İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Emprenye Nedir, Emprenye Nasıl Yapılır?

emprenye ne demek
Emprenye nedir?

Emprenye nedir, emprenye ne demek, kaç çeşit emprenye var, emprenye nasıl yapılır? gibi çok merak edilen sorulara net cevap olabilecek bir konu hazırladık. Tüm emprenye çeşitlerini detaylıca anlatarak, emrenye satın almadan ve emprenyeyi uygulamadan önce size referans olabilecek detaylı bir kaynak oluşturduk.

Emprenye Nedir?

emprenye etmek ne demek
Emprenye ne demek?

Emprenye nedir, emprenye etmek ne demek, emprenye çeşitleri nelerdir?: Emprenye bünyesinde bulunan özel kimyasallar ile ahşap, metal, mantar, tuğla, taş, mermer, beton, ham sıva, mat seramik v.b. yüzeylerde kullanılan ve yüzeyin içine işleyen bir koruyucudur.

Emprenye ahşap ve mantar türevlerinin içine işler, mantar türlerinin oluşumunu önler, bakterilere ve tahta kurtlarına karşı korur.

Emprenyeleri kimyasal olarak su bazlı ve sentetik olarak ikiye ayrılabilir. Genellikle renksiz ve kullanma hazırdır, inceltme gerektirmez. Taş, tuğla, ahşap, metal emprenyesi gibi emprenye türleri vardır.

Emprenye seçimi yaparken; yüzeyin emici olup olmadığına ve cinsine bakarak doğru emprenyeyi seçmeniz gerekiyor.

Emprenye, duvar, taş, beton, mermer, tuğla, benzeri yüzeylere ise su itici özellik verir, koruma yapar, dayanımını arttırır. Ahşabın doğal görünümünü bozmaz.

Ahşap ve mantardan yapılmış ürünler için, özel ahşap emprenyesi kullanmalısınız. Taş, duvar, beton, sıva seramik, mermer v.b. yüzeyler için taş emprenyesi kullanmanız gerekiyor.

Doğan taş gibi dekoratif kaplamalarda emprenyenin yüzeyin doğal dokusunu bozmayan, parlamayan bir emprenye ile korunması gerekir.

Metal ve taş emprenyesi emilmez, yüzeyden koruma sağlar. Peki, kaç çeşit emprenye var? Emprenye çeşitlerini ve uygulama alanlarını aşağıda detaylı bir şekilde anlattık.

Emprenye Çeşitleri

taş emprenye

Çeşitli yüzey ve materyaller için özel emprenyeler üretilmiştir. Örneğin: Ahşap emprenyesi, metal emprenyesi, taş emprenyesi ve üniversal emprenyeler.

Aşağıda emprenye çeşitlerini anlattık ve emprenye nasıl yapılır? türlerine göre açıkladık. Emprenye nedir, metal, duvar, taş ahşap emprenye nasıl yapılır, evde emprenye nasıl yapılır? gibi merak edilen sorularınızın cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

Ahşap Emprenye Nedir?

ahşap emprenyesi
Ahşap emprenyesi

Ahşap emprenye ne demek?: Ahşap emprenyesi, en çok bilinen ve kullanılan emprenye türüdür.

Ahşap emprenyesini kullanabilmek için; ahşabın üzerinde boya ve vernik gibi bir tabakanın olmaması gerekir. Aksi halde, ahşap emprenyeyi ememez. Emprenye koruması yapılmış, ahşaba emprenyeli ahşap denir.

Ahşap emprenyesinde amaç, ağacı içeriden korumaktır.

Ahşap emprenye ağacın içine işler, küçük gözenekleri kapatarak kurt ve böceklere karşı ağacı koruma sağlar.

Metal Emprenyesi Nedir?

metal emprenyesi ne işe yarar

Metal emprenye nedir? : Metal ve metal türevlerini korumak için metal emprenyeleri veya üniversal emprenye kullanılmalıdır.

Yüzeyde şeffaf bir koruma katmanı oluşturarak, metalin zorlu hava koşulara daha dayanıklı olmasını sağlar.

Metal emprenyesi, bir çeşit koruma verniğidir. Boyadan sonra önce veya boyadan sonra, extra bir koruma sağlamak için kullanabilirsiniz.

Taş Emprenyesi Nedir?

taş emprenye
Taş emprenye nedir?

Taş emprenye nedir?: Doğal taş koruyucu, taş koruyucu veya taş emprenyesi olarak da bilinir.

Taş emprenyelerinin bazıları yüzeyi parlatırken, bazıları da doğal görünümü korur. Taş emprenyesi satın alırken parlak mı, mat mı görünmesini istiyorsunuz? satın alırken bunu değerlendirebilirsiniz. Doğal taşlarda emprenyenin doğal görünüme zarar vermemesi beklenir. Doğal taş emprenyesi de isteğe bağlı olarak, 2-3 kat yapılabilir.

Üniversal Emprenye Nedir?

genel amaçlı emprenye
Üviversal emprenye

Üniversal emprenye nedir? Üniversal emprenyeler, genel amaçlı emprenyelerdir.

Üniversal emprenyeleri, ahşap, duvar, taş, metal gibi yüzeylerde kullanabilirsiniz.

Uygulaması 2-3 kat yapılabilir.

Katlar arası 24 saat beklemek gerekir.

Emprenye Nasıl Yapılır?

Emprenye çeşitlerinin uygulaması genel olarak aynıdır. Daldırma veya fırça ile sürülerek emdirilerek yapılır. Daha detaylı olarak, ahşap emprenye nasıl yapılır, evde emprenye nasıl yapılır? aşağıda ayrı ayrı anlattık.

Ahşap Emprenye Nasıl Yapılır?

emprenye etmek ne demek
Ahşap emprenye nasıl yapılır?

Ahşap emprenye nasıl yapılır?: Ahşabın emprenye edilebilmesi için, yüzeyine daha önce herhangi bir boya veya vernik olmaması gerekir. Yani yukarıda bahsettiğimiz gibi ağacın emprenyeyi emmesini engelleyecek bir tabakanın olmaması gerekiyor.

Emprenye, ham olan veya daha önce emprenye edilmiş neredeyse tüm ağaçlarda kullanılabilir. Ahşap emprenyesini yaparken, bir fırça ile sık sık sürülerek emprenyeyi ahşaba yedirmeniz gerekiyor.

1-2 kat veya daha fazla uygulayabilirsiniz. Uygulamanın katları arasında 24 saat beklemeniz gerekir. Emrenyeden sonra, ahşabın üzerine isterseniz boya veya vernik yapabilirsiniz.

Büyük ahşap parçalar ve ahşap doğramalar emprenye tesislerindeki özel emprenye makinaları tarafından emprenye yapılır.

Evde Emprenye Nasıl Yapılır?

Evde emprenye nasıl yapılır? : Evde emprenye yapmanın en kolay yolu; hazır emprenyeleri kullanmaktır. Emprenye edilecek malzeme ahşap ise; emprenye dolu bir kabın içine daldırın veya bir fırça ile yedirerek sürün.

Yukarıda gösterdiğimiz emprenyelerden size uygun birini seçip, bir kabın içine doldurun, emprenye yapmak istediğiniz materyali içine daldırın veya bir fırça ile yedirin.

Ahşaplara emprenye uygulamasının ardından, dış hava koşullarına daha dayanıklı olması için, isteğe göre üzerine renkli veya renksiz vernik uygulayabilirsiniz. Fakat, vernik uygulaması daha sonra yapacağınız emprenyenin emmesini engelleyecektir.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar