Tiner Boya Çıkarır Mı, Tiner Leke Çıkarır Mı?

tiner ile leke çıkarmak
Tiner boya çıkarır mı?

Tiner leke çıkarır mı, tiner boya çıkarır mı? Konumuza başlamadan önce, tinerler hakkında biraz bilgi verelim. Piyasada en çok bulunan tinerler; sentetik ve selülozik tinerlerdir. Sentetik tinerler, sentetik boyaları (yağlı boya), selülozik tinerler ise selülozik boyaları inceltmek için kullanılır.

Ayrıca yol çizgi boyası tineri, hrm tiner, epoksi tineri gibi birçok tiner ve inceltici çeşidi vardır. Şimdi, en çok merak edilen sentetik tiner leke çıkarır mı, selülozik tiner boyayı çıkarır mı, tiner kumaşa zarar verir mi? başlıklarına geçelim.

Sentetik Tiner Boya Çıkarır Mı?

sentetik tiner
Sentetik tiner boya çıkarır mı?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi; sentetik tiner yağlı boyaların yani, sentetik boyaların inceltilmesinde kullanılıyor. Piyasada en yaygın ve en kolay temin edilebilen tiner olduğu için,” sentetik tiner boya çıkarır mı? ” en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor.

Sentetik tiner çok keskin bir tiner değildir. Yani, kokusu selülozik tinere göre daha azdır. Elinize bulaştığında çok uzun süre kalmazsa rahatsızlık vermez. Sadece yağlı gibi hissettirir. Yine de çok uzun süre cilde temas etmesinden kaçınmak ve en kısa sürede sabunlu su ile yıkamak gerekir.

Elinize bulaşan su bazlı veya sentetik boyayı sentetik tiner ile biraz uğraşarak çıkarabilirsiniz. Mümkünse bir bezi sentetik tiner ile ıslatarak, ovalayarak çıkarmaya çalışın. Boya su bazlı ise ve henüz tam olarak kurumadıysa; sıcak su ile eli yıkamak da işe yarayabilir. Leke çıkarmak için tiner ile suyu karıştırmayın. Tiner ile elinizi ovaladıktan sonra; sabunlu su ile yıkayın.

Sentetik Tiner Leke Çıkarır Mı?

Sentetik tiner leke çıkarır mı? : Sentetik boyalar, boyandığı yüzeye iyi tutan ve zor çıkan boyalardır. Bu nedenle, neredeyse her yüzeyi boyamak için kullanılır. Kıyafete bulaşmış bir sentetik boyayı sentetik tiner ile çıkarmak neredeyse imkânsızdır. Sadece, birkaç küçük damla bulaşmış veya henüz kurumamışsa parmak uçları ile çitileme yapılarak çıkabilir. Yine de bir miktar boya izi kalabilir.

Eğer, sentetik tiner ile kıyafetteki lekeyi, bir miktar çıkarmayı başardıysanız; renginin solmaması için, hemen ardından çamaşır makinesinde yıkayın.

Selülozik Tiner Boyayı Çıkarır Mı?

selülozik tiner leke çıkarma
Selülozik tiner boya çıkarır mı?

Selülozik tiner, en keskin ve zararlı tinerlerden biridir. Selülozik tiner, sanayi tipidir ve bulunduğunuz bölgede bulmak zor olabilir. Solunması akciğerlere zarar verir. Cilde teması halinde de; çatlama ve yanma yapar.

Fakat, ele bulaşan herhangi bir boyayı mecbur kalırsanız selülozik tiner ile temizleyebilirsiniz. Bir bezi selülozik tiner ile ıslatıp, elinizi silin ve hemen ardından bol sabunlu su ile yıkayın.

Selülozik Tiner Leke Çıkarır Mı?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi selülozik tiner çok keskindir. Herhangi bir yerden boya ve leke çıkarmak için kullanılabilir. Fakat, yüzeye zarar vermesi çok muhtemeldir. Birçok plastik yüzeylerde solma ve erime yapar. Camda matlaşma yapar. Kıyafetlerin boyasına zarar verebilir veya rengini soldurabilir.

Yine de, bir elbise veya kıyafete bulaşan boyayı çıkarmak için selülozik tiner ile leke çıkarma denemeleri yapabilirsiniz. En azından, atmadan önce şansınızı denemiş olursunuz. İyi bir kumaş veya kot pantolon ise, belki kurtarabilirsiniz bile.

Lekeyi veya boyayı yaymadan, yukarı doğru, bir peçete ile fazlasını alın. Bir bezi selülozik tiner ile ıslatıp bastırarak dairesel hareketlerle silin. Kumaşın renginde biraz solma olursa, bazı kumaşlarda çamaşır makinesi ile yıkanınca geçiyor.

Tiner Kumaşa Zarar Verir Mi?

tiner elbiseye zarar verir mi
Tiner kumaşa zarar verir mi?

” Tiner kumaşa zarar verir mi? ” en çok merak edilen konular arasında bulunuyor. Bu soruyu direkt cevaplamak yanlış olur. Çünkü, kumaş ve tiner çeşidine göre değerlendirmek gerekir.

Yukarıda anlattığımız gibi sentetik tiner daha zayıf; selülozik tiner ise daha etkili bir tinerdir. Bu nedenle, selülozik tinerin kumaşa zarar verme olasılığı yüksektir. Özellikle, selülozik tinerin, kumaşın rengini çıkarması ve soldurma olasılığı yüksektir. Fakat, hemen atmak yerine, selülozik tiner ile leke çıkarma denemesi yapabilirsiniz. Ardından, hemen sabunlu su veya çamaşır makinesinde yıkanmalıdır.

Sentetik tiner daha zayıf olduğundan, kumaş üzerinde biraz ıslak görünümü oluşturur veya hafifçe solma yapabilir. Fakat, genellikle hemen çamaşır makinesinde yıkandığında bir sorun çıkmıyor.

  • Şu etiketlerle ilgili benzer yazılara devam et :
  • Boya
Önceki SayfadaDuvardan Boya Sökmek, Boya Duvardan Nasıl Çıkar?
Sonraki SayfadaFayans Boyama, Fayans Nasıl Boyanır?

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu yapın!
Lütfen isminizi buraya giriniz