İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Cam Nasıl Boyanır, Cam Neyle Boyanır?

Cam boyama
Cam nasıl boyanır?

Bu yazımızda cam nasıl boyanır, cam hangi boya ile boyanır, cam neyle boyanır, cam boyama nasıl yapılır? detaylıca anlatttık. Bildiğiniz gibi cam boyama için özel cam boyaları mevcut.

Fakat, biz alternatif olarak, camdan eşyaları boyamak için, farklı tekniklere değindik. Cam boyama yapmak için başka hangi boyaların kullanılabileceğini ve yapılışını anlattık. Ayrıca, cam kavanoz boyama, cam masa boyama ve oje ile cam boyama tekniklerini açıkladık.

Cam Boyama, Cam Nasıl Boyanır?

Cam boyama hangi boyalar ile yapılır, cam nasıl boyanır? Özel cam boyaları ile cam boyama yapabilirsiniz. Özel cam boyalarının dışında sprey boya ile cam boyama, akrilik boya ile cam boyama, hatta oje ile cam boyama yapabilirsiniz. Şimdi, detaylı olarak bu boyalar ile cam nasıl boyanır? anlatalım.

Sprey Boya İle Cam Boyama

sprey ile cam boyama
Sprey boya ile cam boyama

Sprey boya cama tutar mı?, sprey boya ile cam eşya boyama: Sprey boya ile orta büyüklükte camdan eşyalarınızı boyayabilirsiniz. Üstelik, bütün sprey çeşitleri cama tutuyor. Cam için sprey boyalar: Sentetik, selülozik, akrilik sprey boyalar, buzlu cam sprey boyası, sprey cam boyası, buzlu cam efekti, ayna efekti sprey boya ile cam boyayabilirsiniz. (Sprey boyalar hakkında daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak “Sprey boya nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.)

Sprey boyanızı 20-25 cm. uzaktan, katlar arası en az 20-25 dakika bekleyerek ince katlar halinde uygulayın. İsterseniz sprey ile cam boyamadan önce 1 kat sprey astar da uygulayabilirsiniz. Hatta, boyanız kuruduktan sonra daha dayanıklı olması için sprey vernik yaparsanız daha dayanıklı olur. Böylece sık sık temizlik yapılan cam yüzeylerde boya deforme olmayacaktır.

Sprey Boya İle Cam Nasıl Boyanır?

sprey boya cama tutar mı
Sprey boya ile cam boyama

Selülozik sprey boya hızlı kurusa da; solunması zararlıdır, kötü kokar ve iç mekan boyama uygulamalarında rahatsız edici olabilir. Ayrıca parlayıcıdır. Aşırı sıcak yüzeylerde kullanılmamalıdır. (Cam eşya boyanıp kuruduktan sonra sıcak yüzeylere temas etmesinde bir sakınca yoktur.)

Sentetik ve modifiye akrilik spreyler ile cam boyarken; yine dış mekanda boyamaya gayret gösterin. Kokusu rahatsız edici olabilir. Balkon veya bahçede boyama yapabilirsiniz. Havanın çok rüzgarlı olamamasına dikkat edin!

Akrilik sprey boya cam boyamak için çok iyi bir seçimdir. Akrilik spreyler, cam için iç mekanda kullanılabilecek dayanıklı spreylerdendir.

Akrilik Boya İle Cam Boyama

rich ile cam boyama
Akrilik boya ile cam boyama

Cam akrilik boya ile boyanır mı?: Evet, su bazlı akrilik boyalar ile tüm küçük, orta ve büyük ebatlı cam eşyalarınızı boyayabilirsiniz. Akrilik boyaların genel maksatlı “multi surface” olanlarını camdan yapılmış eşyaları boyamak için kullanabilirsiniz. (Cadence Multisurface, Rich Multisurface, Permolit Multi Surface, Dyo Hobilux v.b.) Çok büyük cam yüzeyleri boyamak için akrilik boyalar çok uygundur. Örneğin: Cam masa boyamak, büyük ayna boyamak, pencere camı boyamak.

Ayrıca, bildiğiniz su bazlı mat, yarı mat veya ipek mat duvar boyaları ile cam boyayabilirsiniz. Su miktarının boyanın %10’undan fazla olmamasına dikkat edin.

Cam Kavanoz Boyama

cam kavanoz boyama
Cam kavanoz boyama

Cam Kavanoz Boyama

Cam kavanoz hangi boya ile boyanır?, cam kavanoz boyama: Özel cam boyası bulamazsanız, akrilik boyalar ile cam şişe boyama, cam kavanoz boyama çok kullanılan bir yöntemdir. İsterseniz desenler yapın, isteseniz tamamen boyayın.

Mutfağınızdaki camdan şişeleri, cam vazoları, cam kavanozları akrilik boyalar ile boyayabilirsiniz. 5 saat ara ile 2-3 kat uygulayın. Boyanızı camın üzerine uyguladıktan 1 gün sonra, su bazlı vernik uygularsanız, temizliğe ve çizilmeye çok dayanıklı olacaktır. Su bazlı mat, yarı mat, parlak, extra parlak verniklerden dilediğinizi şeçin.

cam kavanoz hangi boya ile boyanır
Cam kavanoz hangi boya ile boyanır?

Sprey boyalar ile cam kavanozları boyayabilirsiniz. Bütün spreyler cama tutuyor. Cam kavanozları çok sık kullanıyorsanız, boyadan yarım saat sonra, sprey vernik de uygularsanız çok daha dayanıklı olur.

Silikonlu duvar boyaları bile cama tutar. İster silikonlu duvar boyası olsun, ister genel amaçlı su bazlı akrilik boya, cam boyamadan önce camın yüzeyine 1 kat parlak yüzey astarı uygulamak boyanın cama daha iyi tutunmasını sağlayacaktır.

Cam Masa Boyama

cam masa boyanır mı
Akrilik boya ile cam masa boyama

Cam masa hangi boya ile boyanır? : Cam masalarınızı sprey boya, akrilik boya, cam boyası ile boyayabilirsiniz.

Akrilik Boya İle Cam Masa Boyama

  • Cam yüzeyine 1 kat parlak yüzey astarı sürün, (Cadence veya Rich marka olabilir)
  • Su bazlı, multisurface (genel amaçlı) akrilik boyayı, kadife rulosu ile 1 kat uygulayın,
  • İkinci katı 5 saat sonra uygulayın,
  • Çizilmeye silinmeye dayanıklı olması için 1 kat su bazlı vernik, su bazlı sır vernik veya su bazlı taş vernik uygulayın ve kurumaya bırakın.

Sprey Boya İle Cam Masa Boyama

Yukarıda anlattığımız gibi sentetik sprey, selülozik sprey, akrilik sprey, buzlu cam sprey boyası, sprey cam boyası, buzlu cam efekti boyası ile cam masanızı boyayabilirsiniz.

Sprey boya ile boya yapma tecrübeniz yoksa, cam masa boyarken çok dikkatli olun. Özellikle, büyük masalarda sprey boya akabilir, iz bırakabilir.

Spreyler direkt cama tutsa da; cam masayı boyamadan yarım saat önce 1 kat sprey astar uygulayabilirsiniz.

Spreyi 20 dakika ara ile 2-3 kat uygulayın. Çok kullandığınız bir masayı boyayacaksanız, boyadan sonra, sprey vernik de yapabilirsiniz.

Oje ile Cam Boyanır Mı?

oje ile cam bardak boyama
Oje ile cam boyama

Oje ile kavanoz boyama, oje ile cam bardak boyama, oje ile cam şişe boyama: Tırnak ojesi bildiğiniz gibi bir çok yüzeye tutabilen çok dayanıklı bir boya. Sadece aseton gibi keskin bir kimyasal ile çıkarıldığına göre, camda da çok dayanıklı olacaktır.

Küçük cam parçalarında, ev süsleri ve biblolarda, küçük cam vazolarda, avize camlarında cam boyamak için rahatlıkla oje kullanabilirsiniz. Kısacası, oje ile aklınıza gelen tüm cam objeri boyayabilirsiniz. Zevkinize göre parlak, metalik, mat ojelerin herhangi bir tanesi camdan yapılmış eşyalarını boyayın. Mat oje daha büyük ve kıvrımlı yüzeylerde fırça izi bırakmayacaktır.

2 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar