Ana Sayfa Boyalar Boya Sökücü Nasıl Kullanılır, Boya Sökücü Nedir?

Boya Sökücü Nasıl Kullanılır, Boya Sökücü Nedir?

boya sökücü nasıl kullanılır
Boya sökücü nasıl kullanılır?

Boya sökücü kimyasal nedir, boya sökücü nasıl kullanılır? : Boya sökücüler, boya, astar, vernik, v.b. koruma katmanlarını metal, ahşap, duvar, beton, alçı v.b. yüzeylerden çıkarmak için kullanılır.

Kauçuk, muşamba, plostiren, plastik, vinil, cam elyafı, asfalt, suni elyaf, pleksiglas, cam gibi yüzeylerde boya sökücü kullanılmadan önce ambalaj üzerindeki teknik bilgiler okunmalıdır.

Birçok boya

sökücü bu maddelerde kullanılmaz. Ayrıca bir çoğu giysi üzerindeki boya lekelerini temizlemek için uygun değildir.

Boya sökücüler, sıvı boya sökücü, jel boya sökücü, ve sprey boya sökücü olarak üretilir. Birçok marka boya sökücü üretse de; kullanım şekli ve kullanım alanları neredeyse aynıdır.

Vernikler, su bazlı boyalar, sentetik boyalar, akrilik boyalar, hobi amaçlı boyalar, selülozik boyalar, sprey boyalar, duvar boyaları boya sökücülerle sökülebilir. Genellikle jel boya sökücü tercih edilir. Sprey boya sökücüler ise boyanın içine derinlemesine işler. Oldukça etkilidir. Çok pratiktir.

Boya Sökücü Jel Nasıl Kullanılır?

boya sökücü jel kullanımı
Boya sökücü jel kullanımı
 • Boya çıkartıcı jel nasıl kullanılır?: Boyası sökülecek olan yüzeyin üzerine bir kat boya sökücü jel sürülür. Boya sökücünün boyanın içine işlemesi için bir süre beklenir. (Bu süre markaya göre değişir. Yaklaşık 30 dakika.)
 • Uygulamadan hemen sonra, boya sökücünün yüzeye iyi nüfuz etmesi için, yüzeyin üzeri gazete kağıdı ile kapatılabilir.
 • Boyaların tam sökülemediği durumlarda bir kat daha boya sökücü uygulaması yapılabilir.
 • Yumuşayan ve kalkan boyalar spatula veya tel fırça ile çıkarılabilir.

Boya kaldırma işlemi bittikten sonra, yüzeye tekrar boya yapılacaksa boya sökücü kalıntıları selülozik tinerle veya su ile iyice temizlenmelidir. Kuruduktan sonra tekrar boya yapılabilir.

Boya Sökücü Sprey Nasıl Kullanılır?

boya sökücü sprey nasıl kullanılır
 • Boya sökücü sprey jel ile aynı yöntemle kullanılır.
 • Sprey yüzeye yaklaşık 25 cm. mesafeden bir kat sıkılır.
 • Boya sökücü spreyin boyanın içine işlemesi beklenir.
 • Yumuşayan boya, metal bir spatula ile kazınır.
 • Eğer yüzeyde boya kalırsa aynı işlem tekrarlanır.
 • Yüzeye tekrar boya, vernik v.b. bir koruyucu yapılacaksa yüzeydeki boya sökücü artıklarının iyice temizlenmesi gerekir.

Boya Sökücü Kimyasallarda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 • Boya sökücü kullanılmadan önce koruyucu eldiven takılmalıdır. Boya sökücüler ten ile temasında zarar verici olabilir.
 • Özellikle sprey boya sökücülerde uygulanacak yerin iyi havalandırılması gerekir ve boya sökücü kullanılırken sigara içilmemelidir.
 • Boya sökücüyü kimyasalları kullanmaya başlanmadan önce yüzeye ince bir zımpara yapmak; boya sökücünün boyanın içine işlemesini hızlandırır ve boyanın daha kolay sökülmesini sağlar.

41 Yorum

 1. EVİM 200 METREKARE, DUVARLARIN BOYASI YER YER KALKMIŞ DURUMDA. GÖSTERDİĞİMİZ USTALAR PÜRMÜZ İLE YAKMAK LAZIM DER. BOYA SÖKÜCÜ YA DA YAKMAK YÖNTEMİNİN HANGİSİ DAHA KULLANIŞLI VE UCUZA MAL OLUR. TEŞEKKÜRLER.

 2. Yakmak daha ucuz bir çözüm olabilir. Ama bilinçli ustalarla yapılması gerekir. En iyisi tamir gereken yerlerin alçı ile tamir edilmesi, sonra da zımpara ve üzerine de binder astardır. Açılı ve alçısız yerlerin yama gibi durmaması için de binderden sonra tüm yüzeye 1-2 kat örtücü astar kullanılabilir.

 3. alçı üzerindeki boyayı çıkarmak mümkün mü? tabaka tabaka kendiliğinden ayrılan yerler var ama ayrılmayan yerler için ne yapmalı?

 4. Merhaba,

  Banyo duvarlarını boyamadan önce boya çatlaklarından kurtulmak için duvar boyasının yaklaşık %70'ini spatula ile kazıdım. Ancak geriye kalan bölgeyi kazıyamıyorum. 3 kat boya var gördüğüm kadarıyla. Duvar bu haldeyken üzerine satel alçı uygulayabilirmiyim yoksa boyayı tamamen temizlemem mi gerekir?

  Yada tavsiye edebileceğiniz daha pratik bir uygulama var mı?

  Teşekkürler.

  Osman

 5. Osman Bey,
  Çatlaklar çok kılcal çatlaklar değilse içini yarım santim kadar tornavida ile açın. Mastik ile doldurun. (Poliüretan mastik daha iyidir.) Kuruyunca boyayın.
  Boyadan kaynaklanan çok ince çatlak ise zımparalayıp kazımak yeterli. Düz bir seviye için saten alçı ile düzeltip 1 kat binder astar uygulayın, kuruyunca boyayabilirsiniz.

 6. MERHABA
  EVİMİN BETON OLAN ZEMİNİNE ESKİ OTURANLAR TARAFINDAN HALIFLEKS YAPIŞTIRILMIŞ ŞİMDİ KALDIRDIĞIMIZDA ZEMİNDE TUTKAL LEKESİ KALDI BU ÜRÜNÜ KULLANIRSAK ÇIKARTIR MI?

 7. (LÜTFEN İSİM YAZALIM)
  Boya sökücü tutgalı çıkarmaz. Selülozik tinerle yumuşatıp spatula ile kazımayı deneyin.

 8. 20 yillik grundig marka kahverengi renk vernikli Ahsap kaplama, hoparlor kabinlerime. 80 numara zimpara ile cok zor oldugu icin boya sokucu aldim. surdum 40 dk sonra spatula ile kazimama ragmen donmus boya sokucu,bezle sellozik tiner surdum kismen beze boya cikiyo fakat zimpara yapmam kolaylasti gibi, terkan icinde kaldim. uzerindeki sade vernik. Siyriliyor altaki ince boya kaliyor. ahsap rengini bulunca vernik atacam.yardimlarinizi bekliyorum saygilar

 9. Eskimiş boyanın üzerine saten alçı yşapmak istiyorum ama boya üzerine saten alçı tutmuyor ,ne yapmmak gerek?Boyayı sökmek mi,ki denedim ve çok zor,çekiçle ezmek mi yoksa süt dedikleri bir malzeme var ismini tam öğrenemediğim onu mu kullanmak mantıklı?tam adı nedir acaba o sütün?

 10. Turan Bey,
  Boya yüzeyinin tırtıklanması gerekir. Süt dediğiniz astar büyük ihtimal binder astardır. Üzerinde yazılı inceltme oranına göre 1/5 veya 1/7 oranda sadece 1 kat uygulanır.

 11. Şule ben. Evimizin 2 odası saten boya. Yer yer kabardı. Döküldü. Tekrar boya yapmak istiyoruz ama saten boyayı sağlam olan yerlerden çıkaramıyoruz. Selülozik tiner denemek istedik. Bunu nasıl uygulamalıyiz.
  Teşekkürler…

 12. Şule Hn.
  Saten derken yağlı boya herhalde. Boya sökücü ile sökülebilir. Selülozik tiner çok koku yapar. Tam sökmeden de şu şekilde boya yapabilirsiniz: Zımpara, 1 kat geçiş astarı, 2 kat boya.

 13. Evimdeki beyaz pimapenleri daha önceki kiracı komple yağlı boya ile boyamışlar. kaç yıldır öyle duruyr. hiçbir temizlik maddesiyle çıkaramadım. boya sökücü kullansam pimapene zarar verir mi

 14. Zımpara veya boya sökücü gibi bir yöntem pvc pencereye zarar verir. Siz de aynı boyadan boyayın bence.

 15. Recep üstüntaş
  Merhaba iyi günler. Yaklaşık olarak 15 yıllık evimi tadilat etmeye karar verdim. Duvarlara alçı yapmak istiyorum fakat sıvanın üzerindeki boya resmen kağıt gibi olmuş. Muhtemelen alçı tutmayacaktır. Alçının sağlıklı olabilmesi için ne yapmam gerekiyo. Yardımcı olursanız sevinirim.

 16. Recep Bey,
  Kağıt gibi soyuluyorsa muhtemelen silikonlu boya uygulanmıştır. Boyayı tamamen değil kısmen de elinizle veya zımpara ile soysanız alçının yapışmasına yetecektir.

 17. serdar ben evimin bir odasını boyamak istiyorum,duvarlar daha önce alçı uzerine silikon boya yapılmış boyanın atan kısımları vardı ben çogunu kazıdım boya sökücüyle kazırkende duvarlarda çok derin degil ama supatulanın izleri kaldı. ben duvarları boyamadan önce bir kere geçiş astarı yapsam sonra boyasam o supatulanın izleri gidermi yani duvar zaten alçı duvar boyandıktan sonra pürüzsüz olurmu?birde boyayı kazıyamadıgım yerler var oraları kazımadan dediğim gibi geçiş astarı ve uzerine boya yapsam olurmu ? beni bir fikir sahibi yaparsanız çok memnun olurum.şimdiden teşekkurler

 18. Serdar Bey,
  Küçük çizikler için alçıya gerek yok astar da yapacaksanız onlar kapanır. Kazıyamadığınız yerler için 1 kat geçiş astarı yeterlidir.

 19. Boyacı evi boyarken parkelerin pervazlarını ve ahşap kapıları da boyamış. Boyanın cinsini bilmiyorum.silikonlu ya da su bazlı olabilir bunları nasıl çıkarabilirim ? Kapılar vernikli idi. Boyanan kısımları temizledikten sonra eski haline nasıl döndürebilirim ? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 20. Ferda,
  Selulozik tiner ile çıkartabilirsiniz. Tiner kuruduktan sonra üzerini tekrar vernikli ahşap koruyucu ile boyayabilirsiniz.

 21. merhaba, evimizi 20 senedir kireç ile badana yapıyorduk. 2 sene önce boya yapıldı. bu yapılan boyayı duvardan bu yöntemlerle çıkartabilir miyiz? çünkü duvar yüzeyi pütürlü olduğu için emin olamıyoruz. tşkler…

 22. hamza aksu.. öncelikle iyi günler, sizden bir konuda çok acil fikir almam lazım.. evdeki kahverengi ahşap yemek masamı beyaza boyamak istedim. bunun için de öncelikle polisan x1 parlak boya aldım.. önce masayı hafifçe zımparaladım, sonra nemli bezle sildim, sonra da tinerle karıştırdığım boyayı rula fırçayla masaya uyguladım. bir kat boyadım ve kurumaya bıraktım.. buraya kadar herhangi bir sıkıntı yok.. ama ben masayı balkonda boyadım, çok rüzgar olduğundan üzerine bazı toz, kıl vs şeyler yapışmış, bu nedenle ikinci kat boya için masayı içeri aldım, ikinci katı boyadığımda çatlamalar oldu ve boya pürüzsüz durmadı.. kısacası pek hoşuma gitmedi, bu nedenle bu boyayı sökmek ve yeniden boyamak istiyorum.. polisan x1 boyasını masamdan nasıl çıkarabilirim yada bu konuda bana ne gibi bir fikir verebilirsiniz.. çok acele cvp bekliyorum, lütfen yardımcı olun…

 23. (Yorumlara isim yazalım.)
  Boyayı boya sökücü ile çıkarabilirsiniz. Fakat üzerine başka bir boya yapacaksanız. Boyayı sökmenize gerek yok. 1 kat geçiş astarı uygulayıp istediğiniz boyayı uygulayabilirsiniz.

 24. Hamza Bey,
  Boyayı sökmenize gerek yok. İnce bir zımpara yapın. Tozunu alın. Sonra istediğiniz boyayı uygulayın.

 25. Merhaba, ben bunda 4 gün önce sulanmış bozuk boyayı tavanıma sürdüm ve şuan çok kötü kokuyor çözüm olarak yeni tavan boyası sürdüm ama hala evin içi kötü kokuyor ben bu kokuyu bastırmak için ne yapabilirim?
  Nurten mutlu

  • Gülçiçek Hanım,
   Boya sökücü küvetiniz için zararlıdır. Deforme eder. Zımpara yapıp, su bazlı genel maksatlı boyalar ile boyayın. Kuruduktan sonra da, üzerine taş vernik veya sır vernik uygulayın.

 26. Ama solvent bazlı boyayi üst üste uyguladığım için kabardi. Zımparayi becerebilecegimi sanmıyorum yerine astar atsam olur mu? Olursa ne tür bir astar olmalı?

  • Gülçiçek Hanım,
   Rich ya da Cadence’nin parlak yüzey astarını veya “geçiş astarı” uygulayabilirsiniz. 24 saat bekledikten sonra, yeniden boyayabilirsiniz.

 27. Babanemden kalma sandığı temizlemek istiyorum. Sandık ahşap üzeri metal işlemeli ve maalesef zaman içinde boyamışlar. Boya sökücü kullansam ahşap ve metalin bir arada olması tehlike yaratır mı?

  • Tuğba Hanım,
   Herhangi bir sakıncası olmaz. Boya sökücüyü hem ahşap hem de metal yüzeylerde kullanabilirsiniz. Tekrar boyamak isterseniz, boya sökücüyü iyice temizlemeyi ihmal etmeyin.

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz