İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Duvar Boyası ile Tavan Boyanır Mı?

Duvar boyası ile tavan boyanır mı
Duvar boyası ile tavan boyanır mı?

Duvar boyası ile tavan boyanır mı, iç cephe boyası ile tavan boyanır mı? Evet, genel olarak su bazlı duvar boyaları ile tavan boyanabilir. Fakat, duvar boyasını tavanda kullanmak, zamanla bazı problemleri ortaya çıkarabilir. Bu nedenle farklı duvar boyalarının tavanda nasıl sonuç vereceğini ayrı ayrı anlatmak daha doğru olacaktır.

İç Cephe Boyası İle Tavan Boyanır Mı?

İç cephe boyası ile tavan boyanır mı? boya ile en çok merak edilen soruların ilk sıralarında yer alıyor. Fakat, bu soruyu direk olarak cevaplamak yanlış olacaktır. Çünkü, farklı cinste bir çok iç cephe boyası var. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, bu boyaların tümü tavana tutar. Fakat tavana tutması, tavana uygulanabileceği ve tavan için uygun olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle, hangi boyanın tavan için uygun, hangi boyanın sakıncalı olduğunu ayrı ayrı aşağıda anlattık.

Plastik Boya İle Tavan Boyanır Mı?

duvar boyası tavana olur mu
Duvar boyası tavana olur mu?

Plastik boyalar tavana olur mu, tavan plastik boya ile boyanır mı?: Evet, plastik boyalar ile tavan boyanabilir. Herhangi bir sakıncası yoktur. Plastik boya tavan boyasına en yakın boyadır.

Plastik boyalar, silikonsuz olduğundan, duvarın hava geçirgenliğini engellemez ve mat olduğundan iz bırakmaz.

Hatta bazı ustalar, plastik boyayı tavanda kullanmayı tercih ediyor. Çünkü, birinci kalite bir plastik boya hem daha örtücüdür hem de; daha fazla alan boyayabilir.

Silikonlu Boya İle Tavan Boyanır Mı?

Tavan silikonlu boya ile boyanır mı, silikonlu boya tavana olur mu ? Yukarıda anlattığımız gibi, silikonlu boyalar da tavana tutar. Fakat, silikonlu boyanın tavana kullanılmasında iki büyük sorun ortaya çıkacaktır:

Birinci sorun: Silikonlu su bazlı ipek mat ve yarı mat boyalar duvarda rulo izi bırakmaya çok müsait boyalardır. Duvarın bozuk, eğimli, pürüzlü ve alçısız olması ve yanlış rulo kullanılması duvarda rulo-fırça izinin çok belli olmasına neden olur.

Tavanda rulo izi kalma riski çok daha fazladır. Çünkü, tavan ışığa daha yakındır ve genelde yüzeyi daha pürüzlüdür. (Silikonlu tam mat boyalarda ise iz kalma riski daha azdır.)

İkinci sorun: Silikonlu boyaların daha az nefes almasıdır. Yani, silikonlu boyaların hava geçirgenliği tavan boyalarından çok daha azdır. Silikonlu duvar boyasını tavana sürmek zamanla terleme ve soyulma meydana getirecektir.

Özellikle banyo, tuvalet gibi nemli ortamlarda silikonlu duvar boyasını tavana sürmek hiç doğru değildir. Bu nedenle, silikonlu boyayı tavanda kullanmayı önermiyoruz.

Tavan Yağlı Boya İle Boyanır Mı?

Yağlı boya tavana olur mu?: Yağlı boyalar neredeyse her yüzeye yapışabilen boyalardır. Kiri çok iyi kapatırlar ve çok iyi silinebilirler.

Yağlı boyaların parlak, yarı mat ve tam mat olanları vardır. Parlak olanları daha çok metalde kullanılır? Yarı mat olanı ise duvarda kullanılır. Tam mat yağlı boya ise, çok nadir bulunsa da; hepsi birbirinin yerine kullanılabilir.

Peki (sentetik boyalar) yağlı boyalar tavana sürülür mü?: Yukarıda anlattığımız gibi tutmasında herhangi bir sorun çıkmasa da; yağlı boyaların tavanda kullanılması silikonlu boyalar gibi hava temasını en aza indirir.

Terleme ve kabarma yapabilir. Özellikle, banyo ve tuvaletlerde aşırı terleme yapar. Üzerindeki su silinmezse küfe sebep olabilir.

Parlak yağlı boyalar ise ise fırça rulo izini çok belli eder. Bu nedenle, yağlı boya ile tavan boyamayı önermiyoruz.

“Duvar boyası ile tavan boyanır mı?” sorunuza net bir cevap vermek gerekirse; tavana tavan boyası ve plastik boyadan başka bir boya kullanmayı önermiyoruz.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar