Ana Sayfa Boyalar Tavan Boyası İle Duvar Boyanır mı, Neler Boyanabilir?

Tavan Boyası İle Duvar Boyanır mı, Neler Boyanabilir?

tavan boyasıyla duvar boyanır mı
Tavan boyasıyla duvar boyanır mı?

Tavan boyası ile duvar boyama, tavan boyası ile duvar boyanır mı, tavan boyası duvara sürülür mü? Tavan boyaları su bazlıdır ve içerisinde fazla kimyasal olmadığından en sağlıklı boyalardan biridir. Kaliteli bir tavan boyasının beyazlığı iyi olur, kapatıcılığı yüksek olur.

Duvar boyası tavana tutar. Fakat, bir tavan boyası ne kadar kaliteli olursa olsun; duvar boyası kadar kapatıcı olamaz ve duvar boyasının boyadığı alan kadar boyayamaz.

Bu nedenle tavan boyasını duvara sürmek iyi bir fikir değildir. Özellikle kirli yüzeylerde ve koyu renklerde çok fazla kat uygulamanız gerekebilir. Ayrıca tavan boyasını duvara uyguladığınızda silinemez, silindiğinde beze çıkar.

Eğer tavan boyasını duvarda kullanmaya mecbur kalırsanız; bazı ustalar tavan boyasının içine tutkal katarak biraz daha kuvvetlendiriyor.

Fakat, 15 litre duvar boyasının içine yaklaşık 2-3 kg. dan fazla tutkal katmayın. Ayrıca, dayanıklılığı arttırmak için; 2 litre de binder astar katılabilir.

Fakat, şunu da belirtelim; fazla katılırsa boyanızda çatlama meydana gelebilir. Binder astar fazla katılırsa; sonradan üzerine yapılan boya iyi tutmayabilir.

Tavan Boyası Astar Olarak Kullanılır Mı?

tavan boyası astar olarak kullanılır mı
Tavan boyasıyla duvar boyanır mı, tavan boyası astar olarak kullanılır mı?

Tavan boyası duvara astar olarak kullanılır mı? : Tavan boyası sadece plastik boyanın altına astar olarak kullanılabilir.

Su bazlı silikonlu boya ve yağlı boya gibi boyaların altına tavan boyasını astar olarak kullanılmaz.

Tavan boyasını astar olarak duvara sürmek duvarın boyayı emmesini engeller, fakat tutunma gücünü zayıflatır.

Plastik Boya Üzerine Tavan Boyası Tutar Mı?

silikonlu boya üzerine tavan boyası tutar mı
Plastik boya üzerine tavan boyası tutar mı?

Plastik boya üzerine tavan boyası sürülür mü? :Plastik boya ile tavan boyası kardeş boyalardır diyebiliriz. Bu yüzden, plastik boya üzerine tavan boyası yapılabilir.

Herhangi bir astara ihtiyaç olmadan tavan boyası plastik boya üzerine tutar.

Plastik boya ile tavan boyasının kimyası oldukça yakındır. Fakat plastik boya çok daha örtücü ve dayanıklıdır. Ayrıca boyama alanı da fazladır.

Silikonlu Boya Üzerine Tavan Boyası Tutar Mı?

Silikonlu boya üzerine tavan boyası sürülür mü? Silikonlu boya üzerine tavan boyası veya plastik boya uygulamadan önce 1 kat geçiş astarı uygulandıktan sonra tavan boyası sürülebilir.

Direkt olarak tavan boyasını silikonlu boya üzerine uygulamak, kısa süre sonra duvarda kabarma ve soyulma oluşmasına neden olabilir.

Tavan Boyası ile Dış Cephe Boyanır Mı?

tavan boyası ile dış cephe boyanır mı
Tavan boyası ile dış cephe boyanır mı?

Tavan boyası ile dış cephe boyanırmı ?: Tavan boyaları, kireçten biraz daha dayanıklıdır. Fakat dış cephede dayanıklı olmaz.

Yani tavan boyası ile dış cephe boyanamaz. Yağmur, kar v.b. benzeri hava koşullarına dayanıklı değildir.

Tavan boyası dış cephe duvar yüzeyine tutar, fakat ilk kış mevsiminde duvardan çıkacaktır.

Tavan Boyası İle Ahşap Boyanır Mı?

tavan boyası ile mobilya boyanır mı
Tavan boyası ile ahşap boyanır mı?

Tavan boyası ile ahşap boyanırmı? :Yukarıda bahsettiğimiz gibi tavan boyaları oldukça dayanıksızdır.

Fakat tavan boyası ahşaba da tutar. Ham ahşap, dekoratif ahşap koruyucu veya emprenye uygulanmış ahşap üzerine tavan boyası tutar.

Önceden, yağlı boya, vernikli ahşap koruyucu, renkli veya renksiz vernik, yat vernik gibi ahşabın ememediği bir boya, vernik veya kaplama varsa tavan boyası ahşap yüzeyine iyi tutmayacaktır.

Tavan boyası ile ahşap boyanacaksa; dekoratif amaçlı kullanılmalıdır. Yani dayanıksız olduğu içi el ve vücudun temas etmediği yüzeylerde kullanmak yerinde olur.

Tavan Boyası ile Mobilya Boyanır Mı?

Tavan boyası ile mobilya boyanır mı?: Yukarıda bahsettiğimiz gibi bazı şartlar altında tavan boyası ile ahşap boyanabilir.

Tavan boyası dayanıksız olduğu için, ahşap yüzeyinden kıza zamanda çıkar.

Eğer ahşap üzerinde kaplama veya vernik, yağlı boya v.b. şeyler yoksa, yani ahşap ham ise, tavan boyası ile mobilya boyanabilir. Fakat üzerine mutlaka, koruyucu, su bazlı bir vernik uygulanmalıdır.

Ahşap Tavanı Beyaza Boyama

Ahşap tavanı beyaza boyama, ahşap lambiri beyaza boyama: Ahşap tavanı beyaza boyama için; plastik boya veya tavan boyası kullanılabilir.

Fakat, ahşap ham ise, boya çok emecektir. Bu nedenle ilk kat %20 sulandırılarak astar niyetine uygulanır. 2-3 saat sonra diğer katlar fazla sulandırılmadan uygulanabilir.

Tavan Boyası ile Kartonpiyer Boyanır Mı?

tavan boyası ile kartonpiyer boyanırmı
Tavan boyası ile kartonpiyer boyanır mı?

Kartonpiyer tavan boyası ile boyanırmı? : Evet, kartonpiyer tavan boyası ile boyanabilir. Kartonpiyer veya köpük stropiyer tavan boyası ile boyanabilir.

Tavan boyası ile kartonpiyer boyamanın herhangi bir zararı yoktur.

Fakat, özellikle, alçı kartonpiyer tavan boyası ile boyanırken birkaç fazla uygulanması gerekebilir.

Ayrıca, kartonpiyerde koyu bir renk varsa; plastik boya kullanmak, daha kolay kapanmasını sağlayacaktır. Katlar arası 2 saat bekleyerek 2-3 kat yapılırsa tavan boyası veya plastik boyanın kapatıcı özelliği artacaktır.

“Tavan boyası ile duvar boyanır mı?” ve tavan boyasının farklı kullanım alanlarını yukarıda anlattık. Boyama tecrübelerinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

23 Yorum

 1. Sadece plastik duvar boyası ile boyanabilir. (Su bazlı silikonsuz) Diğer boyalar da uygulanabilir fakat terleme veya parlama yapacağından tavsiye edilmez.

 2. Merhabalar tavan boyası ile duvarı boyamak istiyorum tutkal katacam peki o tutkallı boyayı tavanada sürebilir miyim yoksa tavandan sonra mı duvar için mi katalım tutkalı

 3. Tavan ve duvarda kullanılabilir. Yukarıda anlatıldığı gibi tutkalı çok az katılabilir ama tavana katmaya gerek yok bence.

 4. Merhabalar usta dış cephe astarına daha beyaz görünmesi için az bir tavan boyası katmış, dış cephe boyası yapıldıktan sonra tavan boyasından kaynaklı bir sıkıntı olur mu? Problem yaşar mıyız?

 5. Usta kara sıva üzerine astar uyguladık
  Sonra silikonlu subazlı beyaz duvar boyası yaptık 3 kat vurduk yinede duvarlar beyaz olmadı olsada pek iyi çıkmadı ama duvarda
  Alçı ile tamirat yapılan yerlerin izi belli oluyor peki yeniden bu duvara permolit tavan boyasından vursak astar niyetine sonra tekrar silikonlu subazlı beyaz duvar boyası uygulasak tamamen odamız beyaz olurmu?

 6. Astardan sonra ve boyanın katları arasında en az 2-3 saat beklemek gerekir. Boyayı değilde astarı 2 kat uygulamak daha doğru olurdu. Alçı ile tamir edilen yerlerde iz kalması normal. Tüm yüzeye astar ve boya yapmadan önce sadece tamir edilen kısma astar sürülseydi tamir edilen kısımlar daha az belli olurdu. Permolit tavanı astar yerine kullanmayın ilerde soyulmaya neden olabilir. Geçiş astarı veya örtücü astar daha uygun olur.

 7. Sayfanız çok yararlı bilgi paylaşımı için teşekkürler. Plastik boyanmış bir duvara çimento veya kalekimin duvara tutunabilmesi için astar olarak ne kullanılabilir.Uygulama dekor yapmak amaçlı.

 8. Kartonpiyer de küçük bir tamir işi oldu.şimdi burayı boyarken tavan boyası kullandim. İlk vurduğumda biraz renk sarı gibi oldu kuruduktan beyazlar mı ve ne kadar zamanda kurur,ikinci kat vuracağım.

  • Murat Kınalı,
   Kartonpiyer tamamen kuruduktan sonra boyanması gerekiyor. Beyazlık tavan boyasının kalitesine de bağlı. 2 saat ara ile iki-üç kat uygulayabilirsiniz.

 9. Ham kara sıva üzerine Polisan A1 silikonlu astar uyguladım
  Daha sonra Polisan Primera silikonlu mat dingin gri ve marjinal gri uyguladım (farklı duvarlara)
  3 kat boya uygulaması yaptığım halde boya kuruyunca rulo ve kestirme izleri olduğu gibi görünüyor.

  Kutunun üzerinde yazıldığı şekilde inceltme yaptım
  25lik dekor rulo ve 3 no kestirme fırçası kullandım.

  Daha önce böyle bir sorun yaşadınız mı.
  Toplamda 5 kat boya uyguladım durum hâlâ aynı.kuruyunca rulo izleri kaybolmuyor.

 10. Mrhb 1 sene önce bilinçsizce tavan boyası ve iç cephe boyasıyla karıştırıp duvarı boyadım ve kötü bir sonuç oldu tabi bugun de su bazlı gri renk boya kullandım fakat sonuç değişmedi yukarıda yazınızda okumuştum tavan boyası ile plastik boya kardeş sayılır demişsiniz acaba plastik boya kullansam duvardaki kötü görüntüyü yok edermi

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz