Sizin İçin Seçtiklerimiz

İlginizi Çekebilir

Lambiri Nedir, Çeşitleri ve Özellikleri

ahşap lambiri
Lambiri nedir, çeşitleri nelerdir?

Uygulandığı mekana doğal ve rahatlatıcı hava katan lambirileri sizler için inceledik. Lambiri nedir, çeşitleri ve cinsleri nelerdir, en iyisi hangisi, suya dayanıklı mı, yalıtım sağlar mı? gibi en çok merak ettiğiniz soruları cevaplandırdık. Böylece lambri satın almadan önce detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Lambiri Nedir, Lambiri Çeşitleri Nelerdir?

Lambiri ne demek
Lambiri nedir?

Lambri nedir? Lambiri ne demek? Lambirinin en basit tanımı ahşap, plastik, mermer veya taştan yapılmış iç duvar veya tavan kaplamasıdır. En yaygın lambri türü ahşap lambiridir. Lambri, en çok fırınlanmış ahşaptan yapılır. Yani lambrinin üretimi bittikten sonra içindeki nem alınır ve kullanıma hazır hale getirilir. Kullanımdan önce veya döşendikten sonra üzerine emprenye veya ahşap koruyucu uygulanabilir. Lambiriler zemine döşemek için uygun değildirler.

Aşağıda genel olarak lambirilerin tanımını yaptık. Sayfanın daha altında ise lambiriler hakkında merak ettiğiniz soruları cevaplandırdık. Böylece satın aladan önce lambiri çeşitleri ve kullanımı hakkında daha detaylı ve net bilgi sahibi olacaksınız.

Ahşap Lambri Nedir?

Ahşap lambiri ne demek?
Ahşap lambiri nedir?

Ahşap lambiri ne demek? Tavan, duvar veya çatılarda kullanılan, çeşitli ağaçlardan yapılan, uzun ince yapıda, dekoratif duvar ve tavan kaplamalarına ahşap lambiri denir. Ahşap lambiriler, en çok kullanılan ve en sağlıklı lambri türüdür. Ahşap lambiriler hakkında daha fazla bilgi almak ve fiyatlarını öğrenmek için, Türkiye’nin en büyük lambiri üreticilerinden LSK Yapısal Ahşap, lambiri fimasını linke tıklayarak, ziyaret edebilirsiniz.

Mdf Lambri Nedir?

mdf lambir ne demek
Mdf lambiri nedir?

Çeşitli ahşap liflerinin birbiri ile karıştırılıp sıkıştırılması sonucu mdf lambriler elde edilir. Mdf lambrilerin üretiminden sonra üzeri pvc ile kaplanır ve çeşitli dekoratif görünümler elde edilir. Bu görünümler genellikle ağaç renkleri ve desenleri olur.

Pvc Lambiri, Nedir, Plastik Lambiri Nedir?

pvc lambiri nedir
Plastik lambiri nedir?

Plastik lambiri nedir? PVC lambiriler, esnek pvc malzemelerden üretilmiş ve renklendirilmiş dayanıklı iç ve dış cephe kaplamalarıdır. Fiyatları ahşap lambirlere göre daha uygun olur.

Plastik lambriler genellikle düz renklerdedir. Fakat son yıllarda ahşap görünümlü, çeşitli desen ve tonlarda üretimi yapılabiliyor. Evinizin dekoruna göre, renk uyumuna dikkat ederek satın almanızı öneriyoruz.

Pvc Lambiri Özellikleri

Plastik lambriler, soğuk ve sıcağa dayanıklıdırlar. Fakat aşırı sıcakta koku yapabilir veya yapısı bozulabilir. (Lambiri üreticisine göre değişkenlik gösterebilir.) Aşırı soğuklarda ise daha kırılgan hale gelecektir.

Plastik Lambiri Sağlıklı Mı?

Plastik lambiriler oldukça sağlam yapıdadır. Çok uzun ömürlüdür. Ekonomiktir. Kalitesi üretici firmaya göre değişkenlik gösterebilir. Plastik lambirilerde önemli olan plastiğin kalitesidir. Sıcak havalarda koku yapmayan ve kanserojen madde içermeyen maddeden yapılmış olması gerekir.

Alüminyum Lambiri Nedir?

Alüminyum lambri nedir?
Alüminyum lambiri nedir?

Alüminyum lambriler genellikle kapı ve pencerede kullanılır. İç mekan ve dış mekan için uygundur. Sağlam ve hafif yapılarından dolayı için tercih edilir. Ayrıca sağlıklıdır ve koku yapmazlar.

Taş Lambri Nedir?

Tas Lambiri nedir
Taş lambri nedir?

Pek bilinmeyen ve kullanılmayan lambri çeşididir. Fakat oldukça dayanıklıdır. Patlatma taşlardan da üretilir. Sağlıklıdır ve koku yapmaz. İç ve dış mekanda kullanılabilir. Patlatma taşlar hakkında daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak, “Patlatma taş nedir, nasıl yapıştırılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Mermer Lambri Nedir?

mermer lambri nedir
Mermer lambri nedir?

Mermerden yapılmış duvar kaplamalarına mermer lambri denir. Hoş bir görünüm sunmasına karşın maliyetli bir tercihtir. Mekanın görünümü oldukça farklılaştıran bir lambri çeşididir. Bir ya da birkaç duvarda kullanılabilir. Odaklanmış bir arka plan için koyu renk bir mermer lambri tercih edilebilir.

Lambri Çeşitleri

Lambri çeşitleri nelerdir?
Lambiri çeşitleri nelerdir?

Lambri çeşitlerini yapıldığı malzemeye göre ve kullanılış amacına göre sınıflandırabiliriz. Yukarıda tanımını yaptığımız lambrileri yapıldığı malzemelere göre listeledik. Sayfanın daha altında ise kullanılış amacına göre lambiri çeşitlerini ve lambriler hakkında diğer merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Yapısınına Göre Lambri Çeşitleri

 • Ahşap Lambiri
 • Pvc lambri
 • Alüminyum lambri
 • Taş ve mermer lambri

Kullanılış Amacına Göre Lambiri Çeşitleri

Yukarıda bahsettiğimiz pvc lambri, alüminyum lambri, taş ve mermer lambri genellikle dikey alanlarda kullanılır. Ahşap lambri ise hem duvarlarda hem de çatı ve tavanlarda kullanılır. En çok bilinen ve tercih edilen lambiri çeşidi ahşap lambrilerdir. Bu nedenle, lambri denince akla ahşap lambriler gelir. Kullanılış amacına göre ahşap lambrileri aşağıda açıkladık.

Kullanılış amacına göre ahşap lambrileri ikiye ayırmak mümkündür.

 • Duvar Lambri
 • Tavan Lambri

Ahşap Lambiri

Ahşap lambri
Ahşap lambiri

En çok tercih edilen ve merak edilen lambiri çeşidi olduğu için aşağıda ahşap lambiriler hakkında detaylı bilgiler verdik. Lambiri satın almadan önce bu bilgiler işinize yarayacaktır.

Ahşap Lambilerin Özellikleri

 • Hava geçirgenliği yüksektir, küf ve nem oluşumunu engeller.
 • Uygulandığı ortamda rahatlatıcı, dekoratif, doğal görünüm sağlar.
 • Isı ve ses izolasyonuna katkı sağlar.
 • Boyanabilir.

En İyi Lambiri Hangi Ağaçtan Yapılır?

Ahşap lambiriler birçok ağaç türünden yapılır. Lambiri yapımında kullanılan en dayanıklı ağaçlardan biri Sibirya Çamıdır. Lambri yapımında çok kullanılan ağaç diğer türleri ise şunlardır.

 • Meşe
 • Ladin
 • Karaçam
 • Sarıçam

Lambri Nerelerde Kullanılır?

Lambrileri evinizin her kısmında kullanabilirsiniz. Doğal ve sağlıklı yapısından dolayı evlerde ve işyerlerinde kullanıma uygundur. Lambiriler ayrıca ofislerde bir ya da birkaç duvarda dekoratif görünüm vermek amacıyla kullanılır. Ayrıca, teraslarda sıklıkla kullanılır. Uygulandıkları alanda karanlık bir ortam oluşturmamaları için doğru renkte seçim yapmak veya boyanacaksa renk uyumuna dikkat etmek gerekiyor.

Lambiri Dış Cephede Kullanır Mı?

Lambibiler hem iç hem de dış cephe kullanılabilir. Fakat dış cephede kullanılmak isteniyorsa, mutlaka üzerine koruyucu bir boya veya vernik uygulanmalıdır. Böylece doğal ahşap görünümü zarar görmeden, korunarak yıllar boyu dayanım sağlayacaktır.

Lamribi Suya Dayanıklı Mı?

Ahşap lambiri suya dayanıklı mı, lambiri sudan etkilenir mi? Lambiriler kurutulup, şekil verilerek zımpara yapılır. Ardından satışa sunulur. Fakat, lambirilerin bu ham halleri suya dayanıklı değildir. Üzerine koruyucu bir boya veya vernik uygulanmalıdır. Bu sayede suya ve zorlu hava koşullarına dayanım sağlayabilirler.

Lambri Isı Yalıtımı Sağlar Mı?

Lambirilerin amacı ortamda dekoratif, doğal, sağlıklı duvar ve tavan kaplaması olarak kullanılmasıdır. Esas amacı ısı yalıtımı olmamasına rağmen, ısı yalıtımına katkı sağlar. Özellikle lambiri montajından önce ısı yalıtım plakalarının uygulanması ile oldukça yüksek ısı yalıtımı sağlayabilirsiniz.

Lambri Boyanır Mı?

Duvar veya tavana monte edilen ahşap lambiriler boyanabilir. Lambirleri boyamak için en uygun boyalar, vernikli veya verniksiz ahşap koruyuculardır. Bu ahşap koruyucular ahşap lambirlerin doğal yapısını bozmaz, ahşap desenlerine zarar vermez. Lambiri veya ahşaptan yapılmış tavan ve duvar kaplamalarını boyama hakkında daha fazla bilgi almak için, linke tıklayarak, “Ahşap tavan boyama” yazımızı okuyabilirsiniz.

Lambri Tavan İyi Mi?

Lambri tavanlar, ısı ve ses yalıtımına katkı sağlar. Ayrıca, hava geçirgenliği yüksek olduğu için küflemeye engel olur. Lambiri tavanlar uygulandığı mekana oldukça hoş, estetik ve doğal bir görünüm sağlar. Tavanlarda daha çok açık renk lambiriler tercih edilir. Böylece mekanın aydınlık kalması sağlanır.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar