bir desen sahipse 180 numara zımpara ile zımpara yapıp düzeltin.
 • Çıkan tozu nemli bir bez ile silin.
 • 1 kat geçiş astarı uygulayın.
 • Ertesi gün, duvar kağıdınızı geçiş astarı ile astarladığınız sedef boyanın üzerine yapabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar