Çelik Kapı Boyanır Mı? Çelik Kapı Boyama Teknikleri

0
289
Çelik kapı boyama
Çelik kapı boyama, çelik kapı nasıl boyanır?

Çelik kapı boyanır mı? : Evet çelik kapılar boyanabilir. Deforme olmuş, boyası çıkmış veya çizilmiş çelik kapınızı farklı tekniklerle boyayabilirsiniz. Çelik kapı üzerinde çizikleri rötuş yapmak veya bir kısmını boyamak kötü bir görünüm oluşmasına neden olabilir. Çünkü küçük bir rötuş boyası bulmak ve rengi tutturmak çok zor.

Çelik Kapı Boyama Teknikleri

Çelik kapı ahşap ve metal kısımlardan oluşabilir. Ortasındaki ahşap kısımlar için vernikli ahşap koruyucu, metal kısımlar için de selülozik boya kullanabilirsiniz. (Metal kısımlar genellikle çekiçlenmiş selülozik boya ile boyanır.) Şimdi farklı boyalar ile çelik kapı boyama tekniklerine geçelim.

Çelik Kapını Ortasındaki Ahşap Kısmını Boyamak

Çelik kapının orta kısmı kaplama olduğundan sadece kendi renginde vernikli ahşap koruyucu kullanabilirsiniz. Diğer renklerde ahşap vernikleri alt rengi kapatamaz, ortaya karma karışık bir renk çıkar. Yani ahşap kısmı ya kendi renginde bir vernik ile boyayın ya da rengi tamamen değiştirmek için başka boyalar kullanın.

Orta Kısım İçin Renkli Vernik Uygulaması

  • Yüzeyde kabuklanma varsa zımpara ile düzeltin.
  • Delik veya çatlak varsa kapının kendi renginde su bazlı ahşap tamir macunu ile ahşap kısımları tamir edip, kuruduktan sonra ince bir zımpara yapın. 
  • Yüzeydeki tozları kuru bir bezle alın.
  • Boyamaya başlamadan önce boya bulaşmaması için metal kısımları kağıt bant (boya bandı) ile ahşap kısımlardan ayırın.
  • Vernikli ahşap koruyucuyu en az iki at uygulayın. Birinci kat kuruduktan sonra ikinci katı en az 5-6 saat sonra yapın. Düz yüzeylerde parmak rulo, köşelerde 2-3 numara kıl fırça ile boyama yapabilirsiniz.

Çelik Kapının Yan Metal Kısımlarını Boyamak

Çelik kapının metal kısımlarını boyamak için en uygun boya çekiçlenmiş hammerton boyalardır. Yakından baktığınızda küçük çatlama efekti görürsünüz. Bu boyaları yapı marketlerde ve sanal mağazalarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Örnek boyalar: Polisan Hammer, Hammerite v.b.) Satın alırken çekiçlenmiş efekti var mı yok mu dikkat edin. Çekiçlenmiş efekti olanların önünde ya Hammerton hammer ya da Hammerton çekiçlenmiş yazar. Hammerton düz yazanlarda efekt yoktur. Düz yüzeylerde parmak rulo, köşelerde 2-3 numara kıl fırça ile boyama yapabilirsiniz.

  • Eski boyada kabuklanma varsa ince bir zımpara ile düzeltin.
  • Yüzeydeki tozları kuru bir bezle alın.
  • Kapının metal kısmını ahşap kısmından kağıt bant ile ayırın. 
  • Çekiçlenmiş boyanızı en az iki kat uygulayın. Katlar arası bekleme süresi markaya göre değişkendir. Ambalajın üzerindeki talimatları uygulayın.
Çelik Kapıyı Tamamen Farklı Bir Renge Boyamak

Çelik kapı boyası aramanıza gerek yok, zaten kolay da bulunmuyor. Evde çelik kapı boyamak için en iyi boyalar su bazlı genel maksatlı boyalardır. Örnek boyalar : Permolit Permolife, Cadence Multisurface, Rich Multisurface, Kale Supar, Polisan X1, Dyo Hidrolux v.b.

Evde Su Bazlı Boyalar ile Çelik Kapı Nasıl Boyanır?

Çelik Kapıyı Beyaza Boyamak

Boyaya başlamadan önce; kapınızı nemli bir bez ile silin. Kapının menteşe kısımlarına yakın yerlerinde yağ kalıntıları varsa bunları temizleyin.

İsterseniz çok ince bir zımpara yapabilirsiniz. Zımpara yaparsanız nemli bez ile kapınızı tekrar silin. “Resimdeki kapılar zımpara yapılmadan boyanmıştır. 2016’dan beri herhangi bir soyulma ve kabarma yaşanmadı.

Yukarıda belirttiğimiz boyalar veya benzeri bir boya ile ilk katı uygulayıp 24 saat bekleyin. İlk kat önemli, iyice kurusun. İlk katta boyanın kapatmaması normaldir. Kapıya ayran dökülmüş gibi durması sizi şaşırtmasın. 24 saat sonra ikinci katı uyguladıktan sonra; 5-6 saat sonra da üçüncü katı uygulayın.

Son olarak sır verniği uygulamanız gerekiyor. Verniği boyadan 1-2 gün sonra yapın. Sır vernik su bazlı, kokusuz, renksiz oldukça kalın bir verniktir. Bir kat vernik yeterlidir. Cadence, Rich gibi markaların var. Sır verniğini bulamazsanız normal su bazlı verniği 5-6 saat ara ile iki kat uygulayın.

Boyamak için parmak saten rulosu, veya kadife vernik rulosu kullanın. Eğer parlak bir boya ile boyayacaksanız kadife rulo daha uygun olacaktır. (Sünger rulo baloncuk çıkarabilir.)

Çelik Kapı Yağlı Boya İle Boyanır Mı?

Yağlı boyalar her yüzeye yapışabilir. Evet, çelik kapı boyama için yağlı boya kullanılabilir. Fakat su bazlı boyalar daha çabuk kurur ve rulo-fırça izini çok belli etmez. Yağlı boyanın katları arasında 24 saat beklemeniz gerekiyor. Ayrıca birinci kattan sonra kapıyı kapatıp ertesi gün açtığınızda boya çıkabilir.

Sprey Boya İle Çelik Kapı Boyanır Mı?

Evet, sprey boyalar ile çelik kapı boyanabilir. Fakat sprey ile boyama tecrübeniz olması gerekiyor. Sprey boya akabilir, iz bırakabilir. Ayrıca yukarıdaki boyama tekniklerinden daha dayanıksız olacaktır. Sprey boya ile çelik kapı boyamak çekici görünse de; rötuşlarda renk tutmazsa kötü görünebilir. Yine de sprey boya ile boyama yapmak istiyorsanız altına 1 kat astar ve boyadan sonra da sprey vernik uygulayın. Katlar arası en az yarım saat bekleyin.

Yukarıdaki tavsiyeler sonucunda meydana gelebilecek kaza veya yanlış uygulamalardan sitemiz sorumlu değildir.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz