Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Tavan Boyası İle Duvar Boyanır mı, Neler Boyanabilir?

tavan boyasıyla duvar boyanır mı
Tavan boyasıyla duvar boyanır mı?

Tavan boyası ile duvar boyama, tavan boyası ile duvar boyanır mı, tavan boyası duvara sürülür mü? Tavan boyaları su bazlıdır ve içerisinde fazla kimyasal olmadığından en sağlıklı boyalardan biridir. Kaliteli bir tavan boyasının beyazlığı iyi olur, kapatıcılığı yüksek olur.

Duvar boyası tavana tutar. Fakat, bir tavan boyası ne kadar kaliteli olursa olsun; duvar boyası kadar kapatıcı olamaz ve duvar boyasının boyadığı alan kadar boyayamaz.

Bu nedenle tavan boyasını duvara sürmek iyi bir fikir değildir. Özellikle kirli yüzeylerde ve koyu renklerde çok fazla kat uygulamanız gerekebilir. Ayrıca tavan boyasını duvara uyguladığınızda silinemez, silindiğinde beze çıkar.

Eğer tavan boyasını duvarda kullanmaya mecbur kalırsanız; bazı ustalar tavan boyasının içine tutkal katarak biraz daha kuvvetlendiriyor.

Fakat, 15 litre duvar boyasının içine yaklaşık 2-3 kg. dan fazla tutkal katmayın. Ayrıca, dayanıklılığı arttırmak için; 2 litre de binder astar katılabilir.

Fakat, şunu da belirtelim; fazla katılırsa boyanızda çatlama meydana gelebilir. Binder astar fazla katılırsa; sonradan üzerine yapılan boya iyi tutmayabilir.

Tavan Boyası Astar Olarak Kullanılır Mı?

tavan boyası astar olarak kullanılır mı
Tavan boyasıyla duvar boyanır mı, tavan boyası astar olarak kullanılır mı?

Tavan boyası duvara astar olarak kullanılır mı? : Tavan boyası sadece plastik boyanın altına astar olarak kullanılabilir.

Su bazlı silikonlu boya ve yağlı boya gibi boyaların altına tavan boyasını astar olarak kullanılmaz.

Tavan boyasını astar olarak duvara sürmek duvarın boyayı emmesini engeller, fakat tutunma gücünü zayıflatır.

Plastik Boya Üzerine Tavan Boyası Tutar Mı?

silikonlu boya üzerine tavan boyası tutar mı
Plastik boya üzerine tavan boyası tutar mı?

Plastik boya üzerine tavan boyası sürülür mü? :Plastik boya ile tavan boyası kardeş boyalardır diyebiliriz. Bu yüzden, plastik boya üzerine tavan boyası yapılabilir.

Herhangi bir astara ihtiyaç olmadan tavan boyası plastik boya üzerine tutar.

Plastik boya ile tavan boyasının kimyası oldukça yakındır. Fakat plastik boya çok daha örtücü ve dayanıklıdır. Ayrıca boyama alanı da fazladır.

Silikonlu Boya Üzerine Tavan Boyası Tutar Mı?

Silikonlu boya üzerine tavan boyası sürülür mü? Silikonlu boya üzerine tavan boyası veya plastik boya uygulamadan önce 1 kat geçiş astarı uygulandıktan sonra tavan boyası sürülebilir.

Direkt olarak tavan boyasını silikonlu boya üzerine uygulamak, kısa süre sonra duvarda kabarma ve soyulma oluşmasına neden olabilir.

Tavan Boyası ile Dış Cephe Boyanır Mı?

tavan boyası ile dış cephe boyanır mı
Tavan boyası ile dış cephe boyanır mı?

Tavan boyası ile dış cephe boyanırmı ?: Tavan boyaları, kireçten biraz daha dayanıklıdır. Fakat dış cephede dayanıklı olmaz.

Yani tavan boyası ile dış cephe boyanamaz. Yağmur, kar v.b. benzeri hava koşullarına dayanıklı değildir.

Tavan boyası dış cephe duvar yüzeyine tutar, fakat ilk kış mevsiminde duvardan çıkacaktır.

Tavan Boyası İle Ahşap Boyanır Mı?

tavan boyası ile mobilya boyanır mı
Tavan boyası ile ahşap boyanır mı?

Tavan boyası ile ahşap boyanırmı? :Yukarıda bahsettiğimiz gibi tavan boyaları oldukça dayanıksızdır.

Fakat tavan boyası ahşaba da tutar. Ham ahşap, dekoratif ahşap koruyucu veya emprenye uygulanmış ahşap üzerine tavan boyası tutar.

Önceden, yağlı boya, vernikli ahşap koruyucu, renkli veya renksiz vernik, yat vernik gibi ahşabın ememediği bir boya, vernik veya kaplama varsa tavan boyası ahşap yüzeyine iyi tutmayacaktır.

Tavan boyası ile ahşap boyanacaksa; dekoratif amaçlı kullanılmalıdır. Yani dayanıksız olduğu içi el ve vücudun temas etmediği yüzeylerde kullanmak yerinde olur.

Tavan Boyası ile Mobilya Boyanır Mı?

Tavan boyası ile mobilya boyanır mı?: Yukarıda bahsettiğimiz gibi bazı şartlar altında tavan boyası ile ahşap boyanabilir.

Tavan boyası dayanıksız olduğu için, ahşap yüzeyinden kıza zamanda çıkar.

Eğer ahşap üzerinde kaplama veya vernik, yağlı boya v.b. şeyler yoksa, yani ahşap ham ise, tavan boyası ile mobilya boyanabilir. Fakat üzerine mutlaka, koruyucu, su bazlı bir vernik uygulanmalıdır.

Ahşap Tavanı Beyaza Boyama

Ahşap tavanı beyaza boyama, ahşap lambiri beyaza boyama: Ahşap tavanı beyaza boyama için; plastik boya veya tavan boyası kullanılabilir.

Fakat, ahşap ham ise, boya çok emecektir. Bu nedenle ilk kat %20 sulandırılarak astar niyetine uygulanır. 2-3 saat sonra diğer katlar fazla sulandırılmadan uygulanabilir.

Tavan Boyası ile Kartonpiyer Boyanır Mı?

tavan boyası ile kartonpiyer boyanırmı
Tavan boyası ile kartonpiyer boyanır mı?

Kartonpiyer tavan boyası ile boyanırmı? : Evet, kartonpiyer tavan boyası ile boyanabilir. Kartonpiyer veya köpük stropiyer tavan boyası ile boyanabilir.

Tavan boyası ile kartonpiyer boyamanın herhangi bir zararı yoktur.

Fakat, özellikle, alçı kartonpiyer tavan boyası ile boyanırken birkaç fazla uygulanması gerekebilir.

Ayrıca, kartonpiyerde koyu bir renk varsa; plastik boya kullanmak, daha kolay kapanmasını sağlayacaktır. Katlar arası 2 saat bekleyerek 2-3 kat yapılırsa tavan boyası veya plastik boyanın kapatıcı özelliği artacaktır.

“Tavan boyası ile duvar boyanır mı?” ve tavan boyasının farklı kullanım alanlarını yukarıda anlattık. Boyama tecrübelerinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

9 Yorum

 1. Hocam zaten altta iki kat tavan boyasi var artik byaz renk ustunede beyaz vurduracagim icin astar yinede gereklimidir direk silinebilir boya ile boyatsam sikinti olur mu

  • Gamze Hanım,
   Farklı cins boya olduğu için, astar boyanın zamanla çatlama ve solumasına engel olacaktır. Tabi, astar olmazsa “hemen boya soyulacak” diye bir kaide de yok.

 2. Merhaba boyaci evimin duvarlarina tavan boyasi surmus alttada silinebilir duvar boyasi vardi simdi ustune tekrar silinebilir duvar boyasi surse so uc ne olur dokulme olurmu beklemek mi gerek sonra mi boyatmak gerek 1 hafta once boyamis bende sonradan farkettim lutfen yardimci olun

  • Gamze Hanım,
   Sıvalı duvarlara silinebilir değil, plastik boya daha uygun olacaktır. Çünkü, pürüzlü yüzeyi silmek zordur hem de duvarda fırça, rulo izi yapabilir. Yine de silinebilir boya ile boyatmak istiyorsanız, boyadan 3-4 saat önce geçiş astarı uygulayın.

   • Merhaba,
    Boyacı plastik duvar üzerine tavan boyası astar olarak çekti ve silikonlu boya sürüldükten sonra duvarda kabarcıklar oluştu. Sorun astar olarak tavan boyası kullanımı olabilir mi? Birde sorunu nasıl çözebiliriz. Teşekkürler

    • Boyacızede,
     Tavan boyası silikonlu boyanın altına astar olarak kullanılmaz. Bir kat geçiş astarı uyguladıktan sonra 5-6 saat bekleyin. Ardından silikonlu boyayı uygulayın.

 3. Mrhb 1 sene önce bilinçsizce tavan boyası ve iç cephe boyasıyla karıştırıp duvarı boyadım ve kötü bir sonuç oldu tabi bugun de su bazlı gri renk boya kullandım fakat sonuç değişmedi yukarıda yazınızda okumuştum tavan boyası ile plastik boya kardeş sayılır demişsiniz acaba plastik boya kullansam duvardaki kötü görüntüyü yok edermi

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar