İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Pürüzlü Duvara Neler Yapılır?

Pürüzlü duvara ne yapılır?
Pürüzlü duvara ne yapılır?

Pürüzlü duvarlar ev dekorasyonunda bazı sorunlar ortaya çıkarabilir. Fakat, duvarlarınız tırtıklı ve pürüzlü olsa da bazı uygulamalar yapabilirsiniz. Pürüzlü duvar nasıl düzleştirilir, pürüzlü duvar zımparalama nasıl yapılır, hangi boyalar kullanılır? detaylıca aşağıda anlattık.

Pürüzlü Duvar Nasıl Düzleştirilir?

pürüzlü duvara ne yapılır
Pürüzlü duvara ne yapılır?

Pürüzlü bir duvarı düzleştirmek için alçı, zımpara veya kaplama gibi bazı uygulamalar yapabilirsiniz. Bunların hangisini tercih edeceğinize kolayca karar verebilmeniz için aşağıda bazı uyarılar yaptık. Ayrıca, hangi uygulama pürüzlü duvarlara yapılır, hangileri yapılmaz? açıkladık. Öncelikle pürüzlü duvar nasıl düzleştirilir? anlatalım.

Pürüzlü Duvar Nasıl Düzeltilir?

Pürüzlü bir duvarınız varsa, büyük ihtimalle ya saten alçı çekilmemiştir ya da çekilen alçı, sıva alçısıdır. Hiç alçı çekilmemiş sıvalı bir duvarı düzeltmek için; öncelikle sıva, daha sonra da saten alçı uygulamalısınız. Sıva alçısı varsa, direkt olarak saten alçı yapılabilir. (Sıva alçılar ve saten alçılar hakkında daha fazla bilgi almak için linklere tıklayabilirsiniz.)

Tırtıklı Duvara Alçı Nasıl Yapılır?

  • Duvarda hiç alçı yoksa öncelikle sıva alçı seçin. Duvarda sıva alçısı varsa, direkt saten alçı çekebilirsiniz.
  • Sıva alçının kurumasını bir gün bekleyin.
  • Fazla tırtıkları bir spatula yardımı ile kırıp saten alçı uygulaması yapın.
  • Saten alçı kuruduktan sonra kenar fazlalıklarını spatula ile kırın ve 180 numara zımpara ile duvarlarınızı zımpara yapın.

Pürüzlü Duvar Zımparalama

Pürüzlü duvar zımparalama
Pürüzlü duvar zımparalama

Pürüzlü bir duvarı zımpara ile düzeltebilmeniz için duvarda alçı olmalıdır. Hatta, çok düzgün bir yüzey elde etmek için duvarın üst yüzeyine saten alçı çekilmiş olmalıdır.

Duvarlarınız alçılı fakat yine de pürüzlü ise alçısı düzgün yapılmamış olabilir. Böyle bir drumda duvara saten alçı uygulaması yapın. Ardından alçı kuruyunca 180 numara zımpara ile zımpara yaptıktan sonra astar ve boya yapın.

Pürüzlü, Yamuk Duvara Hangi Boya Olur?

Pürüzlü duvara hangi boya
Pürüzlü duvara hangi boya olur?

Duvarlarınızı düzeltmeden boyamayı tercih edebilirsiniz. Böylece, daha az zahmetli olacaktır. Fakat tırtıklı duvarlarda boya sarfiyatı daha fazla olur. Tırtıklı ve yamuk bir duvarları boyamak için bazı boyalar çok uygundur. Bazıları ise iz bırakabilir veya duvarın hatalarını gösterebilir. Yanlış boya seçimi veya yanlış renk kullanımı sonucunda duvarın bozukluğu çok daha fazla belirginleşebilir. Ayrıca, boyanın duvarda fırça rulo izi bırakmasına neden olabilir.

Maalesef, tırtıklı duvarlarda boya rengi seçimine dikkat etmelisiniz. Zaten boyama ve alçı hatalarını belli etme potansiyeli olan yamuk duvarlar, doğru duvar rengini seçmezseniz, hataları ve duvarın yamukluğunu çok daha fazla gösterecektir.

Pürüzlü Duvarları Hangi Boya İle Boyamalısınız?

Pürüzlü ve alçısızı duvarlar için en uygun boyalar, plastik boyalardır. Ayrıca, tüm tam mat boyaları kullanabilirsiniz. Böylece duvardaki eğrilikleri belli etmeyecektir. (Yine de koyu renkleri tercih etmemeye çalışın.)

Duvarda plastik boya da kullansanız, doğru rengi seçmeniz önem taşıyor. Özellikle koyu gri, lacivert gibi koyu tonlar, duvarda rulo izi bırakabilir ve yine duvar bozukluklarını ortaya çıkarabilir.

Pürüzlü bir duvarı boyamak için en uygun renkler: Krem, fildişi, açık gri, kırık beyaz, beyaz, açık bej gibi renk tonlarıdır. (Tabi plastik veya tam mat boya kullanmak şartıyla.)

Yamuk ve Alçısız Duvara Başka Neler Yapılır?

alçısız duvara ne yapılır
Alçısız duvara ne yapılır?

Yamuk ve alçısız duvarlarınızı gizlemek mi istiyorsunuz? Aklınıza ilk gelen uygulama duvar kağıdı olabilir. Alçısız tırtıklı duvara duvar kağıdı yapılır mı? Hayır, alçı çekilmemiş duvarlara duvar kağıdı yapılmaz. Pürüzlü duvarlara duvar kağıdı iyi tutmaz ve duvar kağıdı, duvardaki pürüzleri yine de gösterir. (Daha fazla bilgi almak için, “Tırtıklı duvara duvar kağıdı nasıl yapılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.)

Eğer duvarlarınız yamuk değilse, sadece pürüzlü ise pvc veya ahşap duvar kaplamalarını kullanabilirsiniz. Duvar kaplamalarının montajı kolaydır. Ölçüye göre kesip sadece arkasına yapıştırıcı sürüp yapıştırın. Hem sağlıklı hem de doğal bir uygulama istiyorsanız, lambirileri de kullanabilirsiniz. (Lambiriler hakkında bilgi almak için “Lambiri nedir, çeşitleri ve özellikleri” yazımızı okuyabilirsiniz.)

Pürüzlü bir duvar için yapabileceğiniz diğer bir uygulama ise efekt boyasıdır. Efekt boyalarından pürüzlü yüzey oluşturanları ve mat ve kalın yapıda olanları tercih edebilirsiniz. Böylece yüzeydeki pürüzleri dolduracaktır. Örneğin: Beton efekt boyası, cam sıva, canlı sıva v.b.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar