Emprenye Nedir, Emprenye Ne Demek?

emprenye ne demek
Emprenye nedir, emprenye çeşitleri nelerdir?

Emprenye nedir, emprenye etmek ne demek? : Emprenye bünyesinde bulunan özel kimyasallar ile ahşap, metal, mantar, tuğla, taş, mermer, beton, ham sıva, mat seramik v.b. yüzeylerde kullanılan ve yüzeyin içine işleyen bir koruyucudur.

Emprenye ahşap ve mantar türevlerinin içine işler, mantar türlerinin oluşumunu önler, bakterilere ve tahta kurtlarına karşı korur. Duvar, taş, beton, mermer, tuğla, benzeri yüzeylere ise su itici özellik verir, koruma yapar, dayanımını arttırır, doğallığını bozmaz. (Metal ve taş emprenyesi emilmez, yüzeyden koruma sağlar.) Peki kaç çeşit emprenye var?

Emprenyeleri kimyasal olarak su bazlı ve sentetik olarak ikiye ayrılabilir. Genellikle renksiz ve kullanma hazırdır, inceltme gerektirmez. Taş, tuğla, ahşap, metal emprenyesi gibi emprenye türleri vardır.

Emprenye seçimi yapılırken yüzeyin emici olup olmadığına ve cinsine bakılarak doğru emprenyeyi seçmek gerekir. Örneğin ahşap ve mantardan için yapılmış ahşap emprenyesi kullanılır. Taş, duvar, beton, sıva seramik, mermer v.b. yüzeyler için taş emprenyesi kullanmak gerekir. Doğan taş gibi dekoratif kaplamalarda emprenyenin yüzeyin doğal dokusunu bozmayan, parlamayan bir emprenye ile korunması gerekir.

Emprenye Çeşitleri

Ahşap Emprenye Nedir?

ahşap emprenyesi
Ahşap emprenyesi.

Ahşap emprenyesi nedir? : Ahşap emprenyesi, en çok bilinen ve kullanılan emprenye türüdür. Ahşap emprenyesini kullanabilmek için; ahşabın üzerinde boya ve vernik gibi bir tabakanın olmaması gerekir. Aksi halde ahşap emprenyeyi ememez. Emprenye koruması yapılmış, ahşaba emprenyeli ahşap denir.

Ahşap emprenyesinde amaç, ağacı içeriden korumaktır.

Ahşap emprenye ağacın içine işler, küçük gözenekleri kapatarak kurt ve böceklere karşı ağacı koruma sağlar.

Ahşap Emprenye Nasıl Yapılır?

Evde emprenye nasıl yapılır?: Ahşabın emprenye edilebilmesi için, yüzeyine daha önce herhangi bir boya veya vernik olmaması gerekir. Yani yukarıda bahsettiğimiz gibi ağacın emprenyeyi emmesini engelleyecek bir tabakanın olmaması gerekiyor.

Emprenye, ham olan veya daha önce emprenye edilmiş neredeyse tüm ağaçlarda kullanılabilir. Ahşap emprenyesini yaparken, bir fırça ile sık sık sürülerek emprenyeyi ahşaba yedirmek gerekir. 1-2 kat veya daha fazla uygulanabilir. Uygulama katları arasında 24 saat beklemek gerekir. Emrenyeden sonra, ahşabın üzerine istenirse boya veya vernik yapılabilir.

Metal Emprenyesi Nedir?

metal emprenyesi ne işe yarar
Metal emprenyesi

Metal emprenye nedir? : Metal ve metal türevlerini korumak için metal emprenyeleri veya üniversal emprenye kullanılmalıdır.

Yüzeyde şeffaf bir koruma katmanı oluşturarak metalin zorlu hava koşulara daha dayanıklı olmasını sağlar.

Metal emprenyesi, bir çeşit koruma verniğidir. Boyadan sonra önce veya boyadan sonra, extra bir koruma sağlamak için kullanılabilir.

Taş Emprenye Nedir?

taş emprenye
Taş emprenye nedir?

Taş emprenye nedir? : Doğal taş koruyucu, taş koruyucu veya taş emprenyesi olarak da bilinir.

Taş emprenyelerinin bazıları yüzeyi parlatırken, bazıları da doğal görünümü korur. Taş emprenyesi satın alırken bunu göz önünde bulundurmakta fayda var. 

Doğal taşlarda emprenyenin doğal görünüme zarar vermemesi beklenir.

Doğal taş emprenyesi de isteğe bağlı olarak, 2-3 kat yapılabilir.

Üniversal Emprenye Nedir?

genel amaçlı emprenye
Üviversal emprenye

Üniversal emprenye nedir? : Üniversal emprenyeler, genel amaçlı emprenyelerdir. Ahşap, duvar, taş, metal gibi yüzeylerde kullanılabilir. Uygulaması 2-3 kat yapılabilir. Katlar arası 24 saat beklemek gerekir.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz