İlginizi Çekebilir

Bu Kategoride En Çok Okunanlar

Mdf Dolap Boyama, Mdf Dolap Nasıl Boyanır?

mdf dolap boyama
Mdf dolap boyama

Mobilya imalatında sıkça kullanılan mdf’nin üzerine kaplama yapılarak daha dayanıklı, pürüzsüz kaliteli mobilyalar elde edilir. Bu kaplamadan sonra mdf, su itici, daha kaygan ve kolay temizlenebilir bir malzeme olur. Kaplama mdf mobilyanın bu denli parlak ve kaygan olması mdf boyamayı her ne kadar zorlaştırsa da; yine de mdf dolap boyama mümkündür. Bu yazımızda çeşitli boyalar ile kaplama mdf dolap nasıl boyanır? detaylı şekilde anlattık.

Evde Mdf Dolap Boyama Teknikleri

evde mdf dolap bıoyama
Evde mdf dolap boyama

Mdf dolap boyanır mı? Evet, mdf dolap boyanabilir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, kaplanmış mdf dolap, kitaplık, masa gibi mdf’den yapılmış mobilyalar boyanabilir. Fakat, kaplama yapılmış mdf mobilyaların yüzeyine boya yapmak için, daha detaylı bir işçilik gerekir. Çünkü, kaplanan mdf artık emiciliğini kaybetmiş; daha kaygan ve itici bir yüzeye sahip olmuştur.

Mdf ister ham olsun, ister kaplama, farklı türde boyalar ile evde mdf dolap boyama yapabilirsiniz. Evdeki mdf dolap, mdf kitaplık v.b. mdf mobilyalar farklı boya türleri ve teknikleri ile nasıl boyanır? aşağıda anlattık. Böylece, sizin için en uygun boyayı ve mdf boyama tekniğini tercih edebilirsiniz.

Evdeki eski veya yeni mdf dolaplarınızı sprey boya, akrilik boya, hatta yağlı boya ile boyayabilirsiniz. Her boyanın kendine özgü avantajları ve dejavantajları var. Öncelikle, mdf dolap boyamada en çok kullanılan boya olan, akrilik boya ile başlayalım.

Akrilik Boya İle Mdf Dolap Nasıl Boyanır?

akrilik boya ile mdf boyanır mı

Akrilik boyalar, mdf dolap boyama dahil, birçok mobilyayı boyamak için yıllardır kullanılıyor. Siz de evinizde eski bir mdf dolabı veya renginden sıkıldığınız bir mobilyayı akrilik boyalar ile boyayabilirsiniz.

Mdf dolap boyamak için, bazı genel amaçlı akrilik boyalara örnek vermek gerekirse: Rich Multi Surface, Cadence Multi Surface, Permolit Permolife, Polisan X1, Dyo Hidrolux v.b. Bu boyaları satın alırken, parlaklığını sormayı unutmayın. Çünkü, bir çoğunun hem parlağı hem matı var. Zevkinize göre birini seçin.

Kullanıcıların akrilik boya ile mdf dolap boyayı tercih etmelerinin en büyük nedeni, koku çıkarmaması ve hızlı kurumasıdır. Evin içinde koku yaymayan ve hızlı kuruyan bir boya ile boya yapmak sizin için de oldukça kolay olacaktır. Özellikle Cadence ile mdf dolap boyama, Rich boya ile mdf dolap boyama en çok yapılan uygulamalardandır. Eğer, siz de tercihinizi akrilik boyadan yana kullanmak isterseniz, akrilik boya ile mdf dolap nasıl boyanır? anlatmaya başlayalım.

Mdf Boyama Malzemeleri

 • Parlak yüzey astarı veya geçiş astarı (500 ml.) (Parlak yüzey astarı rich veya cadence marka olabilir. Geçiş astarı ise daha büyük ebatlarda satılır. (3,5 kg) Dyo, Permolit, Filli, Marshall, Polisan v.b. markalarda var.
 • Kadife parmak rulo, (1 adet sapı ile beraber 2 adet de yedek başlığını alabilirsiniz.)
 • 2 Numara su bazlı kestirme boya fırçası (1 adet)
 • Su bazlı taş vernik, sır vernik veya akrilik vernik 500 ml. (Rich veya Cadence marka olabilir.) Boyanıza uygun vernik satın alın. Mat boya aldıysanız mat vernik; parlak boya aldıysanız parlak vernik alın ki; boyadıktan sonra parlaklık derecesi istediğiniz gibi olsun.

Akrilik Boya İle Mdf Dolap Boyama

 • Zımpara makineniz varsa, makine ile mdf dolabın yüzeyini zımpara yapın. (El ile mdf dolaba zımpara yapılmaz.) Zımpara makineniz yoksa, 1 kat kadife rulo ile parlak yüzey astarı uygulayın.
 • 5-6 saat astarın kurumasını bekleyin. (24 saat beklerseniz çok daha iyi olur.)
 • Astar kuruduktan sonra, 4-5 saat ara ile 2 kat, yine kadife rulo ile akrilik boyayı uygulayın. (Katlar arası 24 saat beklerseniz daha iyi olur.) girinti ve çıkıntılar için fırça kullanın.
 • Boya da kuruduktan sonra da, yine kadife rulo ile su bazlı taş vernik, sır vernik veya akrilik vernik uygulayın. Verniği 1 ya da 2 kat sürebilirsiniz. (Vernik parlatmak için değil, extra koruma sağlamak içindir. Böylece, rahatça temizlik yapabilir ve boyadığınız dolaplarınızı çizilme ve darbelere karşı koruyabilirsiniz.)

Sprey Boya İle Mdf Dolap Boyama

sprey boya ile mdf dolap boyanir mi

Baştan şu uyarıyı yaparak başlamak istiyoruz. Sprey boya, küçük alanlarda iz bırakmadan boyamak içindir. Tecrübeniz yoksa, akma ve damlama olabilir. Mdf dolabın yüzeyi akan ve mesafesi ayarlanmayan sprey boya ile dalga-dalga olabilir. Ayrıca, spreylerin tümü koku yaptığından iç mekanda boyamaya pek uygun değildir.

Kısaca özetlemek gerekirse; mdf dolabınız 40-60 cm. aralığından büyükse, mdf dolaplarınızı sprey boya ile boyamanızı tavsiye etmiyoruz. Küçük bir komidin için uygun olabilir. Fakat, mdf kitaplık, mdf vestiyer, veya gardrop için uygun değildir. Hem çok maliyetli hem de riskli bir boyama olacaktır. Yine de komidin büyüklüğünde küçük bir mdf dolap boyamak istiyorsanız, uygulama aşamalarına geçelim.

Sprey Boya İle Mdf Dolap Nasıl Boyanır?

 • Mdf dolabı garaj, kapalı balkon gibi kapalı bir ortama taşıyın veya rüzgarsız havada boyama yapın.
 • Dolabın altına ince bir naylon serin.
 • Mdf dolabı nemli bez ile silip, kurulayın.
 • 25 cm. mesafeden, 1-2 kat sprey astar uygulayın.
 • Yarım saat sonra, 25-30 cm. mesafeden, 2-3 kat sprey boyayı yapın.
 • Son olarak, yarım saat sonra, yine aynı mesafeden, 1-2 kat sprey verniği uygulayın.
 • Spreylerin hepsinin aynı cins olmasına dikkat edin.

Mdf Dolap Yağlı Boya İle Boyanır Mı?

yagli boya ile mdf dolap boyanir mi

Mdf yağlı boya ile boyanır mı? Evet, mdf dolaplar yağlı boya ile boyanabilir. Yağlı boya, birçok yüzeye iyi tutan bir boyadır. Fakat, geç kurur, koku yapar ve uygulaması daha zordur. Yağlı boya ile mdf dolap boyadıktan sonra verniğe gerek yoktur. Zaten üzerine vernik tutmaz. Ayrıca, yağlı boya diğer boyalardan çok daha fazla alan boyar. 1 kg. yağlı boya ile orta boya bir vestiyeri 2 kat boyayabilirsiniz.

Yağlı boyanın bir dezavantajı da; beyaz renk yağlı boyanın renginin zaman içinde sararmasıdır. Hangi, marka yağlı boya olursa olsun, beyaz yağlı boya zaman içinde sararma yapar. Bu nedenle, beyaz renk yağlı boyayı mdf dolap boyamak için tavsiye etmiyoruz. Yağlı boya ile mdf kitaplık, dolap v.b. bir mdf mobilya boyamak istiyorsanız, artık detaylı şekilde uygulamaya geçebiliriz.

Yağlı Boya İle Mdf Dolap Nasıl Boyanır?

Yağlı boya ile mdf dolap boyamak için sentetik astar, sentetik boya (yağlı boya), saten parmak rulo ve bir kıl fırçaya ihtiyacınız olacak.

 • Parmak rulo ile 1 kat sentetik astar uygulayın,
 • 24 saat sonra 1 kat yağlı boyayı yapın, (Girinti ve çıkıntılar için fırça kullanın.)
 • 24 saat sonra da ikinci kat yağlı boyayı yaparak, mdf dolabınızı boyamayı bitirin. 48 saat üzerine bir şey koymayın ve darbelerden koruyun.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

10,352BeğenenlerBeğen
36,885TakipçilerTakip Et
2,117TakipçilerTakip Et
1,522TakipçilerTakip Et

En Çok Okunanlar